E-volitve preko mobilca

Če bi imel možnost bi oddal/a svoj glas preko mobilca?


Rezultati so vidni samo po glasovanju.

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Minister Gregor je najbolj fejst dečko v tej vladi in že prej se je trudil v tej smeri.
Problem je v volilni praksi mlajših volilcev, ki se jih ne dotakne klasični način volitev. Oblast se boji volilnih preferenc mladih in izobražencev, ki bi primarno in v največji meri izkoristili takšen hi-tech volilni kanal.

Mamke v Horjulu itak ne volijo drugače kot na volišču, takoj po jutranji maši. Mi takrat spimo, v krvi pa še čutimo absinth party prejšnjega večera
smile-1.gif
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
stvari morajo naprej, ampak vseeno nekaterih načel volilnega sistema kot takega ne smemo pozabiti, npr anonimnost je definitivno področje, ki ga je treba temeljito ovrednotiti
 

SamaSvoja

Zelenc'
7. okt 2007
2
0
1
Oddaja davčne napovedi je omogočena preko spleta ... volitve pa ... mogoče oblasti ni v interesu. Oddaja volilnega glasu preko mobilnih telefonov? Volilna udeležba bi se gotovo povečala. Volila bi tudi tista ciljna skupina, ki jo je v tem trenutku res težko oziroma nemogoče spraviti na volišča. Razmerje podpore strankam bi se gotovo signifikantno spremenilo. Komu je to v interesu?
 
Nazadnje urejeno:

artie

Pripravnik
23. avg 2007
87
0
6
Menim da trenutni vladi to ni v interesu, ker so njihova ciljna skupina ljudje, ki bi tudi v primeru sprememb še vedno volili na klasičen način. Vendar je menjava generacij neizogibna in s tem tudi spremembe na tem področju.
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Sicer imam močne anti-simpatije do trenutne vlade, ampak treba pa je priznat, da Virant dela tako kot, je treba. Po mojem mnenju edini minister v tej vladi, ki si zasluži pohvalo. Me je prijetno presenetil. In kolikor vem, se trudi tudi za e-volitve. Ne bi rekla, da ga ovira, da trenutni oblasti to ni v interesu.

Meni osebno je vseeno, prek interneta ali mobilca. Vedno sem hodila volit, bi mi bilo pa tako valjda lažje. Nekaj dodatnih volivcev bi tako že dobili, kaj veliko pa po mojem ne. Kdor je hotel dat svoj glas, mu stopit do najbližjega volišča ni bil tak problem - po moje.
 

Edvard

Pripravnik
30. okt 2007
559
0
16
Še mojih 5 centov...

Najprej kar se tiče istovetnosti in anonimnosti. Prvo zagotovimo z digitalnim potrdilom in dodatnim geslom, ki ga dobimo po klasični pošti, drugo pa tako, da se elektronsko oddani glas pošlje v dveh "ovojnicah". Iz prve je razviden pošiljatelj, iz druge samo glas (izbira kandidata), sistem pa deluje tako, da po prejemu pošiljke prvo ovojnico uniči, drugo pa pošlje naprej v obdelavo.

Hm, kako pa naj vemo, da bo ta sistem res deloval tako? Tako, da pošljemo svojega eksperta, da sistem razišče. Kar pomeni, da mora biti zasnova celotne infrastrukture *NUJNO* odprtokodna (open source).

Da "šef" ne more prisiliti "zaposlenca", da glasuje po njegovi - šefovi volji, je preprosto rešljiva zagata. Vsak državljan z volilno pravico lahko glasuje večkrat, šteje pa zadnja možnost. Torej, če ga šef prisili glasovati za računalnikom, lahko še vedno gre na volišče in obkroži svojega kandidata.

Za bolj zgoščeno predstavitev e-volitev pa vam v branje toplo priporočam tole:
http://www.miha.jesensek.si/slo/internet/kaaksne-e-volitve-bomo-imeli-v-sloveniji/

In še - vsaj na prvih e-volitvah sem trdno prepričan, da udeležba ne bo kaj prida boljša. Glasovalo bo nekaj tisoč ljudi, tako pač kažejo izkušnje iz E-stonije. Verjetni razlog je nedvomno nezaupanje v sistem.
 

hertz

Pripravnik
4. okt 2007
32
0
6
mogoče pa bo to uvedla tista vlada, ki ima volilni potencial v mlajšem volilnem telesu
evil.gif