Hči, gospa, otroci in ostale dolocene sklanjatve

darwin

Majstr
17. avg 2007
540
304
63
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
BTW: Če ste že pri imenih - znate sklanjat Samo in Aljoša?

Če se ne motim, je tu dvojnica. Lahko sklanjaš po 2. moški ali pa kar po 1. ženski.
Jaz ponavadi kar 1. žensko uporabim, ker jo bolj poznam kot 2. moško
tongue-1.gif

Naj te popravim! Aljošo lahko sklanjaš po 1. moški (stric, -a) ali po 2. moški sklanjatvi (vojvoda, -e). Res pa je, da so končnice pri 2. moški sklanjatvi enake, kot pri 1. ženski (lipa, -e).
Sama pa lahko sklanjaš samo po 1. moški sklanjatvi (Samo, -a).
Po 2. moški sklanjatvi lahko sklanjaš samostalnike moškega spola, ki se v nominativu singularja končavajo z a.

Pa če pri sklanjanju samostalnikov ne navedete imen sklonov, je pri lokativu in instrumentalu potrebno navesti predlog.

Polvikanje tudi mene v javnosti moti. Pa vendar ga sam občasno uporabljam pri ljudeh, katere nameravam začati tikati in ga uporabim kot nekakšno vmesno stopnjo.
 

sasosa

Pripravnik
1. sep 2007
224
0
16
Rudolfovo
Malo šale iz resnične zgodbe.
Policaj bukovec ustavi modela, in ga maltretira. Model ga vpraša, če ve kako se sklanja bukev, in začne...
bukov, še bolj bukov, bukovc... pol je pala pa ena okol kepe.

Me pa resnično zanima kako se pravilno sklanja bukev.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
BUKEV

Ednina

I: bukev/bukva
R: bukve
D: bukvi
T: bukev/bukvo
M: bukvi
O: bukvijo

Dvojina:

I: bukvi
R: bukev
D: bukvama
T: bukvi
M: bukvah
O: bukvama

Množina
I: bukve
R: bukev
D: bukvam
T: bukve
M: bukvah
O: bukvami
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
Zivimo v dobi kjer je vedno vec polpismenih ljudi. priznam, tudi sam sem med njimi, ker po forumu ne pisem z velikimi zacetnicami in ne uporabljam sumnikov (angleska tipkovnica), vendar pa mi ena stvar ne da miru. nekaj splosne razgledanosti, ki naj bi jo zaobjelo izobrazevanje ljudske sole ampak jo ne!

... ampak je ne ..

2 sklon
tongue-1.gif


Sicer se pa popolnoma strinjam s tabo ..
zmaga.gif
 

kdosemjaz

Fizikalc
1. avg 2007
1.654
0
36
'Obožujem' tudi nerabo rodilnika, ki se ga da slišati POVSOD.
Primer: 'Ali ne boš pojedla kosilo?'
'Zakaj ne boš poklicala prijateljico?' ali pa v medijih, kar mi je pa res nedopustno: 'Niso ratificirali pogodbo'.
shocked-1.gif


Super je tudi, ko kdo piše 'ne bi' kar skupaj. In takih ni malo. 'Nebi tega naredil, pa da me ubiješ!'
10.gif
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
exactly.

V nerabo dvojine se še kdo vpiči, v nerabo pravega sklona pa nihče več.

Mene ima folk že poln kufer, ker jim dopovedujem, da ISTO in ENAKO ni .. isto!
grin1.gif


Če vidiš kravo na pašniku, pol ure kasneje pa jo obesiš v mesnici, je to ISTA:

Če pa vidiš kravo na pašniku, pol se paz avtom pelješ naprej v Avstrijo in se na pašniku pase ena popolnoma enaka, je pa to ENAKA.

Ampak malo je takšnih, ki ločijo to oz. to tudi uporabljajo.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.929
34
48
aplauz.gif


Pa še ena hujša zadeva je, ki se je tako razpasla, da je že prav bolno: uporaba glagola KORISTITI s 4. sklonom (in posledični nastanek kvazibesede "koriščenje"). To je pa tak razširjeni jugoslovenizem, da kar pri srcu stisne.
Torej...

