Eno vodovodno vprašanje - ekspanzijska posoda

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
Mogoče je škoda časa že, da si bral.
Kaj šele da si odgovoril.
Mogoče, želel bi samo opozoriti, da se ne lotevajte stvari, o katerih nimate pojma ;) Brez zamere.
Ti forumski nasveti so ponavadi taki, da od 10 uporabnikov mogoče eden približno ve o čem piše. Ostalo je neuporabno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Verjetno sem spregledal, se opravičujem. Saj je bolje tako, škoda da narediš poplavo, če ne veš kaj delaš
Ni samo to.
Neumno mi je kupovati orodje, ki ga bom verjetno rabil le enkrat in potem založil ter odkrivat toplo vodo. Se pa rad prej izobrazim vsaj toliko, da me ne peljejo žejnega čez vodo.
Mi pa ni problem plačat majstra in rešitve, ki ni najcenejša.
Mogoče, želel bi samo opozoriti, da se ne lotevajte stvari, o katerih nimate pojma ;) Brez zamere.
Ti forumski nasveti so ponavadi taki, da od 10 uporabnikov mogoče eden približno ve o čem piše. Ostalo je neuporabno.
Se strinjam. Škoda pa, da nočeš podati svojega mnenja, saj je to le smisel forumov.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Uporabnik raners je napisal:


Torej bi morala biti zartezna posoda v našem primeru zmontirana tam, ko je na spodnji sliki označeno z zeleno elipso, kajne?
Poglej priponko 42754

Kdo pri takšni vezavi ogreva toplo sanitarno vodo v cirkulaciji? Sicer je viden zgolj majhen del kroga, niti obtočne črpalke ni v tem delu, ampak nekako zgleda, kot bi vode ogreval nihče ne.

casar in dejan_ , vedno so dobrodošla mnenja od tistih, ki vedo, kaj govorijo... Ker dandanes je tak, da bi moral že skoraj sam vse vedeti...

Ker ne moreš v naprej vedet, kdo je npr.: mojster za vodovod in kdo ima samo s.p. za vodovod... Sam sem zaupal delo enemu znancu, ki mi ga je priporočalo več znancev in da je kao majster... No, in očitno ni naredil vse tako dobro, kot sem pričakoval... In sem ga tudi pošteno plačal... ;)

Zato pa ste mi na forum Alter že ničkolikokrat pomagali, da sem z pomočjo vas rešil marsikateri problem, pri katerih so kao majstri zajebali...

Nam je vodovodar zajebal to, da je raztezno posodo priključil na toplo vodo in še zdaj nam med tuširanjem večkrat priteče hladen tok.. Pa sem majstra že večkrat poklical in vedno reče, da pride takoj, ko bo rešil gužvo... Pa kolikor mi je povedal monter TČ, tudi povratni vod tople vode ni povezal pravilno, ker bi povratni vod tople vode moral povezati na hladno vejo pred vhodom v bojler...

No, pač hočem povedati, da marsikdo od nas plača majstre in ker ne moreš vedet vse o vsem, nas tudi majstri dostikrat zajebejo in ne naredijo pravilno..

No, in zato so tu forumi, kjer lahko na podlagi drugih mnenj dobiš koristne informacije, kako se pravilno naredi določena stvar...

Zato casar in dejan_, če sta taka majstra, raje pomagajta ljudem po svojih močeh.. Morda se vama kdaj to povrne.. ;)
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
Tisto na zgornji sliki ne more delat.
Je škoda da je sploh priključeno. Sedaj imaš v cevi za cirkulacijo mrtvo vodo.
Idealno za legionelo.

Pri tč kot je tale Micka na sliki, se cirkulacijo veže na dovod hladne vode v bojler.
Kar je tudi bolj tako, tako rešitev, ampak druge pač ni.

Nepovratno varnostni ventil ki je na sliki, se uporablja za električne bojlerje. Tč ima že vgrajeno varnostni ventil, tako da je treba na dovodu vgraditi samo nepovratni ventil.

