Brazilija (+Bolivija, Peru) v FEB; nasveti...

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Torej mene pa zanima kakšne nasvete imate v zvezi s temi tremi državami, malo bolj me zanima glede Brazilije.

Kako potovati med mesti, kje se bookira airpass let. karte, kam se splača it pogledat, kako iskati prenočišča (v naprej/sproti, hostli/hoteli...), kaj paziti in česa ne smeva zamuditi ko bova že v bližini?

Kako je s takim potovanjem in izbiro kovčka/nahrbtnika? Ali so kovčki s trdimi stenami na koleščkih zelo moteči? Bi vzel backpack varjanto ampak se mi zdi da tja notri ne moreš shraniti kakega lomljivega spominka, v kovčku bi pa še nekako šlo.

Skratka karkoli imate za povedat v zvezi s tem nama bo zelo prav prišlo. Potujeva pa v lastni režiji in sicer za 1 mesec.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Teh držav sicer ne poznam, ti pa lahko dam en nasvet glede prtljage. Bil sem na poti tako z nahrbrnikom, kovčkom in t. i. "prasico" (več o tem v nadaljevanju).


Kovček je idealna zadeva, če si stacioniran samo na par lokacijah. Sicer je trden, waterproof in easy to organise, ampak je suffer za nošenje po stopnicah in navigacijo po ozkih ulicah. Še posebej pasje so granitne kockice, ki jih je v tretjem svetu povsod polno. Tako sem prepotoval celo Turčijo in cel Iran (en mesec). Suffer. Ampak sem hotel sprobat. Plusi tudi niso za odmet...

Večinoma sem potoval s 65+10 Milletovim nahrbtnikom. Super za nosit, tudi za daljše razdalje. Minusi so slaba organiziranost (sicer ga lahko spodaj odpreš, ampak to je bolj tak-tak). Ne glede na raincover se te stvari hitro zmočijo in pri 100% vlagi jih je zoprno sušit.

Potem pa sem lani odkril - prasico, kot ji ljubkovalno rečejo v gorniškem žargonu. Ime izhaja iz občutkov, ko jo nosiš dalj časa.
evil.gif
Kar se mene tiče, je to za backpacking potovanja popolni WIN. Stvari itak nosiš samo od avtobusa do hotela, kjer sploh ni neke panike glede neudobnosti. Zadeva ima 120L (!!!) prostornine in tehta manj kot kilogram (!!!!!!). Narejena je iz podobnega materiala kot čolni in je povsem vodotesna. Običajno sem jo pred odhodom iz hotela postavil v tuš kabino in kar napolnjeno stuširal od zunaj. Da se zaklenit, da se kotalit. Lahko jo mečeš po tleh in ji nič ne bo. Tudi vsebino bolje zaščiti kot navaden najlonski nahrbtnik. Dobiš jo že 30-40 evrov, potem pa rabiš samo še navadno žabico, da stvar zakleneš.

Prilagam sliko za lažje razumevanje, kaj to je.


Sicer pa moraš sam najti, kaj ti najbolj ustreza. Edino kovček bi ti odsvetoval. Sploh če greš v lastni režiji in ne boš po 14 dni skupaj poležaval kje na plaži.
843785-0980Letalisce(Small).jpg
 

Priponke

  • 843785-0980Letalisce(Small).jpg
    843785-0980Letalisce(Small).jpg
    61,4 KB · Ogledi: 281

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Kul, thnx za dober nasvet.

Vprašanje, kako se tej torbi reče po slovensko (ne morem v štacuno in jim rečt naj mi dajo eno prasico). Kje pa bi se jo dalo dobit?

Problem je samo v primeru, če nabaviš kakšen spominek ali kakšno tako stvar ki se lahko polomi? ali je pač kljub temu še vedno dobro zaščiteno?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Hervis, Iglu...

Bi blo pa res fino izvedet slovensko ime za to reč... no idea.
confused-1.gif



Kar se lomljivih stvari tiče... so varne edino v trdem kovčku, zadelane z 11 štumfi. Žal. Ostalo so kompromisi. Pač ne kupuj stekla in papirnatega porcelana. Jaz sem imel lomljive stvari na sredi, okoli pa vso obleko. Vse je prišlo na cilj celo.

Zdaj pa dovolj smetenja o opremi... naj še kdo kaj o Braziliji napiše. Jaz sem samo prestopal v Riu...
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Brazilija je predvsem ogromna država. Ogromna z velikim o-jem.
Midva sva bila tam pred slabim letom v terminu, da sva ujela tudi karneval.

