Covid-19 Covid 19 Navodila vlade

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Ne razumem vas najbolj, aplikacija, ki bo upoštevala vse ali pa vsaj veliko večino GDPR zahtev (protokoli by google), bo decentralizirana in jasno bo kdo bo obdeloval podatke, kje in za kak namen. Jaz si tak app takoj namestim če s tem lahko zaščitim svoje bljižnje in državo, predvsem pa s tem preprecim potrebo po ponovnem zapiranju države. Ni večje omejevanje svobode prisilna izolacija, držanje socialne distance in omejevanje gibanja in združevanja, v primerjavi z uporabo app-a s katerim lahko beležimo (kužne) stike?
In kdo po torej po tvoje obdeloval podatke o našem gibanju in druženju?
Kako da v državah, kjer uporabljajo to aplikacijo virus še kar razsaja?

V normalnih državah v karentene zapirajo okužene, ne pa zdravih.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Mogoče bi blo boljše, da bi okuženim O vžgali na čelo, kot aplikacija na fonu...
Vsekakor bi bilo boljše, bi okužene prepoznali na cesti in se jim izognili.
Ali pa vsaj da jim kako zvezdo našijemo na ovratnik, s tem imajo naciji že nekaj izkušenj.

Tisti, ki je bolan, pa ima to označeno v aplikaciji, bo itak telefon doma pustil, če bo kam šel.
Tako da aplikacija je neučinkovira pri lovljenju okuženih. Bo pa učinkovita pri nadzoru državljanov.
 

B81

22. jul 2007
34.274
8.816
113
Zdaj še ni problem. Če bi virus mutiral in bil boknedaj veliko bolj smrten, pa ne vem, kako bi se ljudje obnašali, če bi človek kihnil v trgovini.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Samo tako za foro, ne nisem dobil nobenega dodatka. Kaj ma to veze s telefonom in aplikacijo? A tisti dodatek je bil mišljen za nakup telefona?
Toliko ima veze ali naveze, kot imajo pravice <-> dolžnosti. Že razumeš kaj hočem povedat? Vsi bi od države nekaj imeli, ko pa treba kaj za njo naredit pa "nisam ja za to"...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Bonov od države nisem zahteval, zato tudi država nima od mene kaj zahtevati. Sicer pa boni niso namenjeni temu, da se boš ti dobro imel, temveč da boš še dodatno zapravljal in s tem reševal ekonomijo. :cool:
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Nisem nek pravnik specializiran za varstvo osebnih pravic in rabe podatkov, sem si pa že pred časom namestil nemški app za corono - je na voljo na google play-u (Robert Koch institute). Če prav razumem funcionira na googlovem protokolu, ki deluje preko blueetootha. V kolikor se okužiš v app-u to označis in s tem obvestiš vse, s katerimi je tvoj telefon pred nekaj časa imel stik (pogoj vklopljen BT in nameščen in vklopljen app). Na ta način se ljudje lahko gredo testirat ali pa se samoizolirajo in ne širijo okužbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Na osnovi česa in kako pa obvestiš kontakte
To tudi mene zanima, kako obvestiš kontakte, s katerimi si bil v stiku pred dnevi, pa jih ne poznaš.

Pa še nekaj Beovičeva je zadnjič rekla, da bo aplikacija pomagala epidemiologom, da bodo našli tvoje stike od prej, ko si bil mogoče okužen, pa še nisi vedel. In jih bodo obvestili. Kako bodo epidemiologi prišli do podatkov, kdo je bil pred dnevi v stiku s tabo, pa ga ne poznaš?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.196
3.351
113
Toliko ima veze ali naveze, kot imajo pravice <-> dolžnosti. Že razumeš kaj hočem povedat? Vsi bi od države nekaj imeli, ko pa treba kaj za njo naredit pa "nisam ja za to"...
Jaz ne rabim od države ničesar, saj mi ta že celi lajf samo jemlje. Nikoli nisem še nič dobil od nje, ok pustimo zdej to da so mi dali bone. S tem me ne morejo kupit, oz nisem toliko poceni, da bi zdej kimal za vsako svar, ki si jo zmislijo. Če bi bila aplikacija argumentirana, dokazano učinkovita, s primerom iz tujine, kot se radi zgledujejo, da bi transparentno povedali, kdo bo z njo upravljal, kdo bo obdeloval podatke, na kakšen način, koliko časa se bodo hranili in kje.....potem bi še nekako požrl in si jo namestil. Tako pa hvala, ne. Dokler se grejo skrivalnice, se jih naj grejo sami brez mene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Pa dobro no - app “obvesti” lastnika telefona, da je bil dne tega in tega in ob tej in tej uri v stiku z osebo, ki je od dne xy pozitivna.
Če kot “okuženi” ne skrivaš osebnih podatkov, še izpiše ime in telefonsko.

In ja - v teoriji bi lahko tisti, ki upravlja s takim appom sledil “vsemu in svaćemu” - v najbolj črnem scenariju tudi biciklistom in na osnovi tega sprožil kake akcije / postopke. In tu ne glavna težava - ker danes nihče ne morem 100% zagotoviti, da takšen app ne bo kakšna vlada (in ne - nima to veze s JJem, ampak velja za vse) izkoristila za “nadzor” nad svojimi državljani (BBIWY).
Se pa je treba zavedati, da nas itak že Zuckerberg, Google in še kdo ima pod drobnogledom.

edit: sem proti “državnemu” appu - bi pa najverjetneje kakšen EU ali “worldwide” app aktiviral - sem namreč toliko na poti in s toliko raznimi ljudmi v stiku, da bi bilo dobro, da bi bil opozorjen. Še posebej, ker imam tesne stike z ogroženimi skupinami (70+ in 90+).
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

B81

22. jul 2007
34.274
8.816
113
Bonov od države nisem zahteval, zato tudi država nima od mene kaj zahtevati. Sicer pa boni niso namenjeni temu, da se boš ti dobro imel, temveč da boš še dodatno zapravljal in s tem reševal ekonomijo. :cool:
Ja lej..sem klical v parlament in rekel, dajte ddv na 25, pa so rekli: a to pa ne. Ja te pa nic.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
To tudi mene zanima, kako obvestiš kontakte, s katerimi si bil v stiku pred dnevi, pa jih ne poznaš.
Goople protokol dela takole. Na vsake toliko časa (recimo uro) si izmislim številko in jo sporočim vsem, ki me slišijo: 42, 759, 11, 15641, 132, 9363... Hkrati poslušam tebe, ki si me srečal in rekel, 23452, 432572 in njega, ki sem ga srečal in je rekel 753. On je bil torej z mano v stiku grobo rečeno pol manj ur kot ti.
Ti zboliš in se označiš kot takega. Vse tvoje številke, med njima tudi 23452 in 432572, se prenesejo v sistem (samo takrat!) in ker so v sistemu, je jasno, da je bil vsak, ki je slišal katero od teh številk, potencialno ookužen. Potencialno, ker samo slišati še ne pomeni okužbe in ker morda v času, ko sem te slišal, sploh še nisi bil bolan. Zbiram namreč za 14 dni številk in en teden nazaj si morda bil zdrav kot riba.
No, sam se vsake toliko časa povežem na strežnik NIJZ ali kjerkoli že ta seznam je in si prenesem dol zadnje sezname. Med njimi sta številki 23452 in 432572. Aplikacija mi javi, da sem srečal osebo, ki je sedaj pozitivna. Grem na testiranje.

Dokler ne srečam nobenega pozitivnega (ki sodeluje), je meni znano samo, kdaj sem srečal neko osebo, ki se je v tistem trenutku predstavila z neko številko. Ta ista oseba se bo čez nekaj časa (uro) predstavila drugače, zato se mi niti ne izplača skušati rekonstruirati, kdo je 23452 - ker največ, kar lahko dobim je, kdo je bil 23452 v tisti uri. Ko sem pozitiven, sem tako ali tako pozitiven. Sistem tudi ne beleži, kje se je to zgodilo - ni potrebno, bila sva blizu.

----------------------

Težava je, da ni jasno, kakšno aplikacijo ima v mislih vlada RS. Zgoraj omenjena aplikacija je smiselna za zdrave ljudi, ne za potrjeno bolne. Ker potrjeno bolan nima kaj hoditi naokoli. Zato lahko ugibamo, da je Goople protokol samo osnova, na njega pa naštrikano še kako lokacijski s***je.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Pa dobro no - app “obvesti” lastnika telefona, da ne bil dne tega in tega in ob tej in tej uri v stiku z osebo, ki je od dne xy pozitivna.
Če kot “okuženi” ne skrivaš osebnih podatkov, še izpiše ime in telefonsko.
Kako obvesti? Preko bluetootha najbrž ne more, ker tistega ni več v bližini, a torej app direktno lastniku telefona pošlje sms, ali vse podatke javi v nek center, kjer jih obdelujejo?
In če pošlje sms direktno, potem vidiš telefonsko, kdaj je telefon poslal sms in komu. Koneckoncev moraš to plačat - če nimaš neomejenin sms-ov, vsekakor pa se to nekje beleži. Če pa te podatke app pošlje v nek center, potem imajo oni podatke o vseh gibanjih lastnikov teh telefonov. Od tebe na avtobusu, ko izstopijo pa od koga drugega....

A to pomeni da recimo na avtobusu, tvoj telefon preko bluetootha dobi telefonske o vseh potnikih (torej tvoja app dostopa do imenika drugih)? Torej imaš v telefonu nekje shranjene vse s katerim si se srečal - najmanj trajanje, čas, telefonsko.... In ko to datoteko povežeš s telefonskim imenikom, imaš pravzaprav poimenski seznam, vseh na avtobusu. Shranjeno za najmanj 14-dni, lahko pa tisto datoteko arhiviraš.

A se temu reče anonimnost?
In ja - v teoriji bi lahko tisti, ki upravlja s takim appom sledil “vsemu in svaćemu” - v najbolj črnem scenariju tudi biciklistom in na osnovi tega sprožil kake akcije / postopke. In tu ne glavna težava - ker danes nihče ne morem 100% zagotoviti, da takšen app ne bo kakšna vlada (in ne - nima to veze s JJem, ampak velja za vse) izkoristila za “nadzor” nad svojimi državljani (BBIWY).
Se pa je treba zavedati, da nas itak že Zuckerberg, Google in še kdo ima pod drobnogledom.
Nebi rekel da v teoriji, bi prej rekel da bo aplikacija temu namenjena, da nadzoruje vsemu in svačemu.
Ker tisto opozarjanje za 14 dni nazaj, je brezveze, v parih dneh bi dobili opozorilo vsi. Evo zboliš ti, opozorilo dobijo vsi na avtobusu, potem od vsakega še vsi na naslednjem avtobusu - če so prestopili, vsi sodelavci domači - stiki še od njih..... Korone tako ne bodo sledili, ker bodo v dnevu ali dveh potencialno vsi kužni.
edit: sem proti “državnemu” appu - bi pa najverjetneje kakšen EU ali “worldwide” app aktiviral - sem namreč toliko na poti in s toliko raznimi ljudmi v stiku, da bi bilo dobro, da bi bil opozorjen. Še posebej, ker imam tesne stike z ogroženimi skupinami (70+ in 90+).
Vlada ni naklonjena kakšni EU aplikaciji, ali pod tvojim nadzorom, - vlada zahteva aplikacijo pod njenim nadzorom. Le zakaj?
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Goople protokol dela takole. Na vsake toliko časa (recimo uro) si izmislim številko in jo sporočim vsem, ki me slišijo: 42, 759, 11, 15641, 132, 9363... Hkrati poslušam tebe, ki si me srečal in rekel, 23452, 432572 in njega, ki sem ga srečal in je rekel 753. On je bil torej z mano v stiku grobo rečeno pol manj ur kot ti.
Ti zboliš in se označiš kot takega. Vse tvoje številke, med njima tudi 23452 in 432572, se prenesejo v sistem (samo takrat!) in ker so v sistemu, je jasno, da je bil vsak, ki je slišal katero od teh številk, potencialno ookužen. Potencialno, ker samo slišati še ne pomeni okužbe in ker morda v času, ko sem te slišal, sploh še nisi bil bolan. Zbiram namreč za 14 dni številk in en teden nazaj si morda bil zdrav kot riba.
No, sam se vsake toliko časa povežem na strežnik NIJZ ali kjerkoli že ta seznam je in si prenesem dol zadnje sezname. Med njimi sta številki 23452 in 432572. Aplikacija mi javi, da sem srečal osebo, ki je sedaj pozitivna. Grem na testiranje.

