gibanje cen stanovanj v prihodnosti

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
O kakšnem jamstvu države tukaj sploh govorimo? Ker na koncu je to še vedno kredit kot kredit, kjer rubijo tebe, tvoje stanovanje in vse tvoje imetje.

Jasno. Ampak gre za to, da bodo sedaj kredit dobili tudi nekateri, ki ga prej niso mogli, ker za banko niso bili dovolj kreditno sposobni, sedaj bo pa država jamčila zanje.
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Prej ni bil sposoben, a zdaj pa bo?

To se bo sesulo, ko vec ne bodo mogli placevat, bodo poceni kupili "znanci' pravih ljudi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
Prenehaj s pretepanjem slamnatega moža.

Ustvaril si lažno dilemo (ki se bo, kot pri vsakem posojilu/jamstvu seveda v nekaj % uresničila), in če bi upoštevali tebe in zato tega ukrepa ne zvedli, bi bili tisti revnejši, ki nimajo namena nategniti cele države, le še revnejši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
"Znanci" pravih ljudi pa, brez skrbi, že zdaj pokupijo praktično vse kar je vrednejšega na nepr. trgu, in ne rabijo državnih poroštev. (Ni hudič tudi, da sploh nobenih poroštev ne rabijo, ker pač pufe dobijo na lepe oči.)
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Ce prav razumem, max plača, ki jo lahko imas je slaba dva jurja. A tukaj pa me bodo gledali, da ti ostane minimalna placa plus vzdrževani clani, plus nadstandard itd. Ko to odstejes od 2k ti me ostane ravno veliko manevrskega prostora za solidno mesečno anuiteto.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.577
2.424
113
Namesto, da bi orenk obdavčili stanovanja. Ne bi rabili nobenega poroštva države. :evil:

Se sedaj so naši gor, rabimo davke da se bomo počutili varne.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
Res je, s tega vidika je težko kaj kupiti, če nimaš našparanega solidnega pologa. Cene tržne gradnje so pač take.

Saj smo nekoč imeli Stanovanjski sklad RS, ki je zidal nepremičnine v centru Lj po zelo razumnih cenah, zrihtal folku varčevalno shemo in izjemno ugodne kreditne pogoje, pa so nepr. lobiji 10-letnemu direktorju, ki se mu je mandat končeval (in je povedal, da ne bo spet kandidiral) zrihtali (in roko na srce, RTV jim je pa štango držala - danes tiste Tarče ni več v spletnem arhivu) izmišljeno zgodbo okrog nakupa zemljišč v Vižmarjah in nato je model 10 let hodil na kazenske obravnave...

Mimogrede, to zemljišče ima SSRS v lasti še danes, pa ne upajo zidati na njem, ker jih bo lobi utopil v žlici vode. Mimogrede, v času prvega direktorja je SSRS kupil tudi zemljišče na Brdu, ki že skoraj 20 let kasneje še ni popolnoma pozidano...

Skratka, denar se da spraviti skupaj, zemljišč v Lj je še vedno dovolj (je pa res, da je bil v tistih časih župan nekdo drug), le volje, da bi se kaj naredilo ni.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
Menda je še nekaj zemljišča frej... (Če se motim, bom seveda izredno vesel.)
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
KSZ

Se že kje kaj bere o kakšnem nepremičninskem davku? V smislu, da ne bi iz danes na jutri dobili kakšnega 20% davka ob prodaji itd.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Davek ob prodaji je že. Imaš celo dva davka ce prodajaš nepremičnino, v kateri nisi živel.
Če dvignejo te davke, ne bo takega priliva na račun kot če vzpostavijo davek na lastništvo. Nekej takega sicer zdaj tudi imamo z NUSZ, ampak tisto je drobiž v primerjavi z ostalimi davščinami.
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Davek ob prodaji je že. Imaš celo dva davka ce prodajaš nepremičnino, v kateri nisi živel.
Če dvignejo te davke, ne bo takega priliva na račun kot če vzpostavijo davek na lastništvo. Nekej takega sicer zdaj tudi imamo z NUSZ, ampak tisto je drobiž v primerjavi z ostalimi davščinami.
Hvala, pozabil sem omeniti, da gre za kmetijska zemjišča.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Davek ob prodaji je že. Imaš celo dva davka ce prodajaš nepremičnino, v kateri nisi živel.
Če dvignejo te davke, ne bo takega priliva na račun kot če vzpostavijo davek na lastništvo. Nekej takega sicer zdaj tudi imamo z NUSZ, ampak tisto je drobiž v primerjavi z ostalimi davščinami.
Zelo zmotno mišljenje.
Davek na lastništvo nepremičnin, ki je bil že pripravljen in izvedeno množično vrednotenje je pri nas v MB na simulaciji 5 nepremičnin pri eni poslovni nepremičnini pokazal občutno znižanje glede na NUSZ pri dveh stanovanjskih + - enak znesek in pri dveh RAHLO povišanje, ki je bilo logično, saj točkovanje na katerem temelji NUSZ že zdavnaj ni več pravilno.

Glede vprašanja pa: prodajni davki so primerni - 2% od pogodbene vrednosti; vprašljivi so davki na dobiček, ki se predolgo vlečejo in imajo po mojem mnenju napačno lestvico. Ve se kaj so špekulativni nakupi - recimo kmetijsko zemljišče, ki v roku 1-2 let postane stavbno, množičen nakup stanovanjskih nepremičnin od prvega prodajalca po nerealno nizkih cenah (ker gre za DDV obdavčitev, "država" nima vpliva na prodajne cene),..., no taki bi morali dobit "kazenski davek" prvih pet let, potem pa hasta la vista.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.738
6.345
113
Ko zacnes razmisljat da z davki “kaznujes” si imho zavil v napacno smer.

poleg tega je tisto vrednotenje za v smeti. Ker so kvadrature in kategorizacija malo na pocez narejeni.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Mogoče ne veš, da imajo nepremičninsko razvite države t.i. špekulativen ali po moje kazenski davek za take primere kot sem jih navedel. Da pa ti t.i. dobiček računajo po 10-14,99 letih 15% ali 15-19,99 letih 10% od "dobička" na kar večinoma nimaš nikakršnega vpliva je pa milo rečeno napačna smer.

Vrednotenje je bilo zastavljeno OK, izvedeno pa katastrofalno.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Davek ob prodaji je že. Imaš celo dva davka ce prodajaš nepremičnino, v kateri nisi živel.
Če dvignejo te davke, ne bo takega priliva na račun kot če vzpostavijo davek na lastništvo. Nekej takega sicer zdaj tudi imamo z NUSZ, ampak tisto je drobiž v primerjavi z ostalimi davščinami.
Poleg tega je NUSZ občinski dohodek, ki si lokalni župani poljubno zmišljujejo. Nekatere občine ga sploh nimajo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.738
6.345
113
Mogoče ne veš, da imajo nepremičninsko razvite države t.i. špekulativen ali po moje kazenski davek za take primere kot sem jih navedel. Da pa ti t.i. dobiček računajo po 10-14,99 letih 15% ali 15-19,99 letih 10% od "dobička" na kar večinoma nimaš nikakršnega vpliva je pa milo rečeno napačna smer.

Vrednotenje je bilo zastavljeno OK, izvedeno pa katastrofalno.
Ce zelimo urejat to podrocje ga moramo pomoje posebaj, s posebnim zakonom in dejansko notri navest kazni… ce naredis nekaj prepovedanega. Trgovanje z zemljisci je dejavnost, ne vem kaj bos dosegel ce bos poskusal omejiti to.

namrec ze sedaj nimamo resnih vlaganj v nepremicnine zaradi prezapletenih postopkov, ti bi pa se bolj omejil to.

kar se tice popisa nepremicnin…ocitno tudi zastavljeno ni bilo dobro ce je tak katastrofalen rezultat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi