Eno vodovodno vprašanje - ekspanzijska posoda

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.192
113
Smo sicer že diplomirali, ampak enostavnega odgovora na vprašanje nisem dobil. Bi ponovil vprašanje: ali bo ekspanzijska opravljala svoje delo in ne bo nič narobe, če se vgradi na razvodu v stanovanje in ne tik zraven bojlerja?
Tudi odgovora glede reducirnega ventila nisem dobil :).

Sem pa sedaj prebral še enkrat odgovor od Hanzija. A varnostni ventil je tudi nepovraten? Ker potem dejansko ekspanzijska na razvodu nima haska.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
aja ,verjetno so to novi modeli uvoženi iz Srbije ali vzhoda - super zopet nekaj novega bom povedal še drugim da bodo vedeli da imajo novejši bojljerji že ekspanzijo vgrajeno . ---čuj hvala ti za te informacije
Sem pred 8 leti montiral rabljen gorenje tudi snovni bojler pa je kapljalo od varnostnega. Po.montazi ekspanzije je mir. Nisem dovolj pameten da bi ti razložil zakaj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Smo sicer že diplomirali, ampak enostavnega odgovora na vprašanje nisem dobil. Bi ponovil vprašanje: ali bo ekspanzijska opravljala svoje delo in ne bo nič narobe, če se vgradi na razvodu v stanovanje in ne tik zraven bojlerja?
Tudi odgovora glede reducirnega ventila nisem dobil :).

Sem pa sedaj prebral še enkrat odgovor od Hanzija. A varnostni ventil je tudi nepovraten? Ker potem dejansko ekspanzijska na razvodu nima haska.
Saj znaš s svojo glavo misliti ;)
Varnostni ventili imajo običajno puščico narisano. Poglej če ima tvoj tudi. Zakaj misliš?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.192
113
Hvala, vse jasno potem. Te informacije nisem imel, ker potem tega sploh spraševal ne bi. Puščice sicer nisem našel, bom videl, ko bo grel, če bo topel dovod. Pa videl sem, da je gor napisano 10 barov.
Je pa zaj..., ker je varnostni direkt na bojler montiran, potem pa na njega dovod. Torej bo treba najti plac za ekspanzijsko tam vmes in jo gledat vsak dan.

Ampak nekaj mi še vedno ni jasno: kako hudiča do sedaj ni varnostni ventil spuščal? Namreč prej 15 let star bojler ni nikoli spuščal, in sedaj je ta bojler noter že skoraj eno leto. Dan po tem, ko so delali na glavnem dovodu, je spuščal, tako da to ne more biti naključje. Se je tudi ventil pod garancijo zamenjal in ne pomaga, še vedno isto. In sedaj nadaljujem z vprašanjem: ali bi reducirni ventil vseeno lahko pomagal pri tem, čeprav mi ni jasno kako, če varnostni ventil ne spusti vode nazaj in bi se torej tlak ustvarjal pred ventilom.

Še fotka ventila:
 

Priponke

  • Ventil.jpg
    Ventil.jpg
    62,2 KB · Ogledi: 157

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Ekspanzijo lahko skriješ tudi v kakšno omaro ali kaj podobnega, samo od bojlerja do tja moraš cev potegniti.
Varnostni ventil odravfas med njega in bojler montiras T kos in ta T potem s cevjo ekspanzijo.
V novih stevcih so nepovratni ventili. Te so krivili za puscanje varnostnih ventilov, vendar so se potem pojavile teorije da tisti ventil nima veze, ker je prej že pri bojlerju nepovratni, tako da tukaj bo treba še mal možganske kravzlat kaj je res.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
aja ,verjetno so to novi modeli uvoženi iz Srbije ali vzhoda - super zopet nekaj novega bom povedal še drugim da bodo vedeli da imajo novejši bojljerji že ekspanzijo vgrajeno . ---čuj hvala ti za te informacije
Ti jim samo povej, da je znotraj boilerja ekspanzijska (in to tista rdeča), boš glavni v vasi :evil: .
Boiler ima odtočno cev potisnjeno do vrha, vedar ne čisto do konca. Ko boiler napolniš z vodo, ne moreš v celoti izstisniti zrak in ga vedno nekaj malega ostane. To je celo zaželjeno, zato priozvajalci ne dajo na vrh bojlerja odzračevalnega ventila, drugače bi v navodilu napisali "mojster, po montaži odzrači ventil"

sad
Kako sem prej napisal..v hiši s centralno je boiler (kombinirani) Gorenje - Tiki. 120 literski. Na dovodnem vodu je varnostni ventil in ekpanzijska z nepovratnim ventilom. Po montaži je takoj kapljal varnostni venti (šest barov izmeril z manometrom od pecikla), kljub ekspanzijski posodi. Mi smo v grabi, vodohram pa je visoko na bregu. :rolleyes: Rešil težavo z reducirnim ventilom za tlak.
Naj ti mojster izmeri pritisk vode, pa boš takoj znal na čem si.
Koliko sem stanoval v bloku, nikoli ni varnostni ventil spuščal, pa ne sosedom. Verjetno imaš narobe montirano.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ti jim samo povej, da je znotraj boilerja ekspanzijska (in to tista rdeča), boš glavni v vasi :evil: .
Boiler ima odtočno cev potisnjeno do vrha, vedar ne čisto do konca. Ko boiler napolniš z vodo, ne moreš v celoti izstisniti zrak in ga vedno nekaj malega ostane. To je celo zaželjeno, zato priozvajalci ne dajo na vrh bojlerja odzračevalnega ventila, drugače bi v navodilu napisali "mojster, po montaži odzrači ventil"

sad
Kako sem prej napisal..v hiši s centralno je boiler (kombinirani) Gorenje - Tiki. 120 literski. Na dovodnem vodu je varnostni ventil in ekpanzijska z nepovratnim ventilom. Po montaži je takoj kapljal varnostni venti (šest barov izmeril z manometrom od pecikla), kljub ekspanzijski posodi. Mi smo v grabi, vodohram pa je visoko na bregu. :rolleyes: Rešil težavo z reducirnim ventilom za tlak.
Naj ti mojster izmeri pritisk vode, pa boš takoj znal na čem si.
Koliko sem stanoval v bloku, nikoli ni varnostni ventil spuščal, pa ne sosedom. Verjetno imaš narobe montirano.


