(hiper)inflacija se bliža?

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Ker če sem jaz proizvajalec hrane, oz prodajalec in mi en trotl reče da ne smem prodati za višjo ceno kot si je on zamislil, ne glede na moje stroške, mu jaz enostavno ne bom prodal.

Tu se jaz s tabo strinjam, ampak...

Kmetu so se proizvodnji stroški v povprečju dvignili za recimo 30%. Ko je prišel do "merkatorja" na sestanek je uspel povečati odkupno ceno za 4%. "mercator" pa je dvignil ceno izdelka na polici za 35%. In ker smo glih v zagonu, dajmo vse cene malce dvigniti. Saj ne bo nihče nič rekel.

Fajn ne? A lahko trgovec to naredit? seveda lahko. Trgovcu se smeji, ker dobički bodo šli krepko gor.
Kmet na drugi strani pa joka, da ne more preživeti, ker se je umetno gnojilo podražilo za 300% in da bo raje ugasnil proizvodnjo.

Bemtiš, kaj sedaj tu narediti? Pošteno bi bilo, da daš kmetu nekaj več (ker če mu ne, bo on res ugasnil kmetijo), ampak je težava, ker je kmet proti neki trgovski verigi v precej podrejenem položaju in nima veliko možnosti, da bo on njih dobil pošteno ceno. Trgovec ga bo stisnil čisto na dno. Na drugi strani pa bo trgovec pobral vso smetano. Če daš kmetu nekaj državne pomoči, bo to trgovec takoj izvedel in bo to takoj tudi odračunal od nabavne cene, ker "kaj jamraš, saj nimaš tolk stroškov kot praviš, saj si dobil "gnojilo" sofinancirano...

Vem ja to je trgovina in ker sem tudi sam v njo deloma vpleten, približno vem, kako izgleda letošnje leto... Marže so šle gor, tudi dobički bodo na koncu leta večji, kot pretekla leta, kljub večjim stroškom!

In prej bo kmet ugasnil kmetijo pri trenutnem stanju, kot pa da bi nek velik trgovec rekel "ne bomo več prodajali", ker ste nam začasno marže omejili na 60%.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.993
9.116
113
39
MB
Problem je ker so kmeti pac taki kot so. Niso prodajalci, pa nikoli nebi placali da bi jih ali naucil al pa prodajal za njih.

smo probavali na lokalnem nivoju pa regionalnem pa je to za popizdit kolk so to tezki ljude za delat z njimi.

ker tistih par ki jih zna, delajo nenormalno dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf, sad in igi

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.864
3.384
113
40
Lj
Saj trgovci so samo zlobni tujci, ki hočejo odreti Slovence. Mercator je Ruski, Spar Avstrijski, Hofer in podobni diskonti Nemški, itd. Zakaj ne bi tujce odrl nazaj? Kaj bodo nardil, šli ven? Ja veš da, dokler bodo imel tudi nekaj malega zaslužka bodo ostali, ker je ceneje kot iti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Saj trgovci so samo zlobni tujci, ki hočejo odreti Slovence. Mercator je Ruski, Spar Avstrijski, Hofer in podobni diskonti Nemški, itd. Zakaj ne bi tujce odrl nazaj? Kaj bodo nardil, šli ven? Ja veš da, dokler bodo imel tudi nekaj malega zaslužka bodo ostali, ker je ceneje kot iti.
Komot grejo .cela slo je kot eno vecje mesto v eu.
Oz. saj boš ti lačen ne oni.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Problem je ker so kmeti pac taki kot so. Niso prodajalci, pa nikoli nebi placali da bi jih ali naucil al pa prodajal za njih.

smo probavali na lokalnem nivoju pa regionalnem pa je to za popizdit kolk so to tezki ljude za delat z njimi.

ker tistih par ki jih zna, delajo nenormalno dobro.
Ni vsal za vse. Oz. kdor je vpet v kmetijo se mu neda ukvarjat z enim ki nekaj bi kupil kot da je v trgovini.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.472
113
Večina današnjih kmetij tudi nima več dovolj članov, da bi se en ukvarjal še s trgovino, ostali pa s pridelavo pridelkov + za tak posel moraš res imeti tudi žilico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

tomi

Guru
1. sep 2007
17.993
9.116
113
39
MB
Al se jih pa vec poveze pa ta del predaji nekomu ki zna in se mu da, ampak se ponavadi ze na prvem koraku zacne zapletat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Poznam enokmetijo ki se gre prodajo na domu.
Brez par lokalnih penzionistov, ki pomagajo pri pobiranju in pripravi zelenjave (in celo prodaji če ne gre drugače) se tega špasa ne bi mogel iti. nekdo mora biti stalno doma,pa če stranka pride ali pa ne.
Mu moraš pač zrihtat delo takrat doma. (priprava zelenjave, pakiranje...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
Poznam enokmetijo ki se gre prodajo na domu.
Brez par lokalnih penzionistov, ki pomagajo pri pobiranju in pripravi zelenjave (in celo prodaji če ne gre drugače) se tega špasa ne bi mogel iti. nekdo mora biti stalno doma,pa če stranka pride ali pa ne.
Mu moraš pač zrihtat delo takrat doma. (priprava zelenjave, pakiranje...)
To smo že predebatirali.
Sodobna tehnologija (pa tudi če samo en navaden Google Doc) omogoča, da se točno uredi predajo pridelkov takrat, ko je kdo doma. In ne samo to, tudi tako, da ni kar naenkrat komplet gužva, potem pa spet nič.
Recimo, naročila se sprejema vsaj dan/dva prej, tako da se pridelki lahko pravočasno poberejo in spakirajo. Prevzem je recimo od 6.00 do 8.00 zjutraj ali recimo od 18.00 do 20.00 zvečer. Stvar dogovora in kdaj najbolj ustreza. Vsaka stranka še napiše okvirno uro za prevzem. In ne rabiš, da je potem stalno nekdo doma, pa potem ti enkrat zmanjka, drugič ti pridelki zgnijejo, itd.
Hkrati potem lahko še mesečno računaš stranki (če jim zaupaš seveda), tako da ni treba milijon računov in še izgubljat čas s tem.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in Kamele0N

