Hitrost interneta na WiFi-ju preko routerja???

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Pozdravljeni... da opišem situacijo... prejšnji teden so mi priklopili optiko preko Telemacha, gostujem pa na Telekomovi optiki. Telemachovci so zraven prinesli svoj kombiniran modem/router. Ker pa mi ta router slabo vleče v spodnjem nadstropju sem preko UTP kabla na ta Telemachov modem/router priklopil v prvem nadstopju še en svoj TP-link router. Zdaj pa kje je problem, ko sem v zgornjem nadstropju in se povežem z WiFijem na Telemachov modem/router mi Speedtest izračuna hitrost 273/43 mbitov. Ko pa sem spodaj in se povežem na svoj TP-link pa dobim rezultat zgolj 51/28 mbitov pa čeprav mislim da je ta TP-link certificiran na 450 mbitov hitrosti?

 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Pozdravljeni... da opišem situacijo... prejšnji teden so mi priklopili optiko preko Telemacha, gostujem pa na Telekomovi optiki. Telemachovci so zraven prinesli svoj kombiniran modem/router. Ker pa mi ta router slabo vleče v spodnjem nadstropju sem preko UTP kabla na ta Telemachov modem/router priklopil v prvem nadstopju še en svoj TP-link router. Zdaj pa kje je problem, ko sem v zgornjem nadstropju in se povežem z WiFijem na Telemachov modem/router mi Speedtest izračuna hitrost 273/43 mbitov. Ko pa sem spodaj in se povežem na svoj TP-link pa dobim rezultat zgolj 51/28 mbitov pa čeprav mislim da je ta TP-link certificiran na 450 mbitov hitrosti?

Za spodobne hitrosti po zraku enostavno rabiš opremo, ki podpira 5GHz spekter in 802.11ac ali 802.11ax (WiFi 6) standard, to je osnova. Potem lahko na nezasedenem 80MHz kanalu z 2x2 ali 3x3 klientom ter APjem (pomembni sta obe strani) stisneš ven realnih 300-500Mb/s (oziroma nekaj več na WiFi 6). Tvoj TL-WR1043ND podpira zgolj 802.11n in je 2.4GHz only.

Na 2.4GHz imaš na voljo čisto premalo spektra (vse skupaj 3x20MHz), ki je poleg tega nasran še s kupom drugih motilcev od Bluetootha, brezžičnih mišk/tipkovnic/slušalk/dalincev, babyfonov, zigbeeja, mikrovalovk, itd.. Tistih 450Mb/s je tako ali teoretičen linkspeed (ki mu moraš odšteti najman ves overhead, ki ga zahteva prenos po zraku) in ne throughput (kaj šele goodput) v idealnih razmerah z 40Mhz kanalom in 3x3 klientom na drugi strani, ampak v praksi lahko karkoli blizu tega na 2.4GHz kar pozabiš, bo treba kaj bolj modernega nabavit. Kar lahko narediš je, da uporabiš 40MHz kanal v delu spektra, ki je najmanj zaseden (ampak itak z 40MHz kanalom porabiš že 2/3 celotnega 2.4GHz spektra, tako da praktično ne sme bit drugih WiFijev v bližini, da bo nek benefit od tega). V praksi je okrog 100Mb/s že kar dosežek na 2.4GHz, bol realno je tam 60-80Mb/s. Novejši standardi, ki omogočajo višje hitrosti, pa tako ali tako (z razlogom) funkcionirajo zgolj na 5GHz.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Hvala za strokovno razlago. Zdaj je tako, glede na to da imam paket max. 300mbitov to pomeni v teoriji čez prst max. 30MB/s downloada. Sem danes testiral in vlekel dol ene naključne torrente in zgornji wifi mi potegne tam 28-29MB/s, spodnji pa tam do max. 10MB/s.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ja vidim da se to trži povsod, dva ali trije v setu. To je pravzaprav hotstop? Zakaj bi to bilo bolje od klasičnega routerja?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Poanta mesh sistemov je to, da se enote povežejo med seboj in potem naprej oddajajo WiFi, kar pride prav če dodatni dostopnih točk nimaš možnosti priključiti na kable (kar je jasno boljša opcija). Večina meshov sicer omogoča, da enote vseeno priključiš na kable in potem zadeva v resnici niti ni več mesh, ima pa običajno še vedno prednost, da deluje (brez neke komplesnega setupa) kot enotno WiFi omrežje z raznimi dodatnimi bonbončki kot je seamless/fast roaming, centralno upravljanje, itd.. Če ne rabiš brezžične povezave med enotami, enako (ali boljšo) funkcionalnost običajno dosežeš z WiFi sistemi, ki imajo controller (npr. Ubiquti UniFi dostopne točke + controller). Pravzaprav imaš tudi v mesh sistemih controller, samo da laufa na eni izmed enot/dostopnih točk.

Mesh sistemi so pač popularni ker so prilagojeni za consumerje in ker se marsikomu ne da vlečt kablov. Je pa sigugrno boljše nek “mesh”, sploh če enote priklopiš s kabli, kjer se le da, kot pa da imaš čisto neodvisne dostopne točke (oziroma WiFi “routerje” aka all-in-one škatle, ki kih skonfiguriraš da služijo samo za WiFi). Jaz osebno prisegam na UniFi Apje+controller, ker praktično za ceno teh consumer igrač dobiš neko semi resno opremo, ki dela, tako kot je treba. Obstajajo tudi boljše rešitve, ampak so za doma overkill in koštajo še bistveno več.

Sicer pa kot že predebatirano neštetokrat, se pokritost z WiFi rešuje z večjim številom dostopnih točk in temu so ti sistemi (bodisi mesh al pa pač wifi dostopne točke s controllerjem ali brez) namenjeni. Router oz “router” pa je naprava, ki usmerja promet med zunanjim svetom in tvojim omrežjem, dodeljuje interne IP naslove (DHCP), filtrira promet s požarno pregrado, itd. (lahko ima tudi funkcijo ene dostopne točke ampak seveda iz ene točke ne moreš pričakovat čudežov glede pokritosti), ne moreš primerjat mesh vs router (jabolka in hruške…). Lahko ima pa ena izmed enot v mesh sistemu tudi vlogo routerja, ker so to več ali manj vse all in one rešitve, da s čim manj škatlami rešiš cel home network.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Jaz sem za 3 meshe dal 110€ in kot receno, delajo od prvega dne, speedtest pravi cez 500mb, signal je po celi hisi. To je to.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kaj in kje si nabavil? Saj pravim jaz z kablom nimam problemov, imam pa v ta router spodaj vtaknjen še EON. Lahko in v drugi izhod TV.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Sam imam na vikendu v spodnji etaži original T2 router, priklopljen na Telekom optiko.

Spodnje nadstropje in dvorišče lepo pokriva. V zgornjem nadstropju in terasi, pa ne "ulovim" dovolj signala.

Imam Xiaomi-jev 4 pro router (naročen), pa UTP kabel speljan od spodnjega routerja, do tja kamor bi si želel postaviti tegale novega.
Xiaomijev router bi "fural" dalje tudi zgornji TV (spodnji je preko aplikacije, zgornji bo preko t2 box-a).

Sam mislim da bi situacija morala biti OK (sicer bosta v hiši 2 omrežji WIFI, vendar me to ne moti). Sicer bi znal biti mesh na kablu boljši, vendar me je xiaomijev router prišel dobrih 30€ z poštnino.....
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Zakaj si eni tak komplicirate življenje. Zaj boš mel router na router pa še to noben ne bo nekaj nevem kaj.
Al daš spodnjega v bridge in vse prevzame 4 pro, al pa daj 4 pro v ap način.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Zakaj si eni tak komplicirate življenje. Zaj boš mel router na router pa še to noben ne bo nekaj nevem kaj.
Al daš spodnjega v bridge in vse prevzame 4 pro, al pa daj 4 pro v ap način.

Lahko malce bolj pojasniš. Na ruterje in omrežja se namreč ne spoznam najbolj.

Hiša je pa dokaj velika, pa stene so razmeroma debele, in trenutno 1 ruter ne pokrije vsega. Glede kvalitete ruterjev, pa internet bolj kot ne potrebujem za brskanje, videoklice in TV.

Hvala za pomoč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Palcek

sandfield

Zelenc'
21. sep 2016
14
2
3
Imam star router z wifi in še dve dodatni (ožičeni) AP, vse isti SSID, DHCP off, različni kanali, vsako v svojem nadstropju.
težava je, da se telefon, tablica ne povežeta avtomatsko z najmočnejšo dostopno točko. Čeprav stojim ob AP, telefon ostaja povezan z ruterjem 2 štuka stran.

Kaj naj zdaj naredim, da bo špilalo in bo poceni? Wifi poterbujem le za telefon in tablico.

- Nakup mesh iz 3 enot (verjetno wifi na starem ruterju ne bo deloval z novim mesh omrežjem)- če so mesh točke med seboj povezane s kabli, ali so lahko po tipu hobotnice, ena centralna in dve periferni?

- Nakup AP kontrolerja in dodatnih dedicated AP- kateri je ustrezen kontroler (ime, link)? Morajo biti Ap od istega proizvajalca kot kontroler (tretnutno imam eno AP od tplink).

- Nakup novega routerja, ki bi imel možnost žične vezave dodatnih AP in pamet, da bi se med AP avtomatsko preklapljalo.

- obstoječi router na sredo hiše in obe AP v extender mode? (rešujem težavo s pokritostjo in avtomatskim povezovanjem, hitrosti ne potrebujem)

thx
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
AvtoFun , tvoj TL-WR1043ND ima sicer 450Mbit/s, vendar to je v obe smeri (skupaj download + upload), ob uporabi 40MHz pasovne širine in treh (3x3) anten na routerju in na napravi. Nekaj požre glava HTTP protokola, ali kako se že reče.
Vendar naprava ima kvečjemu dve anteni, kar pomeni 300Mbit/s (150 Mbit/s/anteno).
V slednjem (idealnem) primeru in ob dobrem signalu to pomeni 150Mbit/s downloada + 150Mbit/s uploada. Ampak če imaš v bližini ostale routerje, tvoj ne bo izbral 40MHz, ampak samo 20Mhz. V tem primeru pa z dvema antenama dobiš skupaj 150 (75 + 75).
Prepričan sem, da če imaš napravo povezano na ta router, bo realno zmogel 60 do 70 v obe smeri ob močnem signalu v bližini routerja.

Če nimaš take hitrosti, si morda že zid ali dva vstran? Če si v istem prostoru, pa ni take hitrosti, sta pa router in modem, pa še kaj, na podobnem kanalu. Namreč, vsaj 5 kanalov narazen si morata biti. Vsak mora biti na drugačnem od 1/6/11 kanala. Moral bi na napravi, v tistem prostoru, kjer ti je z 1043ND najbolj pomemben WiFi, poskenirati za ostale signale sosedov in na tej osnovi izbrati 1 ali 11 ter vklopiti delovanje routerja na 40MHz. modem pa dati na čisto nasprotni signal (11 ali 1) ter onemogočiti 40MHz, saj imaš na modemu očitno 5GHz.
Da poenostavim, na modemu kanal 1, na routerju pa kanal 11. Na modemu 20MHz, na routerju 40MHz. Lahko na routerju preizkusiš še kanal 13, ki včasih deluje "sumljivo".

Namreč, na tem routerju sem že izmeril 74/72 na 20MHz in tudi 125/115 na 40MHz. Verjamem, da je ob pravih pogojih možno tudi 145/145, več pa nikakor ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Clancy

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Sem mel ta router. Prvo verzijo bele barve. Čez 100 ni šlo pa da ga hebeš zdejšnji na N standardu 450 Mbs šiba tudi 200