Potovala sva z avtobusi in letali. Karte za en notranji let sem kupil že iz SLO pri GOLu, ostale pa kar sproti nekaj dni pred letom (v turističnih agencijah ali direktno na letališču, če je bil dovolj blizu). Če delaš veliko turo/krog pričakuj, da bo šlo precej denarja za transport. Prenočišča sva iskala sproti, tudi v času karnevala. Takrat se je treba sicer malo bolj potruditi, saj je precej zasedeno, cene grejo gor tudi za faktor 10.

Absolutni must-see so pomoje Rio, slapovi Iguassu, Pantanal (ali Amazonka, te žal nisem videl), Salvador, potem pa še kaki Ilha Grande, Paraty, Z obala (Genipabu, Jericocoara, Pipa, Olinda,...) in seveda karneval.

Kovček na kolesih pozabi, midva sva imela vsak svoj potovalni nahrbtnik, pa je šlo super. Lomljive zadeve zadelaš s cunjami, res pa je, da jo bo kak porcelanasti servis slabo odnesel.
smile-1.gif


Sicer so naju za Brazilijo kar strašili češ kriminal gor in dol, ampak če se vključiš med domačine in ne izstopaš (da si videti turist že na 100km), se nimaš kaj bat. Če te zanima še kaj konkretnega, kar vprašaj. Za ostale države nimam konkretnih informacij.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Ja imam eno vprašanje... ali je karneval res toliko dober in vreden tega, da greš tja v največjem kaosu in najdražjem času kar se tiče prenočišč? Kaj imaš od karnevala? Ti si bil tam, si nabavil karte in si ga ogledal v živo?
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Pri karnevalu je treba razčistit predvsem eno stvar in sicer, kaj pojmuješ pod karnevalom:
a) sprevod šol sambe na Sambodromu v Riu,
b) karneval (celotedensko rajanje) vsepovsod drugje.

Prvi se dogaja na zaprtem "stadionu" v Riu in je nesramno drag, drugi pa se dogaja na ulicah po celi državi in je "zastonj". Seveda plačaš bistveno več za prenočišče, hrana in pijača na ulici pa sta še vedno relativno ugodna. Na Sambodromu nisem bil, saj sem bil za časa karnevala v Olindi na SZ obali. Dogajanje iz Sambodroma stalno prenaša več televizij, v vsakem lokalu/hotelu... pa je vedno prižgana vsaj ena televizija, kjer si lahko zadevo kadarkoli ogledaš. Karneval pod b) je za Brazilce način življenja, za nas pa neverjetno večdnevno rajanje po ulicah, "spoznavanje" z domačini/domačinkami in seveda konzumiranje ogromnih količin relativno poceni (in seveda) dobrega piva in ostalih alkoholnih pijač (npr. caipirinha).

Mislim, da pod besedo karneval večina ljudi razume točko a). Ko sem bil tam in doživel točko b), me prva sploh ni več zanimala.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
SLick, eno vprašanje zate...

ali si ti jemal antimalarike? Katere? Si imel kakšne stranske učinke teh tablet? Kako je potem s konzumiranjem alkohola v tem obdobju ko jemlješ tablete?
grin1.gif



firbec.press
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Nisem jemal antimalarikov. V Amazoniji nisem bil, bil sem v Pantanalu, kjer (so-they-say) malarije ni. Sem se pa pred tem cepil proti rumeni mrzlici. Na to se ga lahko na fertik nalivaš.
cool-1.gif

Ne vem, kako je s kombinacijo antimalarikov in alkohola, ker mi jih do sedaj še ni bilo treba jemati. To bo pomoje iz rokava stresel Jernej.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
No sej, dokončen plan je zdaj tak, da bova v Braziliji samo v Rio de Janeiru (provinci in mestu), v Peruju bova šla pa v Limo, na Machu Pichu in na jezero Titikaka (or smth. like that).
Tako da po tej logiki naj nebi bila na področju malarije....upam... če ne se bova pa filala s temi psihotičnimi tabletkami
smile-1.gif


Cepila sva se tudi že proti hepatitisu A in B, rumeni mrzlici in tifusu.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Torej... malarija.

Malarija pride v različnih okusih, odvisno od tipa parazita, prav tako pa imamo različne oblike profilakse. Najbolj se bojimo okužbe s P. falciparum, ki je nasty little bugger, odporen na celo vrsto zdravil. Tako da za (učinkovito) profilakso ostanejo trije tipi zdravil:

- doksicilin - tetraciklinski antibiotik... pravzaprav že sam po sebi nasty zadeva.
- mefloquin - večina ga pri nas pozna pod imenom Lariam. Relativno poceni, enostavno doziranje (enkrat tedensko), ima pa par zoprnih stranskih učinkov (še najbolj pogoste so nočne more). Treba ga je jemati še en mesec po potovanju.
- atovaquin - znan tudi kot Malarone. Najnovejši in tako drag, da si ga domačini ne morejo privoščiti in je praktično rezerviran za turiste. Treba ga je jemati še 7 dni po potovanju.

Tako kot narašča cena zdravila, tako narašča tudi učinkovitost in padajo stranski učinki.


Alkohol je pri Lariamu absolutni NO-GO! Morda ti bo kdo rekel, da je pil in "stari ej, tako me je prijelo, da sem bil še tri dni zadet". Well... you see my point. Lariam ima stranske učinke večinoma na možganih in guess what... alkohol tudi. Skratka, močno odsvetujem.
Malarone je bolj ql, se pa tudi odsvetuje prekomerno pitje. Kozarček ali dva pa ne bo škodil.

VSA TA ZDRAVILA PA SO KONTRAINDICIRANA, ČE JE ŽENSKA NOSEČA.


Če v Braziliji ne bosta hodila izven večjih mest in bodo treki samo v Peruju na večjih višinah, bi jaz rekel, da ne rabita profilakse. Bi pa vseeno kupil eno škatlo Malarone-a in jo imel s sabo "just in case". 3 dni jemlješ po 4 tablete dnevno.

Sicer pa je glavno, da se držiš ABCD načel pri Malariji:

* Awareness of risk
* Bite prevention - Travelers to malarious areas are advised to wear long clothes that cover as much of the skin as possible. Exposed parts of the body should be treated with insect repellent. When sleeping, insecticide-impregnated bed nets should be used
* Chemoprophylaxis
* rapid Diagnosis and treatment

Tako da prva linije obrambe so repelenti! No natural stuff, kupi heavy duty 30% zadeve, ki so tako močne, da razbarvajo oblačila. Edina stvar, ki deluje...


Precepljena tudi vidim, da sta... tako da predvsem - uživajta!
wink-1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Jernej, super hvala za tak izčrpen nasvet. Sem vama obema podelil zvezdice za tako dobre nasvete.

Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Alkohol je pri Lariamu absolutni NO-GO! Morda ti bo kdo rekel, da je pil in "stari ej, tako me je prijelo, da sem bil še tri dni zadet". Well... you see my point. Lariam ima stranske učinke večinoma na možganih in guess what... alkohol tudi. Skratka, močno odsvetujem.

Kaj to pomeni, da ni pitja alkohola v celem obdobju jemanja Lariama ali samo tisti dan ko vzameš tableto? Sklepam da prvo...

Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Če v Braziliji ne bosta hodila izven večjih mest in bodo treki samo v Peruju na večjih višinah, bi jaz rekel, da ne rabita profilakse. Bi pa vseeno kupil eno škatlo Malarone-a in jo imel s sabo "just in case". 3 dni jemlješ po 4 tablete dnevno.

Ja v Braziliji bova samo v RdJ. V Peruju pa v Limi, Cuzco (Machu Pichu) in potem še bus do jezera Titikaka (in zatem ista pot nazaj). Torej tudi za Peru nama ni treba jemati Lariama? Kakor razumem... ker ne vem točno katera področja naj bi bila nevarna v Peruju.

Ona že ima 4 škatle Lariama, torej več kot dovolj tablet za oba za celotno obdobje tako, da ne bova kupovala drugih tablet. Dilema je bila samo še ali jemati ali ne.


@Jernej: ali imaš ti slučajno nek blog o popotovanju? Ker berem enega, mu je pa prav tako ime Jernej.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ja, za alko bo kar veljalo za celotno obdobje jemanja + 1-2 tedna po zadnji tableti. Ampak kot sem rekel... to so uradna navodila. Najbrž ti ne bo hudega, če spiješ kak kozarček. Vseeno pa tveganje vsekakor je precej povečano.

Sicer pa si sam preberi:

http://www.roche-australia.com/downloads/lariam-pi.cfm?action=get


Za posamezne države ne vem točno, kako je z malarijo. Preveri še malo po netu. Tudi v odvisnosti od suhe / deževne sezone. Kolegica je bila lani v Peruju za novo leto in mislim da ni nič jemala.
Meni tale itinerary ne deluje preveč "malarično"
evil.gif
. Rio + kraji na višji nadmorski višini.


Nope nimam bloga... kateri naslov?
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Citat:
Uporabnik Spirit pravi:
Cepila sva se tudi že proti hepatitisu A in B, rumeni mrzlici in tifusu.

Ko sva bila midva na posvetu pri zdravniku, je bilo isto. Cepil bi za vse variante Hepa, tifus, rumeno, pa še antimalarike zraven. Mi že malo deluje na un ameriški princip, pač rajš te cepim proti vsemu možnemu, kot pa da me potem tožiš zaradi prehlada.
grin1.gif


Potem smo pa debato obrnili tako, da sem ga vprašal, s čim bi zadrogiral sam sebe, če bi šel na to potovanje. Ostala je samo še rumena mrzlica, seveda ob predpostavki, da paziš na vse to, kar je že Jernej omenil, in še na kaj zraven.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

No pa dajmo še s tega stališča. Jaz sem precepljen proti HAV, HBV, tifus, KME in gripe (takšne in drugačne
evil.gif
).


Kar se mene tiče, so to bazična cepljenja za potovanje (dobro, razen gripe in klopnega meningitisa).

Hepatitis A - sicer povsem ozdravljiva bolezen, ampak ti lahko konkretno zagreni potovanje... slaba higiena v kaki restavraciji
Hepatitis B - MUST HAVE - če se znajdeš v kaki bolnišnici v 3. svetu, je to daleč najbolj nevarna in pogosta okužba (veliko pred hepatitisom C in HIV-om)
Tifus - isto kot hepatitis A

Proti antimalarikom imam pa tudi jaz odpor (stranski učinki) in jih nisem še nikoli jemal (malo tudi izbiram destinacije glede na to).


Se pa strinjam, da so na zavodu za zdravstveno varstvo precej zagr€ti. Meni so za Tajsko vsiljevali še steklino. Ne, ne bom spal z netopirji in dražil steklih psov.
bonk.gif
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
antimalariki...

Vem, da iz redkih izkušenj ne gre delati statistike, ampak vseeno.

Jaz sem jemal že Lariam (Azija in Afrika), Mefloquine (Afrika) in doxyciklin (Azija). Pri nobenem nisem imel stranskih učinkov, poznam pa par ljudi, ki so z Lariamom imeli težave.
Najcenejši je doxy (ampak ga je v SLO težje dobiti), menda je pri njem povečana fotoobčutljivost (če si tudi sicer bolj občutljiv na sonce, je to lahko ključno). Ker se ga jemlje dnevno, morda manj obremenjuje organizem kot tedenske doze?

Jaz sem bil malo mirnejši, ker sem jemal zadevo, res sem se pa tudi gibal včasih po bolj mokrih krajih in je bila verjetnost pika večja. Zavedaj se, da različne sorte komarjev prenašajo marsikaj, zato so dolgi rokavi+dolge hlače v kombinaciji z deet kar nuja. Pa spanje pod mrežo, če si v takih krajih.

Steklina pa - so države, kjer v ozkih ulicah kmalu naletiš na štiri ovohavajoče se cucke. Če se stepejo med sabo, si lahko kolateralna žrtev. Kradljive opice - ne postavljaj se jim v bran, če nisi cepljen proti steklini
smile-1.gif
Jaz se nisem cepil, razumem pa, čemu bi se lahko.

Mislim, da je Jernej enkrat navedel tu vsebino svoje lekarne. Imej s sabo zadeve, ki jih bosta znala uporabit. In na koncu, ko zaključujeta dopust, jih pošenkaj v kakšni lokalni ambulanti, te bodo veseli.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Še moja potovalna lekarna:


- antibiotiki
-- penicilin (Amoxiklav)
-- kinolon (Ciprobay)
-- makrolid (Zitrocin)
-- metronidazol (Efloran)
-- gentamicinske kapljice (Maxitrol)

- protivnetna zdravila
-- topikalni kortikosteroid
-- sistemski kortikosteroid
-- NSAIR (Lekadol in Naklofen)
-- antihistaminik (Claritine)

- prebava
-- rehidracijska raztopina (prašek)
-- antiemetik (Dramina)
-- antiperistaltik (Seldiar)
-- antacid (Rupurut)
-- medicinsko oglje

-ostalo
-- antimalarik (Malarone)
-- serotoninsko uspavalo (Zolpidem)
-- vitamini (UnicapT)
-- letos še 40 ampul Relenze in vpihovalnik (proti gripi)



Pripomočki:
- mali set za prvo pomoč (povoji, gaze, obliži, ruta, škarje...)
- steri-strip
- igla za šivanje z nitjo (2-0, 5-0)
- lateks rokavice
- astro folija 2x
- termometer


Ostalo:
- kontaktne leče
- razkužilo za roke (100ml)
- DEET 30%

Vse skupaj zapakiram v plastično škatlo. Vse skupaj tehta dober kilogram.

IMG_0119.jpg
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.752
2.039
113
za šankom
huh kar dobro zalogo maš

jaz mam od antibiotikov amoksiklav(2 viale i.v. nato tablete) ter ciprobay.dexametason kapljice.dormicum 15mg za na avion.lekadol ter naprosyn.oglje.2x FR, 4 i.v. kanale,steristrip,škarje,ruto,seldiar,kytril,claritine,medrol 64mg,torecna,nekium.pa do sedaj k sreči kaj več kot redne uporabe dormicuma na avionu in enkrat dexametazon kapljice za uho nisem rabil