Gorenje sušilec - boben se ne vrti

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Žvijo,

ali je kdo že poskusil sam popraviti Gorenje sušilni stroj kje se boben ne vrti? Močno sumim, da je šel jermen, saj gretje dela samo vrti se ne. Ko odstranim vrhnji pokrov vidim da manjka guma okoli bobna. Je kdo že kdaj razstavil kakšen model, star cca 6 let ali novejši? Model ki ga imam je Gorenje D72325. Samo jermen me pride 11 evrov, serviser je 50-60. Rad bi prišparal.

Hvala!!
 

alabaster

Pripravnik
28. feb 2008
201
20
18
Menjava jermena ni zahtevna. Potrebna je pozornost, ko se razdira, ker je dobro pri sestavljanju slediti obratnemu vrstnemu redu (ležaj bobna zna biti v zadnji stranici in je potrebno vse skupaj pri sestavljanju zadeti). Pri sestavljanju bo šlo zelo na tesno in prav pride komplet daljših izvijačev ali vzvodov. Priporočam uporabo rokavic (ostra pločevina) in da se hkrati zamenja zagonski kondenzator.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
V youtube vtipkaj model, pa ni vrag da kaj pametnega ne najdeš, s čimer si boš pomagal.
 

Bishop

Pripravnik
25. jun 2011
70
21
8
Nam je ravno prejšnji teden crknil sušilec. Še dobro da je še v garanciji. Mojster iz Gorenja prišel/videl/zamenjal/zmagal :) Crknil je kondenzator. Je pa ravno tako grelo, boben se pa ni obračal.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Sem vzel kar oba dela pri gorenju, 11 jermen, 5 kondič. Pa poskusim med vikendom razstaviti stroj in spucati in zamenjati. Upam da bo..

Pa nova mantra glede teh strojev, deliš mesecev garancije s ceno novega in vsak mesec na stran toliko... Vse kar je čez garancijo je podarjen čas.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Okej, stroj je razstavljen.. Sicer sem kar spreten ampak delam prvič in malo cvikam . Sploh ker je vmes štrom in nekaj kar se vrti ter deluje brez nadzora (ponavadi vklopim pred spanjem)..

Stvar je očitno potrebno čist razsut da pridem do koleščka za jermen. Ali je to normalno ali se kaj spregledal? Ali kdo ve kje se pogleda za ta zagonski kondenzator? Gledam pa ga ne vidim. Torej na drugi sliki plastika spodaj desno skozi katero gre palica na kateri je nosilec jermena. Ali je potrebno vse sneti?

20190209120537.jpg


20190209120551.jpg
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Okej, še smem na svojo temo dodati prispevek...

Prvo odkritje, vsaj zame, je da tisti plastični obroček sploh ni kamor se jermen namesti ampak ga samo vodi. Namesti se ga direktno na kovinsko os. Ampak še vedno je vprašanje, ali moram sneti prav vso plastiko da ga bom lahko namestil?

Drugo vprašanje.. Zdaj ko sem kar odstranil cel boben in vidim v motor. Ali je možno, da so mi v gorenju dali napačen del?! Slikan je kondenzator ki ga imam in nekaj kar menim da je kondenzator nameščen ob motorju.

Upam da je vidno na prvi sliki da je v vrečki debelejši in krajši kondenzator.

20190209132613.jpg
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Koliko je možnosti da so v gorenju na rezervnih delih idioti ki ne znajo pravilne dele nastaviti za prevzem?

Za kondenzator očitno že vem da ne paše, jermen je pa tudi očitno prekratek. Namestil sem ga sicer tako da sem odšrautal motor spodaj in jermen pod motorjem spravil na mesto.
 

alabaster

Pripravnik
28. feb 2008
201
20
18
Montaža jermena gre zelo na tesno.
Montira se okoli bobna in osi motorja in mimo plastičnega napenjalca.
Slika: http://pedziwiatr.info/wp-content/u...deo-change-belt-on-maytag-performa-gas-dr.jpg

Dolžino preveri ob starem jermenu.
Za novi kondenzator ne bo prostora, specifikacije pa so verjetno ustrezne - jaz bi nesel vse skupaj nazaj na servis in imel s seboj starega.
Ko boš priklapljal kondenzator, bodi previden in pazi na pravilni priklop žic.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ne bom priklapljal kondenzatorja, ker ne bom hodil nazaj na brnčičevo....

Alabaster, jaz sem zdaj jermen z veliko truda spravil nazaj na boben.. Cel stroj se je ukrivil in ga sploh ne morem več spraviti nazaj na stare luknje... Je to običajno?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
A nisi primerjal dolžine starega in novega jermena? Saj stari ni izpuhtel?

kondezatorja poglej podatke na obeh "...F"
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Stari mi deluje cca 2cm daljši. Do kondenzatorja sploh nisem prišel, ker se mi ga ne da snemati samo za preverbo. Ne paše na mesto kjer mora biti tako da so mi dali napačnega.

Zdaj je stroj nekako sestavljen nazaj. Naredim počasi en test...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Velikost kondenzatorja ne pomeni veliko. Primerjaj podatke na ohišju kondenzatorja. Piše v "mikro Faradih";)
Jermena napni med dvema palicami, in ti bo takoj jasna dolžina.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
En je strgan drugi je bil pa že namontiran. Stroj je sestavljen, par vijakov mi je ostalo Hahahahaha. Kratek test ni pokazal napak.

En stroj oblek se pere in komaj čakam da vidm če bo vse ok. Me bo pa vseskozi strah da kaj pregori ker sem ga sam uredil.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Stvar deluje, in to celo bolje kot prej! 11 evrov namesto 60. Skoraj že pozabil kako fajn je nekaj elektronskega popraviti sam.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Žvijo,

ali je kdo že poskusil sam popraviti Gorenje sušilni stroj kje se boben ne vrti? Močno sumim, da je šel jermen, saj gretje dela samo vrti se ne. Ko odstranim vrhnji pokrov vidim da manjka guma okoli bobna. Je kdo že kdaj razstavil kakšen model, star cca 6 let ali novejši? Model ki ga imam je Gorenje D72325. Samo jermen me pride 11 evrov, serviser je 50-60. Rad bi prišparal.

Hvala!!
Menjava jermena je z razlogom 60 EUR. Podret moraš stroj do praktično zadnjega vijaka. No vsaj 2004 letnik je imel tako. Dvomim, da se novejši zamenja kaj lažje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
No vidim, da si prišel do enakih ugotovitev že sam. Moj je šibal pol še nekaj let, vmes so babnice klicale serviserja, ki ju je sašponal za nov programator, z besedami "gospa takih ne delajo več, ga vzamem jaz za sina". Seveda ga čez pol leta, ko je spet odneslo jermen ni vzel. Sem mu sam rekel, lepo da znaš šponat babe same doma. Za ceno dveh programatorjev sem šel lepo po novega. Jermen menjat pa ne vem, če bi se še lotil.