Električni daljnovod na parceli

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Pozdravljeni
Hvala za odgovore, iz elektra dobil delni odgovor, gradnja možna-minimalni odmik od 20 kv daljnovoda je 3m, če bi gradil v mejnem pasu 10 m stran bi še potreboval njihovo soglasje, če bi gradil več kot 10 potem pa ne. Jutri sem zmenjen še pri svojem odvetniku da mi pove kako je kaj z služnostjo ( če mi kaj rata) Bisnen ali mi boš lahko posredoval kontakt od odvetnika, ki je delal za elektro, verjetno ima kar nekaj for v rokavu. Saj bi zadevo tud jaz delno sofinanciral in brezplačno služnost bi jim dal, saj nisem zategnjen, da jim nebi pustil popraviti voda ali pa kaj drugega, saj je to že stvar javnega dobra, ne želim nobenih tožb ali kaj takega, samo rad bi preveril vse možnoti, če mi rata. Sam parcela mi je res všeč,
lp
Rok
 

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Pozdravljeni
Hvala za odgovore, iz elektra dobil delni odgovor, gradnja možna-minimalni odmik od 20 kv daljnovoda je 3m, če bi gradil v mejnem pasu 10 m stran bi še potreboval njihovo soglasje, če bi gradil več kot 10 potem pa ne. Jutri sem zmenjen še pri svojem odvetniku da mi pove kako je kaj z služnostjo ( če mi kaj rata) Bisnen ali mi boš lahko posredoval kontakt od odvetnika, ki je delal za elektro, verjetno ima kar nekaj for v rokavu. Saj bi zadevo tud jaz delno sofinanciral in brezplačno služnost bi jim dal, saj nisem zategnjen, da jim nebi pustil popraviti voda ali pa kaj drugega, saj je to že stvar javnega dobra, ne želim nobenih tožb ali kaj takega, samo rad bi preveril vse možnoti, če mi rata. Sam parcela mi je res všeč,
lp
Rok
 

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Takole, odgovor elektra je žal sledeč
Obveščamo vas, da je varnostna oddaljenost najbližjih delov stanovanjske hiše do nadzemnega 20 kV voda (najbližja žica) min. 3 m, objekt pa mora biti oddaljen vsaj 3 m od daljnovoda (gledano horizontalno) . Za morebitno prestavitev nosilnega stebra v smeri proti zahodu bi bilo potrebno izdelati projekt za izvedbo (posneti teren, preveriti statične razmere, varnostno višino,...). Prestavitev stebra bi bila v tem primeru možna le za nekaj metrov.

Kar se tiče pokablitve 20 kV daljnovoda je potrebno navesti, da spada 20 kV omrežje med manj zahtevne objekte, za katere je potrebno za gradno pridobiti gradbeno dovoljenje. Ravno tako bi kablitev nadzemnega 20 kV voda na tako kratkem odseku predstavljala šibko točko in s tem manjšo zanesljivost obratovanja 20 kV omrežja. Na podlagi navedenega ne dovoljujemo kablitev omenjenega daljnovoda.

Odgovor odvetnice kar se tiče služnosti:
Ker je daljnovod na parceli več kot 20 let, se stem prisvoji služnost, tako da se lahko obrišem pod nosom, tudi vsi ostali, ki imate podobne primere.

lp
Rok
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.825
205
63
Slovenija
hmm, jaz sem pred nakupom parcele na sodišču preverjal služnost, in ni nobena vpisana,
hkrati pa je daljnovod (navaden leseni) na njej najbrž že več kot 20 let.
Kaj tudi v tem primeru velja služnost ?
 

danilo

Pripravnik
18. maj 2008
160
1
16
mcn, to lahko pomeni, da je bila služnost "priposestvovana" in posledično to lahko uveljavljajo na sodišču.

lp
 

danilo

Pripravnik
18. maj 2008
160
1
16
Seveda, saj ta služnost ni še nikjer zapisana, dejansko pa že obstaja (več kot 20 let). Lahko jim jo seveda prerekaš, toda sem prepričan, da bo potem imelo zadnjo besedo sodišče (posledično stroški).

lp
 

danilo

Pripravnik
18. maj 2008
160
1
16
Malo poišči, verjetno majo kakšno gradbeno dokumentacijo, kdaj so postavili ta daljnovod. Če še ni minilo 20 let in niso dobili dovoljenja takratnega lastnika zemljišča, pa hitro k njim in zahtevat da ga odstranijo oz. kaj pač zahtevaš. Če ne bo šlo pa k odvetniku! Drugače pa je to urejeno v 217. členu Stvarnopravnega zakonika: http://www.zakonodaja.com/zakoni/iv/2/spz/cleni/217.clen/217.clen

lp
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Objekti gospodarske javne infrastrukture državnega pomena (v tem primeru daljnovod) se ponavadi umeščajo v prostor z državnim prostorskim načrtom. Kar pomeni da imaš čas za pritožbo/pripombo 60 dni po razgrnitvi. Če takrat ni podanih pripomb s strani lastnikov ali občine se smatra stvar urejena in električarji ne rabijo nobene služnosti...
Obstaja pa pojem varovalni pas, s katerim zaščitijo svojo infrastrukturo, kar pomeni da v tem pasu rabiš soglasje od upravljavca daljnovoda če hočeš graditi v tem pasu.
 

grobo

Pripravnik
23. jul 2007
893
0
16
Služnost seveda rabijo, za nazaj jim seveda tudi velja, se bo/bi pa dalo za nazaj dobiti kakšno odškodnino.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:


Odgovor odvetnice kar se tiče služnosti:
Ker je daljnovod na parceli več kot 20 let, se stem prisvoji služnost, tako da se lahko obrišem pod nosom, tudi vsi ostali, ki imate podobne primere.

lp
Rok

Mislim brez zamere ampak zato si pa dobil tako poceni to parcelo, zdej bi pa spreminjal kar se ni dalo 20 let spremenit.

@all: mene pa nekaj drugega zanima, mi imamo primer ko smo drog,kable in vse kar spada zraven financirali sami, elektro je prisel povezat elektriko in nato so dal za podpisat da so oni upravljalec in stem je sedaj vse njihovo, to mi ni cist jasna politika, vse financiras sam potem si pa vse to sami prilastijo?
A se da tukaj kaj urediti, ima kdo tak primer?
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Ne, to je standardno na podeželju. Če hočejo ljudje imeti vodovod, elektriko, asfalt, morajo to financirati, potem pa to preide v opravljanje (last) podjetja, ki upravlja s temi vodi (cesta v upravljanje občine). Ljudje se za tak način odločijo, ker s financiranjem prej dobijo potrebno infrastrukturo, kot bi jo sicer (če bi jo sploh). Ponavadi je še tako, da tisti, ki se kasneje priključi, plača KS enak znesek, kot se je pobiral takrat, ko se je posamezni vod delal.
 

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Odgovor odvetnice kar se tiče služnosti:
Ker je daljnovod na parceli več kot 20 let, se stem prisvoji služnost, tako da se lahko obrišem pod nosom, tudi vsi ostali, ki imate podobne primere.

lp
Rok


--------------------------------------------------------------------------------



Mislim brez zamere ampak zato si pa dobil tako poceni to parcelo, zdej bi pa spreminjal kar se ni dalo 20 let spremenit.


Parcele nisem kupil ravno zaradi daljnovoda.

lp
rok