Enostavni/nezahtevni objekt, odmiki in zmeda

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
Zdaj naj pa en razloži zakaj rabiš za lopo/garažo nad 20m2 GD, za lopo/garažo za vrtne stroje pa šele nad 40m2?
Če imam v lopi spravljeno orodje, snežno frezo, druge mašine za vrt, je to dovolj za klasifikacijo lope za vrtne stroje do 40m2? V trenutku ko enkrat v lopo parkiram podrt avto, ki ga občasno pošraufam, je pa katastrofa in rabim GD.

Logika...
en cajt je bila najbolj ziher "zidanica", lahko noter bivaš, piješ, kuhaš šnops vse....pod enostavni objekt.
 
  • Haha
Reactions: Romzi

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Evo sem vprašal kolega, ki je šel čez podobno zadevo nedolgo nazaj in pravi takole:

Pomembna je namembnost objekta, kar pa je praktično nedokazljivo v praksi. Če rečeš, da bo objekt garaža za osebni avtomobil in je večja od 20m2, potem je to nezahteven objekt in rabiš GD. Če rečeš, da je to vrtna lopa in je večja od 20m2, potem je to nezahteven objekt in rabiš GD. Če rečeš, da je to lopa/garaža za orodje in vrtne stroje, je to enostaven objekt, če ni večji od 40m2. Kaj imaš dejansko notri, seveda nobenega ne briga, danes je lahko notri to, jutri ono, čez pol leta pa jih pol notri pije in postane party plac.

Skratka bi v teoriji do 40m2 lahko postavil enostavni objekt.

Kot oddaljenost od potoka so pa zadeve še bolj meglene. Če vprašaš ARSO, itak ne bi smel nič postaviti nikjer in so običajno precej neživljenjski. Seveda vidiš po naseljih, da ljudje živijo s temi potoki že stoletja in imajo normalno postavljeno lope in še marsikaj zraven, saj so to spet party placi, orodje, ni da ni. In seveda noben ne bo šel spraševati za GD, ARSO ali karkoli, ker bo posledično verjetno mogel še bajto prestavit. V teoriji obstajajo oddaljenosti od potokov ali obalnih pasov, kjer hiše ne smejo stati. Lopa seveda ni hiša in po moje ne bi smel biti noben problem. Razen, če je...in to je vsa lepota naše birokracije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
Kaj je kolega na redil? pošlješ obrazec tja? skico al kako je bilo že včasih rečeno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.709
113
Sicer pa gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt ni nič posebnega. Izpolniš en obrazec, nakracaš zadevo na ta obrazec in vložiš. pPačaš pa 17, neki EUR. Pol še parkrat dopolniš in to je to.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.709
113
Pazit je pa potrebno, da rabi tudi enostavni objekt vsa soglasja in skladen mora biti s prostorskimi plani.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.709
113
Prvi link opisuje zakon, ki že nekaj let ne velja več. Vedno se gleda zakone samo na linku, ki sem ga prilimal. Nobene izjave ne rabiš, mora bit pa tvoja gradbnja skladna s prostorskimi akti, kar je lahko razvidno iz lokacijske informacije. Ni pa LI obvezna.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Pazit je pa potrebno, da rabi tudi enostavni objekt vsa soglasja in skladen mora biti s prostorskimi plani.
Tu se je kolegu zalomilo, saj ima isto nek potok zraven. S hišo je šel proč toliko metrov kot so želeli (ogromno). Vmes ima kup zemlje, kjer je potem želel postaviti lopo in, ker se mu je šlo, da je vse legalno in prav, je naivno vložil prošnjo za GD za nezahtevni objekt. Dobil nazaj, da rabi mnenje ARSO o oddaljenosti od potoka. Poslal prošnjo za mnenje in dobil negativno za celotno tisto zemljo. Torej mu ne dovolijo postaviti niti ušive lope, potok je par metrov pod nivojem parcele, voda do gležnjev, sosed ima parkirišče za tovornjake direktno ob vodi (nižje), drug sosed pa party plac.

Ko jih je še enkrat pozval po prošnji za odobritev lope, je dobil spet mirno zavrnjeno. ARSO ne zanima, da opravlja njihovo delo s tem ko čisti strugo in brežino, ker ARSO tega ne dela, pa bi moral. Njih ne briga, da je potok x metrov nižje od parcele. Njih briga samo tisti načrt in pravilo, da so vse stavbe ne glede na namembnost enako oddaljene (ogromno, mislim, da je 5 ali 7m in še to od neke navidezno postavljene brežinske točke, kar je skregano s stanjem na terenu). Ne zanima jih, da je parcelo saniral, podrl kup starih stavb, ker je bila zazidana na polno in vse svinjsko, postavil pač svojo družinsko hišo in vse kar hoče, je ena ušiva lopa.

Kaj misliš, da je naredil? Postavil lopo, kaj pa drugega.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Tu se je kolegu zalomilo, saj ima isto nek potok zraven. S hišo je šel proč toliko metrov kot so želeli (ogromno). Vmes ima kup zemlje, kjer je potem želel postaviti lopo in, ker se mu je šlo, da je vse legalno in prav, je naivno vložil prošnjo za GD za nezahtevni objekt. Dobil nazaj, da rabi mnenje ARSO o oddaljenosti od potoka. Poslal prošnjo za mnenje in dobil negativno za celotno tisto zemljo. Torej mu ne dovolijo postaviti niti ušive lope, potok je par metrov pod nivojem parcele, voda do gležnjev, sosed ima parkirišče za tovornjake direktno ob vodi (nižje), drug sosed pa party plac.

