Dilema: En razvajen otrok ali več nerazvajenih?

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
968
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tinekr pravi:

Ne, ne gradim, mi imamo stanovanje urejeno in vse. Samo me pa res zanima kako eni živijo v toti lubi Sloveniji, ko je lajf tako drag, če mi spičkimo dnar dok si reko keks.




Zato ker se preseravaš in si kupuješ ferme. Mogoče ne zate, za tamalo pa definitivno.



In otrok ne ve, kaj so to najkice pa kaj kakjice
wink-1.gif




EDIT: del teme je bil prestavljen iz EPK. SEDAJ PA SE V MIRU RAZPIŠITE, ALI JE PRAVILNO OTROKU PRIVOŠČITI VSE IN ŠE VEČ, OZIROMA ALI MENITE, DA DELAJO NEKATERI STARŠI NAPAKO, KO IMAJO VEČ OTROK, ČEPRAV MORAJO ZATO ZELO GLEDATI, KAKO PRIDEJO SKOZI MESEC



lp sevlje
 
Nazadnje uredil moderator:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik guardy pravi:In otrok ne ve, kaj so to najkice pa kaj kakjice
wink-1.gif


Se ne bi strinjal. Očitno še nimaš otrok. Otroci v vrtcu namreč že prekleto dobro vedo, kaj so Nike-ce, itd. Vsaj v Ljubljani. In tudi prekleto dobro vedo, kar jim marketing fopa v glavo. In to potem otroci wannabe bogatih staršev tudi prekleto dobro povedo drugim, da imajo pa oni en junk. In ugani, kakšno je vprašanje staršu, ko takšen otrok pride objokan domov.



Glede Tinekr in 2000 EUR pa ne mislim niti komentirat, ker vsi vemo, kako je ona zblojena in če ji ne uspe z 2k EUR mesečno LEPO in UDOBNO preživeti (sploh glede na to, da ima stanovanjski problem rešen) je očitno res v nulo zblojena.



Še on topic: delno podpiram, delno pa ne, ker se bo sedaj našlo kar precej oseb, ki bodo orenk bolj tvegali kot do sedaj. Isto kot pri zavarovanju: če si zavarovan npr. proti požaru se precej oseb konkretno manj utruja s tem, če je izklopilo štedilnik, kot pa, če ne bi bili zavarovani.
 
Nazadnje uredil moderator:

Dzexon

Pripravnik
3. sep 2007
946
0
16
Citat:
Uporabnik mtl pravi:

Citat:
Uporabnik guardy pravi:In otrok ne ve, kaj so to najkice pa kaj kakjice
wink-1.gif


Se ne bi strinjal. Očitno še nimaš otrok. Otroci v vrtcu namreč že prekleto dobro vedo, kaj so Nike-ce, itd. Vsaj v Ljubljani. In tudi prekleto dobro vedo, kar jim marketing fopa v glavo. In to potem otroci wannabe bogatih staršev tudi prekleto dobro povedo drugim, da imajo pa oni en junk. In ugani, kakšno je vprašanje staršu, ko takšen otrok pride objokan domov.




Tukaj se strinjam. Poanta je to, da mogoče hčerkica od tinekr pa nima takšnih pritiskov vrstnikov ali na njih ni občutljiva, a tega ne bomo nikoli vedeli, ker ji mamica itak že sama kupi brand name in se še mamici to fajn zdi. No, glede na to mogoče je kar tinekr en tak wannabe bogat starš. Okej, saj od nekaj trenerk za otroka še ni nikogar vrag vzel, problem je, če se potem pri vseh stvareh poslužuješ takšne nakupovalne strategije. Potem ni čudno, da gre 2000 evrov mesečno rakom žvižgat.



Jaz trikrat premislim za vsak evro, ki ga porabim, pa tudi pričakujem, da bodo moji otroci nosili Nike trenerke, ampak pač zaradi svoje želje in pritiskov vrstnikov, nikakor se mi pa to ne bo zdelo fino in super, ampak kvečjemu butasto. Verjetno mi bo pa moral otrok kar žleb spucat in drva cepit, če bo hotel, da za njegove potrebe zapravim več, kot se mi zdi smotrno. Otroke je treba zgodaj naučiti, ali se bolj splača biti deloholičen snob ali len in brezskrben flegmatik - oboje večinoma ne gre - vsaj pod mojo streho se ne bo možno naučiti obojega hkrati.
 
Nazadnje uredil moderator:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Da še jaz prispevam v tale off - vsak otrok v nekem obdobju pada na marke. Ker je to edini sistem diferenciranja, ki ga v tistem obdobju otrok razume.



Drugi hec pa je, ali to podpirajo tudi starši ali ne. Ker so oni tisti odgovor, ali bo otrok kdaj koli presegel to "marka-manijo" ali pa nikoli. In izgleda da pri tinekr to ne bo nikoli.
 
Nazadnje uredil moderator:

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Pa ne spet o tinekr... A ni blo že vse in preveč napisanga?



Osebni bankrot se mi zdi pametna zadeva, ker se ti lahko enkrat! kaj zalomi čeprav si delal (in mislil) dobro ampak te kaj preseneti in potem ga lahko pošteno najebeš in za en spodrslaj plačuješ celo življenje oz. se ti življenje spremeni v pekel.



Kar se pa zlorab tiče pa imamo ustrezne organe, ki bodo to spremljali in ustrezno sankcioniral. Vem, da je to pri nas žal iluzija, da bojo najebal nepošteni (prej pošteni) ampak sanje so dovoljene in jutri je nov dan.
grin1.gif
 
Nazadnje uredil moderator:

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Se ne bi strinjal. Očitno še nimaš otrok. Otroci v vrtcu namreč že prekleto dobro vedo, kaj so Nike-ce, itd. Vsaj v Ljubljani. In tudi prekleto dobro vedo, kar jim marketing fopa v glavo. In to potem otroci wannabe bogatih staršev tudi prekleto dobro povedo drugim, da imajo pa oni en junk. In ugani, kakšno je vprašanje staršu, ko takšen otrok pride objokan domov.




A to je po novem problem?
bonk.gif
Mi nismo bili premožni, niti nismo bili revni. A nikoli nisem imel "firm". Ne superg ne trenerk, ne hlač. Sem imel sošolce in sošolke, ki so imeli lepše cunje in tudi take, ki so imeli slabše. To je vedno bilo in vedno bo. In kapitalna napaka staršev je, da zaradi tega (ker otrok pride objokan domov, ker ima Fikret najkice on pa ne) grejo kupit drago robo. To je stvar vzgoje in načel staršev. Slabiči (= slabi vzgojitelji-starši) bodo šli v Hervisa in kupili vse Nike in Adidas, down-to-earth starši pa se bodo z otrokom pogovorili in ga tekom odraščanja naučili, da si bo dražje stvari kupil sam s privarčevanim denarjem. Ampak ker gre vse v smeri staršev tipa tinekr, se trgovcem gode!
 
Nazadnje uredil moderator:

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Se strinjam, otrokom je potrebno razložiti, da zaradi tega, ker nimajo najnoveših najkic še ne pomeni, da so manj vredni, kot tisti, ki jih imajo.
Tu mislim, da je zelo pomembno, da se dela na samozavesti otroka. Ker tisti otroci, ki so prepričani vase se ne bodo pustili, da mu bo eden od vsega razvajeni mamin sinček govoril, kaj je dobro in kaj ne. Prav tako ta samozavest, ki si jo kot otrok pridobi pride vedno prav tudi kasneje v življenju.

lp
 

Antonioo

Pripravnik
3. sep 2007
344
0
16
ce imas denar mu kupi, drugace pac ne. v obeh primerih pa ga nauci kupljeno cenit, jest priznam, tega nikol nism znal in tut se zdej neznam. in tut pase mi oblect drazje stvari, cetudi isto kvalitetne dobim za 1/3 te cene, tak pac sm, ko nebom imel za kruh se bom pa spremenil, to je dejstvo.


dobr nacin se mi zdi tud da si otroci vse kar dobijo z necim zasluzijo. nemislm tuki tok na obleke, ampak zepnino. ta je 10eu/mesec + telefon do 20 eu npr. za vse ostalo si pa zasluzjo, dobre ocene, pomoc doma, itd.

moje skromno nestarsevsko mnenje.

aja pa se to, ce nebi imel denarja da otroku omogocim to kar pac mislim da je otroku treba omogoct, bi 2x razmislil o nakupu. .)
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
bi se strinjal s teboj.

kot otroku so mi starši kupili troje adidaske in še to z unih akcijskih kotičkov, ko sem jih prosil, da bi imel pa enkrat une za takratnih 20k sit, so rekli da mi jih ne morjo kupit, jah ker je bla želja dovolj močna sem našparal denar in si jih kupil sam. od takrat naprej si vse kupujem sam. to se je začelo nekje med osnovno in srednjo šolo in do takrat sem bil med "slabše"=(no name firme in trenirke) oblečenimi v razredu. kupujem pa samo adidas, cene pa mislim, da vsi dobro poznate.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Antonioo pravi:
ce imas denar mu kupi, drugace pac ne. v obeh primerih pa ga nauci kupljeno cenit, jest priznam, tega nikol nism znal in tut se zdej neznam. in tut pase mi oblect drazje stvari, cetudi isto kvalitetne dobim za 1/3 te cene, tak pac sm, ko nebom imel za kruh se bom pa spremenil, to je dejstvo.


dobr nacin se mi zdi tud da si otroci vse kar dobijo z necim zasluzijo. nemislm tuki tok na obleke, ampak zepnino. ta je 10eu/mesec + telefon do 20 eu npr. za vse ostalo si pa zasluzjo, dobre ocene, pomoc doma, itd.

moje skromno nestarsevsko mnenje.

aja pa se to, ce nebi imel denarja da otroku omogocim to kar pac mislim da je otroku treba omogoct, bi 2x razmislil o nakupu. .)

Če otroku vedno vse damo, ne bo NIKOLI znal ničesar ceniti. Zdaj se pa odločite - ali želite razvajene smrklje, kot je tista v videu z novim avtom in napačno barvo ali želite otroke, ki se bodo ISKRENO veselili vsakega darila. Jaz poznam eno tako familijo - kar premožni, a se vsi trije otroci iskreno razveselijo vsake stvari, ki jo dobijo. Namesto dragih oblačil se ukvarjajo s stvarmi, ki jih veselijo - judo, klavir, plavanje, jeziki, kolesarstvo itd. Poleti so dva meseca na Korziki, v Grčiji ali kje drugje, pozimi tri tedne na smučanju v Italiji ali Franciji. Imajo novega enoprostorca in še en manjši avto, veliko stanovanje, skratka vse kar rabijo. Point je samo v vzgoji in tu je razlika med "dobrimi" in "slabimi" starši. Enim se pač ne da ukvarjat s tečnimi otroki in grejo po liniji najmanjšega odpora.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Toj najhuj....poznam 2 taka otroka in se mi zdi najbolj grozno, kar se glede vzgoje lahko naredi staršem.

Ubistvu me še nekaj 100 drugih stvari popolnoma odganja od misli na froce....zaenkrat sem pri....nikoli.
wink-1.gif
 

civil

Fizikalc
18. jul 2007
1.350
0
36
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
bi se strinjal s teboj.

kot otroku so mi starši kupili troje adidaske in še to z unih akcijskih kotičkov, ko sem jih prosil, da bi imel pa enkrat une za takratnih 20k sit, so rekli da mi jih ne morjo kupit, jah ker je bla želja dovolj močna sem našparal denar in si jih kupil sam. od takrat naprej si vse kupujem sam. to se je začelo nekje med osnovno in srednjo šolo in do takrat sem bil med "slabše"=(no name firme in trenirke) oblečenimi v razredu. kupujem pa samo adidas, cene pa mislim, da vsi dobro poznate.

Nebi zdaj o trenirakh ....
evil.gif

Otroka je potrebno že od malega naučit da nebo dobil vsega kar si zaželi.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Z denarjem je tako, ne glede na to, koliko ga imaš, si ga želiš še več. Če ima družina za minimalno preživetje, znajo z denarjem racionalno razpolagati, saj morajo, da lahko pridejo skozi mesec. Če pa je denarja pri hiši na razpolago, je pa tudi potreb oz. je želja po ''razvajanju' večja in jim tudi to kar imajo ni nikoli dovolj in hočejo še več.

Starši otrok naj ne bi preveč razvajali, saj potem otrok vedno ve, da bo dobil vse kar si bo zaželel in nikoli ne bo znal ceniti tistega, kar ima. Lepše je, če si otrok zasluži tisto, kar bi rad imel, in potem bo vedel, da je potrebno vložiti nekaj truda, da dobiš kar si želiš. Seveda so tudi tukaj omejitve, otroku ne smeš vse pustiti. Vedeti mora, da so nekje meje.

Poznam situacijo v premožni družini, kjer so trije otroci in si lahko izmislijo karkoli in jim bodo ustregli. Starejša hči in sin imata oba neka prestižna cabrioleta, dobila sta jih takoj po dopolnitvi 18ih let. Že prej sta imela vsega na pretek. Spomim se, da je imela starejša hči 7 enakih zimskih plaščev, le vsakega v drugi barvi - za kombiniranje seveda.

Potem je pa tu še druga družin, ki je ravnotako preskrbljena z denarjem. Imajo sina in hčer. Oba študirata. Dobivata le nekaj ''štipendije'', sin ob študiju še dela. Avtomobila sta si morala zaslužiti. Stanovanje oz. bencin si morata sama plačevati. Čeprav si doma lahko privoščijo lastno stanovanje za oba otroka, tega ne naredijo, saj želijo, da otroci spoštujejo in cenijo tisto, kar dobijo. Otroka se ne hvalita s tem kar imata, sta pridna in delovna.

V takšnih situacijah vidiš, koliko je pomembna vzgoja. Otroke ne smemo razvajati, pravilna vzoja je potrebna, da odrastejo v vzorne odrasle (čeprav se še tu lahko velikokrat zalomi).

Pri vzgoji je potrebna ljubezen. Tudi če je v družini z manj dohodka več otrok, se lahko ta družina nekako znajde. Vendar pa bi jaz temeljito premislila, če bi se v takšni situaciji znašla sama. Verjetno je bolj premišljeno, da je manj otrok, ki jih lahko preživljaš, pa čeprav je želja po več otrocih še tako velika. Sicer pa je to odvisno od vsakega posameznika, kako se bo odločil.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
na to kar je tinekr izjavila na take in podbne teme je bilo že kar nekaj kregarije
evil.gif


jaz samo to pravim....otroku največ pomeni družba (vrstnik, magari brat ali sestra)...finančno stanje njega ne zanima...važno je, da se ima s kom igrati...če ni drugega pobere s tal dva kamna, eno vejico...pa je igra tu. Če se seveda ima s kom igrati.

Tako da..materialno so/smo omejeni zgolj starši.

In preveč pogosto slišiš komentarje otrok, ki pravijo...'joj, kolk bi pa jaz rad-a da bi mi doma imeli še enega batca ali sestrico'...

se pa na koncu vsak zase odloči kaj je najboljše oz. kaj naj bi bilo najboljše (prave in čudežne formule pa ni!).

Tako da..vsi imamo prav in vse se motimo (je bila ravno včeraj oddaja na temo Teharje in hrib (?),,,,ter otrocih, ki so živeli tam na hribu...tako da se človek pošteno zamisli).