Delo v Avstriji

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
Ok se pravi bi moral spremeniti rezidentstvo v avstrijsko? Najti At naslov, registrirati avto v at, poiskati si zdravnika, zobarja gor?
Ne, ne.

Naj ti na plačilni listi prikažejo (če že morajo) 2 dneva v tednu kot H-O...tretji dan pa ne. Vse se da, če se hoče..ker/če je njihov interes...in te potrebujejo.

Veliko Slovencev dela v Avstriji (tudi H-O) in so kljub temu ostali rezidenti Slovenije...z osebnim zdravnikom/zobozdravnikom v domačem kraju. Razen, če sam želiš zapustiti Slovenijo...?
 
  • Všeč mi je
Reactions: stop

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Ok se pravi vse plačam v avstriji, nič davkov in prispevkov v sloveniji bistveno je da se na plačilni listi ne vidi da delam več v Slo kot v At.
 

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
Ok se pravi vse plačam v avstriji, nič davkov in prispevkov v sloveniji bistveno je da se na plačilni listi ne vidi da delam več v Slo kot v At.
V Sloveniji boš v prvem letu (če ne boš začel z delom/te ne bo nov AT delodajalec prijavil v Avstriji s 01.01.) dobil dohodninsko napoved, ki jo moraš zavrniti in poslati novo/dopolnjeno ter dodati podatke o plači in stroških za ostanek leta v AT. Kot olajšavo lahko priložiš dokazljivo, realno pot na delo tja in nazaj (pomagaj si z openmaps/g-maps/...), obračunano malico v AT (nazadnje je bilo to 11,00 €/dan). Glede na tvoje podatke bo skupni znesek več kot dovolj visok, da v SLO ne boš plačal neke bistvene dohodnine...več.

S svojo morebitno letno bruto AT plačo boš (ob približno enaki letni bruto plači v Sloveniji) imel v AT in slo skoraj enako dohodninsko davčno stopnjo.

Predlagam ti, če se boš odločil za delo v AT, da poiščeš davčnega svetovalca (naj ti ne bo žal, da mu plačaš tistih nekaj ur za nasvete in delo) ali pa se včlaniš v sindikat čezmejnih delavcev, kjer ti bodo brezplačno svetovali in odgovorili na vsa vprašanja.

Eno vprašanje. Kakšna je tvoja letna bruto plača v Sloveniji in v katerem sektorju/branži delaš?
 

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
Plača v slo ne presega 22000, avtomobilska branža A za svetovalca imađ koga v mislih?

Torej ti, kot začetno plačo, ponujajo skoraj tri krat večji letni bruto?! Oprosti...toda to je, kljub povečanim stroškom prevoza, večji odsotnosti od doma, nekaterim spremembam v tvojem načinu življenja...preprosto.."No brainer!
Verjetno imaš manj kot 40 let, kar tudi pomeni, da boš (če se boš sploh odločil) s takšnim nenadnim skokom prihodkov, veliko hitreje dosegel življenske cilje, ki si si jih zastavil. Še enkrat...Nimaš kaj več razmišljati!

Ne. Sem slab v priporočanju ljudi.

Vsekakor, če se odločiš, ti želim veliko sreče in dobro delovno okolje.
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
No zame ni glih no brainer ker sem bolj zapečkar Ko upoštevaš čas na poti in čas v avstriji po službi in stroške motela/hotela malice in hrane ti zopet ne ostane toliko čistega. Upoštevati je potrebno tudi čas malice ki ni plačan in samo malico ki sem jo imel tu plačano kakršna koli je že bila. BTW hvala za dobre želje
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Delodajalec v At predlaga zaposlitev z 9 januarjem namesto v nov ali decembru, češ da so od 20 tega decembra na oddelku bolj ali manj na dopustih. Zdej verjetno se s tem odpovem 14 plači ali je še kako drugače pomemben kdaj je začetek pogodbe?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.355
379
83
Načeloma tako 13. kot 14. plačo dobiš izplačano v sorazmernem deležu, glede na število dni zaposlitev v koledarskem letu. Če ob dnevu izplačila še nisi na plačilni listi, ti potem zadevo poračunajo za nazaj. Ne vem pa ali obstaja minimalno število dni pri katerem si upravičen do izplačila? Najbrž to zavisi tudi od kolektivne pogodbe, pod katero padeš. Sosedje so na tem področju sila normirani in po regelcih, kot se reče.

Ugibam: v primeru začetka dela 1.12. bi dobil poračunano 13. in 14. plačo, vsako v višini 1/12. Vsaj takšne so moje izkušnje: z zaposlitvijo sem pričel avgusta, izplačilo regresa sem zamudil, novembra pa sem dobil izplačan poračun regresa in božičnico. Oba v sorazmernem deležu (za 4,5 mesecev od 12).
 
  • Všeč mi je
Reactions: stop

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Povej mu tako, da bo razumel - izgubil bo 2/12 mesečne plače (“neobremenjeno” s prispevki - kar pomeni se neto pozna še bolj).

Zdaj al se zaradi tega splača nategovati z novim delodajalcem pa je prepuščeno vsakemu posamezniku.
 
  • Všeč mi je
Reactions: stop

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
... No nateg ni tako velik .... HR me je hotel potolažit da mi nebo treba vlagati davčne napovedi za letos za " teh par dni" so pa seveda vse malo pokalkulirali da se izognejo tem dvanajstinam
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Tole je izsek kolektivne pogodbe, če prav razumem jodlarščino :) imajo sorazmerni tedenski delež dogovorjen za tiste ki štartajo med letom.

.Urlaubsgeld
3. Das Urlaubsgeld gebührt neben dem gesetzlichen Urlaubsentgelt und ist spätestens mit der Abrechnung für Juni vollständig zu zahlen. Wird vor der Juni-Abrechnung ein mindes- tens 5-tägiger Urlaub angetreten, ist jeweils aliquotes Urlaubsgeld zu zahlen (z.B. bei 25 Ar- beitstagen Urlaubsanspruch pro Urlaubsjahr gebührt pro Urlaubstag 1/25 des Urlaubs- geldes).
Durch Betriebsvereinbarung kann ein einheitlicher Zeitpunkt der Auszahlung des Urlaubs- geldes ohne Rücksicht auf den tatsächlichen Urlaubsverbrauch festgelegt werden; spätes- tens ist das Urlaubsgeld jedoch am 30. Juni zu zahlen. In Betrieben ohne Betriebsrat können derartige Vereinbarungen mit den Arbeitnehmerinnen bzw. Arbeitnehmern schriftlich getrof- fen werden.
Weihnachtsgeld
4. Das Weihnachtsgeld ist spätestens am 30. November zu zahlen. Aliquote Sonderzahlungen
5. Beginnt das Arbeitsverhältnis während des laufenden Kalenderjahres, gebühren das Urlaubs- und Weihnachtsgeld aliquot (1/52 pro begonnene Kalenderwoche). Das aliquote Urlaubsgeld ist gemäß Punkt 3 fällig, spätestens jedoch mit dem Weihnachtsgeld. Für nach dem 30. November eintretende Arbeitnehmerinnen bzw. Arbeitnehmer sind das aliquote Urlaubs- und Weihnachtsgeld mit dem Monatsgehalt bzw. -lohn für den Dezember zu zah- len.
6. [KVAngEEI:] Endet das Arbeitsverhältnis während des Kalenderjahres, gebühren das Urlaubs- und Weihnachtsgeld aliquot (1/52 pro begonnene Kalenderwoche). Wurde das Urlaubs- bzw. Weihnachtsgeld bereits bezahlt, ist der auf den restlichen Teil des Kalender- jahres entfallende Teil bei der Endabrechnung abzuziehen. Wurde das Urlaubs- bzw. Weih- nachtsgeld noch nicht oder nur zum Teil bezahlt, ist der fehlende Teil bei der Endabrech- nung zu zahlen.