gibanje cen stanovanj v prihodnosti

sad

Guru
24. avg 2007
20.460
9.154
113
Lahko so zavarovani, ampak pri neki količini stanovanj je tudi banki dovolj. Saj ni upravljalka nepremičnin, temveč banka. Poleg tega, če se zadeva res sesuje in banka dobi ogromno stanovanj v lastništvo, se ji položaj konkretno zj... in se jih mora losat.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Meni osebno se pa zdi, da če pade oz poči nepremičninski trg, se bo to zgodilo, ko bo nastala resna recesija. Folk na kreditih a brez službe je zagotovilo, da padejo cene. Takrat bodo reševal domačije oz hiše, kater so starši nardil. Pač tiste tavelke v osemdeserih. Fleti in lepe hiške ala 120 kvadratov v LJ, KR, MB, KP,...ajd KP niti ne tolk ostalo pa, bo banka vzela. Ker pa banka ne bo mogla prodat???
Po vsem tem bo res hudo.
Drug scenarij: recesija nastopi, naredi drmr v državi, folk nima služb. Bogati oz židki mal razmišljajo in pokupijo kar je poceni oz pokupijo od folka nepremičnine po smešnih cenah. Kar imajo banke, dajo v najem po cenah katerih še neki iztržijo
Recesija mime in kdo je lastnik fletov??? Nekdanji bogataši, židki (ajd iznadljivci), folk brez kreditov.
Do takrat no cena nepremičnim po malem rastla.
Moja hiška 320 kvadratov je bila v naši fukojebini do par let nazaj po ceni enega nalovdanega passata. Sedaj je 2x več. Idealno za prodat. Sam kaj si naj sedaj kupim za ta denar, kaj če res vse pade v maloro in otroc ne bodo mogl drugje živet kot pri meni???
Po mojem bodo cene fletov padle tazadne, ko bo v državi hudo ratal.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
V Lj bi verjetno nepremičninski trg precej zdrmalo, če bi država naredila en resen in dovolj velik študentski kampus. Bolj kot kaka recesija, ki sicer res v ciklih zmeraj pride, ampak običajno ni tako hudo, da tisti, ki si zares želijo delati in nekaj znajo delati, ne bi zaslužili za obrok kredita.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ja ko nebo šihtov vse potegne za sabo. Od lizingov do kreditov. Zdi se mi da bo tole kot covid. En dan normalno na šiht v šolo... drug dan doma pred tv ulice prazne. No tukaj še na šihta nebo. Saj če pogledaš je dovolj da štroma zmanka za par dni.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
V Lj bi verjetno nepremičninski trg precej zdrmalo, če bi država naredila en resen in dovolj velik študentski kampus. Bolj kot kaka recesija, ki sicer res v ciklih zmeraj pride, ampak običajno ni tako hudo, da tisti, ki si zares želijo delati in nekaj znajo delati, ne bi zaslužili za obrok kredita.
Kampus ima ze narejen izkop. Je pa ljubljanski zupan ze na 100 nacinov poskusil ustavit gradnjo. Je pa tako da zna bit da bo polovica stanovanj na koncu za koncne kupce in ne bo vse kampus. Sam sej niso studentje tko mocna klientela za stanovanja...tam bolj sobe laufajo
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Enim je bil že konc sveta prejšnji teden ko je zmnakalo fejsbuka in instagrama. Kdo se sedaj sekira za hrano, štacune so polne.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Kampus ima ze narejen izkop. Je pa ljubljanski zupan ze na 100 nacinov poskusil ustavit gradnjo. Je pa tako da zna bit da bo polovica stanovanj na koncu za koncne kupce in ne bo vse kampus. Sam sej niso studentje tko mocna klientela za stanovanja...tam bolj sobe laufajo
Zanimiv info tole z Zokijem. No, nisem pa presenečen :) Če ga bo še dolgo sral, bo končal enkrat ko Mussolini...

Po moje je študentarija (zelo) povezana tudi s zasedenostjo stanovanj, saj iz več sob pač dobiš stanovanje. (Seveda pa se le del stanovanj oddaja po sobah.)

Ko sem sam pred leti iskal stanovanja po Lj je bilo jeseni (nekje septembra) vedno največ praznih fletov, ker študentov še ni bilo nazaj. Se je pa verjetno ta scena s prihodom Airbnbja tudi nekaj spremenila...

Ta statistika tipov najemnikov bi bila zanimiva - če jo seveda sploh imamo in če je lahko približno realna...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Kaj to pomeni? Saj ce clovek ne more vec placevat, mu stanovanje gre.
Da so nepremicnine konzervativno ocenjene ter da banke redko dajo 100% za nakup objekta.

Primer: ti si dolzen 70k, banka pa bo zasegla stanovanje vredno 150k. Cena lahko pade za 50% pa so se vedno na varnem. KAr pomeni da tudi ne zacnejo takoj prodajat....npr DUTB drzi 1 mrd nepremicnin, ki bi vse lahko sle po skonto cenah ampak se obnasajo trzno in ne dajo iz rok ce ni prave ponujene cene
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Zanimiv info tole z Zokijem. No, nisem pa presenečen :) Če ga bo še dolgo sral, bo končal enkrat ko Mussolini...

Po moje je študentarija (zelo) povezana tudi s zasedenostjo stanovanj, saj iz več sob pač dobiš stanovanje. (Seveda pa se le del stanovanj oddaja po sobah.)

Ko sem sam pred leti iskal stanovanja po Lj je bilo jeseni (nekje septembra) vedno največ praznih fletov, ker študentov še ni bilo nazaj. Se je pa verjetno ta scena s prihodom Airbnbja tudi nekaj spremenila...

Ta statistika tipov najemnikov bi bila zanimiva - če jo seveda sploh imamo in če je lahko približno realna...
Dvomim da taka statistika obstaja ker je IMHO se vedno veliko crnih najemov. Niti nihce ne zbira teh podatkov (vsaj ne da bi vedel).

Je pa res da sam iscem drugacne najemnike (ne studente) in morda nimam pravega obcutka glede tega
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
KSZ

Ali se obetajo visje obrestne mere za kredite? Hipoteticno, kako lahko to vpliva na cene nepremicnin? Kako lahko vpliva dvig minimalne place?

Imamo kaksnega bancnika/nepremicninarja, ki je naredil projekcije in prihajajoce trende?
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.441
1.235
113
Iskajoč brata
Mene to najbolj moti v tem celotnem sistemu. Če smrtnik ne plačuje po urniku, so takoj sankcije, na koncu odvzem.

Banke zapufane do amena, ni problema, dajmo dokapitalizirati..... seveda dodajo neke navidezne sankcije in kazni. Sistem se ne spremini, samo termini so drugi za isto ali podobno stvar. Raja mora biti pa tiho, če ne jo pa policaji pretepajo na ulicah. Ampak tega v primeru bančnikov ni, ker so predobro skriti. Življenje pa vsak dan dražje, po altersko kavica sem in kavica tja.... Na koncu leta pa šok za tiske, ki malo gledajo na svoje izdatke.

Jaz bi tudi v sivi/črni coni zaslužil par miljonov in nato dobil kazen za 100K. Potem pa itak država pride in te reši....
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
  • Haha
Reactions: Davidoff

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Mislim da je teh stolpnic v resnici 9.

obstaja studija kaj naredit z njimi, se nabolj zanimiva je bila tista, da bi jim naredili jeklen "oklep" in jih nadzidali se za par nadstropij...s temi stanovanji zgoraj bi sofinancirali sanacijo, vendar bi se vedno morali lastniki doplacati kar konkretne zneske (par 10k vsak). Poleg tega bi se zmanjsala osvetlitev notranjosti.

OSebno menim da je edina resna opcija, da mesto zgradi stolpnico, notri premesti vse stanovalce iz ene od teh 9 in porusi ter na novo zgradi objekt. In potem nazaj vseli stanovalce + proda dodatna stanovanja. Nato spet preseli naslednjo itd...

Projekt bi se financiral od stanovalcev (en del), en del od drzave in obcine kot preventiva pred potresom, en del pa zavarovalnice, ki jim je v interesu da se to uredi preden res izplacajo kako ogromno skodo.

Zadeva ki bi se morala prav z zakonom uredit... sam je nepopularen ukrep in noben politik noce slisat zanj
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony