Hitrost vožnje in izračun

thomasthomas

Zelenc'
21. sep 2007
1
0
1
Pozdravljeni.

Števec v avtomobilu kaže 10kmh višjo hitrost kot je dejanska (GPS recimo)
Da se slednji približaš, rabiš kolesa z večjim ali manjšim premerom. Kje se hitrost sploh meri?
redface-1.gif


Hvala.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
vecja kolesa - manjsa hitrost vrtenja pri isti hitrosti. meri se na kolesu, ce se prav spomnim?
17758-icon_confused.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
samo z večjimi/manjšimi kolesi se spreminja tudi moč motorja.


sicer pa...predvidevam da meri napačno pri višjih hitrostih oz. se napaka povečuje s hitrostjo...torej se ni za sekirat
smile-1.gif
 

gregor

Fizikalc
31. jul 2007
399
35
28
Dolina hmelja
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
samo z večjimi/manjšimi kolesi se spreminja tudi moč motorja.

??
Kako to misliš?
Po moji logiki boš z 10%večjimi gumami šel v klanec še vedno z isto hitrostjo, kot prej, seveda merjeno po GPSu, ne po števcu. Bo pa treba malo prej dol šaltat, zato občutek da gre manj.

Ali pa je z mojo logiko kaj narobe.
confused-1.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Z večjimi kolesi izgubiš moč. To pa je tudi bistveno pri vsem tem. Namesto 100KM, jih imaš recimo samo še 90, odvisno, kolko večje daš.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ne ne, izgubiš navor. Moč je taka, kot jo da motor. Vendar po novem imaš pri 100 manj obraotv, kar pomeni pri 100 manj moči, razen če je pri teh manj obratih toliko več navora. Odvisno v katerem delu krivulje se nahajaš. Za določeno vožnjo in hitrost je lahko + , za določeno pa minus.

Torej moči ne izgubiš (na motorju), vendar zna v določeni situaciji tako izgledat, ker se zadeva obnaša kot bi imel v eni prestavi previsoko, če malo podramatiziramo.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Tam do 10% odstopanja števca je čisto normalen pojav.
Drugače pa rabiš večja kolesa ja. Seveda ne samo po colah in potem toliko nižji presek gume, mora biti toliko večja da bo obseg gume za cca. 10% večji kot je sedaj in bo števec kazal dokaj točno.
Hitrost se meri na diferencialu, ker če bi se merilo samo na enem kolesu potem bi kazalo različno v levi ali desni ovinek.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Z večjimi kolesi izgubiš tudi na pospeških, sej to itak že vrabci čivkajo
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

gregor

Fizikalc
31. jul 2007
399
35
28
Dolina hmelja
Citat:
Uporabnik ishtar007 pravi:
Pa tudi poraba se ti lepo dvigne z večjimi in širšimi gumami...
smile-1.gif

Z gumami z večjim obsegom se dejanska poraba načeloma ne bo nič dvignila(pustimo morebitne razlike v kotalnem uporu).
Poraba glede na prevožene kilometre po števcu pa je logično, da bo višja, saj ti bo števec na isti relaciji z večjimi gumami kazal manj prevoženih km.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.462
9.938
113
kod Džej-Zija
Si me prehitel. Sem hotel isto napisat.
grin1.gif
Sploh, če ostaneš pri isti širini pnevmatik, kakšne hude razlike v porabi ne more biti.