'Crko motor'

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
Torej, ravno ko sem poštimal kišto, da je bila tako kot mor abiti...mi je crknila
crazy1.gif


Imam amd-ja 2800 hercnega (comtronov računalnik izpred 4 let). Imel sem prižganega 5 dni non stop (ker sem menjal ventilatorje ...in bi bilo slabo hlajenje prvi razlog za mrk....pa zgleda da ni). Vse OK. Nato sem ga še prakrat prižgal...in en dan, prižgem, nastavim da torent vleče dol z neta...pridem čez pol ure....tema.

najprej sem mislil da je napajanik..ker ko ga prižgeš hoče obrnit ventilatorje (za par mm cuknejo) potem pa koma (ne zažene niti diskov). Sem dobil drug napajalnik...ki je vklopil stvar za par sekund (vsaj ventilatorje) potem pa isto konec (je pa ravno hotel zagnati diske). Bojda mi ena stvar žre preveč toka (tista, ki je šla) pa počepne napajalnik.

Probal sem zagnati brez čipa...ne gre. Probal zamenjat čip (sicer švohnejši)...nič. Odklopil grafično...nič.

Kaka ideja?

Je šla matična?

oz. kako prekontrolirat kaj je šlo rakom žvižgat....
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Malo poglej kondenzatorje na plati, če so kej napihnjeni, če kaj cvetijo (
grin1.gif
)... Potem lahko poženeš Memtest za ram, da preveriš če je ram ok.

Če se ne zgodi nič, torej če se tudi do biosa ne dvigne: najprej resetiraj bios z jumperjem na plati. Če še ni nič, pa naredi tako, da pustiš priklopljeno samo napajalnik, plato, rame, procesor in grafično (+monitor). S to konfiguracijo bi se moral dvignit do biosa in zajamrat, da nima diska. Ok, potem priklopiš CD/DVD enoto, in poženeš memtest in vidiš pri čem si. Potem pa postopoma priklapljaš nazaj vse ostalo...


Lp
Peter
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
memtest potegneš od tule: http://www.memtest.org/#downiso in dolpotegneš "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)" če boš zapekel na cd recimo (prej boš zip seveda razpakiral in potem zapekel iso). Potem pa daš to v cd pogon in restartaš računalo/takoj ob zagonu daš noter. Če se boota v windowse, resetiraš in greš v bios in nastaviš cd za first boot device.

Poglej navodila od matične plošče. Če nimaš knjigice, si jih pa dolpotegni in poišči sestavek "reset cmos" ali "reset bios",... imaš lepo slikico, kje je ta jumper in kako resetiraš.

lp
Peter
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.826
84
48
Ma ne pametuj toliko. Kaj rabi memtest, če mu tudi ventilatorje ne zažene? Če vzameš ram ven, se bodo ventilatorji vrteli normalno.
Sigurno mu je šla plata.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Jaz bi najprej izključil kabel iz 230V in odklopil vse, razen matične plošče. Iz slotov bi pobral vse dodatne kartice in ram, dvd-je, harddiske... skratka, vse. Nato bi prižgal PC. Če bi se normalno zalaufali ventilatorji, pomeni, da je plata ok, procesor tudi. Potem bi spet vse ugasnil in dal not ram. Spet zalaufaš, če dela, so rami ok. Spet ugasneš, vstaviš grafično. In tako dalje postopoma, dokler se ti 1x ne vžge več. In tista stvar, ki si jo zadnjo priključil in potem ne dela več, je fuč.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
bom problam po sistemu izključevanja

če pa že v štatru ne bo nič...pomeni da je šla plata rakom žvižgat

(zdaj edino ne vem....ali naj vzamem tudi procesor ven ali ne...oz. saj lahko sprobam pa bom videl).


ja odisej...trenutno mi nič ne pomaga da jemljem dol kak program ker je daleč od tega da bi špilalo do te mere da bi zalavfal kak cd.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.826
84
48
Če tip napiše, da se mu ne zavrtijo ventilatorji ob vklopu, da se ne vklopijo diski... kaj torej? Se bo memtest zagnal? Ali pa katerikoli drug program? Res se moraš s kladvom po glavi.
Pri normalno delujočem računalniku (kjer sta plata in napajlnik OK) lahko ven pobereš vse, od rama, do grafične in diskov. Ventilatorji se morajo normalno vrteti, plata pa se bo oglašala s piskanjem, ker bodo falile komponente, potrebne za normalno delovanje.
Tukaj pa je problem že pri osnovi, torej napajanju. Napajalnik je zamenjal z drugim, pa ni razlike. Ostane samo še plata...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
sem probal stvari izklopit do osnove (zgolj plata) pa sem prišel (hitro) do zaključka da je crknila plata.

zdajpa rpedvidevamd aimam problem...ker plata je dokaj stara

Asus A7V600-X
(VIA KT600 Chipset)


ve kdo kje bi se dalo te straješe zadeve kupit?..novo, rabljeno...kakorkoli
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
ker obstoječe plate več nikjer ne dobim...si bom omislil tole:
intel, asus, P5GD1 PRO....z že vključenim procesorjem P4 3,2 ter 1,5 giga rama....

bojda bom k temu rabil nabavit še novo grafdično..ker moja obstoječa plata ima AGP vodilo...novejše pa PCI slot (oz. nekaj v tem smislu)

drži?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mogoče poglej po bolhi, če si želiš obdržati obstoječi sistem?

Novejše plošče pa res večinoma nimajo več agp slota za grafiko, tako da ja, rabil bi tudi novo grafiko na pci-e vodilu.

lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
za sam sistem...mi po pravici rečeno dol binglja
smile-1.gif


zgoljr ad bi da bo kišta spet delala. Kaj podobnega nisem našel nikjer...tole zgoraj omenjeno pa v kompletu dobim za 100 EUR..zdaj kupil bom še eno grafično (po moje toliko da bo..za kakih 40 ojrotov) in to upam da bo to.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Zakaj pa bi formatiral disk? Pač, da not nov maderbord z rami in grafiko, priklopi kable in fd.
Porihta bios, sistem se naloži iz harddiska, in gremo veselo dalje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
fantje...ne me strašit!

upam da bo delalo ko priklopim...ajde po biosu bom že malo pošaril..ostalo pa....

sicer pa..danes dobim plato, skočim kupit še grafično...moram zdaj še zvedeti ali je mrežna (aradi inetenrta) že na njej ali rabim tudi to kupit...potem pa....
(more delat
evil.gif
....ker čakajo računi na plačilo
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
zdaj sem klical tega od katerega bom kupil plato...nima driverjev

zdaj geldam po netu na asus-ovo stran za dotičnoplato P5GD1 PRO, intel P4 3,2

kaj moram zdaj si potegnit dol (driverje) da bom imel kar rabim?

bios, ..?