Habanero feferoni

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Nov izziv
smile-1.gif

Naga Jolokia ni več najbolj pekoč feferon na svetu, pred dobrim tednom ga je izrinil - Naga Viper (križanec med Jolokio in Trinidad Hybridom)
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.

Evo, to je pa moj ostanek prejšnjega poletja, bi naj bil Cholate Habanero... zadeva je prijetno zelena in kaže da bo letos nekaj plodov
cheer.gif

1132003-habanero.jpg
 

Priponke

  • 1132003-habanero.jpg
    1132003-habanero.jpg
    68,2 KB · Ogledi: 368

dTi

Fizikalc
5. avg 2007
326
28
28
Habanero semena sem posadil v šotne tablete, dal v posodo, pokril in dal na 28 stopinj. Zdaj moram počakati, da vzklijejo cca. 3 tedne. A moram v tem času še kaj vlažiti tablete?
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Citat:
Uporabnik dTi pravi:
A moram v tem času še kaj vlažiti tablete?
Ja, ves čas mora biti malo vlažno. Vendar ne mokro, sploh se pa ne sme izsušiti.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Tablete ?
confused-1.gif
Ce zelis stvari imeti 100% pod nadzorom, potem namoci semena (lahko na eni vati za babje ciscenje koze, ki je taka ploscata okrogla) in pocakaj, da vzklijejo. Ob tem imej vato vlazno, ne pa da semena plavajo v vodi (rabijo vlago, ampak samo toliko, da zacnejo procesirati skrob, potem imajo rada manj vode, da jih ne zebe, ker se ob kurjenju skroba zacnejo ogrevati in kaljenje stece hitreje). Od tistih semen, ki niso inertna (torej da se je pojavil kalcek), jih lepo porazporedis v skupinice ([p 2 ali kvecjemu 3 vzkaljena semena na eno palcko), naredis luknjo v zemljo in jih das noter. Pri tem res pazi, da ne odlomis kalcka, kolikor ga sploh pogleda ven. Ce naredis tako, imas prakticno 99.99% donos kar se tice rastlin, ubijes jih edinole, ce si antitalent. Meni od domacega chilija (sem objavil slike v vsaj eni temi) vzkali prakticno vse, torej 100% kaljivost, vsao leto so rezervne flance, ki jih potem delim drugim ljudem.

Flance imej vedno notri (na toplem in svetlem - recimo za sipo v najbolj svetlem prostoru), dokler niso dovolj visoke - to bo verjetno enkrat maja, ko je samo se 50-50 moznost za zelo hud mraz (= tisti v juniju). Takrat presadis, ze je konec junija mraz, ti bo zjebalo rast plodov za en mesec, ce je normalno poletno vreme, bos pa konec junija ze imel prve zrele papricice. Poleti rabijo samo cimvec vrocine, neposrednega sonca in dovolj vode (zaliva se vsaj enkrat na dan, ce ne utegnes preverjati sproti) - pri tem pa ne sme biti poplave, samo da je dovolj vlage, da perje ne uvene, ker potem tudi nic ne zraste.

Kar se tice kemikalij, pa imej to kvecjemu za pripravo zemlje, ce bos gojil v loncu/koritu (kjer ni neomejeno zemlje in nutrientov). Ce vsako leto nakopljes svezo zemljo za loncek, potem das nekaj kemikalij za zacetek (torej se preden vsadis flance), nekaj malega pa se cez par mesecev, da imas enak pridelek od junija do septembra-oktobra, ker zemlja sama ne bo zdrzala, razen ce imas res ogromen lonec.
 

dTi

Fizikalc
5. avg 2007
326
28
28
Hvala, alpek, Radirko.
BTW, te tablete so namenjene prav temu, da jih z lahkoto presadiš v zemljo. Torej jih bom vlažil. Delam prvič, pa bi rad 100% prav naredil, da ne umrejo. Ne bi rad spet 3 tedne čakal.
smile-1.gif
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.320
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Taka situacija pa je trenutno pri meni! Gojim jih prvič, semena sem dal v šotne tablete pred cca. 20 dnevi. Vmes sem imel težave, ker so se precej izsušili, ker so zraven radiatorje, sedaj jih 2x na dan pošpricam z vodo. Kasneje jih bom presadil v lončke, skupaj s šotnimi tabletami, da bodo malo zrasli, emkrat konec maja pa jih imam namen presaditi na vrt. Seveda, če bodo uspeli, saj je, kot sem rekel, to zame prvič... Če ima kdo kašen nasvet, pa kar z besedo na dan!



 

dTi

Fizikalc
5. avg 2007
326
28
28
Uuu, lepi so! A niso tile že godni za presaditev v lonček? Jaz jih bom imel samo na balkonu v loncu, upam na najboljše.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.320
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik dTi pravi:
Uuu, lepi so! A niso tile že godni za presaditev v lonček? Jaz jih bom imel samo na balkonu v loncu, upam na najboljše.
Čakam še kakšen komentar glede tega, če jih že presadim v kakšen večji lonček, mogoče kar jogurtov. V ponedeljek bom šel kupit kakšno dobro zemljo in če bodo imeli kakšne pametne lončke, potem pa bom videl, kako bo šlo!
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
ah ne, lohka pustiš še kr neki časa. Preveč presajat ni dobr. Jst jih mam v šotnih lončkih tolk časa, da korenine ven rinejo.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Ponavadi se presaja, ko se razvijejo prvi pravi listi. To, kar je vidno na sliki so klični listi. Naslednji par listov pa je pravi.
Sicer pa folk ne pohvali preveč teh šotnih ločnkov in tablet. Baje se preveč sušijo, koreninska masa pa se težko prebije skozi. Eni pravijo, da jih je dobro kak dan pred presaditvijo malo namočit. Jaz osebno še vedno prisegam na plastiko.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.320
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik alpek pravi:
Ponavadi se presaja, ko se razvijejo prvi pravi listi. To, kar je vidno na sliki so klični listi. Naslednji par listov pa je pravi.
Sicer pa folk ne pohvali preveč teh šotnih ločnkov in tablet. Baje se preveč sušijo, koreninska masa pa se težko prebije skozi. Eni pravijo, da jih je dobro kak dan pred presaditvijo malo namočit. Jaz osebno še vedno prisegam na plastiko.
Šotni lončki in tablete so ena in ista stvar! Res pa je, da se kar fejst sušijo in da najbrž tudi korenine težko pridejo skozi. Namočit jih je sigurno treba kar dosti, preden se presadijo, čeprav, pozor, presadijo se kar v teh šotnih lončkih, enostavno tako, da jih daš v lonček z zemljo, kjer se te tablete zmešajo z zemljo.
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
Men v šotnih lončki čist lepo zraste, je pa res, da jih vsak drug dan z šprico pošpricam in so stene lončka skoz mal fajhtne.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Mi smo jih lansko leto dali v vrt, ampak se kakšna sorta tako zelo dolgo obira z letino, da jih je dobila zmrzal. Letos so tako raje v lončkih.