Investicija v stanovanje za oddajanje

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Recimo, da bi hotel parkirati 200-250.000 evrov v neko dolgorocno investicijo in se zavarovati pred inflacijo.

Ali ima kdo izkusnje v Ljubljani?

Od oddajanja se plača dohodnina ali 25%? Ali lahko oddajo stanovanje nekdo brez drugih dohodkov (npr otrok) in potem plača manj davka, ali plača davek njegov zakonit zastopnik?
Koliko lahko racunam mesečno za cca 50 m2 dvo ali dvo in pol sobno stanovanje v Šiski ali Bežigradu.
Kakšni so davki ob prodaji čez 10-15 let?

Katere so slabe strani oddajanja
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Jaz oddajam stanovanje v katerem sem prej zivel. Kupil sem novega za 115k, 42m2 bruto povrsine. Zdaj se tako stanovanje proda za 180k (prodal sosed). Meni se to zdi napihnjeno.

Dobim najemnine 680 EUR + stroski. Imam super najemnico, brez vse tezav. Davka je 15%. Z novim letom naj bi davek dvignili na 25% in sem se odlocil, da ga ne bom placeval, najemnica pa mi bo dajala gotovino.

Zakaj ga ne bom placeval? Stanivanje sem kupil sam v celoti s kreditom. Brez pomoci starsev, saj denarja niso imeli. Delal sem cele dneve doma in v tujini, studiral ob delu. Sedaj to stanovanje oddajam in je poplacano, ker sem si kupil drugega, vecjega, kjer zivim z druzino. Tudi za to stanovanje sem vzel kredit in ga bom kmalu odplacal. Ja, res je, zasluzim dobro. Zelo dobro. Zato dam vsak mesec drzavi 50% dohodnine in ostale prispevke, da lahko cakam na zdravnika dve leti, da stanejo zvezki in ucbeniki za brezplacno solo 1.000€, da potem Luka Mesec, minister za delo in druzino (brez enega dneva delovne dobe in brez druzine) afne gunca, da bi Urska Klokocar dala beguncem brezplacni avtobus, ipd. Skratka plesemo!

Zato naj se jeb*ni Janulli, Tea Jarc, Nika Kovac, Zlatko in podobna golazen spravi delat in ne mi jamrat, da vam mora drzava dato stanovanje. Prokleti delomrznezi. Ko pa pogledas, kdo dobi neprofitna stanovanja pa ne najdes Slovenca.

O.K., malo sem zasel. Imam isto dilemo kot ti, ker imam nekaj nasparanega. Jaz si zdajle ne upam kupiti stanovanja, ker so po mojem cene pretirane. Potem pa se nikoli ne ves, kaksnega najemnika dobis. Kot receno, jaz imam zaenkrat sreco, ni pa vedno tako.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Mojih 5 centov.
Verjetno imaš precej gotovine in iščeš kam parkirat, ker ti inflacija fino stopa po prstih in izgubljaš denar. Trenutno je nakup stanovanja tak-tak, ker so cene precej navite in bodo najbrž do neke mere padle v naslednjih mesecih. Po drugi strani so naložbe v delnice tudi precej kočljive v dani situaciji, ker trg se počasi podira in bo šlo še konkretno v minus vse skupaj. Morda v tem trenutku ne bi bilo slabo če bi vseeno še malo držal gotovino ali pa za del vsega denarja kupil kakšno stanovanje, nekaj bi pa postopoma vlagal v delnice, vsak mesec za par jurjev. Tako boš zadevo malo razpršil naokoli, po drugi strani pa z delnimi vstop na delniški trg zmanjšal rizik izgube.
Vsekakor pa si nekaj denarja pusti v gotovini.
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Pošteno napisano.
Sam iščem najemnika v slovenj gradcu za atrijsko stanovanje podobne velikosti. Stanovanje je novo, ampak vem da takšne najmnine na koroškem ne bom dobil
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Jaz oddajam stanovanje v katerem sem prej zivel. Kupil sem novega za 115k, 42m2 bruto povrsine. Zdaj se tako stanovanje proda za 180k (prodal sosed). Meni se to zdi napihnjeno.

Dobim najemnine 680 EUR + stroski. Imam super najemnico, brez vse tezav. Davka je 15%. Z novim letom naj bi davek dvignili na 25% in sem se odlocil, da ga ne bom placeval, najemnica pa mi bo dajala gotovino.

Zakaj ga ne bom placeval? Stanivanje sem kupil sam v celoti s kreditom. Brez pomoci starsev, saj denarja niso imeli. Delal sem cele dneve doma in v tujini, studiral ob delu. Sedaj to stanovanje oddajam in je poplacano, ker sem si kupil drugega, vecjega, kjer zivim z druzino. Tudi za to stanovanje sem vzel kredit in ga bom kmalu odplacal. Ja, res je, zasluzim dobro. Zelo dobro. Zato dam vsak mesec drzavi 50% dohodnine in ostale prispevke, da lahko cakam na zdravnika dve leti, da stanejo zvezki in ucbeniki za brezplacno solo 1.000€, da potem Luka Mesec, minister za delo in druzino (brez enega dneva delovne dobe in brez druzine) afne gunca, da bi Urska Klokocar dala beguncem brezplacni avtobus, ipd. Skratka plesemo!

Zato naj se jeb*ni Janulli, Tea Jarc, Nika Kovac, Zlatko in podobna golazen spravi delat in ne mi jamrat, da vam mora drzava dato stanovanje. Prokleti delomrznezi. Ko pa pogledas, kdo dobi neprofitna stanovanja pa ne najdes Slovenca.

O.K., malo sem zasel. Imam isto dilemo kot ti, ker imam nekaj nasparanega. Jaz si zdajle ne upam kupiti stanovanja, ker so po mojem cene pretirane. Potem pa se nikoli ne ves, kaksnega najemnika dobis. Kot receno, jaz imam zaenkrat sreco, ni pa vedno tako.
Ja te razumem

ce si v Sloveniji priden, te zjebejo na vseh koncih.
Vseeno pa so dolge cakalne vrste v zdravstvu tudi malo posledica, da vsi malo goljufajo in vsi imajo veze in poznanstva.

Zakaj bi ti drzavi placeval davek, ce lahko malo pogoljfas. Zakaj bi tebe zdravnik resno pregledal, ce lahko malo pogolja in ugotovi samo preutrujenost in gastritis. Zakaj bi tebi avtomehanik zamenjal olje, ce lahko samo odlije malo starega in ga razredci z novim. Zakaj bi tebi v gostilni dali hrano na cist kroznik, ce lahko samo malo pobrisejo kroznik od prejsnjega gosta….

Sem pripravljen davcno optimizirati, ne bi pa goljufal.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Ja te razumem

ce si v Sloveniji priden, te zjebejo na vseh koncih.
Vseeno pa so dolge cakalne vrste v zdravstvu tudi malo posledica, da vsi malo goljufajo in vsi imajo veze in poznanstva.

Zakaj bi ti drzavi placeval davek, ce lahko malo pogoljfas. Zakaj bi tebe zdravnik resno pregledal, ce lahko malo pogolja in ugotovi samo preutrujenost in gastritis. Zakaj bi tebi avtomehanik zamenjal olje, ce lahko samo odlije malo starega in ga razredci z novim. Zakaj bi tebi v gostilni dali hrano na cist kroznik, ce lahko samo malo pobrisejo kroznik od prejsnjega gosta….

Sem pripravljen davcno optimizirati, ne bi pa goljufal.

Se strinjam. Do zdaj sem vedno vse placal. Do zadnjega centa. Ampak zdaj je Svoboda, plesemo! In imam dovolj. Resno. Od place placujemo za penzijo brez omejitev, penzije pa omejene. Ipd.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
Pri nas stanovanjski trg ne deluje. Gradi se praktično samo stanovanja za trg, katerih vrednost je previsoka, da bi si ga lahko kupili tisti, ki ga potrebujejo. Zato si ga lahko kupijo samo bogati, ki pa že imajo rešen stanovanjski problem in z oderuškim najemninami ropajo mlade. Kaj pa mlademu paru s povprečnimi plačami na koncu meseca po plačilu najemnine in ostalih stroških ostane? In smo kar naenkrat v začaranem krogu.
Ker bogati običajno nimajo nobene empatije do manj premožnih je pričakovati, da se to ne bo kmalu ustavilo. Ker država nič pametnega ne ukrene (pa bi lahko, obstajajo rešitve) se domišlja večjih davkov. Jaz načeloma to podpiram, vendar se bojim, da bo na koncu to vse skupaj prevaljeno na najemnika, ki bo plačeval še več in smo že v kvadratu kroga.

Zato nasvet odpiralcu teme.
Da ne boš taka krucefiks, kot so nekateri. Daj denar investiraj npr. v obveznice, delnice, plemenite kovine,.... Stanovanja pa pusti tistim, ki ga rabijo in si ga bodo morda nekoč lahko kupili po normalni ceni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.173
3.092
113
Torej.... z veseljem sporočamo, da bomo v borbi proti draginji višino najemnin znižali.
Požrešnežem pa še dodatno navili davke.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Pri nas stanovanjski trg ne deluje. Gradi se praktično samo stanovanja za trg, katerih vrednost je previsoka, da bi si ga lahko kupili tisti, ki ga potrebujejo. Zato si ga lahko kupijo samo bogati, ki pa že imajo rešen stanovanjski problem in z oderuškim najemninami ropajo mlade. Kaj pa mlademu paru s povprečnimi plačami na koncu meseca po plačilu najemnine in ostalih stroških ostane? In smo kar naenkrat v začaranem krogu.
Ker bogati običajno nimajo nobene empatije do manj premožnih je pričakovati, da se to ne bo kmalu ustavilo. Ker država nič pametnega ne ukrene (pa bi lahko, obstajajo rešitve) se domišlja večjih davkov. Jaz načeloma to podpiram, vendar se bojim, da bo na koncu to vse skupaj prevaljeno na najemnika, ki bo plačeval še več in smo že v kvadratu kroga.

Zato nasvet odpiralcu teme.
Da ne boš taka krucefiks, kot so nekateri. Daj denar investiraj npr. v obveznice, delnice, plemenite kovine,.... Stanovanja pa pusti tistim, ki ga rabijo in si ga bodo morda nekoč lahko kupili po normalni ceni.
To ni res, kar govoris. Mladi si ne morejo kupiti stanovanja zato, ker studirajo do 27 leta, po moznosti za poklic, ki nima perspektive (beri FDV in podobno).

In to zato, ker morajo v Sloveniji imeri vsi faks in je sramota delati. Nimamo pa krovcev, knaufarjev, vodovodarjev, avtokleparjev, ipd. Potem pa FDV-jevev *****, da ima malar vecjo placo od njega. Prav je tako.


Sem sam zgoraj napisal, jaz sem si stanovanje kupil sam. Ne samo jaz, kar nekaj mojih prijateljev. Je pa res, da smo delali tudi popoldne, ko drugi kolesarijo in protestirajo, da jim mora stanovanja priskrbeti drzava. Sem presenecen, da si znajo brez drzave rit obrisat in vezalke na cevljih zavezat.

Se pa strinjam, kar pravi Jabe, donos je premajhen. Morda raje razmisli o kaksnem parkiriscu v bloku v Ljubljani, ce kje dobis kaj pametnega za oddajo.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
Bravo, sedaj si med vrsticami napisal celo to, da so najemnine premajhne.
Udri po siromaku.....

Tudi 3/4 inženirjev lahko samo sanja o lastniškem stanovanju brez izdatne pomoči staršev....
Lahko se pa rodiš z zlato žlico v ustih, ali pa delaš na črno popoldne in med vikendi, ter se izogibaš davkom, .....
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Bravo, sedaj si med vrsticami napisal celo to, da so najemnine premajhne.
Udri po siromaku.....

Tudi 3/4 inženirjev lahko samo sanja o lastniškem stanovanju brez izdatne pomoči staršev....
Lahko se pa rodiš z zlato žlico v ustih, ali pa delaš na črno popoldne in med vikendi, ter se izogibaš davkom, .....
Hm… cudno. Jaz se nisem rodil ne z zlato slico v ustah, ker tudi moji starsi niso imeli, niti nikoli nisem delal na crno. Je pa res, da bom od novega leta naprej na crno oddajal. Ker imam dovolj, da mi drzvava poberel 60% place. In zdaj, ko je Svoboda in plesete pac ne bom placeval se 25% davka od oddajanja stanovanj zato, da bom fimanciral 8.Marec, Teo Jarc, Janulla in ostale delomrzneze.

Ce bi vse zapil, namesto, da sem sparal, bi bilo pa super. Verjetno bi mi se drzava dala brezplacno prenocisce na Meteklovi.

In ja, najemnine so premajhne. Za 180k vredno stanovanje dobis 680€. Od tega pa po novem letu placas se 25% za place 8.Marcu in dve leti dolgi cakalni dobi za zdravnika. Pa da ne pozabim; belo plombo doplacas.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
Hm… cudno. Jaz se nisem rodil ne z zlato slico v ustah, ker tudi moji starsi niso imeli, niti nikoli nisem delal na crno. Je pa res, da bom od novega leta naprej na crno oddajal. Ker imam dovolj, da mi drzvava poberel 60% place. In zdaj, ko je Svoboda in plesete pac ne bom placeval se 25% davka od oddajanja stanovanj zato, da bom fimanciral 8.Marec, Teo Jarc, Janulla in ostale delomrzneze.

Ce bi vse zapil, namesto, da sem sparal, bi bilo pa super. Verjetno bi mi se drzava dala brezplacno prenocisce na Meteklovi.

In ja, najemnine so premajhne. Za 180k vredno stanovanje dobis 680€. Od tega pa po novem letu placas se 25% za place 8.Marcu in dve leti dolgi cakalni dobi za zdravnika. Pa da ne pozabim; belo plombo doplacas.

madona, ti pa si obremenjen s tem 8. marcem.

pa si tako zelo preprican, da pod drugo vlado ne bi bilo dviga davkov? da ti pod drugo vlado ne bi pobirali 60%?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.371
5.405
113
No... Golob je povozil že praktično sprejeto odločitev o razbremenitvi plač.

Nepremicninski trg se rešuje tako da se dvigujejo davki na najemnine, rezultat je gor opisan... Iz 15 na 0% ali gre pa najemnina za ceno davka gor.

Stanovanja, kot rečeno so predraga glede na najemnino, torej je v trenutni situaciji bolje najemati kot kupovati. Če je najemnina predraga, potem je nakup se bolj nemogoč za iste ljudi. Bo šla cena dol? Uhka de, ampak gredo za vse, bogataši bodo takrat kupovali.

Marsikomu se lahko kolca sedajle po varcevalnih shemah in stanovanjskem skladu... Če se računa zgolj na stiskanje bogatašov, se bo pa bolj malo iztisnilo. z vsako tako genialno idejo o povisanju davkov prosperirajo se bolj, raja pa se bolj guzi.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in Vojnik

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
madona, ti pa si obremenjen s tem 8. marcem.

pa si tako zelo preprican, da pod drugo vlado ne bi bilo dviga davkov? da ti pod drugo vlado ne bi pobirali 60%?
Proglej si koliko denarja damo NVO jem in boš videl, zakaj pizdim.

Ne vem, kako bi bilo pod drugo vlado. Dejstvo je, da so plače skupaj s prispevki preveč obdavčene. In da vedno govorimo o novih in višjih davkih, še nihče pa ni rekel, kako bodo zmanjšali porabi, zmanjšali javni sektor in nehali krast.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Saj v določenih pogledij te podpiram, vendar s tem kar imaš namen početi spravljaš v neugoden položaj najemnika. Dvomim, da ti je rešitev "keš na roko" predlagala sama. A cena bo ista?

V vsakem pogledu si kjer si, ena rešitev je, da poskusiš optimizirat. Sodeč po pisanju imaš določene kapacitete in bi lahko iskal legalne rešitve. Najboljša rešitev je, da prodaš. Trenutno so cene preoptimistične glede na nadaljne napovedi, zato bi bilo za izkoristiti. Investicija ni samo nepremičnina je še marsikaj drugega, vendar smo v večini premalo finančno pismeni, lahko tudi razgledani, če je to manj boleč izraz.

Naslednja rešitev je, da zamenjša davčno rezidensvo, verjetno veš kaj to pomeni. Neglede na tvoje sarkastično pisanje, ti je bilo omogočeno, da si v Sloveniji ustvaril to kar imaš. Kljub temu, da so bili in so na obasti pajaci. Vsak je prispeval določen košček blaginjel, tudi, če je to na način, ki ni v skladu s tvojimi prepričanji oziroma skladno s tvojo vzgojo. Pustimo zdaj debate glede davčne obremenitve, se strinjam, da je tukaj še ohoho dela. Vseeno pa ti s svojimi dejanji oziroma razmišljanji za naprej ne pripomoreš k skrajšanju čakalnih vrst, dvigu pokojnine za tiste, ki plačujemo največ ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Saj v določenih pogledij te podpiram, vendar s tem kar imaš namen početi spravljaš v neugoden položaj najemnika. Dvomim, da ti je rešitev "keš na roko" predlagala sama. A cena bo ista?

V vsakem pogledu si kjer si, ena rešitev je, da poskusiš optimizirat. Sodeč po pisanju imaš določene kapacitete in bi lahko iskal legalne rešitve. Najboljša rešitev je, da prodaš. Trenutno so cene preoptimistične glede na nadaljne napovedi, zato bi bilo za izkoristiti. Investicija ni samo nepremičnina je še marsikaj drugega, vendar smo v večini premalo finančno pismeni, lahko tudi razgledani, če je to manj boleč izraz.

Naslednja rešitev je, da zamenjša davčno rezidensvo, verjetno veš kaj to pomeni. Neglede na tvoje sarkastično pisanje, ti je bilo omogočeno, da si v Sloveniji ustvaril to kar imaš. Kljub temu, da so bili in so na obasti pajaci. Vsak je prispeval določen košček blaginjel, tudi, če je to na način, ki ni v skladu s tvojimi prepričanji oziroma skladno s tvojo vzgojo. Pustimo zdaj debate glede davčne obremenitve, se strinjam, da je tukaj še ohoho dela. Vseeno pa ti s svojimi dejanji oziroma razmišljanji za naprej ne pripomoreš k skrajšanju čakalnih vrst, dvigu pokojnine za tiste, ki plačujemo največ ipd.
V bistvu je to predlagala najemnica. Ji bom pa za znesek davka znižal najemnino. Ni mi zdaj za 50 EUR plus/minus, ampak res imam dovolj tega, da samo jemljejo. O prodaji sem tudi razmišljal, ampak se še nisem odločil. Bom pa gotovo naredil tako, da si bom zmanjšal plačno na 4k bruto, ostalo pa na drugi firmo popoldanski s.p.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
No, če je temu tako je v tej zgodbi najbolj butasta najemnica, saj s tem izgubi določene pravice tudi varstvo, ti pa tvegaš sranje, ki ti lahko povzroči več škode kot koristi.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
Proglej si koliko denarja damo NVO jem in boš videl, zakaj pizdim.

Ne vem, kako bi bilo pod drugo vlado. Dejstvo je, da so plače skupaj s prispevki preveč obdavčene. In da vedno govorimo o novih in višjih davkih, še nihče pa ni rekel, kako bodo zmanjšali porabi, zmanjšali javni sektor in nehali krast.

To je res, da so plače preveč obremenjene. In davki le gor... Potrošnja v državi pa tudi... Vrtimo se v začaranem krogu... javni sektor je prenatrpan. Vsake 4 leti pride še XY pujsov h koritu... ampak to je že politična tema.