Greznica\biološka greznica\čistilna naprava?

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Sem že našel
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200798&stevilka=4857

19. člen

(prehodni roki za lastnike obstoječih stavb na območjih brez javne kanalizacije)

(1) Če območje poselitve ni opremljeno z javno kanalizacijo, morajo lastniki obstoječih stavb na območjih poselitve, kjer ni treba odvajati komunalne odpadne vode v javno kanalizacijo v skladu s prvim odstavkom 17. člena te uredbe ali v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo, za odpadno komunalno vodo, ki nastaja v obstoječi stavbi, sami na svoje stroške zagotoviti čiščenje v mali komunalni čistilni napravi ali zbiranje v nepretočni greznici najpozneje do:

– 31. decembra 2015, če je obstoječa stavba na prispevnem območju občutljivega območja ali na vplivnem območju kopalnih voda ali na vodovarstvenem območju, in

– 31. decembra 2017, če obstoječa stavba ni na območjih iz prejšnje alinee.

(2) Do rokov iz prejšnjega odstavka lahko lastniki obstoječih stavb uporabljajo za čiščenje komunalne odpadne vode obstoječe greznice.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ja v greznici, kako pa definirajo greznico in zakaj nebi bila zadostna ta ki je sedaj?
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Torej greznica ki jo imamo sedaj jo lahko samo zasujemo, nemoremo niti notr v prekat dat kaksno cistilno napravo? Kako sploh zgledajo cistilne naprave, kaj je to plasticen rezervoar al kako?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Je takšna Rastlinska čistilna naprava certificirana, in ti jo država odobri ?
Moj sosed je zgradil takšno, in sem v dvomih ...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik dsf pravi:
Jaz sem že odločen. Zgradil si bom Rastlinsko čistilno napravo katera ne rabi ne elektrike ne nekega vzdrževanja in nobene kemije. Rabiš samo nekaj prostora.
ima znanec tako čistilno. Hvala lepa, si ne predstavljam da to več hiš v vasi naredi. Smrad bo hujši kot na farmi. Ihan bo kljub prašičji in kurji farmi disal po rožicah, urejena naselja pa po teh CN.
 

westok

Zelenc'
7. dec 2012
1
0
1
Tudi sam imam rastlinsko čistilno napravo in se super obnese. Nobenih stroškov z vzdrževanjem in obratovanjem, prav tako ni nobenega smradu. Je pa možno, da samograditelji to naredijo naspol po načelu rekla-kazala in potem smrdi.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Da malo obudim temo iz zimskega spanca... Počasi se bo vreme porihtalo in bomo morali it v akcijo...

Pred kratkim je bi izdan svež dokument z MKČN, ki zadostujejo slovenskim kriterijem: http://www.gzs.si/pripone/36579/Seznam%20MK%C4%8CN%20do%2050%20PE_20.02.2013.pdf

Iz te tabele me zanima, kaj pomenijo naslednji "načini čiščenja"?
1.) pretočna
2.) SBR
3.) MBR
4.) biofilter
5.) kontinualna

Za 1. opcijo (pretočno) si mislim, da ima MČN pač vgrajenih več prekatov in s pomočjo kompresorja meša odpadne vode in jih s tem tudi čisti. Kaj pa pomenijo ostale oznake (in kako delujejo)?

Če je (ali bo v kratkem) tudi kakšna akcija ka katero izmed MČN, javite
wink-1.gif
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Tudi glede 4.) "biofilter" sem v bistvu že dobil odgovor, in sicer od podjetja Armex Armature. Oni ponujajo MČN, ki delujejo brez elektrike na osnovi biofiltrov. Njihova razlaga, kaj to pomeni je:

Citat:
V reaktorju biološke čistilne naprave, kjer se voda čisti, je pri napravah Biorock in Clearfox biofilter. To so nosilci mikroorganizmov, na katere se s časom uporabe naselijo mikroorganizmi. Nosilci so notri z namenom, da povečajo površino samega rezervoarja in omogočimo precej večji prostor, kamor se lahko ti organizmi naselijo. Posledično jih je več in vse to s seboj prinese precej višji učinek čiščenja in neobčutljivost na kratkotrajne preobremenitve in pod-obremenitve. Čistilna naprava v kateri je biologija polno postavljena, zdrži popolnoma brez dotoka tudi do 6 mesecev in je še vedno aktivna. Takoj, ko pride spet v napravo sveža odpadna voda, se v relativno kratkem času spet postavi na normalno stanje.
Čiščenje biofiltra naprave Biorock je praviloma potrebno šele po več letih (5 do 7 let), vendar je treba preverjati potrebo po čiščenju v krajših intervalih in se zanj odločati po potrebi. Delna ali popolna menjava filtracijskega materiala je lahko potrebna samo pri nepravilni uporabi, zlasti pri prekomernem dotoku maščob. Vrsta, obseg in trajanje nepravilne uporabe ter neupoštevanje navodil za vzdrževanje navsezadnje določajo obseg menjave filtrirnih medijev. Nosilce ni potrebno menjati, lahko se jih le opere. Interval čiščenja oz. menjave je odvisen tudi od obremenitev.

Pri čistilni napravi Clearfox menjava oziroma čiščenje teh nosilcev ni potrebno. Potreben pa je redni vizualni pregled naprave. V reaktorju je posebna razdelilna plošča, ki se jo po potrebi opere (tekoča voda - vrtna cev).

Biološka čistilna naprava Biorock in Clearfox ne potrebujeta rednega letnega servisiranja. Servis oziroma vizualni pregled naprave ter čiščenje načeloma opravljate sami. Enkrat mesečno je priporočljiv pregled predrezervoarja, da se preveri stanje gostega dela, pregled reaktorja, ter predfiltra na prehodu iz 1. v 2. rezervoar.

Rednih menjav in dokupovanja komponent/sestavnih delov čistilne naprave ni. Do okvare lahko pride samo s fizično poškodbo. Obe čistilni napravi sta aerobni (za delovanje potrebujeta dovod zraka), tako da gre v principu delovanja za identičen sistem delovanja kot pri npr. Picobell (električna), razlika je le v načinu dovajanja zraka. Deluje popolnoma samostojno, brez dodajanja različnih kemikalij, reagentov, dodatkov in podobno, tako da praktično vgradite čistilno napravo, vzdržujete in uporabljate pa jo kot klasično greznico – praznjenje gostega dela na 3 do 6 let, ter občasni pregledi.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Ko smo že pri teh zadevah. Jaz imam problem s sosedovo napravo, ki mi zamaka pobočje na hišo. A kdo ve katera firma dela uradne analize, da sosedu dokažem, da dobivam njegovo sranje?
 

EKPRO

Zelenc'
26. avg 2013
4
0
1
Spoštovani,

obstajata standarda SIST EN 12255-6 (naprave z aktivnim blatom): a) SBR - sekvenčni biološki reaktor, b) kontinuirana ali pretočna ČN
in SIST EN 12255-7 (naprave s pritrjeno biomaso): a) precejnik (membrana ali MBE ali biofilter),b) pretočnik (se v SLO ne uporablja)
in če so te naprave manjše kapacitete od 50 PE, se ocenjujejo po standardu SIST EN 12566-3, še vedno pa delovanje poteka po načinih navedenih zgoraj.

Lep pozdrav,

Drago Weinhandl
 

EKPRO

Zelenc'
26. avg 2013
4
0
1
Če imate okoli 20m2 prostora bi vam predlagal rastlinsko čistilno napravo. Lahko me pokličete na 041214 688.

Lep pozdrav ,
Drago