Dokler ne srečam nobenega pozitivnega (ki sodeluje), je meni znano samo, kdaj sem srečal neko osebo, ki se je v tistem trenutku predstavila z neko številko. Ta ista oseba se bo čez nekaj časa (uro) predstavila drugače, zato se mi niti ne izplača skušati rekonstruirati, kdo je 23452 - ker največ, kar lahko dobim je, kdo je bil 23452 v tisti uri. Ko sem pozitiven, sem tako ali tako pozitiven. Sistem tudi ne beleži, kje se je to zgodilo - ni potrebno, bila sva blizu.

----------------------

Težava je, da ni jasno, kakšno aplikacijo ima v mislih vlada RS. Zgoraj omenjena aplikacija je smiselna za zdrave ljudi, ne za potrjeno bolne. Ker potrjeno bolan nima kaj hoditi naokoli. Zato lahko ugibamo, da je Goople protokol samo osnova, na njega pa naštrikano še kako lokacijski s***je.
Torej ti izveš, da si bil pred dnevi blizu okuženega. Ok, naprimer da si se ti takrat tudi okužil, ampak še ne veš. Ali potem tudi vsi, ki so bili v zadnjih dneh v stiku s tabo dobijo sporočilo, da so mogoče okuženi (tudi si okužen) - in naprej njihovi stiki?
Tako bodo v dnevu-dveh 90% prebivalcev dobili tak sms. In če bomo v dveh dneh vsi potencialno kužni, potem je aplikacija brez veze.

Amapk Beovičeva je govorila drugače. Da bodo oni poiskali stik, ki je bil s tabo in ga obvestili. Le kako bodo izvedeli zanj? In tudi če bo dobil sms, kaj če se ne bo šel testirat? torej bo sistem imel povezavo med tistimi številkami in pravo telefonsko. Imenik je pa itak na netu. Kje je anonimnost, ki jo zagotavljajo?


Pred časom je bil na TV dokumentarna oddaja (angleška) na to temo. Ko so prebivalcem nekega mesta naložili podobno aplikacijo. Pa je v mesto prišla "okužena" - v gostilno. V dveh dneh so bili "okuženi" skoraj vsi v mestu. Vsak se je srečal z nekom., ki se je že prej z nekom potencialno okuženim, in sam postal potencionalno okužen.
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
mirsi

Daj mi na ZS prosim pošilji tvoj naslov - da ti pošljem en velik paket alufolije.
Lahko tudi PP ozr. poštno ležeče - da me ne bi slučajno obtožil, da poskušam priti do tvojih podatkov in da imam ne vem kakšne namene.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.463
113
kod Džej-Zija
Tip je n-ta reinkarnacija synthmana. Veš, da mora bit bukov. Ga pa že res dolgo policisti niso ustavili in mu podtaknili kazni. So pa morda spet kateri njegovi kolegici.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Torej ti izveš, da si bil pred dnevi blizu okuženega. Ok, naprimer da si se ti takrat tudi okužil, ampak še ne veš. Ali potem tudi vsi, ki so bili v zadnjih dneh v stiku s tabo dobijo sporočilo, da so mogoče okuženi (tudi si okužen) - in naprej njihovi stiki?
Ne, ker je edini način, da se tvoje številke razkrije, preko tvojega zdravnika (ali drugega pooblaščenega delavca, nimajo vse države enake organizacije).

Amapk Beovičeva je govorila drugače. Da bodo oni poiskali stik, ki je bil s tabo in ga obvestili.
Opisoval sem Goople sistem, ki temelji na DP-3T shemi. Ali se je Beoičevi zgolj zareklo - ker pač tako delajo sedaj in to pozna - ali morda res pripravljajo kaj takega, je težko reči. Slovenske aplikacije nisem videl, niti mi ni znan kak pregled le-te.


Pred časom je bil na TV dokumentarna oddaja (angleška) na to temo. Ko so prebivalcem nekega mesta naložili podobno aplikacijo. Pa je v mesto prišla "okužena" - v gostilno. V dveh dneh so bili "okuženi" skoraj vsi v mestu. Vsak se je srečal z nekom., ki se je že prej z nekom potencialno okuženim, in sam postal potencionalno okužen.
Angleži so hoteli priti mimo Goopla in so vpeljevali centraliziran sistem (ker so hoteli delati nekaj takega, kot pravi Beoičeva - da bi vedeli, kdaj in kje je prišlo do stika). Fail njih aplikacije ne pomeni, da so vse zanič. Sam imam v Zürichu švicarsko aplikacijo in spomni se, kako hudo slabo gre Švicarjem, in vendar še nisem dobil obvestila, da sem potencialno okužen.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.213
113
...Angleži so hoteli priti mimo Goopla in so vpeljevali centraliziran sistem (ker so hoteli delati nekaj takega, kot pravi Beoičeva - da bi vedeli, kdaj in kje je prišlo do stika). Fail njih aplikacije ne pomeni, da so vse zanič. Sam imam v Zürichu švicarsko aplikacijo in spomni se, kako hudo slabo gre Švicarjem, in vendar še nisem dobil obvestila, da sem potencialno okužen.
To pa ni res :)
V Angili so pokazali, kako delujejo 'te' aplikacije. Uspešno! Zelo nazorni. In zakaj si zamolčal podatek, da je potem aplikacija postala popularna BREZ obveze o nameščanju?
In ti iz Švice! Verjetno nisi bil v kontaktu z okuženim. Tam jo 'uporablja' tu pa ne zato, ker je rekla vlada IJJ-ja!
Bi bilo pa prav, da nam opišeš, razložiš, prezentiraš, predstaviš vse težave, ki jih imaš/si imel zaradi aplikacije!
Koliko tvojih 'prijateljev' stikov je nasankalo ali bilo deležnih česa negativnega?

Bonov od države nisem zahteval, zato tudi država nima od mene kaj zahtevati. Sicer pa boni niso namenjeni temu, da se boš ti dobro imel, temveč da boš še dodatno zapravljal in s tem reševal ekonomijo. :cool:
V VSAKI državi državljani 'plešejo' kot zahteva oblast! So izjeme, tako kot postopki do njih.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Torej imaš aplikacijo. In ker poznaš Google, morda poznaš tudi njegove splošne pogoje.

Ali je apliakcijo namestiti na telefon obvezno ali si ti to naredil prostovoljno?
Enostavno vpšrašanje.
Odgovor nanj pa je razlog zakaj pri nas delajo narobe.