Hitrorastoča drevesa - paulownia

tomi

Guru
1. sep 2007
17.993
9.116
113
39
MB
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
kaj pa je dodana vrednost teh dreves? če to sadiš na hektarjih? a je les za drva grušt izdelke ali samo "celuloza" in biomasa... sladnjega je že kot "domorodnih" dreves dovolj

največji porabnik lesa je japonska, oni tud plačujejo lep denar, seveda za top kakovost.

dodana vrednost? posadiš maja, jeseni odrežeš sadiko do tal, do druge jeseni ima že 1,5+ m
smile-1.gif
les je lahek, dobro zgori pa tudi kalorična vrednost je dobra, primerljiva s premogom.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
V treh mesecih ni glasu od njega. Glede na to, da laboratorijsko vzgojene rastline niso invazivne ga niti ne pričakujem.

Jaz imam "parkovno zasaditev", problem so tisti, ki zasadijo po nekaj hektarjev. Kolikor je rekel je en tak primer nekje na Ptuju, drugi pa nekje na Kočevskem.

Verjetno res ne boš več slišal zanj. No, nekaj ti bo moral poslat, ker mora zaključit zadevo, ampak glede na stališče MOP in ARSo bo verjetno vse v redu, če imaš hibride. Kmetijski bi ti bolj pil kri
evil.gif
Ampak njega pa verjetno ne boš dobil ...

Sadi se pa menda res kar nekaj, ni pa nekega pregleda nad tem koliko je tega ...
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
kaj pa je dodana vrednost teh dreves? če to sadiš na hektarjih? a je les za drva grušt izdelke ali samo "celuloza" in biomasa... sladnjega je že kot "domorodnih" dreves dovolj

Na tomijevo bi jaz dodal še tole;

sadiš lahko kot panjevec (strogo gledano) torej po ene dveh - treh letih pofrezaš in prodajaš kurjavo (sekanci, morda peleti)

ali pa tako kot pravi tomi in pustiš še ene tri do pet let in imaš tehnični les s premerom tam 20 cm. V tem primeru sadiš bolj na gosto in daš na hektar tam do 1000 rastllin. Menda se da zmenit, da pridejo italijani, posekajo in odpeljejo, tebi pa stisnejo v rangu 50 ojrov po rastlini (živi bili pa videli).
Ali pa pustiš tomijevo varianto, v rangu 500 rastlin na ha, pustiš tam ene 8 let, posekaš in imaš v rangu enega kubika lesa po rastlini. Po koliko se prodaj kubik pa ne vem. Cifre so lahko vrtoglave, kaj bo dejansko na koncu pa bomo videli ko bodo ti prvi nasadi šli v promet.

V vseh variantah iz panja zraste nova rastlina. Življenska doba je korenin je čez 20 let (odvisno pač ...)

Ko gre za kaloričnost, je treba bit previden, ker je ta po kili res primerljiva s premogom, ampak ker je to precej lahek les je kubikaža večja.
Če bi sadil jaz, bi to delal izključno za tehnični les.

Ampak za take donose kot jih opisujem, je nujno potrebna kvalitetna zemlja (mojster pravi, da je take v SLO ene 15, morda 20 %) in namakanje najmanj prvo leto, še bolje prve tri leta.

Aja, enoletne sadike se reže v "zimski" rezi, torej v bistvu po prezimitvi, vsaj tako sem jaz razumel zadevo.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Kalorično vrednost ima slabšo kot topol ali pa boljšo kot bukev.

Odvisno od interpretacije.

Ker drva ponavadi kupujemo na m3, pade pod topol.

Če bi jih na kg, pa nad bukev.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.993
9.116
113
39
MB
saj to
smile-1.gif


tudi mene bi bolj zanimalo kako prodat kakovosten les, ne za kurjavo, oz. bomo videli čez par let no
grin1.gif


številke za kubik so res "sanjske" ampak kot se pravi, nasadi pri nas še niso tak daleč, ali pa so večina za lastno uporabo (sekanci)

jaz si ne obetam bogatije s tega, pač experiment, da ne sedimo samo za računalniki
smile-1.gif


bi pa lahko mogoče povprašali makendonce pa hrvate po kolk se prodaja, ampak mislim da tudi oni večinoma za kurjavo sadijo
wink-1.gif
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.183
2.415
113
v lokalni ostariji
ok hvala...

sam se bojim, da bo spet podobna zgodba kot je bial mnogo let nazaj z lesom za celulozo (enako hitrorastoč). ko so začel to sadit je blo povsod mnogo pravljic kako bo to enostavno prodat... ko se je podiral noben ni hotel več kupit:)
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Kolikor spremljam balkansko sceno drevesa še niso za sekat. Mogoče na Mađarskem ali pa v Bolgariji, kjer so močni v tem.

Jaz sem jih nasadil v prvi vrsti zato, da bodo delala senco hiši, ker mi poleti cel dan žge sonce k pr norcih.

Če bodo dobro gorela pa toliko bolje.
cheer.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Tale cepec na bolhi ima izgleda naprednejšo vrsto šatonga
stupid-1.gif

Bolj verjetno je da nateguje. Šantong je sterilen hibrid, seme, kolikor ga je, ne kali.

Me zanima kaj bi mojster rekel, ko bi zahteval certifikat od njega.

Menda resne firme v evropi potrebujejo sledljivost materiala s katerim trujejo in tudi od svojih virov zahtevajo sledljivost od razmnoževalnega materiala naprej. Torej vsi, ki so brez certificiranega semenskega materiala že vnaprej ne bodo mogli prodajat izven Slovenije...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
No Paulownia je dejansko invazivna. Odganjki iz koreninskega sistema, odganjki če požagaš drevo, hitra rast, ki prehiti in zaduši okoliško rastlinje itd.
Bi rekel, da s hibridi vsaj zmanjšajo pogostost novih poganjkov, tako da je nadzor glede tega na mestu.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.615
1.068
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
No Paulownia je dejansko invazivna. Odganjki iz koreninskega sistema, odganjki če požagaš drevo, hitra rast, ki prehiti in zaduši okoliško rastlinje itd.
Bi rekel, da s hibridi vsaj zmanjšajo pogostost novih poganjkov, tako da je nadzor glede tega na mestu.
slab hektar zemljišča, obrnjen na jug, delno huda strmina, kar pa je ravnega pa je zamočvirjeno, navdušujoči zapisi na internetu o paulowniji - in gremo v zasaditev. Prve (tomentosa, nekaj po oglasih iz Nemčije, nekaj podarjeno iz okolice Novega mesta) sem posadil novembra 2007 in dve sta letos prvič cveteli, dve životarita, ostalo je propadlo - srnjaki z drgnjenjem rogovja uničili lubje, voluharji zglodali korenine, ker je bilo okoli drevja preveč na debelo slame. Leto-dve kasneje sem jih ob rob gozda posadil 90 (fortunei, seme direktno iz Kitajske od nekoga ki je vsaj doktor znanosti glede teh dreves), od tega jih je 85 propadlo , ostalih 5 životari - vsako zimo zmrznejo do tal in spomladi na novo poženejo. Še leto-dve kasneje iz Japonske dobil super-na-kvadrat hibride, za katere sem pred prevzemom moral podpisati da jih brez dovljenja imetnika licence ne bom širil, prodajal, itd. Rezultati: rast še počasnejša od tomentos.
Invazivnost: mogoče na Primorskem. V notranjosti nikakor; jo zima preveč drži nazaj. Na tomentosah in hibridih vsako leto vrh in veje zmrznejo vsaj 10-20 cm od konca veje proti deblu; fortunei vsako zimo zmrznejo do tal. Če želiš videti kaj je to invazivno drevo, posadi akacijo-robinijo. Na severni strani, v senci hrastov in topolov, je še nekako obvladljiva. Na južni strani pa dobesedno nori.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Paulownia je načeloma invazivna. Invazivnost je odvisna predvsem od vrste. Hibridi, ki se priporočajo za naš okoliš imajo sterilno seme in koreninske izrastke na minimumu ali pa sploh ne. To, da izrašča iz panja pa ni ravno pojem invazivnosti. Malček bolj se bo treba pozanimat.
In kot pravi izkušen uporabnik nad menoj (tudi on bi se moral bolj pozanimat, jebatga) ni vsaka vrsta in sorta primerna za naš okoliš. Paulownia izwira iz subtropsega azijskega okoja; tam raztura. obstajajo pa križanci in sorte/hibridi, ki čisto v redu delajo pri nas. Ampak tudi ti potrebujejo primerno globoka tla, in predvsem ne previsoko podtalnico. Še vedno pa potrebujejo primerno oskrbo z vodo.

Mimogrede, a veš kako se vrši ta "nadzor" nad invazvnostjo tujerodnih vrst (predvsem tistih, ki še nikoli niso bile pri nas)? Jaz sem se usedel, ko sem videl to ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:Mimogrede, a veš kako se vrši ta "nadzor" nad invazvnostjo tujerodnih vrst (predvsem tistih, ki še nikoli niso bile pri nas)? Jaz sem se usedel, ko sem videl to ...
Ja pol pa napiši, če veš... Jaz ne vem in nič ne škodi, če zvem, koristi pa najbrž tudi ne
smile-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Definitivno ne koristi, verjemi. Nočem ti kvariti še tisto malo zaupanja v inštitucije
evil.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Nauk te zgodbe je da baslužili bodo samo prodajalci sadik in semen.
 
Nazadnje urejeno:

javr

Guru
6. dec 2011
1.615
1.068
113
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
To, da izrašča iz panja pa ni ravno pojem invazivnosti.
Mimogrede, a veš kako se vrši ta "nadzor" nad invazvnostjo tujerodnih vrst (predvsem tistih, ki še nikoli niso bile pri nas)? Jaz sem se usedel, ko sem videl to ...
tudi oreh izraste na novo iz panja, če mu srnjak uniči lubje. Odrežeš ga tik nad prvim poganjkom, gledano od korenin navzgor, in počakaš mesec-dva. Vsaj nekje junija-julija še to gre, avgusta že mogoče ne več.
Nadzor: verjetno preko revirnih gozdarjev ? Vsaj meni je takoj rekel da je pavlovnija invazivna in da je ne smem saditi, pisno pa (še) nimam nič.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Torej če hočeš nekaj kar hitro raste in rabiš za kurjavo akacija in topol, če hočeš bibi in pa v hoferja po ifona.