V Sloveniji v zadnjih dneh spremljamo rekordne številke okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah opozarjajo, da je zdravstveni sistem tik pred zlomom. Ob vprašanju zapiranja države se v vladi kaže vse večji razkol, ob grožnjah z odstopi se je zvečer vnel še spor med zdravstvenim ministrom Poklukarjem in koordinatorjem za cepljenje Jelkom Kacinom.
Odločitev vlade o novih protikoronskih ukrepih smo pričakovali danes, a je nato prišla novica, da bo kocka padla šele jutri popoldne na posebni seji na Brdu pri Kranju. Glede na predlog vladnega sklepa, ki smo ga pridobili, se vlada resno pripravlja na ponovno razglasitev epidemije za 30 dni. Po neuradnih informacijah naj bi odločanje prestavili zaradi čedalje večjega razkola v vladi. Minister za zdravje Janez Poklukar naj bi zahteval desetdnevno popolno zaprtje javnega življenja in zahtevo podkrepil z grožnjo z odstopom, temu pa se je uprl gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Olje na ogenj je nato popoldne ob napovedi petkove vladne seje prilil še koordinator za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin, ki je s prstom pokazal na zdravstvo. »Vlada pričakuje, da se bo razmeram najprej prilagodilo zdravstvo na osnovni ravni, kar pomeni, da bodo cepili dopoldan, popoldan, ob sobotah in nedeljah,« je komentiral situacijo. Po mnenju Kacina je nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države, po drugi strani pa ne zna svojega načina dela prilagoditi potrebam ljudi, ki ure in ure čakajo, da bodo na vrsti za cepljenje.
Na njegov komentar se je na twitterju hitro odzval vodja centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel. »Zdravstvo je na robu zmogljivosti, tako na primarni kot sekundarni in terciarni ravni,« mu je pozneje odgovoril tudi Poklukar, ki je Kacinove besede označil kot »nespoštljive do vseh zaposlenih v zdravstvu, ki v teh dneh vlagajo gromozanske napore«. Nekateri delajo tudi po 40, 60 in celo 100 nadur na mesec.
»Zaradi nizke precepljenosti smo na prelomni točki, ko se nam lahko zgodi scenarij iz Bergama,« je prejšnji teden opozarjal zdravstveni minister Janez Poklukar. Njegove besede se potrjujejo. Če smo imeli prejšnji torek 3166 novih okužb, je število dnevno potrjenih okužb v Sloveniji od začetka epidemije v sredo prvič preseglo številko 4000, laboratoriji so potrdili rekordnih 4511 okužb z novim koronavirusom. V svetovnem merilu so po sedemdnevni incidenci pred Slovenijo zgolj štiri države, v Evropi pa so razmere slabše le še v Estoniji in Latviji.
A številke se ne ustavljajo. Nasprotno. Po najnovejših projekcijah Instituta Jožefa Stefana (IJS) bomo maksimalne zmogljivosti enot intenzivne terapije presegli predvidoma že prihodnji teden. Da je zdravstveni sistem pred zlomom, opozarjajo v bolnišnicah že nekaj časa, poleg zasedenosti postelj na intenzivni negi pa kot najbolj kritično izpostavljajo pomanjkanje zdravstvenih delavcev, zlasti medicinskih sester, ki so usposobljene za nego bolnikov na intenzivnem zdravljenju. »Če zapolnimo od 160 do 180 intenzivnih postelj, bom vladi predlagal zaprtje družbe,« je prejšnji teden dejal Poklukar. Danes je bilo v intenzivni negi 169 bolnikov.
Kot smo poročali, je ministrstvu ukrep zapiranja družbe že v ponedeljek predlagala strokovna skupina za covid-19, a si je nato premislila. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je za Dnevnik pojasnila, da stroka ministru ni predlagala zaprtja države, ampak zaostrovanje ukrepov. Nato pa še isti dan zvečer v Odmevih na TV Slovenija zatrdila, da strokovna skupina vendarle je za popolno zaprtje, ne pa za delno in selekcionirano. A kot je dodala, je bilo »nekako povedano, da to ne pride v poštev«. Zaradi obračanja Logarjeve je po naših neuradnih informacijah veliko nezadovoljstva tudi znotraj svetovalne skupine.