Food detective

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
A ima kdo kakšne izkušnje s to zadevo oz. kako stroka (Jernej?) gleda na to? Je marketinški nateg ali se res da na tak (easy) način analizirat alergije oz. intoleranco na hrano? Koliko verodostojni so rezultati?

Link
 

B81

22. jul 2007
34.530
8.972
113
Hmm, zgleda ok, če seveda deluje. Mi je pa rekla, da za IGE ali PRICK (nisem prepričan) lahko pridem v laboratorij na Ptuju in naredijo, stane pa manj kot 30 eur...ampak PRICK je testiranje na manj kot 20 najbolj pogostih alergenov...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zgleda ok, sploh glede na ceno. Žal pa težko rečem kaj več, dokler ne vidim, katere alergije naj bi sploh iskal.

Pač ob alergijskih reakcijah se oblikujejo protitelesa proti tem alergenom, ki so seveda tudi v krvi. Ta test ne pravzaprav neke vrste kromatograf, ki zaznava ta protitelesa. Rezultat odčitaš v okencu, na popolnoma enak način kot pri testu nosečnosti.

Skratka, drag hec...
 

B81

22. jul 2007
34.530
8.972
113
Food Detective™ Food List

Cereals
Corn, Durum Wheat, Gluten, Oats, Rice, Rye, Wheat.

Nuts & Beans
Almond, Brazil Nut, Cashew, Cocoa Bean, Peanut, Legume Mix (pea, lentil, haricot), Soya Bean, Walnut.

Meats
Beef, Chicken, Lamb, Pork.

Fish
Freshwater Fish Mix (salmon, trout), Shellfish Mix (shrimp, prawn, crab, lobster, mussel), Tuna, White Fish Mix (haddock, cod, plaice)

Vegetables
Broccoli, Cabbage, Carrot, Celery, Cucumber, Leek, Peppers (red, green, yellow), Potato.

Fruits
Apple, Blackcurrant, Grapefruit, Melon Mix (cantaloupe, water melon), Olive, Orange & Lemon, Strawberry, Tomato

Other
Egg (whole), Cow's Milk, Garlic, Ginger, Mushroom, Tea, Yeast.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zdaj sem pa že malo bolj skeptičen...
smile-1.gif


Narediti (relevanten) domač krvni test za alergije na vsa našteta zdravila in ga prodajati za 70 EUR... kaj pa vem.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Aha... že vidim foro... kar vse je na eni plošči.


No ja... to bi šlo. Reagent je že nanešen v vdolbine in ga potem aktiviraš.


Se pa vseeno postavlja vprašanje, koliko je zadeva zanesljiva... predvsem pa, ZAKAJ bi jo sploh šel delat ter ZAKAJ ni primernejši naslov tvoj osebni zdravnik in/ali alergolog/gastroenterolog?
 

B81

22. jul 2007
34.530
8.972
113
Kar zapleteno, ne bi bilo enostavneje, če bi reagente dali na tiste palčke, s katerimi te pikajo tam..
smile-1.gif


Zakaj osebni zdravnik? Ker recimo najprej čakaš ne vem kako dolgo, potem pa ti 70 let stara zdravnica napravi test in reče, da pridi čez 15 minut noter, tebi se napihneta dva pikeca, en pikec potem uplahne dokaj hitro, po pol ure te pokličejo noter in zdravnica pove, da obstaja ena alergija. Ji poveš, da tale pikec tu je pa že uplahnil in ti reče, da ona že ve, kako se to gleda.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Tiste palčke dejansko aktivirajo tvoj imunski sistem in prikažejo reakcijo na koži. Ta test išče imunski odziv, ki je že prisoten v telesu.

Glede odčitavanja... hja, imaš point. Ampak še vedno se postavlja smiselnost tovrstnega testiranja doma:


Vse tovrstne alergije je treba obravnavati v sklopu simptomov in znakov, ki jih povzročajo. Sploh pa pri prebavnih simptomih, kjer je razpon bolezni od nenevarnih do malignih še toliko večji kot pri kožnih simptomih.
 

B81

22. jul 2007
34.530
8.972
113
No morda bi tak test bi neka usmeritev za naprej in če ima človek težave, lahko sam spremlja obnašanje telesa in gre morebiti na testiranje za stvari, ki so bile na tem testu pozitivne.
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Gre samo za dodatno idejo, ker zdravnikom zmanjkuje pregledov, na katere bi me še dali
smile-1.gif

Namreč imam težave, da po vsakem malo večjem obroku postanem noro zaspan (o tem sem že spraševal pred meseci tudi tukaj ). Tako so mi "na uč" diagnosticiral hipoglikemijo in sem šel na večdnevne teste na diabetološki oddelek. Med 5 urnim glukoznim testom sem po 4ih urah padel v hipo (sladkor 2,7 z vsemi simptomi - totalno premočen, tresavica, šibkost, vrtoglavica, zmedenost). Potem so me dal na endo-UZ zaradi suma na inzulinom - ništa. Potem sem delal stradalni test in brez večjih težav prebrodil tistih 72 ur. Na koncu so me poslali domov, naj imam dieto brez enostavnih sladkorjev, več manjših obrokov, čimbolj mešano prehrano, s počasnimi OH. In se tega držim, si merim sladkor, ki je vedno med 4 in 6, pa kljub vsemu občasno po obroku ne zdržim, da ne bi šel ležat, saj se mi sicer od zaspanosti začne vrtet. Zato bi zdaj preveril še intoleranco oz. alergijo na določeno hrano.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Tovrstni simptomi ne grejo ravno v sklop kakšne prehranske alergije...

Jaz bi se prej odločil za kakšno gastroskopijo ter biopsijo črevesne sluznice v smislu diagnoze malabsorpcije. BMI<20 pri sicer zdravem mladem moškem ni ravno običajna zadeva.
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Malabsorbcija v povezavi s celiakijo? Sem imel gastro dve leti nazaj pa je blo vse normalno razen rahlega refluksa in pordele sluznice. Preverili so mi vse od helicobacetrja do celiakije, vzel mi je mislim da 8 ščipov.
Sicer pa še čakam na izvide z diabetološkega, med drugim tudi teste protiteles in hormonov, mogoče bo tam kaj pokazalo. Mudi se jim pa ravno ne, iz bolnice sem prišel 4.9.
smirk-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

To bi bila opcija... ampak vidim, da si že beyond that.

Ščitnica? Čeprav to so tudi ziher gledali...


Tako da ja, naredi še ta test, čeprav kaj posebnega ne pričakujem. Kot sem rekel, tovrstni simptomi niso ravno značilni za prehranske alergije.
 

B81

22. jul 2007
34.530
8.972
113
Mimogrede, tukaj stane 56 EUR, zanimivo pa je, da iz UK ne pošiljajo k nam, kolikor sem poskusil pri dveh trgovinah.