Covid-19 Cepiva

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Jasno je proti čemu bi moralo "cepivo" ščititi. Vse ostalo je marketing. Vključno s tem "cepim se zaradi drugih, ne zaradi sebe". Ne morem verjeti koliko govna so nekateri pripravljeni požreti. Pa ne samo to, še veselo ga širijo naprej. In to ljudje, ki se imajo za pametne...
V bistvu je men popolnoma vseeno za komplet antivaxer sceno, ampak koncept ceplljenja proti nalezljivim boleznim temelji ravno na tem, da se v bistvu cepiš tudi za druge. Ni to klopni meningitis, kjer se cepiš izključno za zaščito sebe. Odločitev, sploh pri covidu, bi pa morala bit svobodna in izbira cepiva bi morala bit prosta, sam to so druge teme.

Pa pustimo covid mal ob strani, smo bli v teh debatah v letih, ko smo cepli otroke z obveznimi zadevami. Moja hči je mela mal zanimivo epizodo pri enem letu in smo resno razmišljali okol tega, da je ne bi cepili, pa sem mal raziskoval te kroge. Anticepilci so imel podobne oslarije na jeziku, kot jih zdaj od andya poslušamo. Dec mogoče niti ne ve, da se je ujel v antivaxer sceno, ki ni od včeraj. Najbolj glupa s tistih dni je bla pa od enga znanca, ki je imel zelo zgodnjega nedonošenčka. On je izjavil, da podpira naravno selekcijo.... Mal kontradiktorno, se ti ne zdi? Mi pa sploh ni blo jasno, zakaj je bil on v tej antivaxer sceni, ker njegov otrok sploh cepljen ni smel biti in bi moral bit ravno on tisti, ki bi podpiral cepljenje ostalih. Andyeve zadeve me mal spominjajo na to.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.870
113
Kaj pravzaprav pomeni " UČINKOVITOST"
-da se jih od 100 polno ceplenih ob izpostavljenosti virusu okuži 5 ?????
-da jih od 100 polno ceplenih ob izpostavljenosti virusu umre 5 ??????
-da se jih od 100 polno ceplenih zboli 5 neglede na izpostavljenost ??????
- Kaj drugega?

Če toliko beremo in pišemo o % učinkovitost oz koliko % ščiti cepivo, bi bilo fajn vedet, proti čem je učinkovito oz. proti čemu ščiti v navedenem procentu. (okužbi, smrti, hujšemu poteku bolezni.....)

Učinkovitost proti bolezni recimo 95% pomeni da če jih v kontrolni skupini od istega vzorca zboli (pokažejo klinične simptome kovida) 100, jih v enako veliki skupini cepljenih zboli samo 5. NI to enako kot učinkovitost cepiva proti okužbi, ker za covid je znano da je že med necepljenim veliko asimptomatsko okuženih. Ta delež je pri cepivih torej nižji od preprečevanja bolezni. Torej če vzamemo spet vzorec ljudi in jih je 100 pozitivnih na covid19, potem je med cepljenimi z pfizerjem takih 10, pri AZ pa 50 na trenutno aktivne seve pri nas.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
V bistvu je men popolnoma vseeno za komplet antivaxer sceno, ampak koncept ceplljenja proti nalezljivim boleznim temelji ravno na tem, da se v bistvu cepiš tudi za druge. Ni to klopni meningitis, kjer se cepiš izključno za zaščito sebe. Odločitev, sploh pri covidu, bi pa morala bit svobodna in izbira cepiva bi morala bit prosta, sam to so druge teme.

Pa pustimo covid mal ob strani, smo bli v teh debatah v letih, ko smo cepli otroke z obveznimi zadevami. Moja hči je mela mal zanimivo epizodo pri enem letu in smo resno razmišljali okol tega, da je ne bi cepili, pa sem mal raziskoval te kroge. Anticepilci so imel podobne oslarije na jeziku, kot jih zdaj od andya poslušamo. Dec mogoče niti ne ve, da se je ujel v antivaxer sceno, ki ni od včeraj. Najbolj glupa s tistih dni je bla pa od enga znanca, ki je imel zelo zgodnjega nedonošenčka. On je izjavil, da podpira naravno selekcijo.... Mal kontradiktorno, se ti ne zdi? Mi pa sploh ni blo jasno, zakaj je bil on v tej antivaxer sceni, ker njegov otrok sploh cepljen ni smel biti in bi moral bit ravno on tisti, ki bi podpiral cepljenje ostalih. Andyeve zadeve me mal spominjajo na to.

(klinc, moram nehat skakat not pa ven s temi prijavami; tole še pol grem pa res v anonimo)

Imaš antivx sceno ko ljudem ne moreš dopovedati nič (in se samo čudiš kako to lahko sploh živi, kot tvoj znanec recimo) in imaš "antivax" sceno, ki se poglobi v samo bistvo (in tam mimogrede ugotovi, da je vsa zadeva na zelo trhlih nogah, vključno s samimi virusi - pa ne grem naprej, ker tudi sam še nisem prišel na čisto) ter postavlja prava vprašanja in ne pristaja na floskule "cepimo se zaradi drugih". Ja, cepimo se tudi zaradi drugih, ampak človek je v bistvu žival. Sebična žival. Če ni dobrobiti za dotičnega, bo težko kaj naredil izključno za dobrobit nekoga drugega. Sploh, če to pomeni ne tako majhno tveganje za njega samega. In točno to je scena okrog kovida (ja, ti si bil bolan. bogi. jaz tak krog gripe naredim vsakih 5 do 10 let.).

Da skrajšam; ni vse šara od tega kar lima Andy. Kaj tudi je, jebat ga ni vse suho zlato. Kakšno stvar le poglej, tudi če pride od ljudi ki niso navdušeni nad tvojim 5g. Pa pustva te; kaj pa Mullis (memgrede, poglej kakšen njegov intervju ko razpravlja o aidsu - čisto tako za splošno izobrazbo; ti zna dvignit obrv ali dve..), Montagnier (takemu kalibru rečt, da se mu je zglajzalo samo zato ker pove, da v trenutni zgodbi niso zadeve ravno čiste je hudo podcenjujoče, in to od ljudi ki so v medici kot stranke in/ali preko očija/mamice/sestrične ...), Sucharid Bhakdi (prof. mikrobiolog al celo virolog - v glavnem človek ve kaj govori), plus še kup drugih, ki se ne strinjajo s prevladujočim narekom. Že to da ne pridejo do besede (in to usklajeno povsod) bi moralo dvignit obrv ali dve ...
Zdaj, če sem zato, ker poleg uradnega nareka pogledam tudi te zgoraj naštete antivaxer tudi prav (ne bom govoril v andyevem imenu ...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash, kalbo in p4pe

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.784
-256
113
Učinkovitost proti bolezni recimo 95% pomeni da če jih v kontrolni skupini od istega vzorca zboli (pokažejo klinične simptome kovida) 100, jih v enako veliki skupini cepljenih zboli samo 5. NI to enako kot učinkovitost cepiva proti okužbi, ker za covid je znano da je že med necepljenim veliko asimptomatsko okuženih. Ta delež je pri cepivih torej nižji od preprečevanja bolezni. Torej če vzamemo spet vzorec ljudi in jih je 100 pozitivnih na covid19, potem je med cepljenimi z pfizerjem takih 10, pri AZ pa 50 na trenutno aktivne seve pri nas.
Torej v bistvu ni res, da s cepljenje ščitiš tudi druge. Ker med temi 95% ki so recimo zaščiteni pred boleznijo, so tudi asimptomatsko okuženi, ki prenašajo virus na druge - cepljene in necepljene.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.311
2.274
113
Sem šel prav gledat, pa v bistvu pomeni procent preprečevanja razvoja bolezni oz. bolezenskih znakov. Po domače 95% učinkovitost pomeni, da bo 5% cepljenih razvilo bolezenske znake.

Drugače pa bodo 100% uspešni za stvar, za katero so namenjeni - trenutno proti koroni?
Tako kot nekateri: Te brani proti koroni, fašeš pa strdke, bolečino v rami, žejo ...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
V bistvu je men popolnoma vseeno za komplet antivaxer sceno, ampak koncept ceplljenja proti nalezljivim boleznim temelji ravno na tem, da se v bistvu cepiš tudi za druge. Ni to klopni meningitis, kjer se cepiš izključno za zaščito sebe. Odločitev, sploh pri covidu, bi pa morala bit svobodna in izbira cepiva bi morala bit prosta, sam to so druge teme.

Pa pustimo covid mal ob strani, smo bli v teh debatah v letih, ko smo cepli otroke z obveznimi zadevami. Moja hči je mela mal zanimivo epizodo pri enem letu in smo resno razmišljali okol tega, da je ne bi cepili, pa sem mal raziskoval te kroge. Anticepilci so imel podobne oslarije na jeziku, kot jih zdaj od andya poslušamo. Dec mogoče niti ne ve, da se je ujel v antivaxer sceno, ki ni od včeraj. Najbolj glupa s tistih dni je bla pa od enga znanca, ki je imel zelo zgodnjega nedonošenčka. On je izjavil, da podpira naravno selekcijo.... Mal kontradiktorno, se ti ne zdi? Mi pa sploh ni blo jasno, zakaj je bil on v tej antivaxer sceni, ker njegov otrok sploh cepljen ni smel biti in bi moral bit ravno on tisti, ki bi podpiral cepljenje ostalih. Andyeve zadeve me mal spominjajo na to.
Lepo napisano. Podobne izkušnje. večina majo enga sončka in seveda so za natur selection in sedaj tudi proti covid cepljenju.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.870
113
Torej v bistvu ni res, da s cepljenje ščitiš tudi druge. Ker med temi 95% ki so recimo zaščiteni pred boleznijo, so tudi asimptomatsko okuženi, ki prenašajo virus na druge - cepljene in necepljene.
Jah tu je sedaj Catch-22. Dejstvo je recimo da ima uradno AZ okužbeno efektivnost samo 50% za trenutne seve pri nas ima pa vsaj 1x višjo bolezensko efektivnost. Torej vsaj 25% cepljenih je tehnično lahko okuženih pa ne zbolijo in so lahko potencialni asimptomatski prenašalci. Baje ti niso nevarni, niti te ne testirajo če si cepljen z AZ in si bil v rizičnih stikih, niti nimaš posebnih "omejitvenih" ukrepov (karantena ali samoizolacija).

Ko smo vsi nosili maske pozimi je bilo rečeno da je to zato ker so asimptomatsko okuženi problem, baje celo glavni problem za epidemijo. Sedaj se pa stvar obravnava ravno obratno oz. če si cepljen si avtomatično neprenašalec in nenevaren za druge in to je ena dogma ki velja ne glede na znana dejstva.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.896
3.020
113
Torej v bistvu ni res, da s cepljenje ščitiš tudi druge. Ker med temi 95% ki so recimo zaščiteni pred boleznijo, so tudi asimptomatsko okuženi, ki prenašajo virus na druge - cepljene in necepljene.

Seeda ga lahko, vendar je verjetnost prenosa precej manjša ker je na sluznici tudi veliko manj virusa. In verjetnost da nekoga okužiš s tem tudi. Na koncu pa je na ta račun tudi "faktor R" mnogo nižji. In kakšna jerazlika ali je 2 ali pa 1,1 ali manj lahko vidiš sedaj na UK in Portugalski kjer je indiska različica začela prevladovat. Medtem ko v celi EU padajo okužbe ca -40% imajo oni sedaj +40. In to tudi nas čaka. S tem da smo mi po precepljenosti še za njimi.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Seeda ga lahko, vendar je verjetnost prenosa precej manjša ker je na sluznici tudi veliko manj virusa. In verjetnost da nekoga okužiš s tem tudi. Na koncu pa je na ta račun tudi "faktor R" mnogo nižji. In kakšna jerazlika ali je 2 ali pa 1,1 ali manj lahko vidiš sedaj na UK in Portugalski kjer je indiska različica začela prevladovat. Medtem ko v celi EU padajo okužbe ca -40% imajo oni sedaj +40. In to tudi nas čaka. S tem da smo mi po precepljenosti še za njimi.

Bomo videli, kolikšen bo pri nas R faktor in % okužb ter posledično hospitalizacij in smrti.

Nebi bil rad pesimist, vendar mislim, da neke velike razlike med najbolj in najmanj precepljenimi državami ne bo.

Sam nekako ne verjamem, da so trenutna cepiva tisto, kar nas bo potegnilo iz epidemije. Koneckoncev, tudi če komplet precepimo "razviti" svet, bodo xy sevi prihajali iz raznoraznih koncev in krajev, na kate cepiva ne bodo primerno učinkovala.

Vsekakor upam, da bo vsak naslednji prevladujoči sev blažji in bolj obvladljiv od predhodnega.

Sam pa mislim da nas v jeseni/zimi 2021/22 čaka še en hud krog (upam da blažji od lanske) epidemije. In necepljeni vsekakor ne bodo krivci za lockdowne.
Vladajoči in zdravstvo ter DSOji bi se trenutno morali več kot aktivno pripravljati na nov krog.
 
  • Všeč mi je
Reactions: p4pe

Floki

Guru
6. sep 2007
9.896
3.020
113
Bomo videli, kolikšen bo pri nas R faktor in % okužb ter posledično hospitalizacij in smrti.

Nebi bil rad pesimist, vendar mislim, da neke velike razlike med najbolj in najmanj precepljenimi državami ne bo.

Sam nekako ne verjamem, da so trenutna cepiva tisto, kar nas bo potegnilo iz epidemije. Koneckoncev, tudi če komplet precepimo "razviti" svet, bodo xy sevi prihajali iz raznoraznih koncev in krajev, na kate cepiva ne bodo primerno učinkovala.

Vsekakor upam, da bo vsak naslednji prevladujoči sev blažji in bolj obvladljiv od predhodnega.

Sam pa mislim da nas v jeseni/zimi 2021/22 čaka še en hud krog (upam da blažji od lanske) epidemije. In necepljeni vsekakor ne bodo krivci za lockdowne.
Vladajoči in zdravstvo ter DSOji bi se trenutno morali več kot aktivno pripravljati na nov krog.

Kdo pa bo po voje krivec pa predvsem zakaj?

Zdravstvo bo krivo da bodo morali ljudje v bolnice, ali bo vlada tista? Ker vlada ti lahko reče da bodi doma zaprt pa ne bo problema samopotem vidimo rezultate....in jokanje zadnjih 6 mesecev.
V anglij se trenutno vidi kaj je največji problem. Porast okužb zaradi mladine ki i cepljena. Sploh ne da zagovarnjam njihovo cepljenje še posebej mlajših, ampak vzorec ki je vsem poznan (anticepilci izključeni) pa je očiten. Največ okužb gre med tiste ki niso cepljeni. Torej kdo bo kriv?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.159
2.256
113
Js pa vem še za veliko več tistih, ki se niso cepili in niso zboleli.
Še ena butasta izjava. Daj se začni brat kaj pišeš ker očitno pišeš v afektu. Kdo pa pravi da so ti "tvoji" sploh bili virusu izpostaljeni in če niso bili zakaj bi naj zboleli? Jaz tudi nisem zbolel, dokler nisem bil izpostavljen :bonk:
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Kdo pa bo po voje krivec pa predvsem zakaj?

Zdravstvo bo krivo da bodo morali ljudje v bolnice, ali bo vlada tista? Ker vlada ti lahko reče da bodi doma zaprt pa ne bo problema samopotem vidimo rezultate....in jokanje zadnjih 6 mesecev.
V anglij se trenutno vidi kaj je največji problem. Porast okužb zaradi mladine ki i cepljena. Sploh ne da zagovarnjam njihovo cepljenje še posebej mlajših, ampak vzorec ki je vsem poznan (anticepilci izključeni) pa je očiten. Največ okužb gre med tiste ki niso cepljeni. Torej kdo bo kriv?

Če bodo zbolevali in polnili bolnišnice v 80%+ samo necepljeni, potem bo krivec jasen. V nasprotnem primeru pa.........
Vsekakor pa v primeru primerne zaščite polno cepljenega posameznika, ni razloga za strah.
Biti pozitiven na virus, brez gužvanja zdravstva in dodatnega širjenja virusa, ni problem.

Sem že parkrat v tej in sorodnih temah napisal, da v kolikor ne bo cepivo primerno ščitilo, bo jeseni/pozimi, v kombinaciji z "potekom" zaščite trenutno polno cepljenim recept za katastrofo. S tem da v to kombinacijo ni vštet noben ekstra kužen/nevaren sev.

Sam sem skeptičen do instant rešitev, kar trenutno cepivo vsekakor je. Vsekakor pa podpiram vsakogar, kateri se je odločil cepiti, in ne grajam nobenega, kateri tega ne želi. Vsakdo mora sam pri sebi oceniti riziko in na podlagi tega sprejeti odločitev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: p4pe

Floki

Guru
6. sep 2007
9.896
3.020
113
Ne gre samo zato da ti ocenjuješ riziko za sebe, dokler boš v takem primeru zaprt doma. Cepivo ni dokončna rešitev (to bi bilo zdravilo) ampak je pa najbolje kar trenutno imamo (za razliko od tega da smo doma zaprti).
V jeseni govoit kdo bo krivec bo prepozno, učiti se na lastnih napakah če lahko sedaj opazuješ države, kjer zaradi tega že imajo težave je pa tudi neumnost. Ampak slovenci gremo radi večkrat na led.