Nepravilno:
KORISTITI NEKAJ
ne-ne-1.gif


Pravilno:
KORISTITI NEKOMU/NEČEMU
zmaga.gif

IZKORIŠČATI (PORABLJATI) NEKAJ

Primer:
Ne reče se "koristiti nadure", ampak "porabljati nadure" oz. "izkoriščati nadure".
Ne reče se "koriščenje bonusa", ampak "izkoriščanje bonusa" oz. "porabljanje bonusa".
Ne reče se "ali boste koristili pravico do blablabla", ampak "ali boste izkoristili pravico do blablabla".
Reče pa se npr. "nadure MI koristijo"...
smirk-1.gif


Naj si tole vrli kadrovniki, marketerji, pravniki, politiki, lektorji in šefi natisnejo in dajo v zlat okvir na steno, da bodo vedno vedeli, kako je prav.
evil.gif
 

arielca

Zelenc'
21. jul 2008
5
0
1
No, še tole se ponavadi narobe sklanja:

radio radia radii
radia radiov radiov
radiu radioma radiom
radio radia radie
pri radiu pri radiih pri radiih
z radiom z radioma z radii

zlo zli zla
zla zel zel
zlu zloma zlom
zlo zla zla
v zlu v zlih v zlih
z zlom z zli z zli


dno dni dna
dna dnov / dan dnov / dan
dnu dnoma dnom
dno dni dna
na dnu na dneh (dnih) na dneh
z dnom dnoma dni

In beseda sožale je samostalni srednjega spola EDNINE (sklanja se tako kot jajce).
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
[censored]
pičke
pički
pičko
pri pički
in najraje z pičko

a sem pravilno sklanjal ?
 

Levi

Zelenc'
20. avg 2008
4
0
1
Večino cvetk ste že zapisali, a tiste s povratnimi svojilnimi zaimki in pisavo skupaj oz. narazen so še vedno najhujše - ne moreš verjeti, a še vedno se najdejo taki, ki pišejo ne bi skupaj ...
bonk.gif
Glede na zgornji post pa je huda zadrega tudi predlog s.
 

helfer757

Zelenc'
24. nov 2009
3
0
1
Če začnem še jaz (kot profesionalna lektorica) z napakami, ki se najdejo v knjigah - pa so jih prevedli ljudje, ki so načeloma pismeni -, lahko pišem več dni. Pa naj omenim zgolj to, da se velikokrat zamenjujeta prvi in četrti sklon, da drugega, torej rodilnika, skoraj nihče več ne uporabja - uho me zaboli, ko poslušam nacionalni radio, da drugih niti ne omenjam -, še huje kot s in z (ni prav z sms-jem, temveč s sms-jem, pa se tega nihče ne drži) pa sta predloga h in k. Pa še svojina je problem - če imamo osebo moškega spola, ki se konča na -a, svojina ni npr. Janšin, temveč Janšev (to je bila v času prejšnje vlade pravgotovo največkrat narobe tvorjena svojina).
Če koga še kaj zanima, me najdete na linku: helfer757@gmail.com
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Svoje potomce mučim z doslednim razlikovanjem glagolov rabiti in potrebovati:
- "Rabim zvezek!"
- "Lepo."
- "A ga boš prinesel?"
- "Saj ga že imaš."
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Svoje potomce mučim z doslednim razlikovanjem glagolov rabiti in potrebovati:
- "Rabim zvezek!"
- "Lepo."
- "A ga boš prinesel?"
- "Saj ga že imaš."

Očitno jih res mučiš, ker jim tolmačiš samo eno pomensko razlago in na podlagi te tudi posplošuješ ...
Saj v biti imaš popolnoma prav, ampak samo v družbi 20+ stare družbe. Otrok se bo tega naučil kot pes komande, ko bo pa to moral dejansko dojet, se bo pa čudil, zakaj ga je foter učil napačno.

Iz glave se spomnim naslednjih formulacij:

1. rabiti=uporabljati nekaj za kaj
2. rabiti=biti komu kaj v korist (velikokrat s tožilnikom + naslonska oblika zaimka = rabiti mi/ti/vam ...)
3. rabiti=potrebovati
4. rabiti=arh. delati
... 100% je še kakšen

Potem maš še deležnike in povratne glagole ... misliš, da bo froc to dejansko dojel? Ne pretiravat no.
smile-1.gif