Elektronski števec el. energije in odklopnik

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Mene pa zamina sledeče:
Kako stari indukcijski števeč meri porabo v KWh?

Poraba je namreč zmnožek: P*t=U*I*t
Ali indukcijski števec zazna in upošteva padec napetosti ko beleži porabljeno energijo, ali meri izključno tok in ima privzeto napetost 230V po fazi.

Zanima me, kjer mi prihaja do kar velikih odstopanj med Analognim števcem, po katerem plačujem elektiko in analizatorjem (ki ga imam za kontrolo porabe TČ)..Ta meri in beleži vse parametre električnega priključka.
Razlika je namreč v tem, da analizator nameri cca 20% manjšo porabo kot električni števec.
Napetost, ki sem jo deležen s strani elektrodistribucije pa je velikokrat pod 200V po fazi, včasih tudi 195V.
Analizator je seveda priključen preko tokovnih transformatorjev
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Še enkrat- a odklopnik odklopi v primeru preobremenitve inštalacije?

Da. Čez 15 minut.

Povej kako lahko varuješ inštalacijo s tako velikim odzivnim časom?

Odklopnik električno energijo odklopi, ko je:

presežen nazivni tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund ali

presežena povprečna četrturna (15 minutna) moč za več kot 10 % od dovoljene, ki je določena z glavno
varovalko
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Konec debate?

Mislim samo da se ljudem ne da steni razlagat da se instalacijo ne sciti z 90/900 sekundnim zamikom (v tem casu ze bajta zagori)
wink-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik KrNeki99 pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Konec debate?

Mislim samo da se ljudem ne da steni razlagat da se instalacijo ne sciti z 90/900 sekundnim zamikom (v tem casu ze bajta zagori)
wink-1.gif

My point exactly.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ti pa za spremembo kdaj pa kdaj napiši kaj koristnega in razumljivega
wink-1.gif
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Mene pa zamina sledeče:
Kako stari indukcijski števeč meri porabo v KWh?

Poraba je namreč zmnožek: P*t=U*I*t
Ali indukcijski števec zazna in upošteva padec napetosti ko beleži porabljeno energijo, ali meri izključno tok in ima privzeto napetost 230V po fazi.

Zanima me, kjer mi prihaja do kar velikih odstopanj med Analognim števcem, po katerem plačujem elektiko in analizatorjem (ki ga imam za kontrolo porabe TČ)..Ta meri in beleži vse parametre električnega priključka.
Razlika je namreč v tem, da analizator nameri cca 20% manjšo porabo kot električni števec.
Napetost, ki sem jo deležen s strani elektrodistribucije pa je velikokrat pod 200V po fazi, včasih tudi 195V.
Analizator je seveda priključen preko tokovnih transformatorjev
ne samo napetost, tudi Cos fi se upošteva pri merjenju delovne moči in energije

Je analizator umerjen?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
Glede na to, da se tukaj marsikdo razume v elektriko bi pa še jaz pristavil eno vprašanje.

Namreč znanki je pred kratkim elektrika ubila kar nekaj živine in še zmeraj ni povsem razjasnjen vzrok. Tisti večer je močno pihal veter, do priključka pa je instalacija po zraku, gole žice. Vse skupaj se je zgodilo ponoči, zjutraj so takoj tudi poslikali žice in kot kaže je na priključku do lokacije vrglo eno žico ob drugo in pobilo živino.

Zdaj me pa zanima, če obstaja možnost, da v taki situaciji elektrika pride mimo FID avtomata in pač trese, dokler ne pregorijo varovalke v transformatorju? Povsod okrog vsem sosedom in tudi njim v hiši je pometalo FID avtomate ven, v hlevu pa je živali pobilo. Ne vem sicer natančno v kakšnem stanju je ostala instalacija, ker tam nisem še nikoli bil. Je pa elektro takoj po tem šel v menjavo žic, prej jih pa ni bilo blizu.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Po vsej verjetnosti je zaradi vetra prišlo do stika med faznimi vodniki in nevtralnim vodnikom na "štangah", od tam pa potem v štalo na zaščitne vodnike in kovinske dele, ki so ozemljeni. Ker ni takoj izklopilo glavnih varovalk v TP, je torej prišla nevarna napetost v stik z živino, ki je kar občutljiva, kar se tiče el. udara.
Sam FID v tem primeru ne pomaga nič, ker je napetost (po zaščitnem vodniku) prišla od zunaj.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
Je pa zanimivo, da je ostalim sosedom in njim v hiši pometalo ven FID avtomate. Očitno nesrečno naključje. Je pa sedaj kar težavno vse skupaj, ker so imeli mlečno proizvodnjo in par prašičev (ki jih je dobesedno zapeklo), ostali so brez rednega prihodka, elektro pa seveda ne priznava nobene krivde. Sedaj se jim je pa napovedal še inšpektor za energetiko in infrastrukturo...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Citat:
Uporabnik Matko pravi:
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Mene pa zamina sledeče:
Kako stari indukcijski števeč meri porabo v KWh?

Poraba je namreč zmnožek: P*t=U*I*t
Ali indukcijski števec zazna in upošteva padec napetosti ko beleži porabljeno energijo, ali meri izključno tok in ima privzeto napetost 230V po fazi.

Zanima me, kjer mi prihaja do kar velikih odstopanj med Analognim števcem, po katerem plačujem elektiko in analizatorjem (ki ga imam za kontrolo porabe TČ)..Ta meri in beleži vse parametre električnega priključka.
Razlika je namreč v tem, da analizator nameri cca 20% manjšo porabo kot električni števec.
Napetost, ki sem jo deležen s strani elektrodistribucije pa je velikokrat pod 200V po fazi, včasih tudi 195V.
Analizator je seveda priključen preko tokovnih transformatorjev
ne samo napetost, tudi Cos fi se upošteva pri merjenju delovne moči in energije

Je analizator umerjen?

Umerjen...A tako, kot so števci, ki nam jih vgrajuje elektro..Ena raziskava je bila da so odstopali od -20 pa do +200%.

PS Seveda ni umerjen. Kako naj bi ga pa umeril, razen za nastavitvijo parametrov.

PPS Mi je jasno, da je pri elektroniki odvisno največ od frekvence samplanja. Pa da jim switcherji delajo probleme.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Bo moral elektro dati svoje poročilo o tem primeru, pa tudi sodni izvedenci obstajajo.
Sem imel pred leti primer, ko je delavec elektra zamenjal na štangi fazo in nulo-so bile podobne posledice, kot v vašem primeru..
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
In kako se je na koncu razpletlo v vašem primeru? Verjamem, da taki postopki kar trajajo. Me pa vseeno jezi, ker so kar nekajkrat klicali na elektro, da je napeljava do lokacije v zelo slabem stanju, pa jih ni bilo naokrog, sedaj, ko je pobilo živino pa so takoj našli čas za popravilo. Umetnost je tudi kako sedaj brez dohodka preživeti ta vmesni čas, dokler se zadeve ne raziščejo in razjasnijo.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Zavarovalnica je plačala škodo, elektro pa je imel tudi zavarovane take primere(Gorenjska, za drugod ne vem, oz, bi se moral pozanimati)
Je pa seveda bila trnjeva pot dokazovanja
rolleyes-1.gif
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
Saj tudi tukaj predvidevam, da bi elektro moral imeti takšne primere najbrž zavarovane. Je pa res, da bo preteklo kar nekaj časa preden bo zadeva zaključena. Hvala za informacije.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Komu se je napovedal inšpektor? oškodovancu ali elektru? jih je treba kar ganjat, sami od sebe ne bodo dali veliko..
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
V hlevu?

Predvidevam, da ni bila električna inštalacija v hlevu še nikoli pregledana. Štirinožna živina je namreč občutljivejša na napetost koraka in zato so zahteve za izvedbo strožje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.124
2.468
113
Oškodovanki se je napovedal.


Seveda gre za star hlev in staro instalacijo, pa kljub temu ne bi ravno smela elektrika po nuli prileteti nazaj v hlev in do živali. Če bi bil še kak človek tam, bi ga na licu mesta ubilo.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Seveda, da bo elektro valil krivdo na oškodovanca- ugotovi se stanje inštalacije (merilci, sodni izvedenci) in če ustreza predpisom (ko je bila izvedena, ne sedanjim), bodo morali iskati krivdo pri sebi.