Čudno obnašanje klime - Laguna 2, 1,8 16V

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Jo!

Podobnega vprašanja nisem našel, zato nov post, predvsem pa vprašanje za lastnike lagune 2, letnik 2001, po možnosti bencinar.

Že nekaj dni sem študiral, zakaj so obrati v prostem teku nenavadno visoki (skoraj 1000 rpm) in ne padejo nikakor. Vmes sem že imel razstavljeno loputo in ostalo šaro, vse je očiščeno in zrihtano kot mora biti.
Nato danes po študiranju, kaj klika in šumi, ugotovim, da mi ob trenutnih temperaturah in izključeni klimi (ni na avto delovanju in lučka za klimo ni prižgana) vseeno vklopi kompresor klime! Senzorji temperature itd kažejo normalno in prav, lučka za klimo je ugasnjena, kompresor pa vklopljen. Zanima me ali se je kdo že srečal s tem problemom oziroma ali je to normalno pri tem avtu. Kdor ima takšno laguno ga prosim za par minut pozornosti če se enako dogaja pri njemu oziroma kdor ve kaj bi bilo narobe, da javi vzrok oziroma rešitev. Tudi sam delam na tem, vendar bo lažje (beri ceneje) če dobim kakšno informacijo ali rešitev, kot če startam iz nule.

Hvala!
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.520
59
48
Kranj
Pa je drugače normalno, da je 1000obratov ob prižgani klimi? Pri meni jih klima dvigne iz 700 na 750.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ma saj jih ni čisto jurja (odvisno koliko je segret motor, prižgane luči, stanje akumulatorja,..). Napisal sem skoraj 1000, ker se pri preostalih dejavnikih gibljejo med cca 850 in 950. Če pa startam segret motor, ob takoj po startu lepo ustali obrate na cca 750 (toliko naj bi bili), nato pa naredi "klik" ko vklopi kompresor in obrati narastejo na cca 850 do 900. Skratka - problem je zagotovo v tem da deluje kompresor klime, zakaj za vraga pa deluje pa nima pojma in evo mene na forumu z vprašanji
smile-1.gif
.
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Morebiti kako avtomatsko odroševanje sprednje šipe?

Moral bi ponovno pogledat navodila od službenega Espace-a, mi je že pri Cliotu iz leta 2000 počelo nekaj takega. Se je pa takrat sicer prižgala lučka, da kompresor dela. Pri obeh je (bila) avtomatska klima.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ni to. dodatno sem ugotovil, da kompresor izklopi samo če dam kompletno ventilacijo na off (se pravi da kompletno ugasne ventilatorje, lopute itd). Če imam zadevo prižgano zaradi gretje, se vklopi še komresor. Trenutno je edina stvar, ki mi pade na pamet, da zeza senzor vlage in hoče avto zrak izsušiti.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.403
1.358
113
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Ni to. dodatno sem ugotovil, da kompresor izklopi samo če dam kompletno ventilacijo na off (se pravi da kompletno ugasne ventilatorje, lopute itd). Če imam zadevo prižgano zaradi gretje, se vklopi še komresor. Trenutno je edina stvar, ki mi pade na pamet, da zeza senzor vlage in hoče avto zrak izsušiti.

Senzorja vlage, kolikor vem, običajni avti nimajo.
confused-1.gif
Če imaš prižgano odroševanje sprednje šipe, je lahko avtomatika klime tako narejena, da v vseh pogojih vklopi še kompresor klime in tako poskuša izsušiti zrak, ki piha na šipo, saj se šipa tako prej posuši...
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Pri cliotu je bilo tako, da če si dvakrat zapored v dovolj kratkem času vklopil odroševanje sprednje šipe, je kompresor ostal prižgan. Nekak v smislu: OK, enkrat smo poskusli, ni bilo dovolj, torej je toliko vlage, da naj kompresor laufa. V navodilih je razloženo, ampak preden prideš do tja, te že mal kap sune, da je kej narobe
smile-1.gif


Če prav razumem, ima Samojed tule drugačno težavo.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
Na enem delu v armaturi se nahaja tipalo oz senzor-ect- ki uravnava delovanje klime torej jo ob preveliki temperaturi zraka ki ga imaš določenega za v kabino le to izklopi ali pri padcu temperature vklopi, to temperaturno stikalo torej uravnava delovanje vklopa in izklopa klime, če je ta v okvari se klima obnaša tako kot si opisal.
WOT- relej je tisti ki ugaša motor pri visokih obratih, možno tudi to.
1629380-picture076resize.jpg
 

Priponke

  • 1629380-picture076resize.jpg
    1629380-picture076resize.jpg
    33,9 KB · Ogledi: 344
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
No, tale senzor sem že razdrl in ga očistil. To je senzor temperature, ki upravlja s klimo kot si napisal. Vendar se takrat prižge lučka z napisom AC in zadeva hladi. Pri trenutnih temperaturah bi lahko zaradi napake senzorja bilo podobno, a meni se ne prižge lučka in avto kabino ogreva, ne hladi.
Tisto z senzorjem vlage si pa nisem izmislil, našel sem v dialogysu. Menda ga ima in ima tudi senzor kvalitete zraka (nimam pojma ali deluje na Co ali kaj).
No, senzorja vlage ni tam kjer bi naj bil, imam pa senzor, ki je na sliki, precej drugačen. Ni samo eno tipalo in motorček, ampak je kar precej enega vezja, žal pa nisem slikal.
Mene najbolj od vsega zanima, kako se druge lagune obnašajo. Ker če ima senzor vlage, je ob povečani vlažnosti povsem logično da vklopi klimo in suši zrak. Si moram vzeti čas in bolj podrobno pobrskat po dialogysu, da vidim če je kje kaj več omenjenega.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Evo, sem ga našel. Zmotilo me je to, da piše da je nad lučko, v resnici je pa v ogledalu. V priponki je risba senzorja (ni slika, se pa vidi da je več robe v njem kot v sliki v predprejšnjem postu.
 

Priponke

  • 1629396-Senzor.pdf
    19,9 KB · Ogledi: 364
Nazadnje urejeno:

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
Potem ti ne preostane drugo kot da daš avto na računalniško diagnostiko, to je zadnje kar bi ti lahko razkrilo kar se optično ne da ugotoviti, je to sicer strošek vendar ti pregled nakaže možno okvaro kakega dela elektronike.Toliko z moje strani.

Sicer pa je možna okvara kompresorja klime.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Bom dal, vendar bi rad vedel kako je pri kom drugem. Če moja teorija drži, potem ni z avtom nič narobe. Bi brez veze priklapljal in plačeval diagnostiko.

Da bi pa s kompreosrjem bilo kaj narobe pa močno dvomim. Ker pač dela (še preveč
smile-1.gif
) in se lepo sliši klik ko vklopi, le da meni ni všeč da kurim bencin za poganjane kompresorja pri 7 stopinjah.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
Ne razumem tvojo trmo. Kompresor klime ima sklopko ki se vrti samo ko ni napetosti v kompresorju torej se vrti samo ojnica in jermen, ko je napetost prisotna 12 v plusa se kompresor vrti povezuje ga žica ki gre direktno na navitje sklopke.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.520
59
48
Kranj
Pri Elantri senzor vlage prav tako vklaplja klimo vendar se mi takrat prižge lučka za delovanje kompresorja in s stikalom lahko kompresor izklopim. Ostane pa izklopljen toliko časa dokler ne pritisnem tipke on A/C oziroma tipke AUTO.
Kako je bilo pa prej? Ali se ti je v vlažnih dneh kdaj prižgala lučka za delovanje kompresorja, ker senzor vlage ti je gotovo vklapljal klimo?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Zakaj trma? Sklopka dela. Sem napisal da če ugasnem kompletno ventilacijo, se kompresor ne vklopi. In kolikor vem kompresor deluje samo ko dobi na navitje sklopke 12V, drugače bi ob snetem kablu delal ves čas in bi ga lahko uničil. Pa nima veze - kompresor uboga komande računalnika - le da so mi te komande skregane z logiko, razen prej omenjene teorije z vlago.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
kompresor uboga komande --komande skregane z logiko. --to kar pišeš je skregano z logiko, tu ti vlaga nima veze, vse ti uravnava elektronika in senzorji , tu je kup stvari ki v tvojem pisanju nimajo prave logike, kar sem ti napisal drži le ti govoriš po svoje potem pa si najdi mehanika ini bo iznesel verjetno podobno kot jaz, ali kompresor, ali kabel do kompresorja , ali elektronika.,
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Slabo bereš. Moja teorija bazira na tem, da moj avto ima senzor vlage v kabini vozila. In ta senzor je priklopljen na elektroniko. Sem celo prilepil pdf iz dialogysa, kjer je ta senzor opisan. Hvala ker želiš pomagati, ampak ne negitaj mi nečesa, za kar imam potrditev da obstaja, pa ti za to še nisi slišal.