Hitrorastoča drevesa - paulownia

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Je treba poznat okoliščine. In ja, pošteno povedano tudi mene zanima kako bo s prodajo tega lesa. Upam, da bom to videl ...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.612
14.306
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Izkušnje s čim?

Z vzgojo te rastline oz. drevesa pri nas v našem podnebju. Imajo oz. jih pridobivajo.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.144
2.316
113
v lokalni ostariji
vsaka tuja rastlika je lahko ok lahko pa ne. krompir je ena taka pozitivna zadeva. japonski dresnik pa negativna...

če se prav spomnim se je že v jugi nasajalo neke drevesa (hitrorastoča) za les... samo potem je to propalo. težava pri lesu je to, da traja vsaj 10 ali več let da kej zraste. no ko pa zraste se pa trendi lahko tako spremenijo da je tisti les nezanimiv (škart)...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Citat:
Uporabnik Matey pravi:Imam(o) gozd. Oziroma gozdiček no. Smem zdaj pisati o tem ter podati lastno mnenje?
priden.gif
Lahko. Za svoj gozd seveda. Jaz tudi imam ha ali dva. In tam ne sadim paulownie. Ampak lahko razumem, zakaj bi jo nekdo v Beli Krajini. Če bo rasla. Poleti sem videl, da je mali nasad pri Otoku. Tam kjer je letalo.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.612
14.306
113
Hvala. No moje mnenje je bilo v glavnem to, da se nebi s to vrsto pogozdilo vsa od žleda uničenja območja, to pač ni zgolj Bela krajina
smile-1.gif
Samo to in nič drugega kot to. Manjše nasade za ekperimentiranje, "vzgojo lesa" in podobno pod dobrim nadzorom povsem podpiram. Problem je potem spet pri slovenskih inšpektoratih za katere je splošno znano, da res dobro opravljajo svoje delo. Not.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
To pa ja. Zadnji dve leti. In si, glede na izkušnje, zasledil da zna bit problem? No, o tem govorim ...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.612
14.306
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
To pa ja. Zadnji dve leti. In si, glede na izkušnje, zasledil da zna bit problem? No, o tem govorim ...

Ne, ne, tu nima biti kaj narobe, načeloma. Kot napisano v mojem prejšnjem postu - zaskrbelo me je samo ob ideji, da se na veliko s tem pogozduje pri nas tako vsesplošno kot odpravljanje škode od žledoloma, nič drugega.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Aja, še tole; po oceni človeka, ki se je s tem par let nazaj začel resno ukvarjati (in je tudi resno preštudiral vrsto in njene potrebe) je v SLO največ 15 % vsaj približno ustrezne zemlje za to vrsto. Na ostalih površinah bi/bo vegetirala. To je lekcija, ki marsikakega "investitorja" še čaka ...

Sploh pa zdaj, ko smo jo "pospravili" na boniteto 29 ali manj.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Saj se ne pogozduje. Sploh. Kaj šele na veliko. Gozdarji so gozdove učinkovito "zaščitili". Pogozdovanje je po zakonu dovoljeno samo z avtohtonimi vrstami. Kar je sicer lepo. In po drugi strani neizmerno neumno. Ampak kdo sem jaz da bom o tem sodil ...

Paulownia se sadi samo na kmetijska zemljišča. Nekaj z dovoljenjem, od kar pa vemo za luknjo s hibridi pa tudi to ne več. Kdor pa sadi sadike dobljene iz semena in po možnosti še brez dokumentov o izvoru bo pač imel dodatno delo; vrnitev v prejšnje stanje
evil.gif
Pa brez skrbi, inšpekcija jih bo poštimala.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.612
14.306
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Saj se ne pogozduje. Sploh. Kaj šele na veliko.

Bila je ideja, ki trenutno ni več aktualna. Ampak pri vseh teh idejah v naših Butalah nikoli ne veš kaj sledi
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.302
5.832
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Matey pravi:
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Gozdarji serjejo. Nadzor ima inšpekcija. Kaj bi še rad?

Nadzor? Neka inšpekcija v Sloveniji? Ti to resno?
aplauz.gif



@Patriot - ti znaš ločit med hibridom ter navadno (invazivno) vrsto?

Resno, ko sem postavil pasnik, so naredili obhod, da so preverili, da nisem kak kol prevec v rob gozda porinil. Vazno da se zarasca. Tam pa nihce ne preverja, ceprav google z vesolja vidi
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.890
3.018
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
In kakšno škodo konkretno imaš ti v mislih?

Točno tako kot jo v članku omenjajo, drevo se bo razraslo povsod kjer to ne bo treba. Enako kot ambrozija nobenemu se ni zdelo vredno da bi jo odstranjeval danes se je pa ne da več ker jo je enostavno preveč.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Saj se ne pogozduje. Sploh. Kaj šele na veliko. Gozdarji so gozdove učinkovito "zaščitili". Pogozdovanje je po zakonu dovoljeno samo z avtohtonimi vrstami. Kar je sicer lepo. In po drugi strani neizmerno neumno. Ampak kdo sem jaz da bom o tem sodil ...

Pogozduje se z invazivnimi vrstami in to sistematično že par 10 let, še prej pa se je stoletja sistematično zatiralo domorodne vrste in dajalo prednost invazivnim vrstam. No konkretno govorimo samo o eni vrsti, to je smreka (pa tudi bor na nekaterih nižje ležečih predelih recimo).

Dalje je pogozdovanje samo oz. širjenje gozdov kot naravni fenomen itak "invazivno" ker na območju slovenije nikoli ni bilo toliko gozdov, sploh pa jih ni bilo na lokacijah kjer sedaj so.

Tako da ustreznen "neinvazivni" poseg bi bil zažgat 80% smrekovih gozdov in 50% ostalih gozdov, na delih kjer je to tipično vzpostavit dejansko naravno rastje ostalo pustiti golo oz. dati prostoru drugo namembnost (to itak pomeni da se ukine 90% naravnih parkov in območji nature XXX).
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
In od kdaj smreka ali bor nista domorodni vrsti? Samo vprašam. Ker o tem govori zakon. Da bi bila smreka invazivna je pa novo zame. Ampak ti že veš ...
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Eno majčkeno pa je reazlike med paulownio in ambrozijo recimo. In ta razlika je bistvena, če hočemo razvijat nabor rastlin od katerih imamo lahko koristi. Lednka,igor, volovsko srce in voščenka pač že kar nekaj časa niso dovolj. Podobno je/bo pri lesnih vrstah, če bo lubadar še naprej haral kot to počne.
Ampak to je moje skromno mnenje. Lahko se motim ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
In od kdaj smreka ali bor nista domorodni vrsti? Samo vprašam. Ker o tem govori zakon. Da bi bila smreka invazivna je pa novo zame. Ampak ti že veš ...

Uradno ni invazivna, je naravno rastje v sloveniji ... ampak nekako na 1200m+ nv, torej alpe in nič drugega. Danes imaš pa monokulturne smrekove gozdove na 200-300m. To povzroča uničevanje tal, poveča se erozija, izpodrivajo se ostale drevesne in živalske vrste ... dejansko tole ni bilo nikoli raziskano, čeprav so vplivi smreke ogromni.

Je pa res smreka v 50-100h letih zraste do uporabne velikosti v toplem podnebju, v alpah rabi pa 300 let ali več. Tako da odgovor zakaj ni prepovedano sadit smreke v nižinah je ekonomski. No sej narava poskrbi za tole in lubadar (ki btw na višini nad 1200m komaj preživi, vsekakor pa se ne more pretirano množit zaradi ostrih zime) je samo posledica neprimernega gospodarjenja z gozdovi.