Eno vodovodno vprašanje - ekspanzijska posoda

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Hvala. A potem je dovolj 1 l espanzijska posoda ;)?

PS: Na začetku sem postavil nekaj vprašanj (ja, priznam sem butelj, kar se tiče vodovoda), pa žal nekako nisem dobil tvojega odgovora na ta vprašanja, razen da daj ekspanzijsko med bojler in nepovratni ventil. Kar še vedno lahko dam, bi pa rad zaradi estetskih razlogov jo dal drugam in zato iščem alternative. Morda bom pa na koncu res napeljal cevko do ekspanzijez raven mojega TVja, da bo znalcem zadoščeno.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Hvala. A potem je dovolj 1 l espanzijska posoda ;)?

PS: Na začetku sem postavil nekaj vprašanj (ja, priznam sem butelj, kar se tiče vodovoda), pa žal nekako nisem dobil tvojega odgovora na ta vprašanja, razen da daj ekspanzijsko med bojler in nepovratni ventil. Kar še vedno lahko dam, bi pa rad zaradi estetskih razlogov jo dal drugam in zato iščem alternative. Morda bom pa na koncu res napeljal cevko do ekspanzijez raven mojega TVja, da bo znalcem zadoščeno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Update med reševanjem zadeve: vgrajen regulator pritiska in znižan tlak na 3 bare. Takoj po menjavi me je pričakala lužica na tleh pri dovodu vode pralnega stroja. Le tega sem odvil in potem očitno premalo privil nazaj. Ko sem to uredil, je varnostni ventil še vedno spuščal, nekoliko manj.
Ampak: ugotovil sem, da ta varnostni ventil očitno ne zapre neprodušno in se tlak poviša tudi v vodovodnih ceveh. Zato mi je potem spuščalo pri pralnem stroju. To sem potem še opazoval in dejansko počakal, da je varnostni ventil začel puščat in sem takrat odprl mrzlo vodo v kopalnici. Le ta je butnila ven z večjim pritiskom in varnostni ventil je takoj nehal puščati. Zakaj le ta ne zapre do konca, nimam pojma. Mi je pa to vodovodar že enkrat omenil.
Tako da se bo sedaj vgradila raztezna posoda zraven razdelilne baterije. Vodovodar je tam že med vgradnjo reducirnega ventila vgradil dodaten člen za vgradnjo te posode. Tako da računam, da bo to rešilo zadevo. Verjetno reducirni ventil niti ne bi bil potreben.
Javim, ko bo to vgrajeno in potestiram.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Ne bi, je že sedaj pretok vode na minimumu. Če bi še bolj, potem ne bom več srečen, ker mi bo boljša polovica utrujala ;). Pa verjetno tudi za celo vodovodno inštalacijo ni ravno najbolje, da je vsak dan pod pritiskom. Tako da bo kar lepo ekspanzijska posoda vgrajena, pa da vidimo.

Hm, morda bom pa samo za test res znižal na 2 bara. Da še en praktičen preizkus izvedem :).
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Tudi sam imam eno vprašanje glede raztezne posode, in sicer: pri sanitarni vodi, ali se montira na dovod (mrzlo) ali odvod (toplo)?

Imamo TČ mitsubishi z vgrajenim 170l bojlerjem in nam je vodovodar montiral raztezno posodo na odvod (na vročo vejo) in nam pri tuširanju večkrat priteče nek hladen tok in imam na sumu ravno raztezno posodo, da povzroča to.

Sicer sem na enem drugem forumu že dobil mnenje od Hanzi , ki je rekel, da se raztezna posoda vedno montira na dovod (hladno vejo) med povratno-varnostnim ventilom in bojlerjem, ampak bi prosil še za kakšno mnenje... ;)
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Tudi sam imam eno vprašanje glede raztezne posode, in sicer: pri sanitarni vodi, ali se montira na dovod (mrzlo) ali odvod (toplo)?

Imamo TČ mitsubishi z vgrajenim 170l bojlerjem in nam je vodovodar montiral raztezno posodo na odvod (na vročo vejo) in nam pri tuširanju večkrat priteče nek hladen tok in imam na sumu ravno raztezno posodo, da povzroča to.

Sicer sem na enem drugem forumu že dobil mnenje od Hanzi , ki je rekel, da se raztezna posoda vedno montira na dovod (hladno vejo) med povratno-varnostnim ventilom in bojlerjem, ampak bi prosil še za kakšno mnenje... ;)


montirati na mrzlo vodo med varnostni ventil in TČ. to je po predpisih in v navodilih za montažo
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Torej bi morala biti zartezna posoda v našem primeru zmontirana tam, ko je na spodnji sliki označeno z zeleno elipso, kajne?
20210124113136.jpg
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.147
5.753
113
pri taščici
Da.
A nisem včeraj slike objavil?
Je pa res, da je na tej sliki ločen bojler in zalogovnik in da na bojlerju sploh ni narisana ekspanzija.
 

Priponke

  • Screenshot_2021-02-17-11-51-05-770_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-02-17-11-51-05-770_com.android.chrome.jpg
    266,5 KB · Ogledi: 210

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Da zaključim zgodbo.
Ekspanzija 8l (največja, ki je šla v tisti prostor) je bila vgrajena na začetku veje, izven kopalnice. Zaenkrat stvar deluje. Tlak je sicer nastavljen na 3 bare.
Praksa torej kaže, da varnostni ventil ne zapre popolnoma, temveč spušča tlak nazaj v cevi.
Sicer bi bilo po pravilih potrebno vgraditi ekspanzijo med boljer in varnostni ventil, ampak kot sem zapisal na začetku, sem raje vse naredil, ds ne gledam še ekspanzijske posode v kopalnici. Poleg tega bo (morebitna) menjava bojlerja v prihodnosti enostavnejša.
 

casar

Zelenc'
5. apr 2021
7
7
3
Tale zadnji odstavek, je edina dolgoročna rešitev. Reducirni ventili crknejo po par letih in je potrebna stalna kontrola in menjava.

Kako se to kontrolira? Ali drugače rečeno, kako se vidi, da ventil gre proti koncu življenja, da ga potem zamenjaš, še preden crkne?

Ali si imel v mislih, da ga zamenjaš pač potem, ko je enkrat že crknil? Tega v mnogih primerih verjetno ni tako težko opaziti, je pa lahko že prepozno, če ti previsok pritisk, ki ga spusti naprej, kaj poškoduje, imaš poplavo ali se ti preko kakšnega varnostnega ventila pretoči tisoče litrov vode, ki jo potem moraš plačati.


Torej bi morala biti zartezna posoda v našem primeru zmontirana tam, ko je na spodnji sliki označeno z zeleno elipso, kajne?
Poglej priponko 42754

Kdo pri takšni vezavi ogreva toplo sanitarno vodo v cirkulaciji? Sicer je viden zgolj majhen del kroga, niti obtočne črpalke ni v tem delu, ampak nekako zgleda, kot bi vode ogreval nihče ne.


Ekspanzija 8l (največja, ki je šla v tisti prostor) je bila vgrajena na začetku veje, izven kopalnice. Zaenkrat stvar deluje. Tlak je sicer nastavljen na 3 bare.
Praksa torej kaže, da varnostni ventil ne zapre popolnoma, temveč spušča tlak nazaj v cevi.

To ti deluje, ker imaš nedelujoč varnostni ventil pri bojlerju, vsaj v funkcionalnosti nepovratnega ventila. Če bi bil ta ventil izpraven, ti ne bi delovalo. Škode od raztezne posode sicer ne bi bilo nobene, tudi takrat ne. Dejansko je celo dobro, če se za reducirni ventil namesti raztena posoda.

Ker reducirni ventil kot neke vrste stranski učinek deluje tudi kot nepovratni ventil, bi ta kombinacija, ki jo imaš, znala celo delovati. Če le nimaš na poti od raztezne posode do bojlerja kakšnega ventila, ki bi se kdaj med obratovanjem lahko zaprl.

Aleš
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
V tej temi je preveč nerazumevanja, osnovnih stvari.
Mi je škoda časa razlagat, ker nisem šola.
Naročite si mojstre
 
  • Všeč mi je
Reactions: jurga