Med nepovratnim ventilom in bojlerjem bi morala biti vezana še ekspanzijska posoda volumna 18 litrov.
 

casar

Zelenc'
5. apr 2021
7
7
3
No, pač hočem povedati, da marsikdo od nas plača majstre in ker ne moreš vedet vse o vsem, nas tudi majstri dostikrat zajebejo in ne naredijo pravilno..

Ja, z mojstri je res velik križ. Sicer mislim, da se v vsaki branži najdejo dobri mojstri, ampak zelo težko jih je najti. Če tudi sam ne veš dosti o tistem področju, dejansko sploh ne moreš oceniti ali nek mojster je dober ali ne. In tudi, ko veš, ni ravno preprosto tega oceniti, ne da bi ga najprej pustil nekaj delati in potem videl, kako dela.

Pa še en problem je zelo pogost. Človek bi si marsikaj sam naredil, ampak tudi če o danem področju veliko veš, se hitro zgodi, da ti pa recimo 5 % potrebnega znanja vseeno manjka. Sploh znanje, ki se pridobi s prakso, je topogledno problematično. Ter seveda - pogosto, da ne rečem kar navadno, nimaš vsega potrebnega orodja. In potem najdeš mojstra z vsem potrebnim orodjem, z veliko prakse in z dobrim obvladovanjem tistih 5 %, ki jih sam ne znaš, ter si misliš, če pa kaj od ostalega slučajno ne bo znal, boš mu pa tisto že sam razložil, kako in kaj. Ampak je potem hitro ogenj v strehi, če naposled res pride do tega, ker praviloma se vsi imajo za veliko pametnejše od tebe in jim je približno nemogoče karkoli dopovedati. Izjeme so hudo redke.

Aleš
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ja, z mojstri je res velik križ. Sicer mislim, da se v vsaki branži najdejo dobri mojstri, ampak zelo težko jih je najti. Če tudi sam ne veš dosti o tistem področju, dejansko sploh ne moreš oceniti ali nek mojster je dober ali ne. In tudi, ko veš, ni ravno preprosto tega oceniti, ne da bi ga najprej pustil nekaj delati in potem videl, kako dela.

Pa še en problem je zelo pogost. Človek bi si marsikaj sam naredil, ampak tudi če o danem področju veliko veš, se hitro zgodi, da ti pa recimo 5 % potrebnega znanja vseeno manjka. Sploh znanje, ki se pridobi s prakso, je topogledno problematično. Ter seveda - pogosto, da ne rečem kar navadno, nimaš vsega potrebnega orodja. In potem najdeš mojstra z vsem potrebnim orodjem, z veliko prakse in z dobrim obvladovanjem tistih 5 %, ki jih sam ne znaš, ter si misliš, če pa kaj od ostalega slučajno ne bo znal, boš mu pa tisto že sam razložil, kako in kaj. Ampak je potem hitro ogenj v strehi, če naposled res pride do tega, ker praviloma se vsi imajo za veliko pametnejše od tebe in jim je približno nemogoče karkoli dopovedati. Izjeme so hudo redke.

Aleš
, nas tudi majstri dostikrat zajebejo in ne naredijo pravilno..----- tisto dostikrat pa črtaj !! @ casar
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ja veliko "mojstrov" je pac mnenja, zakaj ne narediš sam, če znaš več kot jaz.
... ja ja kar butajte po mojstrih !! delajte si sami če več znake kot oni !! vidim tu na forumu kak ste eni pametni v teoriji v praksi čista nula . Še strokovno se izrazit ne znate . ne mislim zdaj vseh tu na forumu so izjeme ,kot pri majstrih . !!
lp in lep dan želim
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Zakaj misliš da sem dal mojstre v " " .
To je neka posebna sorta mojstrov. Letos so vodovodarji, lani so bili električarji, prej eno leto knaufarji.
Precej jih pa zna delat tudi v pekarni. Pečejo bureke, poleti pa prodajajo sljadoljed v Portorožu.
;)
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ja, z mojstri je res velik križ. Sicer mislim, da se v vsaki branži najdejo dobri mojstri, ampak zelo težko jih je najti. Če tudi sam ne veš dosti o tistem področju, dejansko sploh ne moreš oceniti ali nek mojster je dober ali ne. In tudi, ko veš, ni ravno preprosto tega oceniti, ne da bi ga najprej pustil nekaj delati in potem videl, kako dela.

Pa še en problem je zelo pogost. Človek bi si marsikaj sam naredil, ampak tudi če o danem področju veliko veš, se hitro zgodi, da ti pa recimo 5 % potrebnega znanja vseeno manjka. Sploh znanje, ki se pridobi s prakso, je topogledno problematično. Ter seveda - pogosto, da ne rečem kar navadno, nimaš vsega potrebnega orodja. In potem najdeš mojstra z vsem potrebnim orodjem, z veliko prakse in z dobrim obvladovanjem tistih 5 %, ki jih sam ne znaš, ter si misliš, če pa kaj od ostalega slučajno ne bo znal, boš mu pa tisto že sam razložil, kako in kaj. Ampak je potem hitro ogenj v strehi, če naposled res pride do tega, ker praviloma se vsi imajo za veliko pametnejše od tebe in jim je približno nemogoče karkoli dopovedati. Izjeme so hudo redke.

Aleš
kaj če bi se tebi kdo mešal v tvoje deli in ti bi govoril kaj je prav in kaj ni . Lepo je srat po drugih in pametovati za poklic ki ga ne obvladaš .
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Sam bi bil (na povsem drugem področju kot je tole iz teme), če gre res za dober nasvet, zanj izjemno hvaležen. Nenavsezadnje bi mi takšna reklamacija prihranila je6o pri vseh naslednjih inštalacijah.

Včasih je tak nasvet lahko koristen zato, ker stranka lahko vidi kakšen detajl v obnašanju sistema, ki ga jaz ne morem, ker nisem v živo tam 24 ur/dan; včasih pa zato, ker ima čas naštudirati samo tisti njen sistem in opozoriti na kak detajl, ki sem ga jaz po tem, ko sem v tistem dnevu reševal svet že na petih koncih, morda spregledal.

Seveda so primeri iz drugega stavka precej redki (jaz od mojega dela živim, drugi pa bere internet in sem vsaj 99% strankinih dilem rešil že stokrat), ni pa smiselno, da bi se apriori postavil na stališče, da so vsi ljudje butlji in ni šans, da bi poštekali en mali vogal mojega dela. Navsezadnje se je s stranko, ki nekaj ve, lažje pogovarjati kot s tako, ki ne ve ničesar.

Pametna stranka pa bo, po drugi strani, razumela, kje so "internetne" meje njenega znanja in kdaj je čas, da se posluša nekoga, ki od svojega dela živi. Nevednežev in profesionalnih komplikatorjev, ki bi komandirali že zato, ker imajo v rokah tošl, nihče ne ne mara - in se zanje ne bo postavil na glavo.

Če gremo konkretno na to temo: takšen dober nasvet se bi meni (laiku, in ne nimam doma toplotne) zdel, da npr. TČ ne rabi nepovratnega ventila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: casar

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Jurga
Pri sorodnikih je monter vodovodarskih inštalacij potegnil 30 jurjev denarja za svoje delo. Pa ni šalabajzer, dela (vdrzuje)objekte kjer je po Jurja zaposlenih.
In potem ne preveri kam vrti mešalni ventil glede na sobni termostat..namesto da bi ga odpiral, ga je zapiral.
Kaj naj bom zdaj tiho, al naj bom "pameten internetni vsevednež" in mu rečem da je motorni pogon ventila narobe montiral?
Avto star en mesec, razbita prednja sajba. Šele v drugo po menjavi sajbe ko sem jim jaz povedal za napako (in ko sem jim pod prste gledal) so zadevo skupaj spravili tako kot se je treba.
Senzor za dež so vtaknili v napačno luknjo. Tja kjer ga brisalec ni dosegel.
In to pooblaščeni servis. Najverjetneje je pa kak garazar za njih menjal steklo če mene vprašaš.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
376
122
43
No, da še jaz povem svoje mnenje o "mojstrih". Imam kamin na pelete, montiral mi ga je tukajšnji forumaš, ki je zadevo dobro opravil. Ampak, zataknilo se je pa pri "pooblaščenem" serviserju. Pet let mi kamin deluje bp, poznam vsako minuto njegovega delovanja. Ko pride pooblaščeni serviser, da mi odpravi mehansko napako, za kar sem ga klical, ampak on začne nastavljati nastavitve kamina, ki nimajo povsem nobene veze z trenutnim problemom. Tip gre, meni kamin niti pod razno ne deluje več, kot je. Če je kamin prej v petih letih dosegel nastavljeno temperaturo v 60-90 minutah, je sedaj rabil 4 ure !! Samo zato, ker je bil uradni serviser pameten okoli nastavitev. Ne razumem, da gre nekdo nekaj popravljati po nastavitvah, ki nimajo popolnoma nobene veze z mehanskim problemom. Sicer sva zadevo kasneje rešila 2x preko telefona, ker sem ga klical, da kamin ne deluje več, kot je deloval.
 

casar

Zelenc'
5. apr 2021
7
7
3
, nas tudi majstri dostikrat zajebejo in ne naredijo pravilno..----- tisto dostikrat pa črtaj !! @ casar

Jaz sem tole samo citiral, kar je napisal raners, tako da se na napačnega obračaš.

Ko smo že pri vodovodu, si tukaj sam sicer ne bi upal reči, da je napak mojstrov, ki sem jih videl, ravno dosti. Ampak, če se pomaknemo zgolj malo stran na sorodno področje toplovodnih instalacij (mnogo je takih, ki delajo oboje, zato pravim sorodno), sem pa tam takih stvari na žalost že dosti videl.


... ja ja kar butajte po mojstrih !! delajte si sami če več znake kot oni !! vidim tu na forumu kak ste eni pametni v teoriji v praksi čista nula . Še strokovno se izrazit ne znate . ne mislim zdaj vseh tu na forumu so izjeme ,kot pri majstrih . !!
lp in lep dan želim

Stvari navadno niso tako črno-bele, da bi eden bil nadvse pameten in vedel vse, drugi pa popolni kreten, ki ne bi znal ničesar. In to velja v obe smeri. Tudi, če eden zna več kot drugi, če vedno ne zna vsega in še vedno obstaja zelo realistična možnost, da bo določene elemente ta drugi boljše obvladal od prvega. Tudi to velja v obe smeri. Ne vsi, ampak žal vse preveč mojstrov teh temeljnih načel nekako noče sprejeti. Če prav posebej ne oni, kjer je to dejansko največji problem - tisti, ki so se zadeve tako ali drugače priučili brez poglobljenega razumevanja svojega področja.

Da bi bili vsi naročniki v praksi čista nula, je vseeno malo prehuda opazka. Da so pa praviloma slabši prav v praksi, je pa vendar pričakovano, mar ne? Ampak da ima en mojster dostojne praktične veščine, mu to še ne daje pravice, da mu kot profesionalcu ne bi bilo potrebno poznati teoretičnih osnov svojega področja. Ravno na teoriji jih namreč veliko pade. In če nekemu laiku lahko oprostimo, da nima prakse iz področja, s katerim se itak ne ukvarja, je profesionalcu težko oprostiti, če ne pozna teorije svojega področja, s katerim se redno ukvarja in to celo profesionalno.

Namesto tega, da bi vse naredili sami, ljudje naročajo mojstre iz različnih razlogov, nikakor ne zgolj zato, ker o danem področju ne bi imeli pojma. Dva od pogostejših sem že omenil:
  • se zavedajo, da vsega potrebnega vseeno ne vedo;
  • nimajo orodja.


kaj če bi se tebi kdo mešal v tvoje deli in ti bi govoril kaj je prav in kaj ni . Lepo je srat po drugih in pametovati za poklic ki ga ne obvladaš .

Nihče ni govoril o nikakršnem sranju in pametovanju. Temveč o opozorilih na napake, predlogih za boljšo izvedbo ter razlagah tistega, česar mojster morebiti ne ve.

In ja, jaz si nadvse želim, da me drugi čim prej opozorijo na napake, ki jih pri svojem delu naredim, da mi predlagajo boljše rešitve, kot jih sam delam ter z veseljem prisluhnem vsaki razlagi nečesa novega, meni neznanega, iz svojega področja. Na žalost pa vsega tega doživljam veliko premalo.

Aleš
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Jaz sem tole samo citiral, kar je napisal raners, tako da se na napačnega obračaš.

Ko smo že pri vodovodu, si tukaj sam sicer ne bi upal reči, da je napak mojstrov, ki sem jih videl, ravno dosti. Ampak, če se pomaknemo zgolj malo stran na sorodno področje toplovodnih instalacij (mnogo je takih, ki delajo oboje, zato pravim sorodno), sem pa tam takih stvari na žalost že dosti videl.




Stvari navadno niso tako črno-bele, da bi eden bil nadvse pameten in vedel vse, drugi pa popolni kreten, ki ne bi znal ničesar. In to velja v obe smeri. Tudi, če eden zna več kot drugi, če vedno ne zna vsega in še vedno obstaja zelo realistična možnost, da bo določene elemente ta drugi boljše obvladal od prvega. Tudi to velja v obe smeri. Ne vsi, ampak žal vse preveč mojstrov teh temeljnih načel nekako noče sprejeti. Če prav posebej ne oni, kjer je to dejansko največji problem - tisti, ki so se zadeve tako ali drugače priučili brez poglobljenega razumevanja svojega področja.

Da bi bili vsi naročniki v praksi čista nula, je vseeno malo prehuda opazka. Da so pa praviloma slabši prav v praksi, je pa vendar pričakovano, mar ne? Ampak da ima en mojster dostojne praktične veščine, mu to še ne daje pravice, da mu kot profesionalcu ne bi bilo potrebno poznati teoretičnih osnov svojega področja. Ravno na teoriji jih namreč veliko pade. In če nekemu laiku lahko oprostimo, da nima prakse iz področja, s katerim se itak ne ukvarja, je profesionalcu težko oprostiti, če ne pozna teorije svojega področja, s katerim se redno ukvarja in to celo profesionalno.

Namesto tega, da bi vse naredili sami, ljudje naročajo mojstre iz različnih razlogov, nikakor ne zgolj zato, ker o danem področju ne bi imeli pojma. Dva od pogostejših sem že omenil:
  • se zavedajo, da vsega potrebnega vseeno ne vedo;
  • nimajo orodja.




Nihče ni govoril o nikakršnem sranju in pametovanju. Temveč o opozorilih na napake, predlogih za boljšo izvedbo ter razlagah tistega, česar mojster morebiti ne ve.

In ja, jaz si nadvse želim, da me drugi čim prej opozorijo na napake, ki jih pri svojem delu naredim, da mi predlagajo boljše rešitve, kot jih sam delam ter z veseljem prisluhnem vsaki razlagi nečesa novega, meni neznanega, iz svojega področja. Na žalost pa vsega tega doživljam veliko premalo.

Aleš
peki , kuharji , doktorji , tekstilci , direktorji ,moderatorji , seratorji ....... vi ste stručnjaki za strojne instalacije !!
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Nikakor ne. Nismo pa butlji.

Živim v 10 let starem bloku, v katerem je 50 stanovanj. Čisto v vsakem je tako v kuhinji kot v kopalnici 220V doza za pralni/pomivalni stroj montirana direktno pod pipo. Če vidim sranje, bom povedal, da je sranje.

Poleg peka, ki je to delal, je sokriv tudi pokvarjeni prasec od inšpektorja, ki je podpisal zapisnik pregleda inštalacij brez da bi videl vhodna vrata objekta. (No, kuverte pa zagotovo ni pozabil.)