Eno vodovodno vprašanje - ekspanzijska posoda

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
V bloku so nekaj delali na glavnem dovodnem ventilu in od takrat naprej mi varnostni ventil na bojlerju malo spušča, ko greje.
Rešitev je seveda ekspanzijska posoda, imam pa vprašanje glede lokacije le te. Običajno naj bi se namestila zraven bojlerja, kar je nekako logično. Ker pa tam ni prostora, me zanima ali se ekspanzijska posoda lahko namesti zunaj stanovanja (na hodniku v omari s priklopi) za ventilom za stanovanje. Lahko to privede do kakšnih težav ali zadeva ni problematična? V stanovanju sta sicer le dve pipi, dovod za pralni stroj, WC in pa ta bojler, ki greje vodo za obe pipi.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Varnostni ventil mogoče spušča zaradi smetke, ki je med popravilom po ceveh prišla v ventil.
Kapico ventila počasi odvij , da smetka odteče ven z umazano vodo, in potem zapri nazaj..
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ni to, ker je bilo že očiščeno in tudi ventil zamenjan. Tako da bi prosil za odgovor na vprašanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Lahko ekspanzijo postaviš kamorkoli, samo..
. Če imaš varnostno nepovratni ventil takoj pod bojlerjem, potem moraš ekspanzijo priklopiti med varnostni ventil in bojler in od tam do hodnika -ekspanzije vleči cev. Kar ti pa tudi ne paše najbrž.
Da bi pa ekspanzijo montiral nekam na toplo vodo (med bojler in pipo) pa tudi ni pravilno kot vem
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Stoječi bojler ima znotraj na vrhu zračni mehur, ki delno simulira ekspanzijsko posodo. Če ti varnostni ventil spušca, je pritisk v instalaciji previsok.
Meni je v hiši tudi varnostni ventil bojlerja kapljal, pa imam rastezno posodo in nepovratni ventil, na mrzlem dovodu. Pritisk je bil malo prek omejitve ventila, šest barov.
Rešil z regulatorjem pritiska pri števcu zunaj hiše, ki zmanjša pritisk za celo hišo na tri bare.
 
  • Wow
Reactions: jurga

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
508
79
28
Enako tudi pri nas, rešili zadevo z regulatorjem pritiska pri glavnem dovodu. Ekspanzijsko imeti zraven bojlerja niti ni nevm kako estetsko (ker so ponavadi še kakšne žive barve) potem sem pa še od različnih "mojstrov" vodovodarjev slišal najprej, da tudi če daš ekspanzijsko da se vseeno lahko zgodi, da bo kdaj pa kdaj ventil spuščal, eden je naprimer rekel, da bi za 50L bojler potreboval tamalo ekspanzijsko 2L naprimer, drugi je pa rekel, da moraš delit s 10 in bi rabil 5L kar je že kr ornk balon. Zato smo iskali druge rešitve kot ekspanzijske.

Kakor sem sam ugotovil naj bi se ekspanzijsko vgradilo s T-kosom med izhodom iz bojlerja iz varnostnim ventilom tako da težko verjamem, da bi se jo lahko postavilo kam drugam.

Drugače je pa tudi bila ne tako slaba ideja, da bi vse skupaj pustili kot je, vzeli prozorno cev fi 1 cm, nataknili na varnostni ventil in cevko speljali spodaj v odtok od pralnega stroja. Pa naj kaplja kadar hoče :)
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.888
113
Enako tudi pri nas, rešili zadevo z regulatorjem pritiska pri glavnem dovodu. Ekspanzijsko imeti zraven bojlerja niti ni nevm kako estetsko (ker so ponavadi še kakšne žive barve) potem sem pa še od različnih "mojstrov" vodovodarjev slišal najprej, da tudi če daš ekspanzijsko da se vseeno lahko zgodi, da bo kdaj pa kdaj ventil spuščal, eden je naprimer rekel, da bi za 50L bojler potreboval tamalo ekspanzijsko 2L naprimer, drugi je pa rekel, da moraš delit s 10 in bi rabil 5L kar je že kr ornk balon. Zato smo iskali druge rešitve kot ekspanzijske.

Kakor sem sam ugotovil naj bi se ekspanzijsko vgradilo s T-kosom med izhodom iz bojlerja iz varnostnim ventilom tako da težko verjamem, da bi se jo lahko postavilo kam drugam.

Drugače je pa tudi bila ne tako slaba ideja, da bi vse skupaj pustili kot je, vzeli prozorno cev fi 1 cm, nataknili na varnostni ventil in cevko speljali spodaj v odtok od pralnega stroja. Pa naj kaplja kadar hoče :)


Tale zadnji odstavek, je edina dolgoročna rešitev. Reducirni ventili crknejo po par letih in je potrebna stalna kontrola in menjava.
Govorim iz prakse, imel teh primerov nebroj.
Ali pa predimenzironirana ekspanzija
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Reducirni ventil pritiska, ponavadi začne slabo delovati po enem letu. Meni je zaštekal zaradi drobcev peska v vodi. Kupil sem novega in na dovodu montiral petdeset mikronski filter. Sedaj že sedem let dela OK. Vsako leto preverim filter in po potrebi zamenjam.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Reducirni ventil pritiska, ponavadi začne slabo delovati po enem letu. Meni je zaštekal zaradi drobcev peska v vodi. Kupil sem novega in na dovodu montiral petdeset mikronski filter. Sedaj že sedem let dela OK. Vsako leto preverim filter in po potrebi zamenjam.
Ali se da dobit ta reducirni ventil tudi za inštalacijo v bloku? Ker potem pač montiram to na vejo od stanovanja in je rešeno.
Še tole: če se prav spomnim imajo varnostni ventili z rdečo piko 6 barov. Ta ventil je z rumeno, ki naj bi bilo 12 barov (ni nujno, da imam prav). Torej je to že orenk problem.

Čeprav mi nekaj ni najbolj logično: varnostni ventil pušča le, ko se voda greje in posledično razteza. Kako bo potem reducirni ventil rešil to puščanje? Začetni tlak bo sicer manjši, ampak voda se bo še raztezala. Torej je potem vprašanje ali je v stanovanju dovolj razvoda, da bi to kompenziral, kar pa ni ravno veliko.
 
Nazadnje urejeno:

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
376
122
43
Evo, imel pred mesecem isti problem. Spomladi mi je posoda crknila po 15 letih in je začelo kapljati na varnostnem ventilu. Me ni motilo in sem jo menjal enkrat poleti.Potem je iz ventila nehalo kapljati ravno za en mesec in je spet začelo kapljati. In nisem mogel verjet, da bi na novi raztezni posodi meh crknil tako hitro. Sem pustil nekaj mesecev pač naj kaplja in vmes so mi tudi svetovali, naj namestim ta reducirni ventil. Ampak ker me je še vseeno zanimalo, kako lahko meh spusti po dobrem mesecu in če sploh je spustil, sem posodo ponovno odmontiral. Seveda sem prej zaprl dovodni ventil vode in iz posode spustil zrak. Posodo vzamem dol in meh je cel. Normalno sem lahko napolnil na 2bara in še celo posodo potopil v vodo, če bi vseeno bilo videti, če kje po malo spušča in ni bilo nič. Sem jo namontiral nazaj in sedaj na ventilu ne spušča več. Kr neki.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Stoječi bojler ima znotraj na vrhu zračni mehur, ki delno simulira ekspanzijsko posodo. Če ti varnostni ventil spušca, je pritisk v instalaciji previsok.
Meni je v hiši tudi varnostni ventil bojlerja kapljal, pa imam rastezno posodo in nepovratni ventil, na mrzlem dovodu. Pritisk je bil malo prek omejitve ventila, šest barov.
Rešil z regulatorjem pritiska pri števcu zunaj hiše, ki zmanjša pritisk za celo hišo na tri bare.


Stoječi bojler ima znotraj na vrhu zračni mehur, ki delno simulira ekspanzijsko posodo ------ prvič čujem upam da zadnjič . hirofor ja !!