Ko jih je še enkrat pozval po prošnji za odobritev lope, je dobil spet mirno zavrnjeno. ARSO ne zanima, da opravlja njihovo delo s tem ko čisti strugo in brežino, ker ARSO tega ne dela, pa bi moral. Njih ne briga, da je potok x metrov nižje od parcele. Njih briga samo tisti načrt in pravilo, da so vse stavbe ne glede na namembnost enako oddaljene (ogromno, mislim, da je 5 ali 7m in še to od neke navidezno postavljene brežinske točke, kar je skregano s stanjem na terenu). Ne zanima jih, da je parcelo saniral, podrl kup starih stavb, ker je bila zazidana na polno in vse svinjsko, postavil pač svojo družinsko hišo in vse kar hoče, je ena ušiva lopa.

Kaj misliš, da je naredil? Postavil lopo, kaj pa drugega.
Vem za precej lop, štal, ipd, ki so jih morali podret zaradi premajhne oddaljenosti od potoka.
Dokler ni tožnika ni sodnika, ampak, ko enkrat pride mimo...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Vem za precej lop, štal, ipd, ki so jih morali podret zaradi premajhne oddaljenosti od potoka.
Dokler ni tožnika ni sodnika, ampak, ko enkrat pride mimo...
Vsi skupaj jih verjetno poznamo tudi precej več, ki stojijo in bodo stale večno. Sploh, če so vredne 1+ miljon. Zato se mi zdi to neživljenjsko jebanje normalnih ljudi, ko želi nekam pospravit orodje in stroje čisto mimo. In ljudje pač uredijo po svoje. Vprašanje je potem, če kdaj pride do nadzora (verjetno kakšen prijazen sosed prijavi in pozabi, da ima tudi sam kaj nelegalnega, sploh na vasi), kako se obnašajo in ali so takrat kaj bolj normalni, da se zadeva glede na stanje situacije legalizira. Ne bi pa zadrževal diha in upal na nek normalen odnos, smo le v Sloveniji.

Poznam primer z vasi, ko je novo priseljena družina enako zidala in so jih sosedi j***** za vsako malenkost. Pa oddaljenost ograje, višina ograje, odmiki, cesta, dovoz, vse so hodili inšpektorji gledat veliko bolj pogosto kot pri normalnem Janezu. Seveda zato, ker so dobivali prijave. Ko so končno naredili in živeli, je čez čas postavil nek dodaten objekt, enostaven in znotraj meja. Spet je dobil inšpekcijo. Znorel. Šel čez vas, popisal vse na videz sumljive gradnje, oddal prijave na inšpekcije in na naslednjem občnem zboru povedal, da je je bil on. Od takrat ima mir. Problem so ljudje, tako sosedi kot tudi zaposleni na UE enotah.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Prvi link opisuje zakon, ki že nekaj let ne velja več. Vedno se gleda zakone samo na linku, ki sem ga prilimal. Nobene izjave ne rabiš, mora bit pa tvoja gradbnja skladna s prostorskimi akti, kar je lahko razvidno iz lokacijske informacije. Ni pa LI obvezna.
KSZ

Za te nezahtevne objekte je uradno bilo potrebno pridobiti soglasje soseda. Je bil/je on vključen v postopek izdaje GD? Da dobi kopijo izdanega GD?
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.889
263
83
tam ko se terc po tori rola
Na zelenici bom namesto baldahina, kateremu sem moral vsaki dve leti menjati platneno streho, postavil nekaj bolj fiksnega. Nič kompliciranega -štirje stebri in enokapnica, 3x4 metre. Delal bo tesar, jaz le temelje vlijem. Obstajajo kakšni predpisi, koliko mora zadeva biti od sosedove meje? Je treba po novem kaj prijaviti, da se dela?
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Jaz aktualno postavljam nadstrešek 5x6m, torej nezahteven objekt. Do 20m2 je enostaven objekt. Potrebuješ gradbeno dovoljenje. Odmike določa OPN. Za GD, ki ga izda upravna enota, potrebuješ kar nekaj predhodnih soglasij oz. mnenj. Najprej mnenje občine o skladnosti, že tu se pojavijo določene zahteve: če gradiš v vplivnem območju občinske ceste, potrebuješ soglasje upravljalca ceste, v primeru regionalne ceste od direkcije za infrastrukturo. Če gradiš manj kot 1,5 m od lokalnega cevovoda, potrebuješ soglasje komunale. Potrebuješ soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Jaz sem v nekem posebnem območju, zato bodo potrebni žličkarji. Za vse vloge, ki so sicer brezplačne, potrebuješ skico objekta, tloris objekta z odmiki od meje sosednje parcele, v primeru soglasja zaradi ceste odmik od meje cestne parcele in roba cestišča, ter izpis iz zemljiške knjige. Začetek je potrebno prijaviti.
Skratka, raketna znanost, ni centralizirane vstopne točke, informacije zbiraš po koščkih.
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: ales85 in sajkek

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.301
929
113
Titograd
Skratka: če imaš ok soseda, ki te ne prijavi, se da marsikaj. Če pa si preveč pošten in delaš by the book, pa moraš po novem na občino prijaviti začetek gradnje za hišico iz bauhausa 2x2m :bonk: