Dost vas mam dinamikov

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Ne ne, lahko. Samo zavoljo lastne varnosti je v tvojem interesu, da ga ne kršiš in se umakneš (pre)hitro vozečemu, ki se ti približuje od zadaj in kateremu je očitno (bolj) vseeno za lastno varnost.
 

boomslang

Fizikalc
10. nov 2014
1.397
0
36
Tale razprava me spominja na tisto, ko pešec stopi na zebro, brez, da pogleda levo in desno, pa ga podre črn BMW, ki se ravno vrača iz "Cirkusa"... Na nagrobniku pa piše.. "Ampak prednost sem pa imel "....
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.173
3.092
113
Tudi sinovo sošolko je na prehodu za pešce, ko je punčka prečkala ob zeleni luči podrl in do smrti povozil tovornjak. A je ona sedaj umrla herojske smrti?
Sicer je bil moj namen dosežen, ko se prejšnji dan postavil vprašanje o prehitevajočem. Dobil sem vzorec vašega razmišljanja.
Sedaj pa bi želel še eno razčistiti. Ko prehitevam (jasno po levem pasu, s hitrostjo, ki je enaka ali komaj višja od dovoljene) neko vozilo, ki je malenkost pod to omejitvijo in me dohiteva precej hitrejše vozilo. Naj takrat močno zavrem in se čim prej in v čim krajšem delu vozišča umaknem za vozilo na desnem pasu ali naj .... pa denimo zlezem pod tovornjak, ki je takrat pred menoj?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Glede prvega dela tvojega posta - mi je iskreno žal, da se kaj takega zgodi in ne, ni umrla herojske smrti. Verjamem pa, da jo voznik tovornjaka ni namenoma povozil (zakaj in kako je spregledal naj raziščejo usposobljeni). Je pa opisan primer žal "lep primer", kako se nihče v prometu ne more in sme zanesti, da bodo drugi pazili na njega - sam se je treba čuvati.


Glede primer prehitevanja - za druge ne vem, zase vem, da bi, če sem že vštric, celo še rahlo pospešil in se čimprej umaknil na desni pas in "divjaka" pustil Darwinu naproti. Vsakršno "šerifovanje" odpade, ravnotako se mi "umirajanje" divjaka ne zdi smiselno, ker bom s tem najverjetneje spravil tudi sebe v nevarno situacijo.
Če kdo to smatra "popuščanje močnejšemu" naj pač tako vidi - zase vem, da dlje kot bo taki od mene, bolj varen bom.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Za vsako prehitevanje je prav, da poskrbiš, da se relativno hitro zaključi. Za navadno cesto je to tako ali tako vsakomur jasno, za avtocesto pa tudi ne škodi tako razmišljanje. Če ugotoviš, da vozila ne moreš hitro prehiteti, ker si že na meji omejitve, se ga pač sploh ne lotiš prehitevat. Na par 10 km dolgih vožnjah neke razlike v času na nabereš. Marsikdo se buni, ko vidi, da tovornjak dolgo prehiteva drug tovornjak. Čeprav bo on v nekaj urah neprekinjene vožnje kljub mali razliki v hitrosti, nabral kar nekaj prednosti.
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Se pravi vi lahko kršite zakon jaz pa ne smem?

Nisem rekel, da ga ne smeš, ampak zavedaj se posledic, ki se ti lahko zgodijo, če se delaš šerifa na cesti, za kar nisi zadolžen. Kot pravim..zaradi mene lahko vsi vozijo 500 km/h in ko ga vidim, da se mi zadaj približuje z veliko hitrostjo, ko jaz koga prehitevam, bom dal po gasu in se mu umaknil, pa naj gre svojo pot naprej. Če je pa tebi cilj oz. če se hočeš delati šerifa na cesti pa ok, ampak vedi da posledice nosiš sam.
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik piagolo pravi:
Tudi sinovo sošolko je na prehodu za pešce, ko je punčka prečkala ob zeleni luči podrl in do smrti povozil tovornjak. A je ona sedaj umrla herojske smrti?
Sicer je bil moj namen dosežen, ko se prejšnji dan postavil vprašanje o prehitevajočem. Dobil sem vzorec vašega razmišljanja.
Sedaj pa bi želel še eno razčistiti. Ko prehitevam (jasno po levem pasu, s hitrostjo, ki je enaka ali komaj višja od dovoljene) neko vozilo, ki je malenkost pod to omejitvijo in me dohiteva precej hitrejše vozilo. Naj takrat močno zavrem in se čim prej in v čim krajšem delu vozišča umaknem za vozilo na desnem pasu ali naj .... pa denimo zlezem pod tovornjak, ki je takrat pred menoj?

