Glasnost novega pralnega stroja

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Kupil nov pralni stroj. znamke namenoma zaenkrat ne bom pisal....
Nad njim sem razočaran saj žvižga da je joj.
lahko poslušate http://www.shrani.si/?6/12X/1635JTyD/pralnistroj2.mp4

Serviser mi pravi da je to zaradi kolektorskega motorja, katere imajo baje sedaj vsi PS (zaradi variabilnih obratov centrifuge)
Če želim tih PS moram vzeti inverterski motor ki pa je 2x dražji
bonk.gif
(jurja +)

Sedaj vidim da imajo stroji deklariran hrup od cca 70 do 80 dB. Moj ima 79.
Res je na to pred nakupom nisem bil pozoren, bom pa poskušal izmeriti hrup pa da vidim....koliko dejansko to ropota...

Najraje bi šel po koosvnih odvozih iskat dober boben za 20 let star gorenje.....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
sedajle preveril da "enaki" pralni stroj z invertnim motorjem niti pod razno ni 2x dražji.....
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.542
9.225
113
Džizs, a ti letalo pristaja v kopalnici.
grin1.gif

Moj Boschev tudi poje, vendar se mi zdi precej daleč od tega, pa vrata ga potem utišajo na recimo sprejemljivo raven.
Moraš pa računat tudi, da danes stroji nimajo več 500 vrtljajev temveč po 1200 in več.
smirk-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
snemano je v kopalnici!
Štos je v tem da ugasnjen žaga - žvižga (če ga z roko zavrtiš) Seveda se s centifugo zadeva samo ojača v tuljenje. njegov predhodnik , 20 let star gorenje je bil super mega giga terra silent napram temu.....
obrati na posnetku mislim da so bili 900, največ 1000. Sicer ga lahko "navijem" na 1200.
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.610
94
48
Pri nas je žvigal že Gorenjev pralni stroj leta 1994 s 1100 obrati... Pa ni bilo nič posebnega... Smo meli prej enega starega Gorenje pred tistim pa je bil s 400 obrati bistveno bolj glasen, pa ni bil problem v semeringu ali ležaljih...

Posnetek ??? Nič posebnega za moje pojme... Evo tu je podobno na posnetku pa je stroj od leta 1991...
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.610
94
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:

Najraje bi šel po koosvnih odvozih iskat dober boben za 20 let star gorenje.....

Izogibaj se !!! Taki stroji so energetsko zelo potratni in neučinkoviti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Najbrž bo prej nov stroj crknil in se ga ne bo splačalo popravljat,kakor da bo stari stroj za 500 evrov RAZLIKE požrl elektrike in vode ( ob sedanji uporabi recimo tri stroje tedensko
Če porabi 2x več kot sodobni stroj je to recimo za eno pranje prihranka:
10 centov pri elektriki
5 centov pri vodi
se pravi pol evra na teden (3x pranje), 25 evrov na leto,
se pravi za strošek nabave novega bo stari stroj ob 2x večji porabi el in vode laufal še 20 let......

kakšno računico imaš pa ti?
bom ob priliki zmeril porabo el toka 20 let starega gorenja pri starših iin mojega. (isti način pranja)
dvomim da bo razlika 2x večja
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
za liter segrete vode si porabil pred 20 leti točno otliko energije kot danes,
danes je štos samo v tem da stremijo k zmanjšanju vode, kar pripomore tudi k znižanju el. energije.
Sam pralni stroj ko "suče" ne porabi veliko el. energije... grelec je tisti ki je požrešen....in dvomim da ima danes kaj večji izkoristek kot pred 20 leti
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.610
94
48
Nisem delal nekih računic sploh... Ampak tisti stroj izpred 20 let potanka 2x preveč vode za pranje kot je rabi in podobno... Pri vseh novih strojih pretežno se voda sama prilagaja količini perila. Pa tudi ožemanje imajo boljše... Pa ne mi s tako foro kot moja stara mama (joj prevelika centrifuga trga perilo...)... To sploh ni res če stroj reči ustrezno regulira, kar novi počnejo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
no jaz pa sem ti naredil računico pri 2x večji porabi pa sem ti dokazal da s starim lahko še 20 let perem (3 stroje na teden) pa mi ne bo porabil toliko več enrgije in vode kot bom dal za nov stroj (500 evrov)
Je pa res da praška nisem upošteval.

Pa kolikor vidim tudi stroji za 500, 600 evrov še ne znajo vagat perila in ne znajo vohat in gledat kako so cunje umazane. Mu moraš kar vse povedat z nastavitvami. TEh nastavitev pa stari stroji res nimajo toliko kot novi.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Kolk si pa dal zanj če ni skrivnost? Jaz sem za 600€ dobil 9-kilskega Hooverja s 1400 obrati, motor z inverterjem. Ko vrti slišiš samo cunje. Centrifuga se pa seveda sliši, ampak je na 1400 obratih zagotovo tišja od starega stroja na jermen z 800 obrati.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
7 kg, 1200, full logic al kaj je že... redna cena je 600, za koliko sem ga jaz dobil naj zaenkrat ostane skrivnost.
znamke še ne omenjam, ker čakam odziv serviserev in uvoznika

Scer pa sem videl "enake" stroje istega proizvajalca z invertnim motorjem ki pa so v bistvu samo nekaj 10% dražji.
Največji štos je pa v tem da nimajo deklariranega bistveno nižjeja nivoja hrupa.

