Greznica\biološka greznica\čistilna naprava?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Pozdrav vsem!

Malo se zanimam za menjavo greznice (pred kratkim kupil hišo in je greznica slabo narejena in na nepravem mestu) in sem malo pogooglal ter naletel na poplavo informacij in mi sedaj ni več vse jasno.

Situacija je taka: trenutno smo trije člani (v planu še eden) in hiša je dimenzije 7x8m. Seveda bi radi bili čimbolj ekološki, vendar vseeno ne bi rad vrgel par tisoč eurov za greznico. Rad bi tudi imel par desetletij mir s to greznico (to mislim tudi glede ekoloških zakonov), če bi že delal vse na novo.

Torej, zanimajo me naslednje stvari:

1. Kakšna je razlika med biološko greznico in čistilno napravo?
2. Ali lahko, če imaš čistilno napravo\biološko greznico, odvečno vodo porabiš tudi za zalivanje? Jo lahko zakonito spustiš v okolje?
3. Je boljša betonska ali PVC greznica\ČN? Ali obe varianti ustrezata zakonu? Katere so cenejše?
4. Dandanes je problem tudi v denarju. Predstavljam si, da bi me najceneje prišla neka enostavna greznica (dvoprekatna, narejena kar iz velikih betonskih kanalov). Kakšna bi bila najcenejša (in tudi najboljša/ekološka) rešitev za našo situacijo (gledano tudi za bodoče stroške)?
5. Katere firme so vredu?
6. Koliko bi me prišla kakšna ekološka greznica, ki ustreza bodočim zakonom, za našo situacijo? Če imate tudi kakšne linke, bi lepo prosil.

To je zaenkrat vse. Bom pa še kaj vprašal, če se bom spomnil.

Hvala lepa za vašo pomoč že vnaprej.
Lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
malo si prečekiraj zakone. MIslim da bo od 2016 naprej precej strog zakon, pa se pozanimaj, da ne boš slučjano imel dvojni strošek po nepotrebnem.

Najbolje je boš odnesel s ČN, pa še tu je treba vedeti katero kupiš, ker nekatere ne dosegajo zahtevanih standardov za čiščenje.

Imaš pa s ČN 90 % skonto na okoljski dajatvi pri plačilu položnice napram greznici.

In ker se lotevaš na novo..poštimaj zdaj da bo nadljanih XY let mir.

(pa še lokacijo napiši da se ve pod katero komunalo spadaš).
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Katere firme pa so vredu in poceni? Pa koliko približno pridejo čistilne naprave (recimo za 4 člansko družino)? Si ne znam najbolj predstavljat...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sem se ravnokar pogovarjal s prodajalcem na Roto podjetju. Če se slučajno koga zanima, imajo sedaj v dobri akciji ČN ECO 6 (http://www.roto.si/si/roto-products/roto-voda/odpadne-vode/cistilne-naprave/19) za 2099 EUR (z DDV), drugače baje stane 2899 EUR (v času sejmov pa nekje 2300 EUR, tako mi je vsaj prodajalec rekel).

So katere bolj poceni?

Tisti, ki že imate vgrajene ČN: Koliko ste kaj plačali (za 4 člansko družino)?
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Vsi odlagajo zadevo na 2017.
Vsi plačujemo taksi za onesnaževanje okolja z odpadno vodo, meščani se bodo priključili na javne cn, vaščani si jih bomo moral kupit sami.
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Vsi odlagajo zadevo na 2017.
Vsi plačujemo taksi za onesnaževanje okolja z odpadno vodo, meščani se bodo priključili na javne cn, vaščani si jih bomo moral kupit sami.

No, tudi meščani smo plačali priklop na javno ČN, nekaj metrov, pa je bilo drago, kot žafran.Pa še vsak mesec plačujem neke takse, kr neki , no.
evil.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Kdo pozna tele biorock ali pa clearfox variante? Meni se najbolj dopadejo, ker ne potrebujejo nič elektrike. se mi zdi, da se lahko manj pokvari... So pa malo dražje od eco6, bolj na ravni roto mčn6 in drugih sbr variant. Se splača dati razliko ali ne? Sploh ne vem, za katero naj se odločim. od projektanta imam pa v popisu Regeneracijo. Kake so pa te? Meni je v bistvu najbolj važno, da ne vem, da jo imam, bože ne daj, da bi mi kaj smrdelo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Vsi odlagajo zadevo na 2017.
Vsi plačujemo taksi za onesnaževanje okolja z odpadno vodo, meščani se bodo priključili na javne cn, vaščani si jih bomo moral kupit sami.

No, tudi meščani smo plačali priklop na javno ČN, nekaj metrov, pa je bilo drago, kot žafran.Pa še vsak mesec plačujem neke takse, kr neki , no.
evil.gif
tudi tebi verjamem,s tem da občina lahko dobi večino sredstev iz eu,zaracuna pa se uoorabnikom mastno.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
ksz:
poglej na ekokult.si

disclaimer: nimam od njih nobenega produkta, niti ne delam z njimi, poznam pa šefa... zelo OK človek
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Če misliš dobesedno, potem pozabi. Greznica mora biti vodotesna in tukaj te hakljajo - če želiš izvedbo in testiranje te verjetno pride dražje kot povsem nova mčn.

Sicer pa praktično vsi ponudniki lahko poskrbijo za vgradnjo, kar v tvojem primeru pomeni da (odvisno sicer od velikosti greznice) sprazneš greznico, podreš ploščo in prekate ter v luknjo vstavič novo kompletno mčn.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Malo poglejte koliko sofinancira občina te zadeve. Glede na to, da so sredstva omejena in je tu novo leto, se splača hitro pozanimat.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
No, tudi meščani smo plačali priklop na javno ČN, nekaj metrov, pa je bilo drago, kot žafran.Pa še vsak mesec plačujem neke takse, kr neki , no.
evil.gif

Koliko?
grims-1.gif


Ker meni so zastonj priklopili-sem pa dovolil, da potegnejo eno vejo po mojem.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Cakte do 2017 bodo morale vse greznice imeti cistilno napravo? Kako bodo to naredili ce pravite da niso kao vodotesne? Kolk strogo preverjanje p aje v teh "vodah"?
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Samo potem bo pa morala država dati neke subvencije, ko govorimo za obstoječe objekte. Nekako mi tega logika ne potegne.
Mislim, da bo bolj verjetno to za novogradnje.
Vir?