DIY: Zbirka domačih projektov

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Tak točilni stolp z dvema pipama in podpultnim hladilnikom sem jaz pravkar vgradil v kuhinji. Mislil sem da bo problem s penjenjem, zato sem vgradil na vrhu hladilnika ventilator kateri piha direktno v luknjo. Takoj sem ugotovil, da ni nobene potrebe po tem hlajenju, zadostuje že dodatna penasta izolacija za cevi zunanji premer fi60, po celem stolpu in vse skupaj zatesnjeno s silikonom. Pivo se toči zelo lepo, brez vsake pene že pri prvem kozarcu. Dejansko moram točit z višine da dobim peno v kozarec

Ker je moj stari "Tardis" točilnik prevelik za kabinet zdaj tudi sam gledam v smeri manjšega hladilnika.
Ali podpultni kot si naredil ti, ali pa prostostoječ v stilu Danby-a.
danby1.jpg



Izbira hladilnikov brez zamrzovalnika je že tako slaba, in na pri pogled imajo več ali manj kar "ulite" police na vratih...
Mi zna kdo priporočit model hladilnika da bosta šla not 2 Cornya + 2 kg CO2 jeklenka? Po možnosti brez rezanja nosilcev za vmesne police in z vrat.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz imam Electrolux ERN1400AOW. V tega gresta jeklenka 2kg in 2 kega (nekoliko po diagonali) brez rezanja nosilcev za police, vendar sem jaz nosilce zaradi lažje menjave kegov, porezal stran.
Gledal sem tudi tega: Gorenje RI4091AW

Za 2 kega rabiš notranje mere:
45.5 širina
32 globina
65 višina ( nisem 100%, raje več zaradi priklopov in cevi)
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Pa se ti splača novega kupovat?
Jaz sem svoj star hladilnik predelal, da pašejo 3je tastari sodcki od nektarja noter, jeklenka je zunaj, noter je napeljana sonda od termostata, ventilator za krozenje, razdelilec co2ja, zunaj je zmontiran podstavek za kapljanje... Ne bi dal več kot 50e za hladilnik, ki ga mislim tako demontirati :)
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
komar89 hvala. Lahko še vprašam kakšne kege imaš? Klasična Nektar varianta (cca fi23cm) ali novejše ožje in višje (cca fi21cm)?
Trenutno se bolj nagibam k prostostoječemu hladilniku.
Ima kdo kakšno preverjeno varianto?
Tale bi verjetno bil ok:
Electrolux ERT1601AOW3
https://www.ideo.si/prostostojeci_h...nik_brez_zamrzovalnika_ERT1601AOW3_ELECTROLUX

Kege imam od nektarja kot večina fi 23, hladilnik pa rabljen. Ja splača se ti pogledat za rabljenimi na bolhi imaš tega malo morje, sploh zato, ker ne moreš bit 100% prepričan kje so hladilne linije in kakšni kabli itd.(večina je sicer na zadnji strani) in ko enkrat kaj prekineš je samo še za na odpad. Razliko do novega pa raje investiraj recimo v kakovostne pipe itd.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Oj!
A lahko, prosim, postate slike svojih kegeratorjev itd v temo Moja oprema - slike?
Bil bi hvaležen, pa še morda kdo pride do kake ideje.
Hvala!
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Pa se ti splača novega kupovat?
Jaz sem svoj star hladilnik predelal, da pašejo 3je tastari sodcki od nektarja noter, jeklenka je zunaj, noter je napeljana sonda od termostata, ventilator za krozenje, razdelilec co2ja, zunaj je zmontiran podstavek za kapljanje... Ne bi dal več kot 50e za hladilnik, ki ga mislim tako demontirati :)
Ne, varianto s starimi hladilniki z bolhe sem že dal skozi. Ne bom več gledal zarjavelega glasnega hladilnika... Tokrat tudi hočem "kompaktno" zadevo. Torej 2 kega in co2 v hladilniku standardnih dimenzij.
Glede dela ja lukenj, je pa fajn da je zunanji plašč plastičen. Potem lahko počasi režeš in se prekoplješ skozi izolacijo.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Se strinjam; tudi pri meni glasen zarjavel hladilnik ne pride več v poštev, ampak se brez problema dobi tudi normalen hladilnik za tretjino/četrtino te cene.

Jaz sem luknje delal s kronskim nastavkom, ki je sicer za les, ampak je na mojem hladilniku tako tanek in mehak pleh, da je šlo kot topel nož skozi maslo ...
Tako so luknje res lepe in tudi precizno jih lahko daš v ravnino, sploh pri treh pipah na vratih se pozna, če niso :)

Kje boš/si nabavil pipe, razdelilec?

Kakšni so te novejši kegi, ki jih zgoraj omenjaš? Kje se jih dobi?
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Pipe (kromirane z nastavljivim pretokom) in regulator (dva izhoda) že imam, nabavil pred leti pri Vametal.
Delal bom varianto s točilnim stolpom, torej luknja v strop hladilnika, ne skozi vrata.
Glede stolpa še nisem čisto odločen ali DIY varianta (pobarvana železna cev) ali inox kot ima komar89.
Ožje kege sem dobil čisto po naključju (sicer imam samo 2 ostali so klasični) tudi od Nektarja.zgleda pa nekako tako:
2018-10-16 22_09_07-What’s the Difference Between Ball Lock Kegs and Pin Lock Kegs_ _ Homebr...png

Pa še da ne bom čisto off topic.Tako je pa izgledal prvotni točilnik ->zdaj izgnan iz hiše ker je prevelik...
2 kega sta šla na knap not (sem moral porezat nosilce za police), co2 jeklenka je bila pa zunaj.
2018-10-16 22_15_39-Fotografije.png

2018-10-16 22_17_55-Fotografije.png
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Če želite imeti jeklenko in dva cornija v hladilniku priporočam da vzamete hladilnik z zamrzovalnikom spodaj, tako je dno zgornjega (hladilnega) dela raven in lahko brez problema not postavite dva kega plus jeklenko ali tri kege... Tudi točenje je precej enostavneje, ker so kegi na stojni višini - jaz imam točilne pipe direktno na CORNY-u. Police spraviš in hladilnik je kasneje še vedno lahko normalno uporaben. V skrinji je en predal rezerviran za hmelj - trenutno je nabito poln... cca 3kg! NE vem kaj bom z njim... Ostalo je žena ponucala k nč, čeprav se je na začetku zmrdovala - zdej pa ne ve kako bi brez ;)
 

Priponke

  • IMG_0218.jpg
    IMG_0218.jpg
    19,5 KB · Ogledi: 460

Alkimist2007

Zelenc'
6. avg 2019
24
1
3
Se mi zdi da je nekdo delal prenosno škatlo za corny kege.

Tuhtam nekaj v smeri lesene škatle, notri oblečene s stiroporjem in pokrov isto. Pa se notri nasuje led da hladi.

Ali uporabljate kakšne e narejene torbe? Pa co2 flašo če dam zraven, je to pametno, ali bi moral narediti zraven en ločen prostor v škatli?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pred časom so mi podarili knjigo Domače pivo. Ker imam pivo rad, me je potegnilo, da bi skuhal svoje. Način iz pločevink mi ni bil dovolj izziva, tako, da sem se kar s prve odločil da si izdelam HERMS sistem. Verjetno tudi zato ker mi je tudi elektronika hobi. Precej sem googlal, nato pa dal pri nekem mojstru izdelat 70 L lonce, ki pa jih je malo po svoje naredil. Ok, bo že nekak šlo. V kleti sem preuredil prostor, napeljal vodovod in elektriko. Itak sem imel namen preurediti tisti kletni prostor in narediti neko vrste kletno kuhinjo, kjer bo žena vlagala in kuhala marmelade, jaz pa pivo :).
Pri loncih moram naredil še neke spremembe. Navariti 3 dodatne fitinge 1/2" in in ene fitinge podaljšati, saj sem "prešprical", da se nanje privijači ventil z zunanje strani in tudi znotraj, kot npr. pri herms spirali.Če kdo ve za kakšnega mojstra v bližini Maribora, ki bi znal to kvalitetno zavariti, bi za kontakt bil zelo hvaležen, saj mi ne bi bilo potrebno iskati in klicariti vedno preveč zasedenih mojstrov, ki se tako malih poslov otepajo.

Trenutno sem v fazi sestave HERMS kontrolerja, ki je precej po izgledu ElectricBrewery. Odločil sem se za trifazni tok. Grelci 6kw.
Prilagam nekaj fotk.

Ko bo z mojim projektom kaj novega , pa spet objavim.
 

Priponke

  • 20190812_190015.jpg
    20190812_190015.jpg
    2,3 MB · Ogledi: 369
  • 20190906_160619.jpg
    20190906_160619.jpg
    1,8 MB · Ogledi: 365
  • 20190908_182459.jpg
    20190908_182459.jpg
    3,7 MB · Ogledi: 399
  • 20190907_180358.jpg
    20190907_180358.jpg
    1,3 MB · Ogledi: 384
  • 20190907_180403.jpg
    20190907_180403.jpg
    1,4 MB · Ogledi: 352
  • 20190908_182446.jpg
    20190908_182446.jpg
    1,2 MB · Ogledi: 370

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Pred časom so mi podarili knjigo Domače pivo. Ker imam pivo rad, me je potegnilo, da bi skuhal svoje. Način iz pločevink mi ni bil dovolj izziva, tako, da sem se kar s prve odločil da si izdelam HERMS sistem. Verjetno tudi zato ker mi je tudi elektronika hobi. Precej sem googlal, nato pa dal pri nekem mojstru izdelat 70 L lonce, ki pa jih je malo po svoje naredil. Ok, bo že nekak šlo. V kleti sem preuredil prostor, napeljal vodovod in elektriko. Itak sem imel namen preurediti tisti kletni prostor in narediti neko vrste kletno kuhinjo, kjer bo žena vlagala in kuhala marmelade, jaz pa pivo :).
Pri loncih moram naredil še neke spremembe. Navariti 3 dodatne fitinge 1/2" in in ene fitinge podaljšati, saj sem "prešprical", da se nanje privijači ventil z zunanje strani in tudi znotraj, kot npr. pri herms spirali.Če kdo ve za kakšnega mojstra v bližini Maribora, ki bi znal to kvalitetno zavariti, bi za kontakt bil zelo hvaležen, saj mi ne bi bilo potrebno iskati in klicariti vedno preveč zasedenih mojstrov, ki se tako malih poslov otepajo.

Trenutno sem v fazi sestave HERMS kontrolerja, ki je precej po izgledu ElectricBrewery. Odločil sem se za trifazni tok. Grelci 6kw.
Prilagam nekaj fotk.

Ko bo z mojim projektom kaj novega , pa spet objavim.
Odlično izgleda tole! bravo! Kolk ti je pa mojster vzel €, ki ti je izdelal lonce?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Mislim, da je bila končna cena nekje okol 600€. Ni mi bilo všeč to, da je na koncu rekel:" hja, to je bila cena brez davka. Z davkom pa je tolko." Ne peljem več k njemu navarit fitinge. Se mi je zameril.
Odločil sem se za dodatni fiting na sredini dna loncev. Lonci ne bodo na mizi, ampak bom naredil kovinsko konstrukcijo. Bo pri umivanju manj premiknja kablov senzorjev in grelca.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Me zanima končen izdelek, ker ta elektroomara ti (glede na to da si "hobby elektronik") ne more bit ravno v ponos :evil:
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
pozdravljeni, imam vprašanje glede ventila na inox loncu, sedaj kuham pivo na 50l inox loncu in bi rad ta lonec malo predelal, da bi imel ventil iz katerega bi s pretočno črpalko lahko črpal pivino nazaj v lonec ali pa v fermentor. zanima me če je kakšne so opcije za vgradnjo tega ventila, saj mi navadno varjenje niso priporočali zaradi pretanke kovine. najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
pozdravljeni, imam vprašanje glede ventila na inox loncu, sedaj kuham pivo na 50l inox loncu in bi rad ta lonec malo predelal, da bi imel ventil iz katerega bi s pretočno črpalko lahko črpal pivino nazaj v lonec ali pa v fermentor. zanima me če je kakšne so opcije za vgradnjo tega ventila, saj mi navadno varjenje niso priporočali zaradi pretanke kovine. najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.
Enostavno kupiš ventil, ki je privijačen na lonec. Sam imam na enak način ventil in grelec, plus na pokrovki...
Takega imam:
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: jankramberger

apcih

Zelenc'
15. mar 2009
8
1
3
zdravo, jaz sem naredil tako: kupil sem inox ''mufno'' izvrtal luknjo v loncu, podrejal sedež na mufni in dal varilcu zavarit po postopku TIG. dal sem mu 2 flaši domačega piva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jankramberger