Čiščenje zobnega kamna brez zobozdravnika ?

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
874
81
28
Ali to čiščenje kamna v zobeh stane povsod isto, ali so razlike? Včeraj me je moj koncesionar v Kranju oskubil za točno 70€.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.373
1.001
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Ali to čiščenje kamna v zobeh stane povsod isto, ali so razlike? Včeraj me je moj koncesionar v Kranju oskubil za točno 70€.

računaj, da je inženirska ura nekje 90€. Tvoj dohtar je delal verjetno kakšno minuto manj in to znese 70€.

Po drugi strani pa je mehanična ura 20€. In veliko več znanja kot mehanik za čiščenje kamna ne rabiš. Ampak to je že tema o tem, zakaj bi zobozdravnik sploh čistil zobni kamen, če ga lahko ustni higienik. In naj zobozdravnik raje dela bolj strokovna dela. Ampak zadaj je spet denar...

Isto kot da jst pošljem visoko usposobljenega in šolanega strokovnjaka kartuše menjat in bi zato, ker pač je strokovnjak dodatno za neko banalno zadevo računal 100€/h. V bistvu bi pa to delo lahko naredil "hišnik", ki je "vreden" 6€/h
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Kako pa klasificiras zahtevno delo? Kdo lahko presoja o tem? Moj mehanik zasluzi vec na uro pa potrebuje manj opreme za svoje delo. Kdo je preplačan? Ženska pri frizerju v eni uri spuši 100 eur, mene ostriže za 20 v 15 min. Gelirani nohtki so po toliko in toliko....

Sicer pa najdi takega, ki ti bo naredil za 10 eur, sigurno se kdo najde.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Ali to čiščenje kamna v zobeh stane povsod isto, ali so razlike? Včeraj me je moj koncesionar v Kranju oskubil za točno 70€.

računaj, da je inženirska ura nekje 90€. Tvoj dohtar je delal verjetno kakšno minuto manj in to znese 70€.

Po drugi strani pa je mehanična ura 20€. In veliko več znanja kot mehanik za čiščenje kamna ne rabiš. Ampak to je že tema o tem, zakaj bi zobozdravnik sploh čistil zobni kamen, če ga lahko ustni higienik. In naj zobozdravnik raje dela bolj strokovna dela. Ampak zadaj je spet denar...

Isto kot da jst pošljem visoko usposobljenega in šolanega strokovnjaka kartuše menjat in bi zato, ker pač je strokovnjak dodatno za neko banalno zadevo računal 100€/h. V bistvu bi pa to delo lahko naredil "hišnik", ki je "vreden" 6€/h

Tole ni čisto tako, kot si napisal. Tako bi rekel kak starejši zobozdravnik (beri: nad 50) in pa tak, ki za čiščenje porabi 5 minut. Obstajata recimo glede na lokacijo dve vrsti kamna, odstranjevanje obeh pa je izjemno pomembno za zdravje ustne votline.

In ker je pač pri nas še vedno v glavo vcepljeno, da je problem samo, če imaš "luknjo", je pač 70 eurov ful veliko za čiščenje kamna.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.373
1.001
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Ali to čiščenje kamna v zobeh stane povsod isto, ali so razlike? Včeraj me je moj koncesionar v Kranju oskubil za točno 70€.

računaj, da je inženirska ura nekje 90€. Tvoj dohtar je delal verjetno kakšno minuto manj in to znese 70€.

Po drugi strani pa je mehanična ura 20€. In veliko več znanja kot mehanik za čiščenje kamna ne rabiš. Ampak to je že tema o tem, zakaj bi zobozdravnik sploh čistil zobni kamen, če ga lahko ustni higienik. In naj zobozdravnik raje dela bolj strokovna dela. Ampak zadaj je spet denar...

Isto kot da jst pošljem visoko usposobljenega in šolanega strokovnjaka kartuše menjat in bi zato, ker pač je strokovnjak dodatno za neko banalno zadevo računal 100€/h. V bistvu bi pa to delo lahko naredil "hišnik", ki je "vreden" 6€/h

Tole ni čisto tako, kot si napisal. Tako bi rekel kak starejši zobozdravnik (beri: nad 50) in pa tak, ki za čiščenje porabi 5 minut. Obstajata recimo glede na lokacijo dve vrsti kamna, odstranjevanje obeh pa je izjemno pomembno za zdravje ustne votline.

In ker je pač pri nas še vedno v glavo vcepljeno, da je problem samo, če imaš "luknjo", je pač 70 eurov ful veliko za čiščenje kamna.

Nisem rekel da čiščenje ni potrebno. Ampak da za to opravilo ni potrebno posebno visoka strokovna usposobljenost. Prav tako aparature in material ne stanejo celo premoženje. Zdravnik naj dela "plombice", zdravi zobovje, vgrajuje implantate,... higienik, ki je pa je dovolj usposobljen za manj zahtevna opravila pa naj dela to. Za končno stranko bo cena nižja, in čakalne vrste bodo krajše, saj bo zobozdravnik lahko v tem času uredil kakšno bolj pomembno in strokovno zahtevno zadevo.

Ampak....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Schumi, kila.... Kje se sicer običajno nabira kamen? Moram poiskat kako sliko na wwwkako zgleda zobni kamen v večji količini.
Na spodnji čeljusti ga opazim malenkost samo med sprednjimi 4 zobmi (L1,2;D1,2) zgoraj ga spredaj ne vidim. Me prav zanima koliko mi bo računal. Sumljivo se mi zdi to, da je po petih letih spet "ogromno" kamna.pred petimi leti mi ga je prvič, takrat vem da ga je bilo več.
 
Nazadnje urejeno:

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Ali to čiščenje kamna v zobeh stane povsod isto, ali so razlike? Včeraj me je moj koncesionar v Kranju oskubil za točno 70€.

računaj, da je inženirska ura nekje 90€. Tvoj dohtar je delal verjetno kakšno minuto manj in to znese 70€.

Po drugi strani pa je mehanična ura 20€. In veliko več znanja kot mehanik za čiščenje kamna ne rabiš. Ampak to je že tema o tem, zakaj bi zobozdravnik sploh čistil zobni kamen, če ga lahko ustni higienik. In naj zobozdravnik raje dela bolj strokovna dela. Ampak zadaj je spet denar...

Isto kot da jst pošljem visoko usposobljenega in šolanega strokovnjaka kartuše menjat in bi zato, ker pač je strokovnjak dodatno za neko banalno zadevo računal 100€/h. V bistvu bi pa to delo lahko naredil "hišnik", ki je "vreden" 6€/h

Tole ni čisto tako, kot si napisal. Tako bi rekel kak starejši zobozdravnik (beri: nad 50) in pa tak, ki za čiščenje porabi 5 minut. Obstajata recimo glede na lokacijo dve vrsti kamna, odstranjevanje obeh pa je izjemno pomembno za zdravje ustne votline.

In ker je pač pri nas še vedno v glavo vcepljeno, da je problem samo, če imaš "luknjo", je pač 70 eurov ful veliko za čiščenje kamna.

Nisem rekel da čiščenje ni potrebno. Ampak da za to opravilo ni potrebno posebno visoka strokovna usposobljenost. Prav tako aparature in material ne stanejo celo premoženje. Zdravnik naj dela "plombice", zdravi zobovje, vgrajuje implantate,... higienik, ki je pa je dovolj usposobljen za manj zahtevna opravila pa naj dela to. Za končno stranko bo cena nižja, in čakalne vrste bodo krajše, saj bo zobozdravnik lahko v tem času uredil kakšno bolj pomembno in strokovno zahtevno zadevo.

Ampak....

Seveda je potrebna usposobljenost, saj tudi higieničarke gredo skozi posebno izobraževanje. In tudi posebno znanje je potrebno, saj ni vse v ultrazvoku, ki ti odstrani kamen nad dlesnijo. Gre se tudi za diagnostiko parodontalne bolezni. In zdravljenje le-te.

Pri nas imamo higieničarko za to. Pa boš presenečen, koliko folka (predvsem starejših) je "razpizdenih", ko jim rečem, da jim kamna ne bom očistil jaz, ampak higieničarka.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Schumi, kila.... Kje se sicer običajno nabira kamen? Moram poiskat kako sliko na wwwkako zgleda zobni kamen v večji količini.
Na spodnji čeljusti ga opazim malenkost samo med sprednjimi 4 zobmi (L1,2;D1,2) zgoraj ga spredaj ne vidim. Me prav zanima koliko mi bo računal. Sumljivo se mi zdi to, da je po petih letih spet "ogromno" kamna.pred petimi leti mi ga je prvič, takrat vem da ga je bilo več.

"Kamen" je mehka obloga, ki je nisi odstranil vsaj 24-48 ur. Po tem je ti sam ne moreš več odstranit.

Velika večina ima večino zobnega kamna spodaj pri jeziku. To je zato, ker imata tam izvodili obe podjezični slinavki. Še eno tipično mesto (ki pa zahteva bistveno slabšo higieno) je pri zgornjih šesticah na strani lic.

Nato pa se nabira še pod dlesnijo vseh zob, odvisno od parodontalnega stanja in starosti pacienta.

Zato pa tisto drkanje 5-10 minut z ultrazvočnim čistilcem ne naredi nič, če ob tem ni primerne diagnostike. Ampak ker to stane je pa spet problem. Ker je itak že "mama mela parodontozo in bom js ostala v vsakem primeru brez zob, itak se ne da nič naredit"
rolleyes-1.gif
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Torej a je kdo sprobal že dejansko te ki oglašujejo preko kupon strani čiščenje zobnega kamna?
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
KSZ. Zobozdravnica je na zadnji kontroli rekla, da je moj "kamen" samo zabarvanje zob... Kako pa to odstranit ? Z whitening pastami ??? Kaj drugega?