DILEMA Toplotna Črpalka ali "PELETI"

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Živjo,

da ne odpiram nove teme. Sem pred podobno dilemo. Za novogradnjo K + P (cca 100m2 + 130m2) zidovi so 30m TB + 12cm stiropor, klet je 30cm betonski blok in 5cm stirodur. Bivalni prostori so do strehe, se pravi ni spuščenega stropa, streha je travetna + 12cm stirodur, okna so troslojna. Odločam se med TČ in peč na pelete. Prednosti in slabosti enega in druega so mi jasne, idealen ni noben energent. Dimnik za peč je zgrajen, tako ali tako ni drag. Lokacija je goriška, se pravi zime so mile, redko je temp pod 0. Ogrevanje bo talno v P, v kleti bo samo hodnik in en prostor na radiator. V dnevni je predviden še en kamin na drva, bolj za ambient kot neko resno gretje, ali pač? Mislim si, da je manj zakomplicirano izbrati peletno peč zaradi radiatorjev. Malo bolj se nagibam na TČ zadnje čase

Ima kdo kak predlog kaj bi bilo boljše? Kaj bi vse sploh potreboval pri peči na pelete in pri TČ ? Priznam, da se mi o tem ne sanja kaj dosti, pač osnove. Ima kdo kak kontakt na goriškem za realne nasvete? Celotno temo sem prebral, TČ bi morala biti 9 ali 11kW, peč na pelete manj kot 20kW sploh ni, se pravi bi bila ita kvsaka premočna?

Hvala.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Vse ti je jasno, a še zmeraj ne veš kaj bi
smile-1.gif
.

Z vidika novogradnje si ga malo biksal (iskal cenejše opcije, tam kjer ni najbolj modro)....izolacija, vrsta grelnih teles.

Glede na lokacijo zadeva kar kliče po TČ. Tudi če bo mogla greti radiatorje. z 11 kW modelom ne boš zgrešil (spet zaradi radiatorjev)..drugače bi 8 kW tudi sfolgal.

Itak pa...če imaš v mislih še kamin...ti je ta kot rezerva za primer 'kaj pa če...'.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Kaj bi spremenil pri izolaciji? Ta ni še izvedena na zdovih, niti naročna, tako da.. Če imaš dober predlog, lahko pretehtam. Na žalost pa radiator v delu kleti mora biti, ker ne bo ves čas ogrevan prostor.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Kaj bi spremenil pri izolaciji? Ta ni še izvedena na zdovih, niti naročna, tako da.. Če imaš dober predlog, lahko pretehtam. Na žalost pa radiator v delu kleti mora biti, ker ne bo ves čas ogrevan prostor.
A na zanki talnega ogrevanja v kleti pa ne moreš zapreti ventila za čas, ko ga ne boš ogreval???
 
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Živjo,

da ne odpiram nove teme. Sem pred podobno dilemo. Za novogradnjo K + P (cca 100m2 + 130m2) zidovi so 30m TB + 12cm stiropor, klet je 30cm betonski blok in 5cm stirodur. Bivalni prostori so do strehe, se pravi ni spuščenega stropa, streha je travetna + 12cm stirodur, okna so troslojna. Odločam se med TČ in peč na pelete. Prednosti in slabosti enega in druega so mi jasne, idealen ni noben energent. Dimnik za peč je zgrajen, tako ali tako ni drag. Lokacija je goriška, se pravi zime so mile, redko je temp pod 0. Ogrevanje bo talno v P, v kleti bo samo hodnik in en prostor na radiator. V dnevni je predviden še en kamin na drva, bolj za ambient kot neko resno gretje, ali pač? Mislim si, da je manj zakomplicirano izbrati peletno peč zaradi radiatorjev. Malo bolj se nagibam na TČ zadnje čase

Ima kdo kak predlog kaj bi bilo boljše? Kaj bi vse sploh potreboval pri peči na pelete in pri TČ ? Priznam, da se mi o tem ne sanja kaj dosti, pač osnove. Ima kdo kak kontakt na goriškem za realne nasvete? Celotno temo sem prebral, TČ bi morala biti 9 ali 11kW, peč na pelete manj kot 20kW sploh ni, se pravi bi bila ita kvsaka premočna?

pečio dobiš, poglej proizvajalca zibro. Dobiš pečina pelete, ki jo lahk maš v sobi (ma ventilator vgrajen) in maš opcijo da nanjo prikolpiš pumpo in povežeš na radiatorje. maš centrlano v dnevni

Hvala.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Saj res da si na goriškem, kjer so mile zime..a vseeno...izolacijo se dela (verjetno9 enkrat. In ta bo vplivala tako na udobje, kot na stroške tja do tvoje smrti. Tako da zdaj ne tu kalkulirat preveč...daj kak cm zraven - od viška ne boli glava. Pa bo šlo manj energije prek zime za gretje kakor poleti za hlajenje. Pa spet.pozimi ko pri vas potegne burja...ne pomaga, če je zunaj piko nad ničlo..spet te rešuje izolacija.

Tako da..pod 15 cm sploh ne razmišljaj (sam bi dal sicer še več, ne glede na lokacijo (18cm+)...a OK...jih bom spet poslušal da pretiravam...načloma pa nisem še nobenega srečal, da bi tožil nad preveč izolacije, nad premalo pa kar nekaj).

Glede ogrevanja hiše...ob dobri izolaciji (eto spet smo tam) je najbolj smiselno celotni objekt enakomerno segreti (v jeseni) in ga držat temperaturno stabilnega čez celo zimo (praktično 6 mesecev) na enaki temperaturi. In tu ne bo nikakakršne razlike v porabi ako boš določeno sobo včasih grel, včasih ne...
Tako imaš vse stene lepo nagrete (idelano z vidika počutja) dovajaš pa zgolj minimalno toplote, kot se jo sproti izgublja...spet minimalno ob dobri izolaciji (med 1 in 3 kWh). In...če si imel dobro merico pri izolaciji lahko na ta račun nabaviš 8 kW model TČ (in delno dobiš nazaj višji vložek pri izolaciji)...seveda bo le ta tudi nekaj manj porabila. Nikakor pa ne bi smeli stroški letnega ogrevanja preseči 300 EUR (vključena sanitarna voda).

Ja, ob takih dejstvih...je 20 kW peč kakršne koli izvedbe malo čudna pošast.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Hvala za odgovor! Ali lahko na PM vprašam še kaj bolj specifičnega oziroma, če ni proti kakim pravilom, lahko tudi kar tukaj?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Ja drži lahko bi, ampak ta prostor gre za družabni prostor in bo v uporabi samo nekaj krat na leto. Zdaj da bi moral za tiste par ur parkrat na leto en dan prej odpirat ventile, da bi talno gretje ogrelo prostor, mi je malo odveč.. Nad tem prostorom je drugače postavljen nočni del, zato se mi kakšna stopinja ali dve manj v teh prostorih ne bo bistveno poznalo, imamo že itak raje manj kot bolj tople prostore.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Megaterm poznam ja, to je pa pravzaprav edini tak, ki ve kaj prodaja, merkur me ne prepriča, ali pač? Imajo kakšne strokovnjake tam?
 
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Megaterm poznam ja, to je pa pravzaprav edini tak, ki ve kaj prodaja, merkur me ne prepriča, ali pač? Imajo kakšne strokovnjake tam?

megaterm dostikrat piše ,svetuje v lokalne goriškem časopisu Goriška. Zdaj kolk so fajn , kolk majo strokovnjakov preveč prašaš, ker tolk jih spet ne poznam. Poglej še norbit (tisti link ki sm ti ga nalepil) Kolega je tam kupl par let nazaj kamin za v dnevno in so menda zelo zadovoljni. (kupil ga je od invicte)

drgač kontaktiraj še dantesa trošta. On ma klime, pa tud ogrevanja čez. Lahk da ti bo kaj pametnega povedal,. mogče še tam v Vipavi je bandelli, sam tam po moje prav dost ne bo. če se še kaj spomin ti magari na ZS pošljem ker sem iz teh koncev
 
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Megaterm poznam ja, to je pa pravzaprav edini tak, ki ve kaj prodaja, merkur me ne prepriča, ali pač? Imajo kakšne strokovnjake tam?

nekaj verjento že vejo, sam potem je tle še ponudba, nabor, cene 8merkur zn adrag ratat). MIslim za pogledat je, tud kak nasvet ti znajo dat, bi pa absolutno preveril še druge trgovine
 

Tony_Clifton

Fizikalc
18. okt 2014
1.635
1
36
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Živjo,

da ne odpiram nove teme. Sem pred podobno dilemo. Za novogradnjo K + P (cca 100m2 + 130m2) zidovi so 30m TB + 12cm stiropor, klet je 30cm betonski blok in 5cm stirodur. Bivalni prostori so do strehe, se pravi ni spuščenega stropa, streha je travetna + 12cm stirodur, okna so troslojna. Odločam se med TČ in peč na pelete. Prednosti in slabosti enega in druega so mi jasne, idealen ni noben energent. Dimnik za peč je zgrajen, tako ali tako ni drag. Lokacija je goriška, se pravi zime so mile, redko je temp pod 0. Ogrevanje bo talno v P, v kleti bo samo hodnik in en prostor na radiator. V dnevni je predviden še en kamin na drva, bolj za ambient kot neko resno gretje, ali pač? Mislim si, da je manj zakomplicirano izbrati peletno peč zaradi radiatorjev. Malo bolj se nagibam na TČ zadnje čase

Ima kdo kak predlog kaj bi bilo boljše? Kaj bi vse sploh potreboval pri peči na pelete in pri TČ ? Priznam, da se mi o tem ne sanja kaj dosti, pač osnove. Ima kdo kak kontakt na goriškem za realne nasvete? Celotno temo sem prebral, TČ bi morala biti 9 ali 11kW, peč na pelete manj kot 20kW sploh ni, se pravi bi bila ita kvsaka premočna?

Hvala.

Podobna situacija pri meni, s tem da je še mansarda in nekoliko hladnejša klima.
1. izolacijo daj 16 cm - je tudi za poleti, ne samo za pozimi
2. po celi kleti daj talno, če katerega prostora ne bo potrebno ogrevati, zapreš vejo - sam imam samo v kleti samo v pisarni in sosednjem prostoru in mi je žal, kolikor imam las na glavi, da nisem dal po celi kleti.
3. če ti je res toliko do kamina, prav - osebno si "svinjarije" v dnevni sobi ne želim. Načeloma bo samo "podiral" smiselno regulacijo temperature s strani sistema na peči oz. toplotni
4. ni res, da ni manjših peči na pelete: KLIK. Poleg tega zvezno(!) regulira moč. In ne gre samo za peč, gre za celoten sistem s črpalkami, mešalnimi ventili, vrhunsko avtomatiko... na 1x1x0,6m imaš celo kotlovnico - samo cevi še potegneš. Ni najceneša zadeva - a ko enkrat v živo vidiš, kako se 1x tedensko čisti sistem "na kahlo" in to...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Vprašaj koder želiš. Ponavadi več glav več ve, pa še boljšo sliko si ustvariš.

Glede ogrevanja imaš zaenkrat še razmišljanje iz časov neizoliranih hiš, kjer se je zaradi enormnih izgub praktično vsako sobo nekaj reguliralo oz. jo grelo na pol. Ob dobri izolaciji se tega ne greš. V primeru talnega gretja ustrezno nastaviš pretok posamezne veje (sobe) in pozabiš na vse skupaj. Pri radfiatorjih nastaviš termostatske ventile (za take sobe) in je učinek enak...drugje pač pustiš do konca odprte in jih reguliraš temp. v prostoru s temp. vstopne vode...govorim za tč...pri peletih je to nepomembno.

 

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Peleti so bolj primerni za hiše,ki imajo manj izolacije ali nič in tudi bolj za radiatorje. Tako kot pa je vsaj nekaj cm izolacije in po vrhu še talno,kjer ne rabiš več kot 38 stopinj pošiljati v sistem ,je pa idealno toplotna črpalka. Tako tudi se ne rabiš ukvarjat z ogrevanjem kot z peleti !

Poraba štroma za eno bajto je od 200-500 evrov na leto z saninatrno vodo. Od 500-1000 pa za hiše z radiatorji in zelo malo izolacije.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
ksz

Čez nekaj dni bom na tehničnem "srečanju", kjer bodo prisotni ljudje, ki prodajajo in proizvajajo razne TČ in uporabniki te opreme, ki imajo urejen monitoring, se pravi spremljanje porabe in izračuni dejanskih COP vrednosti.

Skratka...bo pestro, se pa veselim razlage, zakaj papirjev proizvajalcev ne smemo vzeti kot merodajne.
cry12bpy.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Vem, saj doma smo dali enega polota, samo se zaenkrat nič ne obžaluje.

Poslovno mam pa dela s temi kripami še in još, ne drži pa nič kar prodajajo. Še pri voda-voda so težave ko gledaš prospekte in dejanske meritve, pri zrak voda pa ne štima nič in tega je ogromno.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Sem šel po predračune. Ugotovil sem, da potrebujem toplotno črpalko 8 do 9kW moči (naračunali glede na projekt + varnostna rezerva). 11kW je preveč za mojo bajtico in glede na razmere. Prva dilema:
1. split enote ali kombo enote? Slednje so cca 20% cenejše, torej zakaj ne izbrati kombo?
2. minus kombo enote je, da bi potreboval posebej še drugo TČ za sanitarno vodo oziroma je vezava "bojlerja" za SV malo bolj komplicirana. Oziroma ali naj izberem TČ tako z vgrajenim boljerjem za SV ali tako brez? Cenovno ni razlike
3. v okolici Nove Gorice vsi prodajajo samo Daikin, Mitsubishi in Dietrich. Kaj je recimo narobe z LG ali Toshiba ali Coolwex ali kaj takega?

Hvala, LP
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Ta, ki je meni delal je iz Renč (blizu ane
wink-1.gif
) in mi je montiral Toshibo.

Je pa najboljše da ti zmontira tisto, ki jo najbolj obvlada...z vidika, če ti kaj ni jasno da ti zna porihtat/ obrazložit oz. da jo že zmontira tako da bo tudi delala kot se pričakuje.

Tako da...če si odločen za eno ali dve znamki raje monterja zamenjaj...kot da se uči na tebi.

Problemček kombo enot je v tem, da če pride do daljšega izpada ob najhujšem mrazu se boš sam najbolj tresel ali ti bo voda zmrznila ...pri splitki teh težav ni.

Vgrajen bojler je 'dober' predvsem z estetskega vidika...drugače je vseeno. Če maš ločeno in probleme s prostorom je le ta lahko v drugem prostoru (kot primer). Sicer pa najbolje da ti vsak monter predlaga kaj bi naredil in zakaj...ker bo prišel pogledat. Mi lahko tule zgolj malč parlamentiramo
wink-1.gif