Če nekoga prehitevaš in vidiš da se ti nekdo približuje z visoko hitrostjo, stopi na pedalko za gas (tisto, skrajno desno v vozilu) in prehiti tisto vozilo katero prehitevaš. Ne skrbi, noben policaj te ne bo ustavil ali napisal kazni, ker do 140 ti itak števec laže in si na omejitvi, do 150, pa ne bodo težili (govorim za provide, tisti postavljeni radarji je verjetno malo drugače). Kakršnokoli močno zaviranje na AC je precej bolj nevarno kot pa hitrost 150, 160, še posebej če te kdo hitro dohiteva. Seveda, če je nesreča nimaš kaj, ampak saj vidiš par 100m naprej, da vidiš kaj se dogaja pred tabo. In če vidiš da je nesreča in si ti prvi, ki se je približal nesreči pa veš kako ukrepati oz. kaj je potrebno pritisniti, kateri gumb v avtu...
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.173
3.092
113
gr69 strinjam se s tvojim postom.
Tudi sam se ne grem urejevalca prometa. Nihče med vami se pa ne postavlja v bran omejitvi, ki bi se morala spoštovati (saj je tudi sam ne upoštevam v vsej njeni veličini). Po malem vsi pritrjujete tistemu zadaj, da ravna prav, ko preganja pred seboj vozečega.
Pa imam dva zanimiva primera.
Pred dvajsetimi leti sem se spravil z Jugom 45 na pot prek Nemčije. Prehiteval sem veliko. Redno nakazoval manever in to vedno počel, ko nikogar nisem zaradi svoje relativno majhne hitrosti omejeval. Pa kljub temu so me dohitevali in prav strpno pustili, da sem namero opravil (tudi uvidevno sem se kolikor hitro se je dalo umaknil s poti.
In drugi z domačega terena: v predoru, kjer je omejitev 80 in kjer naj bi se izvajala kontrola hitrosti sem vozil 90 po števcu. Pa se je našel tovornjakar, ki mi je moral jasno in glasno nakazati, da ne vozim po predpisih, ker imam le 10 km/h preveč na števcu.
 

englishman

Pripravnik
10. mar 2012
533
0
16
Nobenega problema ni, če se na cesti srečajo psihično zdravi ljudje. Če želi nekdo voziti 160 po AC, pač vzame v zakup, da bo zaviral in kulturno čakal, da se ljudje umaknejo. Če nekdo želi voziti 110,120, je njegova dolžnost, da se ob prvi priložnosti umakne na vozni pas, in da ne skače pred hitrejša vozila. Vožnja v 2D prostoru ni nobena znanost.

Problemi pa nastanejo, ko se na kupu najdejo bolniki, z drugimi besedami večina prometa v Sloveniji.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
467716-post_slo.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik piagolo pravi:In drugi z domačega terena: v predoru, kjer je omejitev 80 in kjer naj bi se izvajala kontrola hitrosti sem vozil 90 po števcu. Pa se je našel tovornjakar, ki mi je moral jasno in glasno nakazati, da ne vozim po predpisih, ker imam le 10 km/h preveč na števcu.
Tovornjakar gotovo ni vozil več kot 90, običajno vozijo 88. Povedal ti je samo, da ti števec hudo laže.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik piagolo pravi:
gr69 strinjam se s tvojim postom.
Tudi sam se ne grem urejevalca prometa. Nihče med vami se pa ne postavlja v bran omejitvi, ki bi se morala spoštovati (saj je tudi sam ne upoštevam v vsej njeni veličini). Po malem vsi pritrjujete tistemu zadaj, da ravna prav, ko preganja pred seboj vozečega.

Tega ni nihče počel, kolikor sem bral. Predpostaka vrašanja je jasna: kaj narediti, ko je uni zadaj zelo hiter. Potem nima smisla debatirat o tem, zakaj je hiter in ali je to OK, vprašneje je, kaj storiti ko je hiter. In zato o tem, ali je prav, ali ne nima smisla debatirat.
Če bi bilo vprašanje ali je prav ali ne, bi ti 99% ljudi (z mano vred) napisalo, da ne. Ampak to ni bilo vprašanje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Zadnje čase opažam tudi dosti tujcev s takimi zanimivimi manevri, npr. Nemec na avtocesti od Maribora proti Ptuju, ma če ni vozil vzporedno z drugim avtom na voznem pasu 7-8 km, takrat se je pa le umaknil.
 
Nazadnje urejeno:

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Ni vozil 10% nad omejitvijo, vozil je 130 po prehitevalnem, vštric z tistim na voznem.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.173
3.092
113
Predvsem sem se oziral na tole:
Uporabnik LeQuack pravi:
Vi bi res enga zrinil s ceste ker vozi po predpisih?



Če se nekdo ne umakne zadaj hitreje vozečemu, potem ta nekdo ne vozi po predpisih pa čeprav mogoče vozi po omejitvi.

In ne, ta stavek ne pomeni, da bi jaz izrinil koga s ceste.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.173
3.092
113
Gre za pravilo ko ima vozilo, ki dohiteva prehitevajoce vozilo, ki se v tistem trenutku nahaja na levem pasu večjo prednost kot tisto pred njim, ki vozi po omejitvi. Ali tega pravila nekoč nismo poznali ali sem pa slabo sledil na izpitu.