Ko v trgovini zavrtiš boben stroja za 200-260 evrov "turškega ali kitajskega " porekla je praktično tišji kot pa moj za 600. (pustimo "detajle da je 5 kg in da ima samo 1000 obratov) in da nima fensy ekrančkov)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
....koliko dejansko to ropota...

ropota ali piska?

ker npr. pri Boschu, ki jenačeloma zelo tih, se sliši ven rahlo nadležno pisakanje (kot bi tulil ležaj)...od kje prihaja pa pojma nimam.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.305
1.065
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Kupil nov pralni stroj. znamke namenoma zaenkrat ne bom pisal....
Nad njim sem razočaran saj žvižga da je joj.
lahko poslušate http://www.shrani.si/?6/12X/1635JTyD/pralnistroj2.mp4

Serviser mi pravi da je to zaradi kolektorskega motorja, katere imajo baje sedaj vsi PS (zaradi variabilnih obratov centrifuge)
Če želim tih PS moram vzeti inverterski motor ki pa je 2x dražji
bonk.gif
(jurja +)

Sedaj vidim da imajo stroji deklariran hrup od cca 70 do 80 dB. Moj ima 79.
Res je na to pred nakupom nisem bil pozoren, bom pa poskušal izmeriti hrup pa da vidim....koliko dejansko to ropota...

Najraje bi šel po koosvnih odvozih iskat dober boben za 20 let star gorenje.....

ziher je Gorenjev
hysterical-1.gif

elektroluxa pa bi lahko mel v spalnici ko centrifugira pa ga nebi slišal ( ok...malo pertiravam )
 

Vaio

Fizikalc
22. jul 2007
1.223
0
36
Ni nujno.
Od znanke Indesitov pralni stroj tako ropota kot, da ima helikopter v kopalnici
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
No pa da pojasnim zadeve:

Pralni stroj je ELECTROLUX EWF12780w
Cena je 600 evrov (599)

Tole pišem zato ker so bili s problemom seznanjeni prodajalec, uvoznik, in trije Lj serviserji (vsi po GSM in po emailu).
Serviserji so po telefonu rekli da je to normalno, zahteval sem pisni odgovor in ogleda stroja, vendar tega od njih nisem dobil, me je pa včeraj klical predstavnik Electroluxa in me "prepričal" da je to normalen hrup pri kolektorskih motorjih.
Glede morebitne menjave stroja pa se bom še pogovarjal s prodajalcem.(definitvno za invertnega), oziroma za nekaj low budget. bom vsaj vedel zakaj ropota, čeprav po "šalabajzerskem" preverjanju noben low budget ne žaga tako kot ta fensy šmensy. Najraje pa bi vzel denar nazaj, pa grem po kosovnih iskat dober boben za 20 let star PS.

Nekoč bom poskušal zmeriti jakost hrupa (čeprav vem da to za njih ne bo merodajno ker oni to merijo po "posebnem" standardu , katerga pa jaz v svoji kopalnici ne morem zagotovit) pa bom posredoval tudi jakost hrupa v dB.

Do takrat pa bom posnel tudi "video" in ga obesil na youtube. Do sedaj še nisem bil tam, tole bo dovolj velik razlog da se logiram.
Mogoče celo pošljem link direkt v centralo electrolux.

Taka zgodba je bila z GSM SE in fotoaparati Canon. Dokler centrala ni zvedela kaj se dela z njihovimi kupci v banana republiki z imenom Slovenija, se ni premaknilo veliko. POtem pa je Svema zgubila licenco, fotoaparati pa so se naenkrat začeli množično popravljat na račun proizvajalca.

evo sedaj mi je pa lažje.....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
Mi imamo Elektroluxa (pralno sušilni..oznake res ne vem, pa saj mislim da je zgolj en model) pa moram rečt da ni nikakršnih problemov z glasnostjo (nimam pa pojma kak motor je noter)..oz. čeprimerjam glasnot napram 13 let starem Candyu, bi lahko rekel da je ta pri odprit vratih tako glasen kot je bil candy pri zaprtih.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.305
1.065
113
uf-1.gif

torej bo po novem kak šlo? preden boš kupil pralni stroj ti ga bodo morali v trgovini poskusno zalaufat?
frown-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
Proizvajalec navaja galsnost stroja, ki mora biti v mejah..to je vse.

Zdaj če dela škrip, škrip, druga a bum bam
evil.gif
je vseeno - važno da dejanska glasnost ne presega deklarirane.