Dry hoping za Pilsner ?

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Živijo, zanima me če ima kdo izkušnje z dry hoping Pilsnerja, mogoče nasvet kateri hmelj pride v izbor in koliko gramov dodati ? Bral sem da za dry hoping ni dobro uporabiti saaz hmelja ampak bolj ameriške hmelje...
Za varjenje uporabljam Saaz hmelj, in šarža je velikosti 2x po 10L. Kvasovke pa uporabljam za en fermentor SAFLAGER S-23 in za drugi SAFLAGER W-34/70. In pa tudi nasvet kdaj dodati hmelj, koker sem bral ga je smiselno dodati 3-4 dni po začetku fermentacije ?
Hvala
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Seveda je tudi saaz ok za dry hopping, imaš na tržišču celo komercialne primerke takega piva.

Glede dry hoppinga za pilsner oz. na splošno za vse lagerje je ponavadi optimalen čas ko se izvaja D-rest, torej po koncu primarne fermentacije in pred pretakanjem v sekundarca in potem nadaljevanjem lageringa.

Okoli količine je stvar debate oz. velja enako kot za ostala piva, vse od 10g do 100g na 10l je ok, odvisno kaj želiš na koncu!
grin1.gif
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Aha potem šele po koncu primarne fermentacije
wink-1.gif
Ko se zakjuči primarna fermentacija dodam hmelj, koliko časa pa potem to pustim v fermentorju preden začnem flaširati ? Pa še eno vprašanje, če delam dry hopping, potem verjetno pri varjenju ne dodajam hmelja za okus in aromo , torej v zadnjih 20 min, ampak samo na začetku vrenja za grenčico?
hvala
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Za začetek si preberi tole temo da ne boš prehitro kaj narobe naredil.

Dry hopping se izvaja 3-7 dni, to velja tudi za lagerje.

Hmelj za aromo dodaš tudi med kuhanjem, lahko korigiraš in daš ustrezno manj. Aromatičen profil hmelja iz kuhanja in dry hoppinga je precej različen.
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Ok sm prebrau zadevo, torej , če razumem, ohladim pivino na sobno temperaturo okoli 20 st. , dodam rehidrirane kvasovke, počakam na aktivnost kvasovk, cca. dan dva..., znižam na 12 st., fermentiram nekje 2 tedna, pomerim gostoto, če je da nekje 5 višja od končne gostote dam na višjo temp. cca. 18 st (d-rest), da prevre do konca ( me pa zanima zakaj moram nato to pretočiti v sekundarni fermentor , zakaj ne more ostati v istem fermentorju ?) nato dam na nižjo temp. cca. 2 stopinje do konca fermentacije nekaj tednou in nato sledi flaširanje ? Me pa zanima, ker sem bral da je treba za lagerje uporabiti malo več kvasovk...je dovolj za 10l šaržo uporabiti en paket kvasovk in ali moram narediti starter paket ? hvala za pomoč
wink-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Za 10L 2 vrečki kvasa. 1x več kot za Ale. Vem, da na kvasu piše drugače in tudi prebiral boš vse mogoče. Bom ukradel besede Utiševalca: v vsakem primeru boš naredil pivo, vprašanje je samo, kakšno
smile-1.gif


Pretočiš primarno iz dveh razlogov:
1. ker boš lagiral in ni priporočljivo, da pivo dolgo časa stoji na kvasovkah
2. ker v osnovi hočeš čisto/bistro pivo, saj gre za lager
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Hvala za informacijo, ker moram naročiti potem dodatni paket kvasovk. Zanima me pa tudi , ker sm bral da je dobro narediti starter paket iz kvasovk ali je dosti samo rehidracija z vodo ? In ali je zgornji postopek kot sem ga opisal pravilni oz. sem kaj spregledal ? hvala
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Z lagerji se še nisem veliko ukvarjal. Če boš sledil navodilom, mora nekaj ratat
smile-1.gif


Ne vem kaj misliš s starter paketom. Iz kvasa (tudi suhega) lahko narediš štarter, samo rabiš za to erlenmajerico in mešalo ter DME. Rehidracija kvasovk pa ni namenjena množenju ampak zgolj "obuditvi". Nekateri to delajo, drugi spet ne. Jaz jo, in sicer po navodilih proizvajalca (so različna glede na proizvajalca), sicer pa o tem najdeš ogromno na spletu. Samo napiši v Google yeast rehydration. Slovenski članek našega majstra, ki je tudi redni član tega foruma, pa najdeš na spodnji povezavi: http://pivopis.si/rehidracija-kvasa/
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Ja rehidracijo sm že delau, štarter pa še ne :\ Mal sem ga polomiu, ker sm takoj štartau na lager, pred tem sem narediu eno serijo iz kit kompleta, zdaj pa kar na lager...V bistvu nism vedu da je taka razlika in zahteva veliko več znanja... Delam pa po tem receptu http://pivovarnar.si/recept-ceski-pilsen-grain/ in me zanima, tukaj je uporabljeno večstopenjsko drozganje, lahko jaz uporabim kar enostopenjsko , brau sm da ni veliko razlike v izkoristku ? še enkrat hvala za pomoč
smile-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Ta navodila so bolj kot ne en hibrid...

