Borilne veščine na Alterju (Karate, MMA,JiuJitsu)

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Mene pa zanima koliko mora biti otrok star za borilno veščino pa kakšno priporočate? Karate ( punčka )?
pri nas vpišemo s 4-imi leti klikni tukaj
Kar se borilne veščine tiče, je pa vseeno. Bolj je važen kader in pristop v klubu. Pri taki starosti je zadeva bolj na nivoju vaj za izboljšanje motorike in koordinacije kot pa na "fightu".
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Pazi, se bo naučila utišati fotra, če ji boš preveč težil
evil.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
AndrejK ti je ze dobro odgovoril, jaz bom dodal pa se mojo izkusnjo: ko si otrok, ne vidis cilja v treniranju, ker ni tako "kul" kot si predstavljas iz filmov. Ne vem kako je zdaj z otroci ampak moja generacija je imela ze brez tega dovolj gibanja zunaj, cele dneve smo se preganjalli z bicikli, sli ravbarje in zandarje, partizane in nemce, skrivali itd. Zdaj bojda mulci samo visijo doma pred TV ali racunalnikom in se debelijo, torej je vsako gibanje boljse kot nic. Zame je bila edina motivacija na treningih polaganje izpitov, vsaj to je bil "kul" del, da si se lahko pohvalil, da si spet preskocil eno stopnicko
smile-1.gif
Cez nekaj casa potem (v srednji soli recimo) pa pokapiras, da delas zase. Takrat tudi nastane razlika med tem da ne delas vec zato, ker so se ata tako odlocili, ampak ker sam tako hoces.

Kolikor se jaz spomnim, sem zacel pri petih ali sestih.
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Mene pa zanima koliko mora biti otrok star za borilno veščino pa kakšno priporočate? Karate ( punčka )?

S 4-5 komot začne.

Lahko karate, tae-kwon-do (ITF ali WTF)..
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Ryukyu kempo NM. Premal časa, da bi kaj pametval ampak za moje pojme kr nasilno. Hodim predvsem, da se mal gibam. če pa kaj potegnem od tega pa tut ni slabo.
V službi bi mi bl mal prišlo pravi, ker praktično nesmemo nič. če že, pa more ostat nepoškodovan.
 

ErazeM4

Pripravnik
1. mar 2008
191
0
16
ksz

Ima kdo kaj izkušenj z Aikidom oz. koliko je ta borilna veščina sploh uporabna? Drugače sem čisti začetnik glede vseh borilnih veščin... Zanima me tudi kateri klub v okolici Kranja in Ljubljane bi priporočali za treniranje Aikida?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Po pogovorih prijateljev je aikido zelo fina stvar. Če imaš čas. Bojda se šele po 5 letih pozna napredek.
Naj nekdo pove, ki to dejansko trenira.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Uporabna za kaj?

Za rekreacijo, boljšo razteznost in popestritev življenja je, kolikor je meni znano, čisto fajn.

Za gostilniške fajte pa še vedno boks.
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Za gostinske fajte je najboljši kick boks ali pa kak taekwondo. Pa da imaš pri sebi kak nunchaku pokneš koga po glavi :D.
Je pa tudi meni zanimiva Krav Maga. Sem pred leti kupil neke DVDje o tem in knjigo. Nekaj sem že delal na tem, samo prostovoljca nimam.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
TKD sploh ne, ker močno zanemarja ročno tehniko, z nogami pa nimaš kaj mahati kjer ni prostora...

Za kickbox velja proti boksu podobno, ampak je vseeno bolj "uporaben" kot TKD. Poleg tega so kickbox turnirji veliko "močnejši" kot TKD... v light contactu se dogajajo knockouti, če se redno tepeš v fullcontactu, ti pa res že skoraj dol visi, če te nekdo s kriglom v gostilni užge po buči, ker si take udarce itak navajen nonstop kasirati.
 

ErazeM4

Pripravnik
1. mar 2008
191
0
16
Mislil sem če je uporabna za samoobrambo... Ker sem že večkrat prišel v situacijo, ko bi kakšna od borilnih veščin prišla prav. Se pravi kaj potem najbolj priporočate nekemu začetnku, ki je v relativno dobri fizični pripravljenosti? Boks me dejansko kar malo odbija, so mi veliko bolj všeč razne bolj "tehnično dovršene" borilne veščine...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Za "tehnično bolj dovršene" borilne veščine boš potreboval več časa, da jih obvladaš. Kot je že napisano zgoraj - v kritični situaciji boš izvedel tisto kombinacijo, ki si jo tako ponotranjil, da boš odreagiral refleksno. Pri tehnično bolj kompliciranih BV boš porabil veliko več časa za to in še takrat bo, imho, vprašljivo koliko je to učinkovito.

Tole je recimo en zelo lep praktičen primer:


Dva udarca - direkt, kroše in dovolj velika mera odfukanosti, da je prvi užgal in se ni ustavil.

Sicer pa, če odmislimo kontaktne športe, ti zna judo priti prav, ampak ti verjetno ne bo všeč, ker izgleda premalo stajliš, če sem prav uganil kaj tebe zanima...
grin1.gif


P.s. Kar se tiče zgolj samoobrambe - zelo veliko tečajev, ki sem jih uspel videti, je čisto preveč kompliciralo pri tem. Še vedno najbolj učinkovito - brca v jajca z nogom ali kolenom, plosk z obema rokama po ušesih, da malo izgubi orientacijo in z razprtimi prsti po očeh. Razna izvijanja, prijemi in ostalo so za profije, ki morajo to znati (varnostniki, policisti...). Tebe zanima samo kako onesposobiti napadalca za minuto in čim hitreje steči stran.
smile-1.gif
 

Dr_S

Pripravnik
22. avg 2007
898
6
18
MMA (da znaš stand up fight in na tleh, če pride do take situacije)
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Aikido je fajn zadeva, bo pa potrebno kar nekaj treninga, da jo boš lahko uporabil v praksi. Aikido ima stil, kar za druge borilne veščine ne morem trditi. Je pa tradicionalni akidio tudi na duhovnosti, poiščeš notranjo pomoč, ki se potrem odraža na fizični.
Ko zadevo enkrat obvladaš, se jaz ne bi upal preveč pametovati, so takšni vzvodi, ko samo prosiš, da te rajši udari knock out. Obstaja pa več podvrsti aikida.
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Citat:
Uporabnik Thrivial pravi:
TKD sploh ne, ker močno zanemarja ročno tehniko, z nogami pa nimaš kaj mahati kjer ni prostora...

Za kickbox velja proti boksu podobno, ampak je vseeno bolj "uporaben" kot TKD. Poleg tega so kickbox turnirji veliko "močnejši" kot TKD... v light contactu se dogajajo knockouti, če se redno tepeš v fullcontactu, ti pa res že skoraj dol visi, če te nekdo s kriglom v gostilni užge po buči, ker si take udarce itak navajen nonstop kasirati.

Kickbox je najboljša borilna veščina , ko se tepeš stoje. Itak je povdarek na rokah.

karate je za vsak resen fajt [censored], razen kyokushina, fullkontakt karateja, ki pa ga v Sloveniji ni.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
V gostilniškem fajtu bo boks bolj uporaben, ker ni prostora za noge, ki jih avtomatično hočeš uporabljati, ker poudarek ni na rokah. Kar precej let nazaj je recimo WAKO uvedel pravilo, da mora biti minimalno število udarcev z nogo v eni rundi (10, če se ne motim) zaradi poklicnih bokserjev, ki so hodili na KB turnirje in lemali vse po vrsti.

Treniram kickbox ene 7 let, tako da recimo pljuvam sam sebi v skledo...
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
No, za to pravilo nisem vedel, ampak WAKO še daleč ni edina kickbox organizacija.

Jaz treniram kickbox , ampak v rekreativni skupini. Drugače dolga leta tae-kwon-doist, črni pas. Kickbox je precej uporabnejši, vsaj meni se zdi.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Ja, saj sem že zgoraj napisal - kickbox je bolj hardcore, še vedno pa ni brutalen. Jaz sem sicer tudi začel s TKD-jem in če primerjam borbe na tatamiju z KB light-contact, je TKD elegantna sprostitev, KB pa borba na vse ali nič. Potem kasneje, ko sem že treniral kickbox, smo šli parkrat tudi na TKD turnirje in so nam redno izključevali vsaj kakšnega tekmovalca na turnir zaradi premočnih udarcev.
grin1.gif