domači hmelj

jahwar

Zelenc'
15. okt 2015
13
0
1
Zdravo, letos sem prvič posadil hmelj (aurora, styrian golding) in že takoj dobil nekaj pridelka, ki bi ga rad zakuhal pri naslednji kuhi. Ali ima kdo kakšne nasvete okoli uporabe, late boil, dry hoping,..... Rad bi uporabil še svežega, takoj po trgatvi
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Če imaš še svežega ga lahko uporabiš kot "wet hopping", računaj da ima svež hmelj 3/4 do 4/5 vode, tako da preračunaj količine glede na suh hmelj (daš ustrezno več). Ostalo postopaš enako kot bi s suhim hmeljem. Ven dobiš drugačno (bolj svežo) aromo, je zanimivo za poskusit.

Če si ga že posušil ga pač uporabiš enako kot ostale suhe hmelje. Računaj edino da industrijski hmelj v peletih zaseda malce manj volumna kot pa v storžkih. Glede arome zna bit odvisno od rastišča bolj ali manj intenzivna kot pri "industrijskem" čeprav če storžke pobiraš selektivno dobiš praviloma VEČ arome ker pobiraš samo res zrele strožke (pri industrijskem pridobivanju odrežejo celo rastlino in na vrhu so prezreli, na redini ok in proti dnu še nezreli kar delno vpliva na slabšo efektivnost arome).

Glede grenkobe je težko na pamet ugotovit v nulo tako da se domač hmelj prvenstveno uporablja za aromo, torej late hopping in dry hopping. Da se s primerjavami z znanim hmeljem dobit tudi približno AA (večinoma je AA odvisen od letine, za slovenski hmelj poglej na strani inštituta za hmeljarstvo kjer objavljajo predhodne analize AAja po rastiščih).
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Če pravilno razumem? Za dodajanje divjega hmelja , ki sem ga nabral in dal v zmrzovalnik . se ga doda štirikrat več ( 20g peletov = 80g svežih storžkov)
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Če si svežega uporabil, moraš dat še več.
Ker kot je omenjeno zgoraj, se ga da okrog 4X več, moraš pa še upoštevati da ima divjak zelo malo alfe, torej če misliš z njim še kaj grenčice pridobiti, ga daj X10. Sliši se veliko, sam tile divjaki dajo zelo malo od sebe, kar pa dajo zna biti vrhunsko
wink-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz sem dodal prvič divji hmelj in sicer samo 37g posušenih storžkov na koncu vretja. Zaenkrat pa sem kar presenečen koliko je dal od sebe. Se voha že na vehi, taka čudovita zeliščna aroma.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Če ga noben ne kultivira, gre za divji hmelj.
Divjih hmeljev je malo morje in lahko raste več različnih na enakem območju.
Najlažje ugotoviš aromo tako, da storžke pomečkaš in povonjaš. Alfo, pa tako da jih požvečiš
wink-1.gif
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Imam vrečko suhega, pa nimam pojma, kaj bi bilo. Zagotovo ni divji. Bom preizkusil, pa da vidimo.
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
pocasti hvala za odgovor . Ni ga toliko ,da bi ga dal 10x bo letos 4x vredu. Naslednjo sezono pa namesto fižola posadim Hmelj :D
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Me zanima kje se da dobit sadike hmelja, in ali je treba vsako leto posaditi novo ali je to tajnica?
 

stanly

Zelenc'
23. feb 2016
26
0
1
Dobiš jih na inštitutu za hmelj v Žalcu. Je trajnica. Vsako leto požene nove poganjke. Pridelovalci pravijo, da nekje po 10 letih je dobro zamenjat sadike. Če pa pride do hujše bolezni, je treba vse uničit in 3 leta ne sme tam rasti. Zato me je najprej presenetilo, da nekje raste fižol. Pravijo, da brez škroplenja, bo težko kaj uspeha.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik jahwar pravi:
Zdravo, letos sem prvič posadil hmelj (aurora, styrian golding) in že takoj dobil nekaj pridelka, ki bi ga rad zakuhal pri naslednji kuhi. Ali ima kdo kakšne nasvete okoli uporabe, late boil, dry hoping,..... Rad bi uporabil še svežega, takoj po trgatvi
smile-1.gif

