Hrana za psa

I

Izbrisan uporabnik #9334

Ravno za našo kavalirko je veterinar opozoril, da se naj kar pripravimo na bolezni. Pravi da jih je vsaj 50% pri petih letih starosti s šumom na srcu, zjebanimi sklepi (artritis itd) in tako dalje.
Sem vprašal, kako to, ravno ta pasma?
- Izrojena je. Stara je 200 let, toda izrojena. Pes z najlepšim karakterjem kot bi si ga sploh lahko zaželel, toda izrojena. :(
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Kaj pa OKvirski slednik, koliko je kaj ta linija podvržena patologijam? Pa tudi za hrano je čisto primerna.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
2 psa, 9 in 11(12? not sure) let, oba na boschu že vsa leta in nobenih problemov. največ kar je če prehitro menjam okus da ma potem kakšen drisko.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ravno za našo kavalirko je veterinar opozoril, da se naj kar pripravimo na bolezni. Pravi da jih je vsaj 50% pri petih letih starosti s šumom na srcu, zjebanimi sklepi (artritis itd) in tako dalje.
Sem vprašal, kako to, ravno ta pasma?
- Izrojena je. Stara je 200 let, toda izrojena. Pes z najlepšim karakterjem kot bi si ga sploh lahko zaželel, toda izrojena. :(

Teh izrojenih pasem je kar precej. Če recimo pogledaš angleškega bulldoga kakšnih 200 let nazaj, je bil čisto drugačen (in se je dejansko uporabljal v borbah z biki), nato so ga začeli vlačit na kraljevi dvor in z leti cross-breadinga je postal to, kar je danes. Kratka življenska doba, slabo srce, težave z dihanjem (posledica degeneriranega smrčka) in slabi zadnji sklepi...

Enako nemški ovčar - včasih top delovni pes, škatlasta oblika. Nato za potrebe razstav so pričeli namerno pohabljat psa, da je dobil padajočo obliko. Dandanes pa "nemec" pri 4. letih niti hoditi prav več ne more, kaj šele, da bi bil delovni pes. Mislim, da v Evropi obstjata še samo dva legla, kjer dobiš "nemca" kot bi naj bil. Nemški bokser prav tako. Belgijski ovčarji ("malinovci") so še OK, vprašanje kako dolgo.

Na drugi strani pa imaš pse, ki so bili umetno narjeni kot delovni psi - recimo dobermann. In takemu je bilo potrebno odščipnit rep, ker je bil trd in hrustančast in se je zelo hitro zlomil (sploh če je bil pes uporabljen kot delovni pes) in kupirat ušesa (iz več razlogov - slab hrustanec, boljši sluh, zaščita pred poškodbami) - ampak ne - to pa bo treba prepovedat, bogi kuža... Da ima zaradi teh dveh stvari bistveno večje probleme v starosti, seveda nobenega ne gane...
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Eh sem mislil, da je visokoproteinsko in hipoalergeno.
Manitua mi, da nisem indijanka.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Jaz sem za svojo Vižlo na začetku uporabljal Taste of wild (losos) pa so bili skoz neki problemi s prebavo in kožo. Potem smo šli na Brit (tudi losos) je bila koža OK, prebava tokaj normalna, res pa moja Vižla po ene pol leta ni ravno navdušeno jedla teh Brit briketov.
Sedaj ji cca 2 meseca dajemo hladnostiskane pelete Naturavital in moram reči, da je top. Vižla jih z veseljem je, koža bp, odvajanja pa bistveno manj kot prej. Te Hofer brikete pa dobi včasih kot priboljšek/nagrado, ker so ji tudi ful dobri. Verjetno zato, ker so fajn masni :)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

@pia :D

Nemški ovčar je pa, zame, najboljši kar jih je lahko. Skrajno zanesljiv, ubit se bo šel zate ... boljšega in bolj inteligentnega psa ne poznam.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Na paznam.

Luksa sem pa imel v vojski, več je bil vreden kot najboljši soborec. Skrajno zanesljiv.
Sem mu rekel, v uho sem mu šepnil :"Pojdi in čavsni tistega lenega Kolosa", pa je šel in ga ( :valjamse: :valjamse: ) , hehe, malce pasjega humorja. :D

Pa kasneje svojega Arčita, 9 let je doživel. Nemški ovčar - izjemen pes.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Pa niso ti Nemški ovčarji v zadnjem času že preveč med sabo križani? Se mi zdi, da v SLO težko najdeš kakega, ki ni v drugem ali tretjem kolenu sorodnik.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Graničar. Na Albanski meji. Pse smo pa imeli iz ... kwa je že tam? nad Osijekom ... proti madžarski?