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
To smo že predebatirali.
Sodobna tehnologija (pa tudi če samo en navaden Google Doc) omogoča, da se točno uredi predajo pridelkov takrat, ko je kdo doma. In ne samo to, tudi tako, da ni kar naenkrat komplet gužva, potem pa spet nič.
Recimo, naročila se sprejema vsaj dan/dva prej, tako da se pridelki lahko pravočasno poberejo in spakirajo. Prevzem je recimo od 6.00 do 8.00 zjutraj ali recimo od 18.00 do 20.00 zvečer. Stvar dogovora in kdaj najbolj ustreza. Vsaka stranka še napiše okvirno uro za prevzem. In ne rabiš, da je potem stalno nekdo doma, pa potem ti enkrat zmanjka, drugič ti pridelki zgnijejo, itd.
Hkrati potem lahko še mesečno računaš stranki (če jim zaupaš seveda), tako da ni treba milijon računov in še izgubljat čas s tem.
Ja. Stranka je navajena kot v štacun ...tu je eden večjih problemov.
Recimo je že boljš da jim sam odpelješ ko imaš čas.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Schime

Guru
22. nov 2008
1.822
638
113
Pr nas kr funkcionira na vsaj dveh kmetijah k poznam, da imajo te samopostrežne aparate. Not pa jogurti, mleko, mesnati izdelki, itd. Sta pa obe tko na recimo sprehajalno poti in grejo ljudje na špancir in spotoma še robo vzamejo. Je pa to verjetno težje izvedljivo za kako zelenjavo itd.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Ja. Stranka je navajena kot v štacun ...tu je eden večjih problemov.
Recimo je že boljš da jim sam odpelješ ko imaš čas.
Ma s strankami je tezko.

sem se enkrat odlocil, da bom v svoji okolici strankam naročeno dostavljal sam (ker se mi je pšsiljanje zdelo bedarija). In sedaj pocasi spet prehajam na posiljanje, ker…

-ja zivjo, mene ni doma, prosim, da pripeljete po 18:30 uri
-dobro jutro (nedelja 8:05). Sem oddala narocilo in bi prosila, ce lahko pripeljete danes do 12. Ure, ker mi je zmanjkalo in nujno (ta nujno ze zgodi vsak mesec) rabim
-o pozdravljeni! Ja sem oddal narocilo, sem pozabil spremeniti naslov dostave (jst pa pred vrati), bi prosil za dostavo na drug naslov
-bom sam prisel dvigniti (seveda ob urah, ko ni nikogar v skladiscu)
 
Nazadnje urejeno:
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Cel sever Evrope, od zgornje Nemčije, Danska, Švedska, Norveška, pa verjetno še kje laufa obcestna prodaja "s pulta" in s šparovčkom zraven. Je lepo spakirano v vrečke ali gajbice pa cena gor, vržeš v šparovček denar ali pa celo v škatlo (za čevlje) in vzameš ven "drobiž".
Ja vem, na "brdovitem Balkanu" ni šans za tole, mi rabimo hladilne (oklepne) omare na kovance, ali še bolje na telefonsko plačilo, in pol se čudimo našim cenam. o_O
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
sad se bojim da pol strank izgubis s tvojimi urniki.
Poglej kako se repencimo cez banke, poste, ki delajo par ur dnevno...
Koliko je nekaj od pol in koliko je nekaj od 0? Saj lahko si pa komot in nimaš nobenih težav, pa jokcaš in prodajaš gldim, gldim trgovcem za 20% cene.
Poleg tega, strank, ki si zmišljujejo in imajo težave z vsem možnim, ne potrebuješ oz. si jih ne želiš.

PS: urnike sem dal kot predlog. Saj pa ja povprašaš stranke, kdaj bi jim najbolj ustrezalo in se ustrezno zorganiziraš. Pri nas to najbolj laufa, ker so takrat stranke na poti v službo ali iz nje in spotoma poberejo.
 
Nazadnje urejeno:

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ma s strankami je tezko.

sem se enkrat odlocil, da bom v svoji okolici strankam naročeno dostavljal sam (ker se mi je pšsiljanje zdelo bedarija). In sedaj pocasi spet prehajam na posiljanje, ker…

-ja zivjo, mene ni doma, prosim, da pripeljete po 18:30 uri
-dobro jutro (nedelja 8:05). Sem oddala narocilo in bi prosila, ce lahko pripeljete danes do 12. Ure, ker mi je zmanjkalo in nujno (ta nujno ze zgodi vsak mesec) rabim
-o pozdravljeni! Ja sem oddal narocilo, sem pozabil spremeniti naslov dostave (jst pa pred vrati), bi prosil za dostavo na drug naslov
-bom sam prisel dvigniti (seveda ob urah, ko ni nikogar v skladiscu)
K je polna rit...počak par mesecev ,pol leta...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N