kako se je zgodba razvijala naprej? si kuhal s svežim ali si posušil?
je ratalo kaj dobrega?
drugo leto bom tudi jaz posadil nekaj sadik hmelja. dobijo se baje na hmeljarskem inštitutu, še kje?
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Evo danes sem posejal / posadil storžke Aurore v lončke . Zdej pa da vidimo ,če bo kaj uspeha :D če še kdo rabi suhe storžke jih nekaj še imam-
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Po moje ga ni treba cepit ker je seme že križano na sorto . Drugače pa se ,do sedaj nisem ukvarjal z sajenjem ali setvijo pa me je tale pivoparska mrzlica tako daleč pripeljala ,da očtno drugače ne gre . Ja jmam še nekaj storžkov . Daj kontakt na zs pa se zmeniva
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Hmelj kot "pivovarska sorta" je zelo tesno genetsko povezan, dejansko gre pri vrsti za 100% klon. Skratka hmelj se razmnožuje "nespolno" preko rezanja korenin. S tem se ohrani 100% enake lastnosti za vsako posamezno sadiko. Spolno razmnoževanje naredi genetsko mešanico ki spremenijo lastnost vrste in se uporablja samo za razvijanje novih vrst.

Poleg tega je hmelj dvospolna rastlina pri kateri ima uporabno vrednost samo ženska rastlina. Moška pa je celo neželena ker omogoča opraševanje žensk. Tako da moških rastlin se ne uporablja nikjer drugje kot v laboratoriju. Storžki rastlin ki se uporabljajo v pivovarstvu pa so 99.999% sterilni ker niso oplojeni (to namreč znižuje njihov pivovarski potencial).

Tako da iz strožka dobit nov hmelj ki bo uporaben za pivovarstvo je več ali manj odvisno od sreče oz. moraš se spoznat na botaniko:
1. najprej rabiš storžke oplojene rastline, kar pri sortnih vrstah skoraj ni možno ker se moške predstavnike zatira in potencialno oprašen hmelj se sploh ne daje v prodajo (se kdaj zgodi da se kje skriža z divjimi vrstami)
2. če imaš oplojen storžek s semeni dobiš ven 50:50 ženskih in moških rastlin, ker se spolno razlikovanje lahko naredi samo pri cvetenju moraš tako rastlino vsaj 3 leta gojit "na slepo" ker prva leta en bo cvetela
3. ko končno cveti in imaš potrjeno ženski osebek moraš imet srečo da je bil prenos genov tak da je rastlina uporabna za pivovarske namene (ima zadosti aromatičen profil, dovolj visok delež AA in BA)

In pa tudi če uspejo vse 3 točke, aromatičen profil zagotovo ne bo enak "starševski" rastline. Dobil boš novo "sorto" ki bo lahko oz. bo zagotovo imela čisto neko drugo aromo kot pa jo je imela "mama".
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Kako bi ga ti cepil, če pa zraste vsako leto znova iz korenine?
Hmelj seveda nimaš kaj cepit, ker s tem ko kupiš korenino od npr. avrore, dobiš žensko rastlino, z enakim DNK kot je v vseh nasadih, kjer gojijo vrsto avroro. Takšno gojenje je vedno tudi zelo ranljivo s stališča dovzetnosti na bolezni.

Kje pa si dobil storžke od avrore? Pa so v storžkih semena? Če si jih natrgal v kakšnem nasadu, v njih najverjetneje ni semen, saj morajo biti storžki oprašeni. Tega pa pridelovalci nočejo, v ta namen se v okolici izkorenini vse divje moške hmelje.

Meni je sicer lani iz semen uspelo vzgojiti tri hmelje. Enemu se je hitro videlo da je moški in sem ga izruval, ena je že prvo leto obrodila nekaj storžkov, en pa mi še ni razkril svojega spola.
Hmeljeva semena sem dobil z ebaya, naj bi bli potomci amarilla.

edit: se mi je zdelo da me bo utiševalec prehitel
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno: