Eno vodovodno vprašanje - ekspanzijska posoda

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
120l, razumem glede temperature. Trenutno je nastavljen na nekje 90% in s tem ravno pridemo čez dan. Imam namreč časovno uro in greje 99% na nizki tarifi.
Sem se pa sedaj spomnil, da za čez vikend običajno dam na sredino in bom preveril, če še pušča tudi takrat.
Je pa sedaj res velika razlika v temperaturi, saj je hladna voda ledeno mrzla, zato je tudi raztezek večji.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Imam isto težavo. Varnostni je montiran pred bojlerjem na hladni dotok v bojler, zato glavna ekspanzijska nima učinka.
jurga, ali misliš, da bo kaj narobe, če varnostnega prestavim za bojler na vroč izhod? Tako bo ekspanzijska v funkciji, varnost pa še vedno zagotovljena?
na topli vodi varnostnega ne moreš dati ker ni učinka in se zgodi da ti bo toplo vodo tiščalo nazaj v omrežje ker je v varnostnem ventilu vgrajen še nepovratni ventil.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Potem ni druge, kot ekspanzijska posoda 2l (ali obstaja kaj manjšega) ali pa posebna pipa s trojnim priklopom?
Ali pa, da odstranim varnostni ventil v kuhinji?. Bojler imam v kuhinji samo za kuhinjsko pipo, ker je povezava iz kurilnice do kuhinje dolga in traja preveč časa, da pride topla voda do tja. Zato sem dogradil en majhen bojler v kuhinjo. V kurilnici je pa tako ali tako ekspanzijska posoda za sanitarno vodo in varnostni ventil.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Nimaš v kuhinji pretočni boiler, tisti ki ni pod tlakom. Pipo ima drugačno. :sprasujemse:
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Navaden.
Kakšna je razlika med pretočnim in navadnim? Vem razliko pri pipi, kaka je pa razlika pri bojlerju?
Mogoče samo ta, da pretočni ne zdrži pritiska? Bi navaden deloval kot pretočni?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Pri pretočnem pipa zapira dotok vode v boiler . Odtok je vedno prost, zato ni pod pritiskom. Značilnost je, da pri segrevanju vode, voda vedno kaplja iz pipe.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sem preguglal, da sta bojlerja enaka po principu delovanja, razlika je samo v tem, da eden prenese tlak, drugi (pretočni) pa ne. Na prvega se lahko veže vse vrte pip, na drugega pa samo namenske. Bo pa vgradnja raztezne posode cenejša, kot menjava pipe, zato bom vgradil še eno raztezno.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Sem preguglal, da sta bojlerja enaka po principu delovanja, razlika je samo v tem, da eden prenese tlak, drugi (pretočni) pa ne. Na prvega se lahko veže vse vrte pip, na drugega pa samo namenske. Bo pa vgradnja raztezne posode cenejša, kot menjava pipe, zato bom vgradil še eno raztezno.

kam ,ki zakaj --sem ti pisal poslikaj malo pošlji pa da ti vse razložim a od tebe nič
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Zdravo,

Se opravičujem, sem žal spregledal tvoj ZS.
Sem ti že odgovoril.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Imaš kopalnico superduper zrihtano, potem boš "popravil" videz z grdo raztezno posodo.:sprasujemse:
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
A to meni pišeš?
Druga raztezna bo v kuhinji, v omari pod koritom. Vidna ne bo, bo samo malo manj prostora za kramo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Ne tebi, pozabil sem KSZ.
sad - u sem pisal. :rolleyes:
Zato je nočem v kopalnici, ampak bi jo imel zunaj v omari.
Še nekaj lokalni vodoinstalater preverja, ampak bom zelo verjetno tvegal in šel v to, pa da vidimo, kaj se bo zgodilo.
A mi lahko še kdo potrdi sledeče: baje naj bi ta nepovratni raztezni ventil ne samo puščal vodo ven, ampak naj bi se v primeru prevelikega pritiska tudi ''odprl'' in delno spuščal pritisk nazaj v vodovodno omrežje. A to drži?
Ker potem bi morda zneslo. Kombinacija reducirnega ventila + raztezna zunaj. Je pa še en hakelc, ker je placa zunaj spet le za 5l raztezno, a bojler je pa 120 litrški. Tako da, bo napeto v vsakem primeru. Na koncu me bo prijelo in bom res gumijasto cevko napelj od varnostnega ventila dol, pa naj kaplja :).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Ventil ne spušča vodo nazaj v inštalacijo, ker je enosmerni.
Dejansko je dvojni ventil in spušča samo ven na prosto.
Obesi pod ventil eno malo posodico, da vidimo koliko vode ven priteče .
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Zato je nočem v kopalnici, ampak bi jo imel zunaj v omari.
Še nekaj lokalni vodoinstalater preverja, ampak bom zelo verjetno tvegal in šel v to, pa da vidimo, kaj se bo zgodilo.
A mi lahko še kdo potrdi sledeče: baje naj bi ta nepovratni raztezni ventil ne samo puščal vodo ven, ampak naj bi se v primeru prevelikega pritiska tudi ''odprl'' in delno spuščal pritisk nazaj v vodovodno omrežje. A to drži?
Ker potem bi morda zneslo. Kombinacija reducirnega ventila + raztezna zunaj. Je pa še en hakelc, ker je placa zunaj spet le za 5l raztezno, a bojler je pa 120 litrški. Tako da, bo napeto v vsakem primeru. Na koncu me bo prijelo in bom res gumijasto cevko napelj od varnostnega ventila dol, pa naj kaplja :).

vidim da že kompliciraš 300 na uro -daj te nekam to raztezno pa bo mir - jaz bi jo kar na hodnik dal.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
vidim da že kompliciraš 300 na uro -daj te nekam to raztezno pa bo mir - jaz bi jo kar na hodnik dal.
:) Sej vem, da zaj..., ampak vem do kje so moje pravice in kje se začnejo pravice drugih, tako da na hodniku ne bo. ;)

Obesi pod ventil eno malo posodico, da vidimo koliko vode ven priteče .

Sem ravno pol ure nazaj to naredil. Bom javil, čeprav bo bolj reprezentativen vzorec čez teden, kjer je nihanje temperature vode večje.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
:) Sej vem, da zaj..., ampak vem do kje so moje pravice in kje se začnejo pravice drugih, tako da na hodniku ne bo. ;)



Sem ravno pol ure nazaj to naredil. Bom javil, čeprav bo bolj reprezentativen vzorec čez teden, kjer je nihanje temperature vode večje.
Evo, sem testiral. 3.5 deci vode gre ven na dan, enkrat je bilo pa 4 deci.