daj gonzo zdaj si pa že doktor bojljerov -!! Me pa čudi na tega nisem vedel prej ,pa sem bil na mnogih seminarjih in ekskurzijah ---- po Evropi pa nam nikoli niso omenili kar si sedaj napisal ti ---malo me čudi da so to proizvajalci to izpustili.--če ti praviš da je tako pol je že !! gonzo ti si glavni !! en velik poklon !!
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Boiler ima odtočno cev potisnjeno do vrha, vedar ne čisto do konca. Ko boiler napolniš z vodo, ne moreš v celoti izstisniti zrak in ga vedno nekaj malega ostane.

V ekspanziji je gumijasta "duša" napolnjena z zrakom samo zato, da je dražja :sprasujemse:

Tisti zrak, ki ostane pri polnjenju bojlerja izgine v dnevu ali dveh ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.192
113
V novih stevcih so nepovratni ventili. Te so krivili za puscanje varnostnih ventilov, vendar so se potem pojavile teorije da tisti ventil nima veze, ker je prej že pri bojlerju nepovratni, tako da tukaj bo treba še mal možganske kravzlat kaj je res.
E to mi ne gre skupaj.
sad
Kako sem prej napisal..v hiši s centralno je boiler (kombinirani) Gorenje - Tiki. 120 literski. Na dovodnem vodu je varnostni ventil in ekpanzijska z nepovratnim ventilom. Po montaži je takoj kapljal varnostni venti (šest barov izmeril z manometrom od pecikla), kljub ekspanzijski posodi. Mi smo v grabi, vodohram pa je visoko na bregu. :rolleyes: Rešil težavo z reducirnim ventilom za tlak.
Naj ti mojster izmeri pritisk vode, pa boš takoj znal na čem si.
Koliko sem stanoval v bloku, nikoli ni varnostni ventil spuščal, pa ne sosedom. Verjetno imaš narobe montirano.
Ti lahko povem, da je vse ok zmontirano, ker nisem sam montiral. ;)
Pa pol stanovanjem v bloku tudi pušča od takrat naprej. Tako da je očitno vse enkrat prvič :).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
V katerem nadstropju bloka stanuješ?
Če si bolj visoko, potem pritisk vode verjetno ni vzrok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.192
113
Ni, sem bolj spodaj. Pušča pa po celem bloku, tudi v najvišjem nadstropju.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Praviš da nižanje temperature vode v boilerju ne pride v poštev.
Potem znižaj temperaturo samo za en dan, toliko da vidimo, če bo kapljalo naprej.
 

ssokec

Pripravnik
23. dec 2012
70
31
18
Glede na to da omenjaš neka dela na vodovodu, predvidevam da se je neka mamca, ki stanuje nekje na vrhu, pritožila da ji voda slabo teče, mojster pa je dvignil tlak v sistemu na glavnem vodu s pomočjo glavnega reducirnega ventila. Ker ima zdej hladna voda višji tlak se ob segrevanju le te v bojlerju tlak tople vode še zviša in ti curi na varnostnem ventilu. Predlagam vgradnjo lastnega reducirnega ventila če imaš to možnost.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.192
113
Hvala. Sedaj mi je kanilo zakaj ima tlak vezo kljub nepovratnemu varnostnem ventilu. Če je npr. tlak v sistemu 3 bare, je tudi v bojlerju 3 bare. Ko segrevaš, se voda razteza in posledično tlak naraste na recimo 5 barov. Če je pa noter tlak 8 barov, pa lahko segrevanje povzroči dvig čez 10 barov in posledično puščanje varnostnega ventila.
Bi lahko to že prej sam skapiral, butelj. Hvala še enkrat. Upam, da bo reducirni ventil rešil zadevo, ker res ne bi rad gledal tiste posode v kopalnici.
PS: kakšen je normalen uporaben tlak v sistemu?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Praviš da nižanje temperature vode v boilerju ne pride v poštev.
Potem znižaj temperaturo samo za en dan, toliko da vidimo, če bo kapljalo naprej.
Kaplja zaradi razlike temperature (in posledično tlaka) brez vmesnega točenja vode(ki bi znižali tlak v bojlerju).
Mogoče eno malenkost res lahko kompenzira zračni mehur na vrhu bojlerja, koliko pa ne vem.
Naziganje bojlerja na visoko temperaturo itak nima smisla, če imaš sicer dovolj tople vode v njem da ti je ne zmanjkuje.
Jaz imam.bojler nastavljen pod "min".
Tam kjer se končajo modre pike.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Imam isto težavo. Varnostni je montiran pred bojlerjem na hladni dotok v bojler, zato glavna ekspanzijska nima učinka.
jurga, ali misliš, da bo kaj narobe, če varnostnega prestavim za bojler na vroč izhod? Tako bo ekspanzijska v funkciji, varnost pa še vedno zagotovljena?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mislim, da za bojlerjem ne more bit, ker bi ga moral v kontra smer toka vode obrnit, pol pa nebi voda skoz šla, če bi bojler varoval.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
sad
Koliko literski boiler imaš? Več litrov vode ima, manj ga moraš "žgati".