Garancija na del menjan v sklopu garancije?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Danes debatiram s kolegom, na Trafficu so mu zamenjali turbino v garanciji. Vse ok do tukaj. Od menjave je minilo že 5 mesecev, avtomobil je prav tako ven z tovarniške garancije. Pravi da mu turbina spušča zelo čudne zvoke. Ok, nekdo mu mora pregledati zakaj gre. Pa vseeno kliče na Renault, kjer dobi info da je bil nov menjan del v garanciji zgolj do izteka tovarniške garancije. Torej pred 5 meseci je dobil popolnoma nov del, 3 mesece potem se mu je iztekla tovarniška garancija torej je ta dotičen nov del bil v garanciji zgolj 3 mesece? Se pravi če mi jutri poteče garancija in če mi danes menjajo nov del, imam na ta del zgolj 1 dan garancije? Vseeno sem mnenja da bi nov del moral imeti polno garancijo kot jo daja proizvajalec?

Torej se je kdo ubadal s tem? Kako imajo to rešene druge znamke in ali potrošnika tukaj res ne ščiti zakonodaja? Zakon o varstvu potrošnikov?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Vse kar pišem ni 100% preverjeno.
Kot vem, naj bi vgrajeni del imel 1 leto garancije, če gre za fizično osebo.
Je pa lahko razlika, če gre za kombi pisan na podjetje. Morda je tukaj razlika.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
V slovenski zakonodaji piše, da za v garanciji zamenjan del, garancija začne teči znova z dnevom zamenjave.
Vsekakor pa si kot posameznik pravno precej bolj zaščiten, kot pa kot podjetje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Corvette

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Danes debatiram s kolegom, na Trafficu so mu zamenjali turbino v garanciji. Vse ok do tukaj. Od menjave je minilo že 5 mesecev, avtomobil je prav tako ven z tovarniške garancije. Pravi da mu turbina spušča zelo čudne zvoke. Ok, nekdo mu mora pregledati zakaj gre. Pa vseeno kliče na Renault, kjer dobi info da je bil nov menjan del v garanciji zgolj do izteka tovarniške garancije. Torej pred 5 meseci je dobil popolnoma nov del, 3 mesece potem se mu je iztekla tovarniška garancija torej je ta dotičen nov del bil v garanciji zgolj 3 mesece? Se pravi če mi jutri poteče garancija in če mi danes menjajo nov del, imam na ta del zgolj 1 dan garancije? Vseeno sem mnenja da bi nov del moral imeti polno garancijo kot jo daja proizvajalec?

Torej se je kdo ubadal s tem? Kako imajo to rešene druge znamke in ali potrošnika tukaj res ne ščiti zakonodaja? Zakon o varstvu potrošnikov?

Žal je tako. Avto ima npr. 24 mesecev garancije. Če ti menjajo turbino v 23 mesecu ima turbina 1 mesec garancije, torej do izsteka garancisjega roka avta. Če pa ni v 23 mesecu kupil turbino (torej si plačnik ti - vseeno pravna ali fizična oseba) velja garancija 12 mesecev na nadomestni del.

Če ti turbino menja v 23 mesecu prozivajalec, nimaš 12 mesecev garancije na nadomestni del, ker nisi ti plačnik, ampak tovarna in velja, da ko poteče garancija avtu, poteče tudi delu, ki je bil v času garancije zamenjan in plačan s strani prozivajalca.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
V slovenski zakonodaji piše, da za v garanciji zamenjan del, garancija začne teči znova z dnevom zamenjave.
Vsekakor pa si kot posameznik pravno precej bolj zaščiten, kot pa kot podjetje.
Res je. Ampak če je nadomestni del zamenjan v garanciji, nisi plačnik ni in ti garancina ne pripada od dneva menjave.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
21.b člen

Če blago, za katero je izdaja garancije obvezna, ne deluje brezhibno ali nima lastnosti, navedenih v garancijskem listu ali oglaševalskem sporočilu, lahko potrošnik najprej zahteva odpravo napak. Če napake niso odpravljene v skupnem roku 45 dni od dneva, ko je proizvajalec, prodajalec ali pooblaščeni servis od potrošnika prejel zahtevo za odpravo napak, mora proizvajalec potrošniku brezplačno zamenjati blago z enakim, novim in brezhibnim blagom.

Če proizvajalec v roku iz prejšnjega odstavka ne popravi ali ne zamenja blaga z novim, lahko potrošnik razdre pogodbo ali zahteva znižanje kupnine.

Za zamenjano blago ali zamenjan bistveni del blaga z novim mora proizvajalec izdati nov garancijski list.

Pravice potrošnika iz tega člena ugasnejo po dveh letih od dneva, ko je potrošnik zahteval brezplačno odpravo napak ali zamenjavo blaga z novim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.426
113
No razlika je samo, če bi bil menjam celi avto ali pa večina njega, kar se tukaj tako ne zgodi, ker ti ne bodo menjali celega motorja ampak samo blok in turbino na primer!.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pra*sci. Kaj če ima ta turbina na katero imaš lahko tudi teoretič 1 dan garancije kakšno hujšo napako in ti konkretno zruži vse skupaj? Kljub vsej naši zapleteni zakonodaji imamo očitno res slabo napisano zakonodajo in potrošnik je res slabo zaščiten. Nov del bi moral v vsakem primeru imeti 1 letno garancijo. Nevem ali pa sem jaz čuden.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Pra*sci. Kaj če ima ta turbina na katero imaš lahko tudi teoretič 1 dan garancije kakšno hujšo napako in ti konkretno zruži vse skupaj? Kljub vsej naši zapleteni zakonodaji imamo očitno res slabo napisano zakonodajo in potrošnik je res slabo zaščiten. Nov del bi moral v vsakem primeru imeti 1 letno garancijo. Nevem ali pa sem jaz čuden.
V bistvu enako, kot če ti bi originalna zružila dva dni kasneje. ;)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Po mojem stvari niso tako enoumne kot se tukaj piše. Da ti na 3 dni stari turbini potrga lopatice in motor... A si predstavljaš da ti rečejo da nič ne morejo? :)
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Jaz bi se skliceval na to, da originalna napaka ni odpravljena:

Pravice potrošnika iz tega člena ugasnejo po dveh letih od dneva, ko je potrošnik zahteval brezplačno odpravo napak ali zamenjavo blaga z novim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Po moje to z nekaj sitnarjenja ne more biti tako. Tukaj ne gre za to, da so menjali en manjši delček turbine, da bi lahko rekli, garancija poteče takrat ko poteče tovarniška garancija avta. Menjali so celo turbino, torej en celoten del, ki mu po moje začne teči garancija na novo. Če bi imel 5 let star avto in bi mu menjali turbino, bi na turbino dobil 1 leto garancije in to npr. je čisto podobna zadeva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in AvtoFun

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Jaz bi se skliceval na to, da originalna napaka ni odpravljena:

Pravice potrošnika iz tega člena ugasnejo po dveh letih od dneva, ko je potrošnik zahteval brezplačno odpravo napak ali zamenjavo blaga z novim.
Pomembno je, da podjetje ni potrošnik. Potrošnik je samo fizična oseba.
Dopolnilo: Nekje se mi je zdelo, da je kupil kot podjetje
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Moj primer: večji del je bil zamenjan pod garancijo in na tisti del je veljala 1letna garancija od dneva menjave (vmes je garancija na vozilo potekla). Fizična oseba, besede sprejemnika. Nisem potreboval uveljavljati garancije, tako da ali bi veljalo in kako je to 100% pravno urejeno, ne morem trditi.