Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
....


no da se malo vrnemo na temo

delodajalci, povejte zakaj je težko plačat 0,5 nadure za pripravo na delo?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ker se jim matematika poruši.
Pa ne samo, dajim je težko - celo protizakonito je (kot sem nalepil povzetek par postov nazaj). Priprava na delo MORA biti všteta v delovni čas. Po zakonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomazpog
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zato ker je nadura - nadura in ni redno delo. Poleg tega mora biti plačana 150% . Zakaj? Komu na čast?
Delo je 8 ur, oz. 174 ur povprečno na mesec, oz. 2080 ur na leto (2088 če je leto prestopno). ZPIZ zahteva točno te številke, če delavcu ena ura manjka - je cel hudič. Če je ena ura več - je ZPIZ zopet ne prizna oz. jo je treba plačat po zakonu 150%, z vsemi prispevki vred.

Kako lahko sanjate o nadurah ob pripravi na delo? Od kje vam to?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.153
113
Ker se jim matematika poruši.
Pa ne samo, dajim je težko - celo protizakonito je (kot sem nalepil povzetek par postov nazaj). Priprava na delo MORA biti všteta v delovni čas. Po zakonu.

glej, še vedno trdim da je tvoje delo in delo forumskega kolega očitno neka specifika. S tistimi ko mi delamo so cele dneve v sluzbi , paše v petek. Plača je verjetno res višja, ampka doma ni nič, dopust pa minimalen.Beri nič višji kot pri nas, če ga le ima čas izkoristit. In ni osamljen primer. Paše prigode dobrih znancev, ki so se vrnili v ranjko slovenijo ravno zaradi tega kar sem pisal. So se raje malo potrudili in se pri nas dobro zmenili. Je precej bolje.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Seveda odvisno o kaki branzi govoris. Kako gradbenistvo, ploscice, fasaderji itd. Znajo drlat od ve do ve. Kot pri nas. Medtem ko ti recimo programer ni sans, da dela tako.

Bom pa se enkrat napisal: A so vecji kapitalisti kot SLO. Se bolj pozresni za €€€. In ni res, da ni izigravanja zakonov in pravil. Je. Evo pa sem rekel.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

V 2018 se je odselilo 9900 državljanov Slovenije (največ v AT in DE), nazaj pa se jih je preselilo 3300 (največ iz AT in DE).
Če greš malo brati FB skupino "Slovenci v Avstriji", pa boš hitro videl profil tistih, ki se preelijo nazaj - nižje izobraženi, ki so bilo na nizkih delovnih mestih. tisti, ki so en teden spraševali, kako dolgo lahko vleče bolniško in kaj mora vse izpolnit za čim večje socialne transferje za čim manj dela. Nato pa čez 2 tedna jamra, da ga je delavec med bolniško odpustil... In potem poklapani nazaj. Takih imaš tam gor ziher 80%.

In kot pravi Miikech - seveda je razlika po branžah. Viličarist ne more imet v petek fraj, če se roba iztovarja. Pa skladiščnik tudi ne...
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.731
2.345
113
Pomurje
Sem že v štartu napisal, da je cca 10% inženirjev in višje izobraženih na delu v A, ostali so fizikalci, kot so bili fizikalci doma.

Seveda se tudi prsi eden od 10, ker imate čas pisat na alter(tako kot jaz) tudi med šihtom. Ostalih 9 zdaj sužnji za malo višjo plačo kot doma.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Zato ker je nadura - nadura in ni redno delo. Poleg tega mora biti plačana 150% . Zakaj? Komu na čast?
Delo je 8 ur, oz. 174 ur povprečno na mesec, oz. 2080 ur na leto (2088 če je leto prestopno). ZPIZ zahteva točno te številke, če delavcu ena ura manjka - je cel hudič. Če je ena ura več - je ZPIZ zopet ne prizna oz. jo je treba plačat po zakonu 150%, z vsemi prispevki vred.

Kako lahko sanjate o nadurah ob pripravi na delo? Od kje vam to?

sej niso nadure priprave na delo. priprave na delo so redno delo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Motiš se v delu, kjer predvidevaš, da ima (pri nas) nižje plačan kader v AT "malo višjo plačo kot doma." Ravno pri takšnih je finančni "skok" precejšen. Čistilka lahko v AT zasluži 2x več, kot pri nas. Manj razlik je srednji kader, najmanjše razlike pa so pri dobro in zelo dobro plačanih. Recimo pri 2750 bruto je neto praktično enak v SI in AT.
Tisti, ki smo pa kakšno stopničko višje, kot čistilka, pa smo po vsej verjetnosti zaradi drugih stvari/ugodnosti v AT (ali pa DE, pač kakor kdo).
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.398
113
Ker se jim matematika poruši.
Pa ne samo, dajim je težko - celo protizakonito je (kot sem nalepil povzetek par postov nazaj). Priprava na delo MORA biti všteta v delovni čas. Po zakonu.
???
Proizvodnim delavcem se itak plačuje čas po uri prihoda?
Če torej vsak dan štemplja 8 ur in 15 minut bo tudi tistih 15 minut dobil plačanih oz. jih koristil kot proste ure, če se tako odloči.
Firma samo pričakuje, da je celih 8 ur (oz. 7,5) na delovnem mestu.
Itak, da se vedno najdejo kakšni pametnjakoviči, ki štempljajo 1 uro pred začetkom izmene in potem trdijo, da porabijo eno uro za preoblačenje...
...s takimi se je pač potrebno posebej ukvarjati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomazpog in msenjur
I

Izbrisan uporabnik 474

Se strinjam s tabo in sem to tudi prej napisal. Ne strinja pa se s tem Demz, ki pričakuje, da se bo delavec pripravil na delo v svojem prostem času.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Sem delal v podjetju, kjer sem moral imeti dnevno 8 ur na delovnih nalogih (terensko delo), če nisi imel si nadoknadil ure ko si bil dežuren. Takrat mi je sodelavec razlagal, da v Italiji ti štejejo čas, ko prideš na gradbišče in greš z gradbišča, če se 3 ure tja voziš njih ne zaniima.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
???
Proizvodnim delavcem se itak plačuje čas po uri prihoda?
Če torej vsak dan štemplja 8 ur in 15 minut bo tudi tistih 15 minut dobil plačanih oz. jih koristil kot proste ure, če se tako odloči.
Firma samo pričakuje, da je celih 8 ur (oz. 7,5) na delovnem mestu.
Itak, da se vedno najdejo kakšni pametnjakoviči, ki štempljajo 1 uro pred začetkom izmene in potem trdijo, da porabijo eno uro za preoblačenje...
...s takimi se je pač potrebno posebej ukvarjati.

Po tvoji logiki je torej treba trak/stroj ustaviti pol ure pred "koncem" šihta in naslednja izmena ga zažene pol ure po "začetku" šihta.
Pri troizmenskem delu, kar je pri vsaki serijski proizvodnji (drugače nisi konkurenčen), bi torej po tvoje ob menjavah izmen dnevno izgubil 3 ure dela stroja.
Več kot 10% delovnega časa!? In ti misliš, da to kupci plačajo??
.
Stroji se ustaviti ne smejo - tudi pri malici gre pol moštva na malico ob 10.00, druga polovica pa ob 10.30 - vmes "se pokrijejo", da se stroji ne ustavijo.
Enako pri menjavi izmene.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.731
2.345
113
Pomurje
Danes govoril z mizarjem, ki dela v A, Delavnica 15 ljudi

Plača 1600€/mesec neto (letos so mu dvignili iz 1450 ker bi drugače šel), odštevamo:
- cca 120€ dohodnina
-120€ malica
-100€ čas za malico (mora oddelati in sem ovrednotil 0,5h/dan)
-205€ za potne stroške (140km * 0,2€/km * 22dni ÷ 3 ker se trije vozijo, bože nedaj da se sam)
- ur na poti 1,5h/dan * 22 = 33ur/mesec raje ne upoštevam
Plača 1.055€/mesec
+ pokojnina, ki ti pripada po 10letih??? iz A, ki bo neprimerno višja od naše
+ otroški, če imaš otroke ??? ne vem koliko dobiš pri nas. Sigurno je več v A

Nadura plačana 15€, jih vsi trije slovenci ne delajo, ker avstrijci dobijo 20€. Če bi naši dobili 20 so hotli avstrijci 25, zato je rajši šef rekel našim, da ne rabijo delat nadur.

13 in 14 plačo dobi večina mizarjev tudi v moji okolici, verjamem pa da mojstri, ki ne mejijo na A kot mi, plačajo mizarje precej slabše.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Zato ker je nadura - nadura in ni redno delo. Poleg tega mora biti plačana 150% . Zakaj? Komu na čast?
Delo je 8 ur, oz. 174 ur povprečno na mesec, oz. 2080 ur na leto (2088 če je leto prestopno). ZPIZ zahteva točno te številke, če delavcu ena ura manjka - je cel hudič. Če je ena ura več - je ZPIZ zopet ne prizna oz. jo je treba plačat po zakonu 150%, z vsemi prispevki vred.

Kako lahko sanjate o nadurah ob pripravi na delo? Od kje vam to?

Kaj vse šteje za delovni čas?

ZDR-1 v 142 določa kaj vse šteje za delovni čas. V praksi je največ napak v zvezi z razumevanjem efektivnega delovnega časa kot ga določa naš zakon in Direktiva o nekaterih vidikih organiziranja delovnega časa. Tako lahko delovni čas razdelimo na čas:

- ko je delavec fizično prisoten na delu,

- ko je na razpolago delodajalcu in

- čas, ko aktivno opravlja svoje delovne obveze.

jonny77
To ima slabo plačo, cca 2225 bruto https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/ .
Je davčni rezident Slo / AT ?
Če Slo, potem bo na koncu leta dobiš še od fursa iz računano razliko v dohodnini, saj je Slo doh. lestvica precej nižje postavljena (okoli dobrega tisočaka).



At dohodnina:
Lohnsteuer 2818,57 €

Slo dohodnina
3840 (320*12)
razlika/doplačilo fursu je 1022.


Zakaj razlika pri plačilu nadur ?
 
Nazadnje urejeno:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
Preoblačenje ni obvezno. V ibercugu lahko pride ze od doma (eni to prakticirajo...) Kaj bos potem.enemunplacal 20 min vec kot drugemu?

Priprava na delo se ponavadi steje ureditev delovnega mesta nastavitev stroja...

Vsi teoretiki kako so delavci suznji lahko komot zaposlite par ljudi in se greste visoko dodano vredjost

Aja pa fusajo kljub visoki placi!!!!! Tko da teorija da fusajocda prezivijo pade...
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113



jonny77
To ima slabo plačo, cca 2225 bruto https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/ .
Je davčni rezident Slo / AT ?
Če Slo, potem bo na koncu leta dobiš še od fursa iz računano razliko v dohodnini, saj je Slo doh. lestvica precej nižje postavljena (okoli dobrega tisočaka).



At dohodnina:
Lohnsteuer 2818,57 €

Slo dohodnina
3840 (320*12)
razlika/doplačilo fursu je 1022.


Zakaj razlika pri plačilu nadur ?

Od tega tisocaka odstej olajsave za malico in potne, pa je veliko manj doplacila od tega tisocaka. Par sto eur.