Odloči se: starter iz enega paketka ali dva paketka kvasa za 10L piva. Teoretično bi šlo čez tudi z enim, vendar bo lahko več estrov, sedaj pa tako:
Glede na to da je to eno tvojih prvih piv, ti najbrž ni cilj narediti ultra lager, glede na to da omenjaš dry hop.
Tako da ne rabiš tok komplicirat, tud če bo t. fermentacije za kako stopinjo višje ne bo katastrofe, bo pač mal bolj fruti zadeva...tako da go for it, ne se pa omejevat z tem da delaš lager kot se za gre, ker je tam še en kup zahtevnih operacij, ki jih za začetek ne priporočam in jih tudi ne potrebuješ, pivo lahko narediš še vedno dobro.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Tocno tako, predsodki pri ležaku so odveč. Ena vrečka je ok za 10L piva.
Drozgaj eno uro na 65°C.
Sedaj so idealne temperature in je škoda, da jih ne bi človek izkoristil.
Ko ti bo varjenje postalo dolgocasno, pa se loti dekokcije in večstopenjskega urnika drozganja
smile-1.gif
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Ok super, mogoče sem res mal zakomplicirau zato pa fajn, da mal tuki pofirbcam, ker vsak dan nekje preberem različne postopke in trike
smile-1.gif
Mal se zdaj igram z sestavo hmelja mel sem nekej takega v planu –
- 60min. 30g. Saaz
– 40min.20g. Saaz
– 20min. 25g. Saaz
– 5min. 10g.
Osebno nimam rad preveč grenkih pirov zato sm mal vzel na začetku in dodal na koncu varjenja. Malo pa tudi razmišljam o dodatku styrian golding za aromo na koncu namesto saaz-a, vendar ne vem kako gre to kaj skupaj z saazomn kaj menite ? Mal sem računau na IBU calculatorju vendar pridejo ven neke zelo visoke vrednosti IBU :\
Hvala druščina za pomoč
wink-1.gif
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Ja ce je prevec IBUja, zmanjsaj kolicino. Ti priporocam, da prekalkuliraš, ker bo sicer bolj india pale lager
smile-1.gif

Kolicine hmelja se mi na uč zdijo velike.
Goldinga bi jaz dal raje na zacetku kuhanja za grenkobo in saaz proti koncu za aromo.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik DanDbrewer pravi:
Ok super, mogoče sem res mal zakomplicirau zato pa fajn, da mal tuki pofirbcam, ker vsak dan nekje preberem različne postopke in trike
smile-1.gif
Mal se zdaj igram z sestavo hmelja mel sem nekej takega v planu –
- 60min. 30g. Saaz
– 40min.20g. Saaz
– 20min. 25g. Saaz
– 5min. 10g.
Osebno nimam rad preveč grenkih pirov zato sm mal vzel na začetku in dodal na koncu varjenja. Malo pa tudi razmišljam o dodatku styrian golding za aromo na koncu namesto saaz-a, vendar ne vem kako gre to kaj skupaj z saazomn kaj menite ? Mal sem računau na IBU calculatorju vendar pridejo ven neke zelo visoke vrednosti IBU :\
Hvala druščina za pomoč
wink-1.gif

Priporočam ti uporaba aplikacije za sestavljanje receptov, sam uporabljam Brewersfriend https://www.brewersfriend.com/

Tako kot si tudi sam ugotovil, večstopenjsko drozganje v tej fazi (če sploh...tudi sam še nisem na tem nivoju) ni pomembno. Naredi single mash na enih 65, 66 C in to je to. Tudi naslednjič še ne rabiš delat večstopenjskega, je še veliko drugega pred tem bolj pomembnega, če mene vprašaš
smile-1.gif


Itak, tudi z eno vrečko boš pršel skozi in s kakšno temperaturo višjo fermentacijo. Jaz sem najboljši (fake) lager naredu s kvasom MJ California lager, lahko ga narediš pa tudi s kvasom US-05 in s fermentacijo na spodnji meji za ale, okol 16C recimo. To navajam samo kot primer, seveda boš ti uporabil prave lager kvasovke, ki jih že imaš. Samo povedat hočem, da se ne sekiraj preveč, je pa seveda prav, da vprašaš, sploh ker so vprašanja na mestu
smile-1.gif


Sam podate o IBU ti nekaj pove, ne pa vsega. Moraš računat, da češki lager nima posebne sladne podpore, zato se bo npr. 30 IBU zdelo precej bolj grenko, kot pa 30 IBU v nekem ESB-ju, ki ima kot protiutež kar dobro sladno oporo. Če ti grenkoba ni ljuba, in vseeno želiš ostati v okvirih stila, priporočam, da ciljaš na spodnjo mejo, kar je za češki lager 20 IBU (če gledaš BJCP za stil Czech Pale Lager). Vseeno bolje, da ciljaš tam na 30
smile-1.gif


Kar se hop schedul-a tiče...odvisno kaj želiš doseči. Najprej priporočam, da IBU gradiš od spodaj navzgor, kar pomeni, da najprej dodaj hmelj za aromo (dry hop, 0-5 min), nato za okus (10-30min) in šele na koncu za grenkobo le toliko, da ujameš želeni IBU. Kakšen profil si želiš, boš sam ugotovil
smile-1.gif
Jaz bi vsekakor vzel hmelj iz 40 min stran in ga dal nekam drugam (ali pa pač izpustil).

Menim, da bi styrian lahko povozil Saaz, zato ga uporabi kot hmelj za grenkobo, kot je predlagal že predhodnik. Saaz-a za grenkobo je namreč škoda, pa še izjemno nizko AA ima. Na 60 min daj nek hmelj, ki ima visok AA, saj ga boš porabil bistveno manj, Saaz pa ohrani za naslednjo rundo.

Čin!
nahrung002.gif
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Prvo hvala za izčrpen odgovor in vsem za dodatne informacije, to zelo cenim, sploh ker več ko prebiram po raznih straneh po internetu, vsak dan dobim kakšno drugo informacijo in lepo da tukaj te informacije sfiltriram
wink-1.gif


Uporabiu bom kvasovke safLAGER W-34/70 in če prav razumem postopek, to pač rehidrirano vržem notr nekje pri sobni temperaturi, nato po kakšnem dnevu ali dveh to spustim na nekje 12st. to fermentiram okoli dva tedna , ko je 3/4 fermentacije končane izvedem d-rest na 18 st. in prevrem do konca, nato to dat v sekundarni fermentor in to hladiti na okoli 2. st. kkšen teden in nato flaširat, še enkrat pa sprašujem ali je res potrebno pretočit v sekundarni fermentor (ker če je , ga moram dokupiti) ali lahko kar flaširam ?

Ja , ker še nimam sekundarnega hmelja bom po tvojem nasvetu verjetno izbral magnum za začetek , preskočil 40 min dodajanje in na koncu končal z saazom
wink-1.gif


Še na hitro eno vprašanje, vrečke za hmeljanje, baje nekateri uporabljajo kar tiste iz dm-ma za perilo ?

Bomo vidl kaj bo ratalo
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kar se postopka tiče, bo kdo drug odgovoril, ker sem se z lagerji res zelo malo ukvarjal.

Magnum je dobra izbira za grenkobo, ja.

Ne, pretakanje v sekundarca načeloma ni nujno. Če boš naredil, kot si opisal, problema ne vidim, saj bo pivo na kvasu zgolj en mesec, lagiral pa boš v flašah. Težava pri tem, da je pivo dolgo časa na kvasu je v homebrewingu po moje nepomembna, kljub temu nekateri poročajo o nekih priokusih, če je pivo na kvasu npr. več kot mesec dni. Zaradi odmiranja kvasa, ki naj bi potem v pivo dal neke neželene okuse. Kot mi je znano, ta težava prihaja bolj v poštev v pivovarnah, ko na kvas pritiska več tisoč litrov piva. Za naprej, pa vsekakor priporočam več fermentorjev. Če imaš na lagerju (evo, prava beseda) 20 EUR, ga boš do trenutka, ko ga boš potreboval, že imel doma, tudi če naročiš preko spleta.

Glede na to, da imaš možnost cold crasha (očitno), sicer pa zdaj fermentor lahko postaviš tudi ven (ker so nizke temperature), dry hopanje v vrečki nimasmisla. Pivo se ti bo po nekaj dneh na nizki temperaturi (pišeš o 2C) lepo zbistrilo, vse plavajoče pa ti bo potonilo na dno. Če boš sličajno kaj ujel pri flaširanju, se ti bo posedlo pa v steklenici in boš previden pri točenju v kozarec
smile-1.gif
Z vrečko imaš slabšo učinkovitost in še dodatno možnost za okužbo.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kolikor se spomnim, se ne priporoča dodajat kvasa v toplo pivino (20°C) in potem znižati temperature na delavno (12°c).
Vsaj jaz ne delam tako. Lepo ohladiš na koliko rabiš in proti koncu dvigneš za par stopinj.
 

DanDbrewer

Zelenc'
13. nov 2017
13
0
1
Ok potem verjetno ne bom pretakal v sekundarni fermentor, bom pa vseeno dokupil še dodatni fermentor za fermentiranje dveh serij istočasno...Danes dokupil še magnum in v torek še zastavim vse skupaj, komaj čakam
smile-1.gif
Človek dobi kar veselje delat naprej k ti rata dober pir, pa čeprav iz kompleta :D

Sm se pa odočil, da dry-hopinga pri tej serije še ne bom delal, mal se bom poigrau pri dodajanju hmelja , dry-hoping pa pustil za naslednjič
smile-1.gif
 

Podobne teme