Covid-19 Covid-19 Švedska zgodba

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Hoces povedati da nobena privat ambulanta ne dela na napotnice in dobi placano storitev s strani zavarovalnice? Torej v sloveniji vse privat ambulante operirajo samo z gotovino pacienta?
Nekaj novega zame :)
 
  • Haha
Reactions: Pbutec in Romzi

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Sem lepo vprasal ali obstaja privat porodnisnica v sloveniji, in zakaj ne?

Ker porodnicarstvo pri nas ni rentabilno, tudi ce je v privat lasti in storitve "placa zavarovalnica (koncesija)". V osnovi gre za (rizicno) kirursko dejavnost in taksna zahteva ogromno rednih stroskov ki letijo v prazno. Zato tudi koncesij za porodnicarstvo pri nas. Niso vsi porodi spontani in brez zapletov. Porodnisnica mora imeti pokritje urgentne anestezioloske sluzbe, pediatra, pa se (abdominalnega) kirurga na klic in intenzivno nego. Ce bi to vse pokrivali iz (bolniki) svojega zepa bi samoplacniski porod stal v sloveniji cez 6000 eur. Koliko ljudi pa je pripravljeno to ceno placat v nasi drzavici pa ni tezavno vprasanje.Tako pa stane (v javni bolnisnici) okoli 2000, ker (nevidno) nujo (pocrpajo) iz javnega sektorja. Zakaj pa mislis da ze leta govorijo o zapiranju dolocenih porodnisnic pri nas (ki premalo delajo)?
 
  • Všeč mi je
Reactions: doctorz

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ker porodnicarstvo pri nas ni rentabilno, tudi ce je v privat lasti in storitve "placa zavarovalnica (koncesija)". V osnovi gre za (rizicno) kirursko dejavnost in taksna zahteva ogromno rednih stroskov ki letijo v prazno. Zato tudi koncesij za porodnicarstvo pri nas. Niso vsi porodi spontani in brez zapletov. Porodnisnica mora imeti pokritje urgentne anestezioloske sluzbe, pediatra, pa se (abdominalnega) kirurga na klic in intenzivno nego. Ce bi to vse pokrivali iz (bolniki) svojega zepa bi samoplacniski porod stal v sloveniji cez 6000 eur. Koliko ljudi pa je pripravljeno to ceno placat v nasi drzavici pa ni tezavno vprasanje.Tako pa stane (v javni bolnisnici) okoli 2000, ker (nevidno) nujo (pocrpajo) iz javnega sektorja. Zakaj pa mislis da ze leta govorijo o zapiranju dolocenih porodnisnic pri nas (ki premalo delajo)?
Koncno nekdo ki se malo spozna na zadeve. To sem omenil samo zaradi tega ker nekateri se vedno bluzijo da bi moralo biti zdravstvo privat in kje se denar izgublja (med drugim) v javnem zdravstvu.
Kjer ni profita nebo noben privatnik delal.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Hoces povedati da nobena privat ambulanta ne dela na napotnice in dobi placano storitev s strani zavarovalnice? Torej v sloveniji vse privat ambulante operirajo samo z gotovino pacienta?
Nekaj novega zame :)

Najprej loči zasebne ambulante in zasebne ambulante s koncesijo. Potem se lahko pogovarjama naprej. Baby steps
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113

Detaljna z dokazi in citati/referenco podprta analiza Svedskega sistema in pristopa. Vsekakor ne za pavsaslno branje kot smo ga navajeni v preteklih postih.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Pismo iz Švedske (slovenski zdravnik na Švedskem)

Ob številnih FB objavah o švedskem modelu boja proti covid-19 se mi zdi potrebno osvetliti nekaj pomembnih dejstev, ki so pogosto spregledana ali napačno tolmačena:

- Ne drži, da na Švedskem ni drugega vala. Po poletnem zatišju beležimo zadnjih nekaj tednov strm porast novih okužb, ki po ocenah pristojnih služb dosegajo podoben nivo kot spomladi
- Ne drži, da je na Švedskem pandemija potekala brez hujših posledic. V prvem valu je bila smrtnost najvišja v EU, situacija v domovih upokojencev je bila katastrofalna, umrlo je ogromno ljudi. Pristojne službe so kasneje javno priznale, da jim ni uspelo zaščititi ranljivih skupin. Vpeljana je preiskava (v Sloveniji bi se reklo izredni zunanji nadzor) zaradi obtožb o odrekanju zdravstvene oskrbe oskrbovancem domov.
- Ne drži, da je Švedska s svojim pristopom preprečila ekonomske posledice. Kljub temu, da je stanje gospodarstva po ocenah boljše kot v mnogih drugih državah, nezaposlenost že več mesecev narašča, odpuščajo velika in dosedaj zanesljiva podjetja kot Volvo, H&M. Kulturni in športni sektor je utrpel ogromno škodo in se še ni pobral. Dolgovi v zdravstvu so milijardni, zaostanki rednih programov so ogromni.
V veljavi so še vedno številni ukrepi, redki v obliki prepovedi (prepoved organiziranega zbiranja ljudi na 50 oseb), drugi v obliki priporočil (varna razdalja, higiena rok, delo od doma, izogibanje javnega prometa, ostajanje doma ob najmanjših simptomih itd). V kolikšni meri se ljudje teh pripročil držijo je težko reči. Splošni vtis v prestolnici je, da življenje poteka dokaj kot običajno. Trgovine in trgovski centri so polni, na javnem prometu je ob konicah gneča, gostinski lokali so ob vikendih polni). Zdi se, kar je tudi ocena pristojnih služb, da so ljudje popustili pri upoštevanju priporočil, čemur se tudi pripisuje ponovni porast okužb po poletnem zatišju, ko so se mesta izpraznila (sam sem bil v Stockholmu vse poletje in na podzemni je bilo celo v prometnih konicah mogoče sam sedeti v vagonu). Po drugi strani pa so kulturne in druge organizirane prireditve močno omejene ali pa potekajo online, številni delajo od doma. Nekatera priporočila so nejasna in protislovna (npr prepovedano je imeti gledališko predstavo z več kot 50 ljudmi, medtem ko za poln nakupovalni center veljajo zgolj priporočila).
Smrtnost je trenutno zelo nizka, saj je velika večina novih okužb med mladimi. Tu je potrebno poudariti, da so bili obiski v domovih upokojencev vse do 1. oktobra prepovedani, od starostnikov pa se je pričakovalo, da ne zapuščajo domov in se izogibajo stikov z drugimi ljudi. Če je kvaliteta življenja mlajše populacije z mehkimi ukrepi še dokaj ohranjena pa tega ne moremo reči za starostnike.
Zdi se mi potrebno omeniti nekatere specifičnosti Švedske, ki posredno omogočajo tovrsten pristop k pandemiji:
- Švedska je, z izjemo 3 velikih mest, zelo redko poseljena (gostota poseljenosti 25/m2, Slovenija 102/m2, Italija 201/m2)
- Več kot polovica gospodinjstev v Stockholmu je enočlanskih. Večgeneracijska gospodinjstva so na Švedskem izjemno redka.
- Švedska je tehnološko zelo razvita, sodobna komunikacijska tehnologija je dobro vpeljana v večini podjetij kar je brez težav omogočilo prehod na delo od doma praktično čez noč. V aprilu je 45% zaposlenih v Stockholmu polni delovni čas delalo od doma
- Pokritost z internetom je visoka, skoraj 100% prebivalstva ima dostop tako do interneta kot računalnika, kar omogoča delo od doma za večino zaposlenih
- Praktično vse uradne postopke je na Švedskem možno urediti brez fizičnega obiska, od bančnih storitev do upravnih postopkov.
- Že pred pandemijo je bila uporaba gotovine nizka, preko 80% vseh transakcij in nakupov je brezgotovinskih.
- Zaupanje v državne institucije in stroko je visoko in s tem tudi verjetnost, da bo večina ljudi sledilo priporočilom. Teorije zarote je med ljudmi redko zaslediti.
- Sistem socialne države je močan, večina ljudi si lahko privošči ostati doma ob najmanjših simptomih, sistem bolniške odsotnosti to tudi olajšuje (na Švedskem za prvih 7 dni bolniške odsotnosti ni potrebno zdravniško spričevalo). Žal je pandemija razkrila naraščajoče socialne razlike s prekarnimi zaposlitvami, med drugim na področju oskrbe starostnikov.
V kolikor je švedski model boljši od vseh drugih je še prezgodaj za reči. Ima svoje prednosti in slabosti, nekatere skupine prebivalstva so bolj prikrajšane kot druge, številne so nejasnosti in protislovja. Na dolgi rok je verjetno bolj vzdžen, seveda pa zahteva določene predpogoje zaradi česar je potrebna velika previdnost pri neposredni primerjavi strategije različnih držav med seboj.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
No, bo se kdo kritiziral svedski model? Ta Evropa, ki ga je tako kritizirala, se zdaj utaplja v okuzbah in preobremenjenosti zdravstva. Samo ne mi rect, da zato, ker smo balkanci. So tudi v Belgiji balkanci torej?

Kolikorat sem rekel, da pocakajte, da bomo na koncu prestevali zrtve in da bomo s stevilkami na istem. Pa nisem privoscljiv, nikakor ne, ampak tukaj smo. Pa se nismo blizu najhujsemu. Pa sej sem tocno to razlagal, kaj bo jeseni.
Pa gre Evropa v policijsko uro, svedi pa lagano sportski plujejo.

Ja, okuzbe jim rastejo, ampak zanemarljivo v primerjavi z nami in preostalimi v Evropi.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Pravzaprav jim okužbe kar rastejo, so skoraj na nivoju junija, vendar število na intenzivni in smrti je pa podobno našim, ob 4x več prebivalcih in manj ukrepi.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Švedi se lepo držijo vseh ukrepov, distance in razkuževanja, razen nošenja mask. Njihovi epidemiologi so mnenja, da maske zbujajo lažen vtis varnosti in da se zaradi njih ljudje ne bi držali ukrepov, ki so edino smiselni. To je distanca in razkuževanje.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Švedi se lepo držijo vseh ukrepov, distance in razkuževanja, razen nošenja mask. Njihovi epidemiologi so mnenja, da maske zbujajo lažen vtis varnosti in da se zaradi njih ljudje ne bi držali ukrepov, ki so edino smiselni. To je distanca in razkuževanje.
Plus tega jaz trobim, da glede na nepravilnosti pri nameščanju, nošenju in snemanju maske, le te predstavljajo zgolj povečano tveganje za okužbo. Probleme s pravilno rabo imajo že zdravstveni delavci, kaj še le običajni folk.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
"To, da masko nosite, je veliko pomembneje od tega, ali z njo ravnate povsem pravilno. Maske, ki jih nosimo v javnih prostorih, so predvsem učinkovite kot zaslon za naše kapljice, da jih ne širimo v druge. Dosledna priporočila za pravilno rabo mask pa temeljijo na izkušnjah iz bolnišnic, kjer se pričakuje večja kontaminacija okolja s škodljivimi mikrobi. Zato se tam pričakuje, da bo maska po uporabi kontaminirana. V javnosti je kontaminacija maske od zunaj silno malo verjetna. Maske v javnosti pravzaprav večino časa zavestno, iz solidarnosti, nosimo »po nepotrebnem«. Pol leta ali eno leto jih bomo nosili za primer, če bi bili dva dneva pred simptomi covid-19 kužni. To pomeni, da več kot 99 odstotkov mask ne odsluži svojemu namenu, a žal ne moremo vedeti, katera od stotih bo vendarle preprečila, da bi komu prenesli okužbo. In če jih nosimo vsi, ima tudi tisti odstotek ali desetinka odstotka velik učinek. "
dr. Alojz Ihan, imunolog
 
  • Haha
Reactions: SamSvoj

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
No, bo se kdo kritiziral svedski model? Ta Evropa, ki ga je tako kritizirala, se zdaj utaplja v okuzbah in preobremenjenosti zdravstva. Samo ne mi rect, da zato, ker smo balkanci. So tudi v Belgiji balkanci torej?

Kolikorat sem rekel, da pocakajte, da bomo na koncu prestevali zrtve in da bomo s stevilkami na istem. Pa nisem privoscljiv, nikakor ne, ampak tukaj smo. Pa se nismo blizu najhujsemu. Pa sej sem tocno to razlagal, kaj bo jeseni.
Pa gre Evropa v policijsko uro, svedi pa lagano sportski plujejo.

Ja, okuzbe jim rastejo, ampak zanemarljivo v primerjavi z nami in preostalimi v Evropi.

1DC48537-CDDA-44FE-8BF8-D316F9E8E39B.jpeg

Sicer lahko, sa se tebi zdi zanemarljivo, ampak tista skakalnica mi deluje zelo strma.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
No, bo se kdo kritiziral svedski model? Ta Evropa, ki ga je tako kritizirala, se zdaj utaplja v okuzbah in preobremenjenosti zdravstva. Samo ne mi rect, da zato, ker smo balkanci. So tudi v Belgiji balkanci torej?

Kolikorat sem rekel, da pocakajte, da bomo na koncu prestevali zrtve in da bomo s stevilkami na istem. Pa nisem privoscljiv, nikakor ne, ampak tukaj smo. Pa se nismo blizu najhujsemu. Pa sej sem tocno to razlagal, kaj bo jeseni.
Pa gre Evropa v policijsko uro, svedi pa lagano sportski plujejo.

Ja, okuzbe jim rastejo, ampak zanemarljivo v primerjavi z nami in preostalimi v Evropi.

Pri nas je tako kot je, zgolj zaradi tebi podobnih. Prepoved izven regij, evo tebe: pa nee, imam rezerviran tradicionalni dopust krompirjevih počitnic. Nato pimpeki povejo da rezervacije lahko, evo tebe: jessss, gremooo. pri Švedih tega ne boš videl. Res sem te imel za vredu poba, ampak kar se pa korone tiče, si pa adijo.
Nonstop sami filmčki, študije, itd. Če bi pri nas bil svedski model, bi bilo juhuhu 3x, zdaj bo pa samo juhuhu.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113