Hipotekarni kredit

disc

Majstr
4. feb 2011
2.356
459
83
Zanima me, če je kdo jemal pred kratkim hipotekarni kredit? Kakšne so bile izkušnje, katera banka je trenutno najbolj ugodna? Na kaj je potrebno biti pazljiv?

Sam sem bil do sedaj na dveh bankah, samo imam par vprašanj.

Banka A- izhaja iz 6mes euribor 0,25% , pribitek 2,5% , realna obrestna mera 2,75%, med tem ko je efektivna obrestna mera 3,46%

Banka B - 6mes euribor 0,27% , pribitek 2,95%, skupna obrestna mera 3,22%. Efektivna obr. mera pa znaša 3,32%

Mi lahko kdo tole pokomentira? Je ok, ni ok? Se da kje kaj bolj ugodno dobit?
confused-1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.421
4.408
113
49
Na sončni strani ALP
Sem gledal hipotekarne, na koncu pa uredil nepremičninskega z zavarovanjem. Hipoteke so se gibale od 60-80% vrednosti nepremičnine. Nekatere banke gledajo vrednost od GURSa, druge pošljejo svojega cenilca katerega jasno moraš sam plačati.

Ti pa priporočam, da dobiš nekaj ponudb in greš z najugodnejšo ponudbo na banko, ki je tebi najbolj ušeč. Smo stisnili banko z najslabšimi pogoji tako, da je bila na koncu najboljša ponudba. So se potrudili, da ne izgubijo komitenta. In ne nasedaj na razna življenjska zavarovanja, ki ti jih "ugodno" podtaknejo. V kolikor že imaš sklenjeno, ga vinkuliraj na kredit.

Vse se da, odvisno pač od pogajalskih sposobnosti.
evil.gif
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Ni neke znanosti, saj moraš preveriti pri posamezni banki, kakšne stroške pri kreditu zaračuna (in Euribor in pribitek sta včasih še najmanj...):
Naslednji stroški se odbijejo od zneska kredita takoj:
- stroški odobritve
- stroški zavarovanja
- stroški hipoteke (+ notar + cenilec ipd.)
- morda še kaj
Poleg pribitka vsi ti stroški zvišujejo efektivno obrestno mero, ki je sumasumarum tvoj dejanski strošek kredita.

Koliko ti zdaj v kalkulacijo dajo euribora, je v tem trenutku vseeno, saj je dolgoročno pri vseh bankah enak. Pribitek za hipotekarne bi moral biti nekje od 2,6 - 2,9 % (odvisno od zneska in obdobja). Absolutno predlagam maksimalno zbijanje stroškov ter kredit z najkrajšo možno ročnostjo (oz. najvišjo možno mesečno obremenitvijo), ker z leti letijo obresti v nebo.

Še ena zanimivost:
Že od podpisane pogodbe lahko kreditojemalec pisno odstopi v 14 dneh, nato pa ima 30 dni časa, da kredit banki vrne. V takem primeru ima banka pravico zaračunati samo obresti in nobenih drugih stroškov (mnja, morebitni notar in cenilec sta izvšteta...).
Ta manever se najbolj splača, če denar rabiš samo za par tednov in ga pri banki regularno (recimo v obliki gotovinskega kredita) dobiš samo za ceno normalnih obresti, brez kakršnih koli drugih stroškov. Preizkušeno
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.356
459
83
Aha, hvala za odgovore.

@Zgaga, veš da prvič slišim za nepremičnineski kredit? Tudi nikjer mi ga niso na bankah omenjali.

Med bankami je pa tako,da pri nekaterih pri ponudbi dobiš tudi všteto vodenje računa, kar se mi zdi kar plus. Drugje se jim zdi to samoumevno. Je pa zaenkrat najboljši ponudnik, BKS banka, ki nudi do 88% vrednosti nepremičnine.

@peters - ja, tudi jaz sem za to,da se kredit vzame na najkrajšo možno dobo odplačevanja. Je pa potem vseeno mal težava, ker ti potem (poleg vseh ostalih stroškov za življenje) ostane bolj malo za dokončno ureditev hiše/stanovanja.

Kolk pa sploh lahko posameznik zbija stroške pri pogajanju? Ker zaenkrat sem dobil (skoraj) povsod občutek,k da oni men delajo uslugo
smile-1.gif
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Mnja, mogoče ti res dajejo tak občutek, so pa pripravljeni na pogovore, še posebej, ko so tvoje zahteve realne oz. če imaš v roki kontra ponudbo.

Po mojih izkušnjah se da stroške odobritve zbiti za polovico in stroške zavarovanja za cca. tretjino. Je pa res, da še nisem jemal hipotekarnega, pač pa samo stanovanjske z zavarovanjem in potrošniške (ki na moji banki gredo tudi do 20 keur)...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.421
4.408
113
49
Na sončni strani ALP
OK... Nepremičninski / stanovanjski... Na banki smo spraševali za kredit za nakup nepremičnine. Kako ga kdo imenuje ni važno.
Je pa razlika v zavarovanju kredita preko zavarovalnice ali pa s hipoteko (procent vrednosti nepremičnine se razlikuje od banke do banke). In temu primerni so tudi stroški katere moraš vrniti.
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Krediti s spremenljvo OM so trenutno zelo neugodni, ker je euribor zelo nizek. Posledično so vsi zvišali pribitke. Euribor bo 100% šel gor. vprašanje je samo kdaj. Pred krizo je bil cc 2,5%.

Znesek obroka se pa ponavadi preračuna glede na trenutno vrednost euribora 1-2 krat na leto. Odvisno od banke. Se pravi, ko bo šel euribor gor, bo šel z njim tudi obrok kredita.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Fiksna OM je pa tako visoka, da če jemlješ hipotekarni kredit na 10-15 let ... se ti še zmeraj bolj izplača to, kot pa fiksna OM.
Euribor je trenutno na rekordno nizki ravni. Da se bo dvignil je jasno, vendar pa se dvig na kakšnih 5% kot je bilo včasih ne bo zgodil čez noč. Torej, če imaš kredit le za nekaj let (npr. 10), se ti še vedno bolj izplača kot fiksna obr. mera, kjer že v štartu boli glava.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.356
459
83
Euribor je bil pred krizo preko 5%. To,da bo šel gor je logično in so me tudi opozorili.

Trenutno gledava okoli 100 000€ na 20 let. Mesečni obrok bi bil nekje 550€. Glede na to,da trenutno plačujeva 350€ (+ stroške-od 80 do 300€) za najemniško stanovanje se mi ta razlika ne zdi pretirano.

Se pa zalomi pri kreditih, kaj kdo gleda. Nekdo gleda samo neto plačo, drugi neto+malico, tretji gledajo pa komplet plačo (+malica,+prevoz).