Covid-19 Covid 19 Navodila vlade

Car

POSTman
4. avg 2007
8.302
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ne razumem, da so pred časom sprejeli normative za ukrepe, sedaj pa se jih ne držijo!!!??? Vse je bilo dokaj jasno, sedaj pa, ko je potrebno razglasiti epidemijo, zopet spreminjajo kriterije! Zakaj že? Ni denarja. press
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.842
3.362
113
40
Lj
Ne razumem, da so pred časom sprejeli normative za ukrepe, sedaj pa se jih ne držijo!!!??? Vse je bilo dokaj jasno, sedaj pa, ko je potrebno razglasiti epidemijo, zopet spreminjajo kriterije! Zakaj že? Ni denarja. press

Sem že v drugi temi napisal. Krompirjeve počitnice, nočejo pred tem zapreti hotelov, toplic, trgovskih centrov, itd. Veliko bonov je v igri.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
ja, jest tud tko mislim... zakon za pomoč s.p. še kar ni sprejet. pa je rečeno, da bo pomoč za okt nov in dec...

jest še mislim, da jim je tud velika želja tole nekako zmutit do decembra, da se bo spet vse odprlo. Decembra se delajo veliki denarji, in bi bilo škoda tole zamudit...
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Zdravilo "iz nule" se rabi v povprečju rabi ~ 10 let. VEDNO se gleda razmerje koristi/tveganje, je tudi nekaj zdravil, ki so dobili pogojno dovolenje za uporabo v obdobju ~ 5 let. Če so vse zvezde in vsi kometi in vsi asteroidi poravnavjo v magično kombinacijo zdravila za pogojno uporabo ne boš dobil prej kot v 3 letih.
Zelo veliko se dala na COVID-19 zdravilu, z namenom da bo uporaben mogoče za COVID-21 :) . Za trenutne probleme za COVID-19 je razvoj novih zdravil brezpredmeten.

Kar se tiče zdravil za COVID-19 se gleda obstoječa zdravila (ki, so vsa že dala čez nekajletne toksikološke študije - koliko škode naredi zdravilo zdravemu človeku, tega ni potrebno ponavljati) in je potrebno samo še videt ali so učinkovita - hidroksiklorokin, remidesivir, itd. Praktično vsako odobreno protivirusno zdravilo se preverja ali bi mogoče bilo uporabno proti COIVD-19.
Dela se ogromno populacijskih študij ali lahko iz veliko podatkov kaj ven izluščiš. Imaš populacijo s visokim krvnim pritiskom (se pravi imaš vsaj malo primerljivo populacijo), eni jemljejo ACE zaviralce (enelapril - Krkin Enap), eni jemljejo sartane (vaslaratan - Krkin Valsalcor). Pogledaš v določeni regiji (primerljivo tveganje) koliko ljudi s Enapom je bilo hospitaliziranih in koliko s Valsalcorom je bilo hospitaliziranih zaradi COVID-19. Če je vidna razlka, pomeni, da eno zdravilo preprečuje/zdravi COVID-19. Lombardija, Madrid so pridobila res veiko podatkov, za vsako kombinacijo, ki se pojavi, poskušajo na ta način ugotoviti ali je kje kaj za opaziti.
Recimo tudi hidroksiklorokin se uporablja redno (poznam osebo, ki jemlje hidroksiklorokin zaradi avtoimunskih težav), če bi dejansko hidroksiklorokin PREPREČEVAL okužbo s COVID-19 bi se v večji populaciji že pokazale razlike med obolevnostjo enih in drugih.

Normalen razvoj cepiv traja krajši čas zato so si bili vsi v stroki enotni, da s malo sreče, skrajšanjem protokolov (in posledično pogojnim dovolenjem za uprabo), da bi se dalo pripravit cepivo v tako kratkem času, da bi rešilo težave s COVID-19.
Za dodatek še: Po štirih desetletjih odobreno prvo zdravilo proti eboli


Kot kratek komentar, pri eboli se je parkrat ustaviklo, ker ni bilo kliničnih študij, ker enostavno ni bilo pacientov s ebolo (s COVIDOV-19 žal teh težav ne bo)
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.392
5.373
113
Sem že v drugi temi napisal. Krompirjeve počitnice, nočejo pred tem zapreti hotelov, toplic, trgovskih centrov, itd. Veliko bonov je v igri.
Glede na število okuženih v 14 dneh / število hospitaliziranih / število tistih na intenzivni negi se uveljavljajo ukrepi.

Zaenkrat kaže, da se bodo trgovski centri zaprli v kratkem, v naslednji stopnji pa še hoteli.

Trenutne vrednosti so: 290 / 250 / 43.

vladni nacrt ukrepov karantena jesen 2020 791382.max-1280x1280.jpg
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Gre brez problema
Itak. Za izhod nikjer nobenega na naši strani, kar je itak logično - če smo Avstrijcem OK; ni nobene potrebe, da bi na naši strani bremzali, da greš iz regije, v kateri si, direkt čez mejo ven. Na gov.si je izrecno zapisano, da gre za prepoved izhajanja iz rdeče regije v rumeno, torej to ne velja za iz rdeče regije direkt čez mejo:
1602964635068.png

Avstrijci pa SLO tablice samo mahajo naprej, ker nimajo omejitve za nas.
Za nazaj pa je Avstrija itak oranžna (razen Dunaja), torej spet nobenega problema.
 
Nazadnje urejeno:

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.771
-198
113
Meni pa še kar ni jasno, zakaj je dovoljen prehod iz rumene v rdečo cono in nazaj, recimo greš iz Kopra v Ljubljano v rdečo cono, se tam okužiš ker je vse rdeče in prineseš virus na primorsko ???

Pa saj tako se je vse začelo. So spomladi dohtarji virus prenesli iz Italije v neokuženo Slovenijo, no pa iz zelene slovenije so hodili v rdeče Zrče, in virus prinesli domov. A ni bilo tako?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
Meni pa še kar ni jasno, zakaj je dovoljen prehod iz rumene v rdečo cono in nazaj, recimo greš iz Kopra v Ljubljano v rdečo cono, se tam okužiš ker je vse rdeče in prineseš virus na primorsko ???

Pa saj tako se je vse začelo. So spomladi dohtarji virus prenesli iz Italije v neokuženo Slovenijo, no pa iz zelene slovenije so hodili v rdeče Zrče, in virus prinesli domov. A ni bilo tako?

ne.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
mene se zanima, zakaj zadnje case omenjajo % okuzenih od vseh testiranih?

ko sem poleti sam govoril o %, ste mi govorili da to ni realen podatek za statistiko....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
mene se zanima, zakaj zadnje case omenjajo % okuzenih od vseh testiranih?

ko sem poleti sam govoril o %, ste mi govorili da to ni realen podatek za statistiko....

zato ker ste se vsi obešali na to, da je itak več okuženih samo zato, ker se več testira. Zdaj pa imamo 12+%, ko bi po tvoji logiki moralo kvečjemu past.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
mene se zanima, zakaj zadnje case omenjajo % okuzenih od vseh testiranih?

ko sem poleti sam govoril o %, ste mi govorili da to ni realen podatek za statistiko....
Zakaj zadnje case omenjajo % okuzenih od vseh testiranih?
Ker številke nakazujejo na to, da ne uspemo potestirati vseh okuženih.

In kaj točno si ti govoril o % (v kakšnem kontekstu)?

Citiram sebe izpred nekaj časa (...alter.si/tema/covid-19-navodila-vlade.2671547/post-2973457?)
Procent okuženih je sicer zanimiv za sekundarno analizo, kako intenzivno kdo testira. Trenutno velja ocena (kot velja za ocene, se te lahko z novimi podatki spremenijo)
- delež okuženih pod 5 %, kvalitetno testiranje, če povečaš število testiranih, ne najdeš veliko več okuženih, ker jih ni. Posledično pade delež okuženih, npr. tako se je zgodilo Švedski, ker so povečali testiranje, so padli na 1,3% pozitvnih, upam si trditi, da bi se tudi pri nas zgodilo isto)
- delež okuženih med 5 % in 10 %, število testiranj na meji, možno da uidejo okuženi
- delež okuženih nad 10 %, zelo verjetno znaten delež okuženih ni zajet, npr, to se je dogajalo Hrvaški, ker niso (namenoma) dovolj testirali v turistični sezoni in so imeli okoli 300 potrjenih in malo preko 1000 testiranih.


In dodajam danes, trenutno smo bili včeraj na 16 % potrjenih od vseh testiranih, kar je znak da zadeve bežijo izpod kontole (ker vsi znaki kažejo isto, npr. eksponentno naraščanje okuženih, ta ugotovitev ni presenetljiva)
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Glede na število okuženih v 14 dneh / število hospitaliziranih / število tistih na intenzivni negi se uveljavljajo ukrepi.

Zaenkrat kaže, da se bodo trgovski centri zaprli v kratkem, v naslednji stopnji pa še hoteli.

Trenutne vrednosti so: 290 / 250 / 43.

Poglej priponko 36941

Najkasneje konec tedna bodo izpolnjeni pogoji za čisto zadnje. Upam, da vseeno ne bo vseh napovedanih ukrepov...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in Kamele0N

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.976
5.702
113
blizu močvirne prestolnice
ksz
Porast je zato, ker ste cmerasti in kličete oziroma hodite k dohtarju za vsak drek. Sedaj pa mal smrkate pa takoj jok in stok oni pa itak dajo vse najprej na testiranje. Pa med to statistiko bi morali izvzeti vse iz doma upokojencev. Še vedno ne vem, kako lahko oni fašejo?
Sami ste krivi da je tako.
Pa še to, kitajc ni več tako hud, je izgubil na vrednosti če lahko temu tako rečemo. Vsekakor pa bodo še naprej umirali mladi in stari ampak pri večini je kitaj le pika na i.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.976
5.702
113
blizu močvirne prestolnice
Skriva korupcijo in svojo nesposobnost!
btw
Vsi ministri in ministrice za zdravje, so bili zadnjih 30 let tako nesposobni, da so uničili medicinski ceh. Sester ni so premalo plačane v glavnem katatsrofa. In potem se gre gantar političnih igric v stranki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in kalbo