"Doorbell ditch" problem

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Živjo,

Mi imamo doma težavo, da se skupina mladih fantov izživlja na način, da nam zvoni na domofon in potem pobegnejo (t.i. "doorbell ditch").

Na začetku je bilo to le sem ter tja (ni bil nek problem), sedaj pa postaja to že večkrat dnevno in res ni prijetno.

Zanima me, če ima kdo kak pravni predlog, kaj lahko naredimo - je to prekršek, ki se ga lahko kam prijavi?

BTW: Naš domofon deluje tako, da ko ga nekdo pritisne na zvonec, se sicer naredi tudi kratek video posnetek, vendar ti fantje zvonijo običajno ko je zunaj tema in si dajo gor kapuce, tako da se jih večino časa zelo slabo vidi na posnetkih.

Hvala vsem v naprej za nasvete in lep pozdrav!
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ce so ob priblizno istih urah jih enkrat pocakas in malo nahrulis? Prestrasis? Noc carovnic ni dolgo nazaj :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Ce so ob priblizno istih urah jih enkrat pocakas in malo nahrulis? Prestrasis? Noc carovnic ni dolgo nazaj :D

Aleš živjo,

Hvala za predlog.

Žal so vedno na kolesih, mopedih ali e-skirojih in takoj stegnejo. Ure ko se izzživljajo pa so nekje v razponu +-2-3h.

Naš domofon se nahaja na zunanji ograji in če bi me videli zunaj, pred hišo, zagotovo ne bi zvonili.

Moje vprašanje je dejansko bolj pravne narave. Zanima me, če obstaja kakšna pravna podlaga, če se nekdo konstantno izzživlja, da se to kam prijavi?
 
  • Haha
Reactions: sad

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Tudi ce obstaja, ce jih ne mores ujeti, ti nic ne koristi?

Ravno v tem je hec. Ne želim jih jaz loviti okoli ker tudi če jih ujamem, jim nič ne smem.

Če pa to naredi uradna oseba, na neki pravni podlagi, potem je pa drugače.

Zato me zanima, če kdo ve ali obstaja za prijavo takšnega početja kakšna pravna podlaga?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Najbrz lahko prijavis motenje posesti... Ampak nihce se ne bo usedel pred tvojo hiso in cakal, da koga "zapazi".

Mogoce postavis kamero se na kateri drugi konec in jih ujames tam?
 

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Najbrz lahko prijavis motenje posesti... Ampak nihce se ne bo usedel pred tvojo hiso in cakal, da koga "zapazi".

Mogoce postavis kamero se na kateri drugi konec in jih ujames tam?
Ja, drži. Če je pravna podlaga (kot na primer motenje posesti), da potem posnetke lahko predam uradnim osebam, potem zmontiram dodatno kamero in je.

Pa tudi nekaj uporabnih posnetkov že imam, ko se jih dobro vidi. Samo jih jaz ne poznam.

Zato mi zelo pomaga informacija, če resnično lahko po slovenski zakonodaji prijavim motenje posesti. In če ali so kakšni posebni pogoji oz. kriteriji za takšno prijavo (na primer - koliko zvonenj v nekem obdobju ali kaj podobnega)?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vodi nekaksen dnevnik in predaj vse skupaj na Policijo. Tam bodo napisali zapisnik in zaceli preiskavo. Ce se izkaze, da pravne podlage ni, te bodo obvestili. Ce pa je, bodo pa ustrezno nadaljevali.

Ti ne rabis vedeti kaksna mora biti podlaga, po mojem... Zato pa imamo Policijo in strokovnjake/pravnike.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.628
989
113
Mogoče neumesten komentar ampak razmisli ali zvonec sploh rabiš. Jaz sem bil v podobni dilemi ali na ograjo montirati domofon pa sem se na koncu odločil, da ga nimamo niti na ograji niti na vratih. Vsem je na začetku čudno, pa deluje že 8 let. Če kdo pride, me pač pokliče na telefon. Če moje številke nima, ne vem zakaj bi prišel. Poštar pa vrže v nabiralnik, če ima paket pa pokliče.

Ali pa ga vsaj zvečer in ponoči izklopi. Ko bodo videli, da ni učinka, jih bo hitro minilo.
 

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Vodi nekaksen dnevnik in predaj vse skupaj na Policijo. Tam bodo napisali zapisnik in zaceli preiskavo. Ce se izkaze, da pravne podlage ni, te bodo obvestili. Ce pa je, bodo pa ustrezno nadaljevali.
Nek vrste "dnevnik" imam, saj so vsi posnetki datirani. Ne bi pa rad kupoval dodatne kamere, da me potem obvestijo, da ni pravne podlage.
 

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
Mogoče neumesten komentar ampak razmisli ali zvonec sploh rabiš. Jaz sem bil v podobni dilemi ali na ograjo montirati domofon pa sem se na koncu odločil, da ga nimamo niti na ograji niti na vratih. Vsem je na začetku čudno, pa deluje že 8 let. Če kdo pride, me pač pokliče na telefon. Če moje številke nima, ne vem zakaj bi prišel. Poštar pa vrže v nabiralnik, če ima paket pa pokliče.

Ali pa ga vsaj zvečer in ponoči izklopi. Ko bodo videli, da ni učinka, jih bo hitro minilo.
Ja, če res ne bo nič drugega zaleglo, bom moral na koncu verjetno tudi jaz to narediti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
tui tako jih bo minilo. Koliko časa pa ima ko veselje stiskati knof, če ni odziva. Ti le merkaj, da ven ne letiš in se jeziš, ker to pa je zaželen feedback in motivacija. Včasih res ne veš, kaj mulariji špila, pa kje veselje najdejo, ampak jih tudi hitro vedno mine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

VitaminG

Zelenc'
24. maj 2011
11
2
3
tui tako jih bo minilo. Koliko časa pa ima ko veselje stiskati knof, če ni odziva. Ti le merkaj, da ven ne letiš in se jeziš, ker to pa je zaželen feedback in motivacija. Včasih res ne veš, kaj mulariji špila, pa kje veselje najdejo, ampak jih tudi hitro vedno mine.
Upam, da res. To zdaj traja že kar nekaj časa, pa se še kar ne naveličajo. Zdi se mi celo, da jih je več različnih, ki imajo to "veselje".
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.628
989
113
Jaz sem predvideval, da lahko samo varovalko izklopi. Odvisno kaj vse ima še obešeno gor.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Upam, da res. To zdaj traja že kar nekaj časa, pa se še kar ne naveličajo.
Če je to samo ponoči, bi tudi jaz preprosto izklopil zvonec
Ko se spomnim teh mladostniških časov, smo se spravljali na ljudi, ki jih nekak nismo mogli. Vztrajalo se je uffff leta, ker smo prevzeli od starejših mladrničev, mladina pa za nami.
Lahko da se motim sam po pisanju si kr med temi na katere smo se spravljali. Zakaj tako mislim? So ti tukaj marsikaj predlagal a ti vztrajaš, da drugi neki naredijo zate. Recimo policaji. Nene majstr, sam boš mogel iz hiške in red nardit.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Kamera - mislm da je nek predpis/zakon(?) da ne smes snemat javne povrsine (ce se ti da - mal googlaj po straneh informscijskega pooblascenca). Tko da tukaj - ce naletis na doslednga policaja - znas imeti “problem”..

mularija nagaja - bolj ko bos pizdil, bolj jim bos zanimiv.. spomnm se, da so pri nas zvonil, ker smo eni prvih mel hiso z domofonom in jim je blo pac zabavno, da se je nekdo “oglasil”.. zabava jih je minila, ko jih je mati enkrat ujela z vedrom vode..

Izklapljaj zvonec cez noc, nastimaj kaksn kaksno luc na senzor, nalepko “objekt pod videonadzorom”, kaksno “fake” kamero nekam na balkon…

ce ze razmisljas o policiji - najdi kontakt rajonskega policaja, pa naj se kdaj zapelje skozi naselje.. konc koncev preventivna prisotnost policije ni slaba zadeva.. ne pa dajat prijave zarad zvonjenja mularije no..pa itak - a te bodo resno jemali??
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Odmontiraj zvonec za en teden/mesec.
Ce niso lokalci in ce te nimajo na "piki" bodo sli drugam. Ce pa si se jim zameril, ali pa imas zanimivo hčerko, bodo pa kamencki zaceli padat po roletah,oknih....
Ali pa tipko zvonca.priklopi zvecer na elektricnega pastirja.
Zjutraj pa odklopi.
Ko jih bo nekajkrat ruknilo 10kV, jim ne bo vec zanimivo.
Mogoce ti lovci kaksnega baterijskega posodijo. Sezona varovanje koruze je mimo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in krava

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Vodi nekaksen dnevnik in predaj vse skupaj na Policijo. Tam bodo napisali zapisnik in zaceli preiskavo. Ce se izkaze, da pravne podlage ni, te bodo obvestili. Ce pa je, bodo pa ustrezno nadaljevali.

Ti ne rabis vedeti kaksna mora biti podlaga, po mojem... Zato pa imamo Policijo in strokovnjake/pravnike.
Nihce ne bo napisal nobenega zapisnika. Motenje posesti je civilnopravni spor. In bo dezurni policist prijavitelja napotil na sodisce oz k odvetniku. Tudi policija ne bo ugotavljala kdo je ta ki moti posest.

morda bi lahko slo za prekrsek po zjrm-1 6/1 - nasilno in drzno vedenje… lahko recemo da se vedejo drzno in nesramno ter da pri tebi vzbujajo obcutek ponizanosti. Ampak vprasanje ali bi kdo to obravnaval kot prekrsek.

pocakas en dan v avtu na drugi strani ceste in probas vsaj enega zgrabit.

me pa cudi da so se spravili nate…kar samo od sebe se to redko zgodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano