Garmin in zemljiški kataster

Svedr

Pripravnik
13. apr 2010
75
0
6
Pozdrav vsem!

Zanima me , če kdo ve kako bi naložil zemljiški kataster ( parcele ) na Garmina, oz. v kakšno obliko bi moral spravit karto zemljiškega katastra da bi jo garmin znal prebrat.
Nekaj podobnega uporabljajo logarji, na garminu imajo naložene katastrske karte, ampak pravijo da se jih ne da kupit , da to sami naredijo ... oz. njihov računalničar tako da sami logarji o tem nimajo pojma kako jim naloži.

LP
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Potrebuješ kataster v vektorski obliki (shapefile) in potem narediš lastni zemljevid.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Žal je potrebnih preveč detajlov je, da bi lahko napisal kratki vodič
frown-1.gif


V osnovi GPSMapEdit + cGPSmapper in googlanje
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Za večino parcel je dovolj vnesti samo mejne točke, itak z garminom za 100EUR ne moreš pričakovati metrske natančnosti in je tako določena meja lahko precej napačna.

Pomaga pa če ne veš kje je meja in jo potem z Garminom na približno določiš, točno jo pa itak določajo mejniki (naravni ali pa "umetni").

Za vnos mejnih točk (oglišča) je pa čisto OK kataster in pa podatki na geopediji. Postopek pa je sledeč:
- greš na geopedio
- klikneš na sloji -> poiščeš digitalni katastrski načrt - DKN (vključiš)
- potem lahko iščeš po številki parcele ali pa greš iskat vizualno na karto
- ko dobiš parcelo približaš na maximum
- dvoklikneš na oglišče - tam kjer hočeš dobit točko (karta se ti centrira na tisto točko)
- zgoraj desno klikneš na link x,y -> in prepišeš dobljene koordinate (izbereš lahko poljubno koordinatno obliko) - obvezno izključit zaokoževanje
- glede na koordinato dobiš tudi onzako na karti

.. potem ko poklikaš vsa ogljišča in po potrebi tudi kakšne vmesne točke, vneseš podatke v garmina (lahko tudi kot kakšen custom POI) in se potem preko njih orientiraš.

Kot sem pa rekel, napaka bo prisotna:
- zaradi napak v katastru
- zaradi napak na samem GPSju
.. torej na terenu je potrebno iz približnih rezultatov (par m natančno) tudi tolmačit kje dejansko poteka meja glede na naravne specifike (sleme, potok, pot-cesta, skala, kakšno staro drevo, ograda, ...).

Vsekakor pa sem jst na tu opisan način določil mejo parih parcel z Nokio E71 in je bila določena bolj natančna kot pa logarjeva (profi GPS, vnešen kataster)!
stupid-1.gif
 

Svedr

Pripravnik
13. apr 2010
75
0
6
Utisevalec........... to poznam ja, mene zanima kompletni DKN osrednje slovenije, možno je to vem, saj ga preverjeno uporabljajo logarji.
Se bo treba nekako pozanimat kako si to naložijo, vem pa tudi da ne obstaja uradne kartografije, ampak si sami nekak naložijo
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
527
82
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:

Za vnos mejnih točk (oglišča) je pa čisto OK kataster in pa podatki na geopediji. Postopek pa je sledeč:
- greš na geopedio
- klikneš na sloji -> poiščeš digitalni katastrski načrt - DKN (vključiš)
-
Žal na geopediji zadeva več ne dela
bonk.gif
http://portal.geopedia.si/content/sloj-kataster

škoda

Kaka ideja? Ma kdo karto katastra za kočevsko, natančneje nad robom doline Kolpe... Bi se dalo kaj zmeniti?
 

Svedr

Pripravnik
13. apr 2010
75
0
6
Sem pozabil zaključit temo..... Če se Janezek dolgoooo dolgoooo uči se tut kaj nauči.
smile-1.gif

No karte sedaj znam naredit, težko je le do podatkov priti.
Z Pisotom pa s Kaliopi pa ne vem še s čim, se pa pač ne da .......

LP
 

Svedr

Pripravnik
13. apr 2010
75
0
6
1. Potrebuješ podatke ( SHP datoteko )
2. Urediš v Global Mapperju
3. Pretvoriš s CGSPmapperjem v IMG fajl....

Simpl knede
smile-1.gif
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
527
82
28
ja simpl je ja ko ti nekdo drug zadevo naredi )::) hvala

zanima me kako bi v map sourcu označil svoje parcele? se jih da kako prebavati ali kako označiti? k mamo ene 200-300 parcel. ideje prosim?

base camp pa mi karte ne prepozna, češ da moram še 1x namestiti kartografijo
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kje si pa dobil to SHP datoteko?

Sicer sem pa sam šel preprosto na PISO.

Vtipkal številke naših parcel in dobil koordinate mejnikov.

Nato sem pa v mapsourceu enostavno naredil priljubljene točke.
Recimo parcela 1/1 S(mejnik), 1/1J, 1/1V, 1/1Z
parcela 2/1S, 2/1J, 2/1V, 2/1Z

Torej odvisno od parcele sem za vsako parcelo naredil tako ene 4, če pa ni bila pravokotna potem pa pač več priljubljenih točk in sem nato šel v gozd in dokaj dobro našel meje naših gozdov.

Problem je, ker se žal da priljubljene iz Mapsourcea prenašati le v Garmine, ne da se pa prenesti priljubljenih v garmin XT, ki ga imam recimo na Nokii in ga imam vedno pri sebi, Garmin pa redkokdaj še.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tudi v Garmin XT se jih da prenašati.

Samo jih moraš še enkrat tam "uvoziti" iz datoteke.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Orodja/Uredi Moji podatki/ potem pa maš doli gumb Upravljaj (ni ikona) in prideš v meni Upravljaj, kjer maš možnost /Uvozi GPX.

Sicer pa telefon priklopi na PCja in v Mapsourcu pošlji priljubljene na XT ter jih uvozi po zgornjem scenariju.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Kako naj ti dam še ene trikrat zvezdice???

Res hvala, te informacije sem pa res vesel sedaj bom imel prav vse moje priljubljene lahko na telefonu, vključno z vsemi 50timi točkami za naše parcele po gozdu.

Uvoz in izvoz priljubljenih, ter izvoz prehojenih poti je vse kar mi je na tem Garmin mobile XT še manjkalo in sem že celo večnost spraševal na vseh koncih pa nihče ni imel pojma.

Res je popolnoma preprosto;)
Vse isto kot izvoz/uvoz iz Garmina, le, da je še na telefonu treba narediti ne vem zakaj tale dodatni postopek izvoza/uvoza.
Pa med enim izvozom in uvozom je treba Garmin xt ugasniti, ker sicer ne dela oboje.

Do popolnosti manjka sedaj le še to, da mi garmin xt ne bi nikoli zmrznil(to se mi dogaja ob premikanju po topo karti-ampak to je pa najbrž prešvoh telefon za adriatopo karto)?

Tisti, ki pa vam pri c7 ne dela tipkovnica pa je rešitev tudi preprosta-samo s stransko tipko "ugasneš" telefon in ga znova prižgeš potem se pa tipkovnica pojavi
wink-1.gif


A je morda možno na ta telefon spraviti tudi kak jcv?

Za hojo/kolesarjenje iskanje svojih parcel po gozdu je res zakon topo karta in dokler tega na Androidu ne bo ga ne povoham.
Me pa zanima kakšna je razlika med Adriatopo in Adriatopo XL???
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Zmrzuje ti lahko zato ker mas vec kart vklopljenih pa se ti prekrivajo! Mej al sam topo al pa sam adriaroute oz kar pac mas
 
I

Izbrisan uporabnik #488

jcv ne dela na XT

Na Nokia E71 mi dela sicer navigacija normalno
smile-1.gif
nič ne friza.