Četrtina okužena z bakterijo, ki povzroča raka. Odziv na presejalni program slab.

erikson

Guru
25. avg 2007
21.438
5.429
113
Zanimiv sistem, sam se ne moreš testirati, temveč te morajo izžrebati.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
Pri znanstveni raziskavi je načeloma vedno tako, zaradi preprečitve kontaminacije same raziskave,

Kar se pa odziva tiče je pa podobno tudi pri SVITU, pač balkansko razmišljanje
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Vedno se mi je zdelo malo noro, da je na Svit samo 60% odziv. Ali so ljudje res prepričani, da bodo zdravi umrli? :cool:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Vedno se mi je zdelo malo noro, da je na Svit samo 60% odziv. Ali so ljudje res prepričani, da bodo zdravi umrli? :cool:

Skupen odziv populacije je višji, čez 70% mislim da. Je pa nižja skupna ponovitvena odzivnost (ker vabilo dobiš večkrat, mislim da na 5 let).

Problem je ker svit detektira v "neinvazivni" fazi samo kri v blatu, kar je tko milo rečeno dokaj pogost pojav pri starosti 50+ in lahko pomeni večinoma manjše probleme, druge težave, zelo redko pa direktno kaže na raka! Sledi pa potem ko si pozitiven, "malce" manj prijeten pregled. Večina teh, ki so pozitivni je tako podvržena stresu (imam raka?) in potem še "invazivnem" pregledu. Na koncu jih po statistiki pa samo cca. 1% (od teh ki so pozitivni na blatu) dejansko odkrijejo tumorje, pa še od teh je dejansko invazivnih malignih tipov, ki bi človeka mogoče pokončali v naslednjih 20 letih manj kot pol.

Skratka sumarno je program zgodnje diagnostike dokaj široko zastavljen in čisto logično je da ko greš 2x zaradi "pozitivnega izvida" skozi kolonoskopijo pa rečejo, da si zdrav se tretjič ne boš odzval oz. imel vsaj pomisleke.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Če si imel pred kratkim kolonoskopijo in si to označil v odgovoru, da želiš sodelovati, ti dejansko ne pošljejo materiala za jemanje vzorca blata. Koliko točno je to obdobje, ne vem. Vsekakor pa je več mesecev.
Dvomim, da je večinski izpad vabljenih, ki se nič ne odzovejo, v programu SVIT pri teh, ki so dali skozi kolonoskopijo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Moja tašča je zapakirala drek od tastarga v eno škatlico na svoj ime in v drugo na njegov in poslala..... pol se pa resno meni s takim umobolom o bilokeri zadevi :aplauz:
 
  • Haha
Reactions: bizi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Skupen odziv populacije je višji, čez 70% mislim da. Je pa nižja skupna ponovitvena odzivnost (ker vabilo dobiš večkrat, mislim da na 5 let).

Problem je ker svit detektira v "neinvazivni" fazi samo kri v blatu, kar je tko milo rečeno dokaj pogost pojav pri starosti 50+ in lahko pomeni večinoma manjše probleme, druge težave, zelo redko pa direktno kaže na raka! Sledi pa potem ko si pozitiven, "malce" manj prijeten pregled. Večina teh, ki so pozitivni je tako podvržena stresu (imam raka?) in potem še "invazivnem" pregledu. Na koncu jih po statistiki pa samo cca. 1% (od teh ki so pozitivni na blatu) dejansko odkrijejo tumorje, pa še od teh je dejansko invazivnih malignih tipov, ki bi človeka mogoče pokončali v naslednjih 20 letih manj kot pol.

Skratka sumarno je program zgodnje diagnostike dokaj široko zastavljen in čisto logično je da ko greš 2x zaradi "pozitivnega izvida" skozi kolonoskopijo pa rečejo, da si zdrav se tretjič ne boš odzval oz. imel vsaj pomisleke.
Pred kratkim je bil razgovor z vodjo tega programa. Izjavil je, da je bila nazadnje odzivnost 60% in da bi si želeli vsaj 65%. Sicer pa dobiš vabilo vsaki dve leti.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
Ste se kdaj testirali za Hpilory?

Jst sem se s tem ukvarjal več kot 3 leta...

Pozitiven test na gastroskopiji, blato in mislim, da tudi kri negativno.
antibiotiki
dihalni test pozitiven
drugi antibiotiki
dihalni test pozitiven
gastroskopija in odvzem vzorcev, kjer bi v laboratoriju določili kateri antibiotiki bi bili primerni. Rezultat NEGATIVEN :)
dihalni test POZITIVEN
bel recept za antibiotike, ki se jih ne dobi v SLO (Kupil v Italiji, zavarovalnica povrnila neko malenkost)
dihalni test negativen

Recimo, da zgodba zaključena. Čeprav v samo diagnostiko nekako po prestanem ne zaupam 100%
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Jst sem se s tem ukvarjal več kot 3 leta...

Pozitiven test na gastroskopiji, blato in mislim, da tudi kri negativno.
antibiotiki
dihalni test pozitiven
drugi antibiotiki
dihalni test pozitiven
gastroskopija in odvzem vzorcev, kjer bi v laboratoriju določili kateri antibiotiki bi bili primerni. Rezultat NEGATIVEN :)
dihalni test POZITIVEN
bel recept za antibiotike, ki se jih ne dobi v SLO (Kupil v Italiji, zavarovalnica povrnila neko malenkost)
dihalni test negativen

Recimo, da zgodba zaključena. Čeprav v samo diagnostiko nekako po prestanem ne zaupam 100%
Jeba tole, pa tisti antibiotiki ti lahko fajn zjebejo stvari... imaš kakšne težave z želodcem?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
imaš kakšne težave z želodcem?
Nisem imel in nimam težav z želodcem. Sem pa imel srbeče izpuščaje po obrazu če sem pojedel pico in spil pivo :)
Pa migrenski napadi z izgubo vida na tedenskem nivoju in nizek vit B.

Po testiranju na gluten, laktozo, ... je bil predlog gastroskopija.

Povezano ali ne, z migrenami praktično ni več težave. Pa tudi pico s pivom si lahko privoščim brez težav. Mogoče pa vseeno sedaj jem glavnino malce bolj "clean", pa predvsem stresa je manj.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.351
5.391
113
Ali so ljudje res prepričani, da bodo zdravi umrli? :cool:

Ne, samo nocejo razmisljati o tem. Mene na vsake toliko piči, da se grem pregledat. Karkoli pac ze, ko me zapopade. Meneđerski pregled z obremenitvenimi testi in UZji in ni da ni ali pa nalsednji teden si grem samo kri dat pregledat. Niti vec ne analiziram, kaj tocno me je v podzavesti podžgalo, da sem pomislila, da bi bilo treba. Samo grem... Odkljukam in sem mirna in živijo...

Mami je pa klasika. Ignorira vse... Pravi, da prav iščem. Kot da ima preventivni pregled bilo kako težo na moje zdravstveno stanje.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.797
78
48
Ne, samo nocejo razmisljati o tem. Mene na vsake toliko piči, da se grem pregledat. Karkoli pac ze, ko me zapopade. Meneđerski pregled z obremenitvenimi testi in UZji in ni da ni ali pa nalsednji teden si grem samo kri dat pregledat. Niti vec ne analiziram, kaj tocno me je v podzavesti podžgalo, da sem pomislila, da bi bilo treba. Samo grem... Odkljukam in sem mirna in živijo...

Mami je pa klasika. Ignorira vse... Pravi, da prav iščem. Kot da ima preventivni pregled bilo kako težo na moje zdravstveno stanje.
Ima. Če se ne počutiš bolan, te pa s pregledom naredijo. Nekaj bodo že odkrili, da bodo lahko preizkušali nova zdravila.
Meni so že parkrat poslali ta poziv, pa ga vedno ignoriram.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ima. Če se ne počutiš bolan, te pa s pregledom naredijo. Nekaj bodo že odkrili, da bodo lahko preizkušali nova zdravila.
Meni so že parkrat poslali ta poziv, pa ga vedno ignoriram.
Fajn razmišljanje. Mater, še to k nam ponujajo zarad takih blesarij ne izkoristiš. Marskomu do že našli marsikaj dovooj zgodaj, da še miga. Ker pri enih stvareh te ko je prepozno čaka rešetka v krematoriju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, jest5 in nacek

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
Ima. Če se ne počutiš bolan, te pa s pregledom naredijo. Nekaj bodo že odkrili, da bodo lahko preizkušali nova zdravila.
Meni so že parkrat poslali ta poziv, pa ga vedno ignoriram.
dejstvo je, da če dovolj zavzeto iščeš, boš nekaj vedno našel. Vedno. Pa ni nujno, da ti to povzroča težavo.

Ampak neke zadeve je pa vseeno mogoče fajn čimprej izvedeti. Vseeno nekoliko večja opcija za morebitno zdravljenje.

Imam kolega, ki STRIKTNO IN VSE IGNORIRA. Tudi takšne zelo banalne zadeve, ki bi jih precej enostavno rešil. In ne vem, če je to tista prava pot.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.351
5.391
113
Pa dobro, nobeden ni 100%. So nasli, kar sem ze vedela, da imam. Vsaj vem, da so pogledali. Gilbertov sindrom, ušel jim je pa Raynaudov, ker pač ogrevajo primerno onim srajckam. Velike diagnosticne besede, ker pac nek odmik od normale je, pospremljene z ustreznim "brez veze, ni omembe vredno". Pregledi so empiricni in eksaktni, tako uradna medicina deluje, na polaganje rok in iskanje čakr pa ne hodim.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ce clovek ne sodeluje v teh presejalnih programih, ves da nima najbolj pospravljeno tam zgoraj.
Fotru so odkrili toliko zgodaj raka pri SVIT-u, da so odrezali rakav del in ni rabil niti kemoterapij ali obsevanja. Tok, tok se vedno je ok. Pravi, da gre raje se 10x na kolonoskopijo kot pa spet na operacijo, ki ga je res zdelala. Tudi meni se sam pregled ni zdel kaj prida hud, bolj priprava nanj, ko kampiras na wc-ju...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe