Energetska preskrba gospodinjstev

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113


Ja, to je to in je top (imam 10 let, redno v uporabi).

Če prenavljaš/gradiš se na vsak način splača potegnit še en vod (v kolikor imaš namen zbirati deževnico) do WC.jev, za pranje avtomobila, ter zalivanje vrta. S tem poloviš vse večje porabnike in tu ni potrebe po neki večji filtraciji....zgolj poloviš večje trde delce.

Kuhinji, kopalnici nameniš pitno vodo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in sajkek

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.364
5.401
113
To je bilo zdaj ze 10 let nazaj, kar sem se s tem dajala. Jaz sem hotela, da tudi avtomatsko preklopi na vodovod, ce zmanjka dezevnice. Pac, da se s tem ne ukvarjam. Ker vem da so bile ene ideje, da bi jaz to mogla hodit gledati neke merilce in rocno preklapljati. Japajade...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Valhalla

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
Kakor ti pade to ven iz hobi omare, je brezveze, da se daješ s tem. To je meni ona fora, da se malo otroke uči, da se z vodo varčuje, zato imamo tako malo porabo. Ne zaradi denarja. Splošno.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To je bilo zdaj ze 10 let nazaj, kar sem se s tem dajala. Jaz sem hotela, da tudi avtomatsko preklopi na vodovod, ce zmanjka dezevnice. Pac, da se s tem ne ukvarjam. Ker vem da so bile ene ideje, da bi jaz to mogla hodit gledati neke merilce in rocno preklapljati. Japajade...
Z elektromagnetnimi ventili in ustreznim krmilnikom se zadevo da avtomatizirati, ampak to rabiš nekega hobi elektronika + vodovodarja da ti vse skupaj usposobi. Če vode zelo redko zmanjka, je odpiranje/zapiranje ventilov na roke daleč najenostavnejša rešitev :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Malo berem tle vaše filozofiranje v tej temi pa se eni še zavedate ne kaj vse pomenijo alternative.

Če imaš vodovod moraš itak plačevat pavšal ki je dražji od vode, če imaš električni priklop moraš plačevat pavšal ki je dražji od elektrike ... tem obveznostim se ne moreš izognit. Po drugi strani samooskrba ni dovoljena kot alternativa temu, vsaj ne pri nas.

Doma imamo lasten vodovod, ker ga moramo imet, ker ni javnega vodovoda. Da ne bo kdo mislil da je to ceneje kot javni vodovod. Zajetje je treba redno čistit in vzdrževat, rezervoar je treba redno čistit in vzdrževat, vhodne filtre je treba redno menjat. Če se karkoli zamaši v par 100m dolgi lajtingi je treba vzet kramp in lopato. KONCESIJA je zaenkrat zastonj samo jo nujno rabiš in ima določene intervale podaljševanja, papirologija je vedno večja. Skratka za lasten vodovod gre en kup dela. Če imaš možnost priklopa na javni vodovod NE dobiš koncesije, BERI vodo uporabljaš ilegalno. Za deževnico ki je edina izvzeta iz tega je pa jasno da je pogojno uporabna, pa tudi zgoraj omenjena vzdrževalna dela ti ne izostanejo. Reusanje vode, redundančni sistemi in podobne bedarije so v sloveniji brezveze. V sloveniji problemov z vodo ni (razen par kraških regij, pa še tam se da vse rešit če bi se hotelo), tako da draženje vode je vezano samo na ekoteroristične zakone in cene energentov ki so potrebne za distribucijo vode. Reuporaba odpadne vode in deževnice za splakovanje dreka je bedarija, se ne splača, razen če ste ekoteroristi in se potem počutite bolje.

Glede elektrike, samooskrba ni možna če je opcija priklopa na omrežje. To kar se danes imenuje samoooskrba je dejansko sončna elektrarna z opcijo kompenzacije. Samooskrba je da odrežem kabel od elektra, jim vržem v glavo elektro omarico, postavim panele na streho in baterijo v klet. No to ne gre po naši zakonodaji.

Drva. To po naši ekozakonodaji deluje legalno kot primarni vir ogrevanja samo še s pečmi in sistemi ki presegajo cene smotrnosti vložka glede na ceno surovine. Nekdo omenja kurjenja odpadnega lesa, po ostale podobne opcije ki so prepovedane. Kurit moraš lep les, ustrezne vlažnosti, vse ostalo je prepovedano. Z drvi moraš (po zakonodaji) 4x letno imeti pregled dimnika, redno izvajanje meritev plinov, tako da poleg stroška drv štej še strošek storitev. Strošek drv s ceno nafte in višjimi cenami "mehanizacije" narašča. Drva ne pridejo iz gozda sama, ampak jih podre gozdar z motorko, ven iz gozda jih privleče traktor, scepi jih traktor ali elektrika, potem gredo na kamion preden se usujejo vam v drvarnico .... cena drv bo narasla zaradi vhodnih cen surovin to je dejstvo. Kdor hoče pa s sekiro in "amerikanko" podirat in žagat hlode, cepit hlodiče s čokom in klini pa veselo na delo, za 10-20m2 drv je treba začet danes da boste do kurilne sezone imeli pripravljena drva ... in to vsako leto, znova in znova. Sam 30 let že delam doma drva, pa verjemite mi da tako ogrevanje sumarno ni "poceni" čeprav na prvi pogled zgleda.

Point mojega zapisa je da energija (po zakonih fizike) ne gre nikamor, lahko pa spreminja obliko. Tako tudi cene energentov in smotrnost menjave za alternative samo nihajo. Kar se danes splača se čez 5 let mogoče ne bo več. Tako da najbolj smotrno je imeti vse kar imate in nič menjat dokler ne crkne, potem pa premislit kaj predstavlja najmanjši strošek zamenjave (ne glede na ceno energenta).
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
Če/ko bo res kriza.. čemu se odrečete najprej?

Pri meni (pomoje)
- "trojček" gre na minimum, nekih časopisov, naročnin že sedaj nimamo
- mejčkn bom pomislil kam, kako in koliko se bomo vozili
- kakšna stopinja ogrevanja se spremeni oz. prostore ogrevam/dogrevam na elektriko (SE na strehi)
- voda.. sej sama voda niti ni draga.. pri nas kanalščina in čistilna "ubijata"
- odvoz smeti mislim, da je "na glavo" - tu nimam kej
- še kej?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
No, zdej ste pa preteral. Za deževnico pravim le, hobi program. Za vse ostalo pa gledam le, da nam udobje ne pade, če pride do kratkoročnih izpadov. Spet le hobi program, s tem domačih ne obremenjujem. Ker se mi fajn zdi backup na backup. Ta trenutek sem preskrbljen za čez naslednjo zimo. Tako mi pač paše. Vam pa ni treba ane, halo. Veverica style.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Evo minilo je že skoraj 3dni odkar sem zmanjšal temperaturo sanitarne vode na TČ iz 49 na 45*C.

Že zdaj se vidi (preko palca) da je poraba enegije vsaj 30% nižja. TČ dela z nižjo močjo in vklaplja se manj pogosto. :zmaga:
(Levo od rdeče črte je TČ na 49*C, desno pa je na 45*C. Nihanja temperatur na grafu so zato, ker merim na ceveh zunaj TČ in ne v TČ, torej je vidna prava temperatura samo kadar je pretok vode.)

1654240649932.png
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Evo minilo je že skoraj 3dni odkar sem zmanjšal temperaturo sanitarne vode na TČ iz 49 na 45*C.

Že zdaj se vidi (preko palca) da je poraba enegije vsaj 30% nižja. TČ dela z nižjo močjo in vklaplja se manj pogosto. :zmaga:
(Levo od rdeče črte je TČ na 49*C, desno pa je na 45*C. Nihanja temperatur na grafu so zato, ker merim na ceveh zunaj TČ in ne v TČ, torej je vidna prava temperatura samo kadar je pretok vode.)

Poglej priponko 56431
Jaz pa ne upam preveč znižati temperaturo vode, saj ima 5 stopinj toleranco preden jo začne greti nazaj in po trenutnih podatkih je večino časa na spodnji meji. Torej čeprav imam nastavljeno na 50, je realno temperatura tam 46-47. Kar pomeni da če jo znižam na 45, bo potem že premalo vroča za neko dolivanje vode v bani.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
Ja, saj takšna realna je dobra. Mogoče, če probaš stopinjo ali dve manj, nam zadošča in vode zaenkrat ne zmanjka. Ko bodo pa najstniki bomo pa videli. Si predstavljam, da bo timer nastavljen za ogrevanje STČ 2x na dan. Isto diferenca 5° ampak timer ne spusti štroma čez.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Bom za hec ob priliki izmeril temperaturo vode, ki pride do bane.
Čeprav glede na to, da imam termostatsko pipo je vprašanje, če sploh lahko nastavim, da spusti 45*C iz pipe, brez da bi avtomatsko mešala s hladno...
EDIT:
Je že iz grafov razvidno da čez dan temp sanitarne ne pade pod 44 (treba je gledat samo vrhove), zgodaj zjutraj pa včasih pade na 42*C ampak itak pretočna zalavfa preden vstanemo, posledično TČ takoj ogreje vodo...
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
kot odgovor ce draginja rata nevzdržna... verjetno se bo šlo solar pa ele. avto..dolgoročno...tu se bo dalo kaj prišarat. Ostalo sem že vse reduciral.
edit, pa kakšna dodatna samokolnica drv za kamin.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.364
5.401
113
Pri nas je veliko lufta tudi v navadah, najbolj pa v hobijih. Vsaka rec stane 50-100€/mesec. ali pa zastonj, pa oprema draga . Pa nima vsak samo po ene. Pa 5 nas je. Recimo, da je fajn, ampak dalec od tega, da zivljenjskega pomena. Tle se da kar porezat
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
Malo berem tle vaše filozofiranje v tej temi pa se eni še zavedate ne kaj vse pomenijo alternative.

Če imaš vodovod moraš itak plačevat pavšal ki je dražji od vode, če imaš električni priklop moraš plačevat pavšal ki je dražji od elektrike ... tem obveznostim se ne moreš izognit. Po drugi strani samooskrba ni dovoljena kot alternativa temu, vsaj ne pri nas.

Doma imamo lasten vodovod, ker ga moramo imet, ker ni javnega vodovoda. Da ne bo kdo mislil da je to ceneje kot javni vodovod. Zajetje je treba redno čistit in vzdrževat, rezervoar je treba redno čistit in vzdrževat, vhodne filtre je treba redno menjat. Če se karkoli zamaši v par 100m dolgi lajtingi je treba vzet kramp in lopato. KONCESIJA je zaenkrat zastonj samo jo nujno rabiš in ima določene intervale podaljševanja, papirologija je vedno večja. Skratka za lasten vodovod gre en kup dela. Če imaš možnost priklopa na javni vodovod NE dobiš koncesije, BERI vodo uporabljaš ilegalno. Za deževnico ki je edina izvzeta iz tega je pa jasno da je pogojno uporabna, pa tudi zgoraj omenjena vzdrževalna dela ti ne izostanejo. Reusanje vode, redundančni sistemi in podobne bedarije so v sloveniji brezveze. V sloveniji problemov z vodo ni (razen par kraških regij, pa še tam se da vse rešit če bi se hotelo), tako da draženje vode je vezano samo na ekoteroristične zakone in cene energentov ki so potrebne za distribucijo vode. Reuporaba odpadne vode in deževnice za splakovanje dreka je bedarija, se ne splača, razen če ste ekoteroristi in se potem počutite bolje.

Glede elektrike, samooskrba ni možna če je opcija priklopa na omrežje. To kar se danes imenuje samoooskrba je dejansko sončna elektrarna z opcijo kompenzacije. Samooskrba je da odrežem kabel od elektra, jim vržem v glavo elektro omarico, postavim panele na streho in baterijo v klet. No to ne gre po naši zakonodaji.

Drva. To po naši ekozakonodaji deluje legalno kot primarni vir ogrevanja samo še s pečmi in sistemi ki presegajo cene smotrnosti vložka glede na ceno surovine. Nekdo omenja kurjenja odpadnega lesa, po ostale podobne opcije ki so prepovedane. Kurit moraš lep les, ustrezne vlažnosti, vse ostalo je prepovedano. Z drvi moraš (po zakonodaji) 4x letno imeti pregled dimnika, redno izvajanje meritev plinov, tako da poleg stroška drv štej še strošek storitev. Strošek drv s ceno nafte in višjimi cenami "mehanizacije" narašča. Drva ne pridejo iz gozda sama, ampak jih podre gozdar z motorko, ven iz gozda jih privleče traktor, scepi jih traktor ali elektrika, potem gredo na kamion preden se usujejo vam v drvarnico .... cena drv bo narasla zaradi vhodnih cen surovin to je dejstvo. Kdor hoče pa s sekiro in "amerikanko" podirat in žagat hlode, cepit hlodiče s čokom in klini pa veselo na delo, za 10-20m2 drv je treba začet danes da boste do kurilne sezone imeli pripravljena drva ... in to vsako leto, znova in znova. Sam 30 let že delam doma drva, pa verjemite mi da tako ogrevanje sumarno ni "poceni" čeprav na prvi pogled zgleda.

Point mojega zapisa je da energija (po zakonih fizike) ne gre nikamor, lahko pa spreminja obliko. Tako tudi cene energentov in smotrnost menjave za alternative samo nihajo. Kar se danes splača se čez 5 let mogoče ne bo več. Tako da najbolj smotrno je imeti vse kar imate in nič menjat dokler ne crkne, potem pa premislit kaj predstavlja najmanjši strošek zamenjave (ne glede na ceno energenta).
Očitno imam res srečo, ker imamo lasten star vodnjak, ki sem ga nazadnje čistil pred par leti, pa še to zaradi mulja, ki ga je prinesla voda in se je zamašil med gramoz, posledično je voda pritekala prepočasi. Filtrov na dovodu nimamo nobenih. Sicer smo priključeni tudi na javni vodovod ampak tiste vode pri nas nihče noče piti. Tako ali tako jo vlečejo iz Drave in čistijo v globinskih vodnjakih. Kaj vse pa gorvodno spuščajo v Dravo pa je znano.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.172
3.092
113
Mislite, da bo država križem rok opazovala naše vsesplošno varčevanje? Ona bo svoje dobila mi pa še malo bolj dovarčevali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek