E-volitve preko mobilca

Če bi imel možnost bi oddal/a svoj glas preko mobilca?


Rezultati so vidni samo po glasovanju.

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
Hja res je, da se je začel predvolilni molk ampak vseeno lahko rečemo kako na račun volitev. Pred 14 dnevi sem zasledil, da se je za letošnje volitve planiralo možnost e-volitev po vzoru Estonije. No kasneje se je to možnost opustilo. Zanima me ali bi z naloženim e-certifikatom drzavne uprave na sim kartico lahko opravil volitve preko mobica? Mogoče bomo naslednje volitve opravljali kar iz naslanjača v stilu pošiljanja SMS sporočila. Sigurno bi med mladimi povečali udeležbo samih volitev.

LP
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Seveda bi glasoval prek mobilca. Jutri ne bom volil ravno zaradi faktorja razdalje. Nikakršnega namena se nimam vozit 100 km samo, da bom oddal glas.

Slaba stran je pa mogoče ta, da bi folk odločitve sprejemal na vrat na nos, ker bi bilo vse skupaj preveč enostavno.
smile-1.gif
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Po moje bo dovolj, ko bo prek interneta. Ne bom plačeval še SMS sporočila za volitve.
tongue-1.gif
Imam preblizu volišče in grem BP peš, če me ne bi bilo doma, bi pa raje glasoval preko interneta.
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
recimo, da bi e-certifikat zagotavljal verodostojnost, problem anonimnosti pa bi se reševal mogoče z dodatno enkripcijo oddanega glasu, na ta način bi se identiteta zamaskirala.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.346
677
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Uporabnik AfterEight pravi:
Seveda bi glasoval prek mobilca. Jutri ne bom volil ravno zaradi faktorja razdalje. Nikakršnega namena se nimam vozit 100 km samo, da bom oddal glas.

Slaba stran je pa mogoče ta, da bi folk odločitve sprejemal na vrat na nos, ker bi bilo vse skupaj preveč enostavno.
smile-1.gif


Razdalja ne morem biti ravno faktro... Ce sem prav slisal po radiju, naj bi bilo tokrat mozno voliti na kateremkoli voliscu po Sloveniji. Zdaj edino, ce si izven meja Slovenije, ker v nasprotnem primeru pomoje nimas do najblizjega volisca vec kot nekaj kilometrov...
 

kameleon77

Zelenc'
2. okt 2007
22
0
1
To bi blo fanatastično, da samo klikneš na tipko ... Super ideja. Po moje je avtentikacijo preko mobilcev celo lažje zagotoviti, kot preko interneta. Če imamo mobilno bančništvo, ko gre za denar, ne vem, zakaj ne bi meli še volitev ...
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Mogoče pa nekateri, ki kandidirajo na volitvah ne želijo prevelike volilne udeležbe in tudi ne evolitev
wink-1.gif


A ni bilo treba poslat nek obrazec, da si lahko volil drugje, kot v kraju stalnega prebivališča?
 

artie

Pripravnik
23. avg 2007
87
0
6
Citat:
Uporabnik AfterEight pravi:
Mogoče pa nekateri, ki kandidirajo na volitvah ne želijo prevelike volilne udeležbe in tudi ne evolitev
wink-1.gif


A ni bilo treba poslat nek obrazec, da si lahko volil drugje, kot v kraju stalnega prebivališča?

Slišala sem, da si s telefonskim klicem lahko sporočil, da boš volil drugje . Meni osebno bi bile najenostavnejše volitve preko interneta ali pa tudi mobilca. Ogromno ljudi živi drugje kot imajo stalno prebivališče, predvsem mladih, z e-volitvami bi se sigurno povečala volilna udeležba mladih, ker se ljudem ne da ubadat s pošiljanjem obrazcev ali pa klici, samo da lahko volijo v drugem kraju.
 

kameleon77

Zelenc'
2. okt 2007
22
0
1
Jaz sem isti primerek ... Že to se mi zdi dosežek, da se je dalo mesto volitev letos spremeniti tako preprosto. Ampak če bi bili v igri mobilci, bi po moje volil prav vsak, razen tisti zagrizenih a-politikov ... teh pa tako ali tako nič ne premakne. To bi bilo zanimivo naredit raziskavo o vplivu dostopnosti različnih kanalov za izvajanje volitev na volilne rezultate ...
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
PROTI !

Volitve morajo zagotavljati popolno anonimnost, kar pri raznih E-variantah ni možno.

Pozdravljam enostavno spremembo kraja volišča.

Lahko bi edino še bolj promovirali predčasne volitve.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Predvidevam, da se z uvedbo e-volitev, volišča ne bojo ukinila, kar pomeni, da bojo vsi ki jih je strah ašter komande, Janeza Janše in kompanije, lahko še vedno "anonimno" oddali svoj glas. Pomembno je, da nam ponudijo alternativo.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Citat:
Uporabnik Matko pravi:
PROTI !

Volitve morajo zagotavljati popolno anonimnost, kar pri raznih E-variantah ni možno.

Pozdravljam enostavno spremembo kraja volišča.

Lahko bi edino še bolj promovirali predčasne volitve.

Veš kaj. Ti meni ne boš diktiral MOJE izbire anonimnost DA ali NE.
Volitve preko mobilca so lahko OPCIJA. Nihče ti jih ne bo in ne sme vsiliti.

Če pa je komu takšen način všeč, je čisto njegova stvar, kaj stori. Ti pač ne boš. Jaz pa bi. Tako bi prvič v življenju volil.

Doslej nisem, ker zaradi teh volov na oblasti ne mislim izgubljati časa z obiskom volišča.

Zgodba z volitvami preko mobilca je podobna donacijam s SMS-i. Mnogi ne donirajo klasično, tisti SMS pa pošlje marsikdo.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
kdor ne verjame, naj si pogleda članke o elektronskih glasovalnih napravah pri narodih, ki so to že uvedli.
smirk-1.gif


Pri mobitelih je tukaj že najbolj osnovni problem,
kako res vemo, da je volil res upravičenec in ne kdo drug,
naprimer šef firme ali gospodar družine ???

Še sreča, da je v politiki sama poštenost.
grims-1.gif
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Digitalni certifikat na SIM kartici. Pravno enakovreden digitalnemu potrdilu na PCju. Zadovoljen?

Poleg trga bi država lahko samoiniciativno podelila digitalne certifikate na PC in mobilcu vsem državljanom. Brezplačno.

Ampak kaj, ko bi bili potencialni uporabniki razgledani in mladi. Ti pa ne volijo domačijske govedi.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Nima smisla zadrževat razvoj za voljo t.i. anonimnosti. Zadeve morajo naprej in upam, da bojo tudi šle ... Zaradi mene lahko nadgradijo software na bankomatih in na tak način uvedejo volitve. Generacija, ki uporablja hranilne knjižice in prvega v mesecu stoji v vrsti na banki itak počasi zapušča ta svet.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Evo, točno to. Če je transakcija na bankomatu dovolj osebna, da ji zaupamo denar, je zagotovo dovolj "varna" za oddajo glasu volom.
 

artie

Pripravnik
23. avg 2007
87
0
6
Se popolnoma strinjam, zadeve morajo naprej . Pa naj gre za volitve ali pa za dostopnost vseh možnih obrazcev na spletnih straneh, ker me spravlja ob živce, da tratim čas s postavanjem na uradih itd. Dejstvo je, da morajo ponudit alternativno rešitev za množico ljudi, ki bi za take zadeve uporabila mobilni telefon ali PC.